Nejen Macron, Babiš jako kampaň vykázal i cestu do Maďarska

Napsal/a Vojtěch Berger 16. února 2023

Kromě lednové předvolební cesty za francouzským prezidentem Macronem vyúčtovalo hnutí ANO v nákladech na prezidentskou kampaň Andreje Babiše i jeho prosincovou návštěvu Maďarska. „Ano, cesta do Maďarska byla ze stejných důvodů na transparentním účtu vykázána už před delší dobou,“ říká hlavní manažer hnutí ANO Jan Richter. Na dotaz, o jakou platbu konkrétně šlo, už nereagoval, pravděpodobně však jde o SEPA převod z 28.12. ve výši 249 726 korun.

Zdroj: Transparentní účet hnutí ANO – prezident 2023

Babiš se v prosinci na maďarsko-srbské hranici sešel s maďarskou prezidentkou Novákovou a srbským prezidentem Vučićem, přímo u hraničního plotu, který Maďarsko postavilo kvůli migrantům. Bylo to měsíc před prvním kolem prezidentských voleb v Česku a všichni zúčastnění tehdy mluvili o „přátelském setkání“ bez ohledu na aktuální načasování voleb v Česku. Stejně tak v případě návštěvy Macrona Babiš původně tvrdil, že nedělá kampaň, ale jen „letí za přítelem“.

Do Maďarska stejně jako do Francie šéf hnutí ANO a tehdejší prezidentský kandidát letěl soukromým tryskovým letadlem. Částka, kterou za cestu do Paříže Babišovo hnutí vyúčtovalo v nákladech kampaně, byla 434 232 korun.

300znaku.czVše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org