Předvolební kampaň Andreje Babiše 2021, návštěva Ústí nad Labem s Viktorem Orbánem. Foto: Marko Erd/SME/Profimedia

Kritika Orbána i pikniky s Babišem. Mládežníci ANO se snaží hrát na obě strany

Napsal/a Vojtěch Berger 8. února 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. I hnutí ANO někdy odsoudí maďarského premiéra Orbána nebo jasně podpoří vojenskou pomoc Ukrajině – byť jen nepřímo přes svou mládežnickou organizaci. „Mladé ANO“ se stranou Andreje Babiše sice úzce spolupracuje, pod hlavičkou hnutí mladých evropských liberálů se však hlásí k postojům, které by dnes šéf mateřské partaje veřejně nejspíš nikdy najevo nedal.

„Ukrajina musí tuhle válku vyhrát, Rusko ji musí prohrát.“ Jasněji už to Evropská liberální mládež (LYMEC) ve svém manifestu pro letošní volby do Evropského parlamentu napsat nemohla:

„LYMEC vyzývá Evropskou unii a NATO k poskytnutí veškeré potřebné munice a zbraní k ochraně Ukrajiny před ruskou armádou včetně protivzdušné, námořní a pozemní obrany a zbraní k protiútoku,“ stojí v aktuálním dokumentu organizace, jejímž členem je i Mladé ANO.

Pod útokem Bruselu. Nebo ne?

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš jak známo naopak dodávky zbraní na Ukrajinu dlouhodobě zpochybňuje, stejně jako čím dál otevřeněji útočí na Evropskou unii. Dobrým příkladem je jeho projev na konferenci CPAC v Budapešti, kam maďarský premiér Viktor Orbán loni už podruhé pozval „takzvaně“ konzervativní politiky i aktivisty z celého světa.

Takzvaně konzervativní proto, že jedním z řečníků byl právě i Babiš, tehdy i dnes formálně se svým hnutím ANO stále člen liberální evropské strany ALDE, před orbánovským publikem však čerstvě probuzený konzervativec.

Někde je očividně chyba a liberální myšlenky či pozitivní obraz EU se do nejvyšších pater Babišova hnutí zatím mládežníkům doručit nepodařilo.

„Konzervativní hodnoty, naše tradice, náš způsob života, to vše je pod útokem z Bruselu,“ řekl loni Babiš přítomným v čele s Orbánem. Ten mimochodem vojenskou pomoc Ukrajině odmítá také a s Evropskou unií vede řadu let spor o to, jestli je Maďarsko po zásazích jeho několika vlád do justičního a volebního systému nebo omezování svobody médií ještě právním státem.

Už jen přítomnost na této akci znamenala silnou podporu Orbánovým postojům a řečnické vystoupení to ještě podtrhlo. Nebylo to však překvapení, Babiš Orbána dlouhodobě označuje za přítele a součástí jeho prezidentské kampaně na konci roku 2022 byla i návštěva Maďarska. O rok dříve byl zase Orbán za Babišem v kampani v Česku.

Mládežníci z ANO se však k Orbánovi – alespoň formálně – staví úplně jinak. Když v lednu Evropský parlament přijal zatím nejtvrdší rezoluci vůči Maďarsku, podpořilo ji i zmiňované evropské hnutí liberální mládeže LYMEC, jehož součástí je právě i Mladé ANO.

Ve svém podpůrném stanovisku označilo Viktora Orbána za „přátelského k Putinovi“ a Maďarsko pod Orbánovým vedením za zemi, která „opakovaně zbrzdila snahy EU vyzbrojit a ochránit Ukrajinu“.

„V každé straně jsou různé názory“

Podobně ostrý byl LYMEC i vůči nové slovenské vládě Roberta Fica, jejíž snahy o zrušení speciální prokuratury vyšetřující nejzávažnější kauzy na Slovensku označil za „zjevnou neúctu k občanům a ohrožení demokratických institucí na Slovensku“.

Opět nepřekvapí, že organizace zastřešující i Babišovy mládežníky to vidí úplně obráceně než šéf ANO. Ten naopak loni v září před volbami Roberta Fica (i s jeho avizovaným plánem zrušit speciální prokuraturu) veřejně podpořil a nadto přidal pořádnou dávku špíny na adresu slovenských liberálů z Progresivního Slovenska – formálně Babišových partnerů z evropské strany ALDE.

Zatímco Andrej Babiš možná za pár týdnů bude znovu na setkání ultrakonzervativců CPAC v dubnu v Budapešti před zraky Viktora Orbána dštít síru na Evropskou unii, migranty a „netradiční“ rodinu, jeho stranická mládež bude právě někde jinde plánovat budoucnost otevřené a tolerantní Evropy s liberály.

U Babiše tato dvojkolejnost už málokoho udivuje, na odstředivou dráhu od evropských liberálů směrem k čistému domácímu populismu se vydal dávno. U mládežníků ANO by se ale dalo čekat, že s tímto rozporem budou mít větší problém.

„Jako v každé straně, i v ANO jsou různé názory. My jako Mladé ANO jsme tu i od toho, abychom řekli, když se nám třeba něco nelíbí. Například jako jsme se postavili proti případné vládě s komunisty,“ řekla předloni tehdejší předsedkyně Mladého ANO Markéta Plesníková na dotaz, jestli pohled na předsedu strany a zároveň na deklarované liberální postoje jejího mládežnického spolku nemůže být pro voliče matoucí.

S tím, jak se Andrej Babiš otevřeně vrhl do náruče středoevropským autokratům, se ale tato propast v poslední době ještě dál výrazně prohlubuje.

To byl také důvod, proč loni v červnu dvě europoslankyně za ANO Dita Charanzová a Martina Dlabajová oznámily, že už za Babišovo hnutí kandidovat nebudou – s odkazem na národovecké směřování strany a sbližování s SPD Tomio Okamury.

Pikniky s Babišem

Pro Babišovy mládežníky je však blízkost k nejsilnější parlamentní straně zjevně zatím příliš silným lákadlem a Mladé ANO dál na sociální sítě přidává fotky a videa z pikniků s Babišem či dalšími tvářemi „té lepší vlády“ (jak svému stínovému kabinetu přezdívá samo hnutí) nebo z různých návštěv evropských institucí a akcí.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Mladé ANO (@mladeano)

A tak zatímco Andrej Babiš možná za pár týdnů bude znovu na setkání ultrakonzervativců CPAC v dubnu v Budapešti před zraky Viktora Orbána dštít síru na Evropskou unii, migranty a „netradiční“ rodinu, jeho stranická mládež bude právě někde jinde plánovat budoucnost otevřené a tolerantní Evropy s liberály.

Mladé ANO má na svém webu také pozoruhodný dokument Má vize 2040. Stojí v něm například: „K tomu, aby byla naše pozice v Evropské unii silná a aby taková byla i sama Unie, je potřeba budovat její pozitivní obraz.“ A ve zmíněných stanovách se zase organizace hlásí k tomu „šířit názory, myšlenky a postoje svých členů zejména k představitelům hnutí ANO“.

Někde je ale očividně chyba a liberální myšlenky či pozitivní obraz EU se do nejvyšších pater Babišova hnutí zatím mládežníkům doručit nepodařilo. Stejně jako pevnou vojenskou podporu Ukrajině nebo ostrou kritiku Viktora Orbána. Anebo prosté vysvětlení rozdílu mezi hodnotovou (lhostejno zda liberální či konzervativní) politikou a prachsprostým populismem.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)