Kritická fáze v dodávkách másla, udávání jako základ veřejné kontroly a kdo chce demontovat demokracii

Napsal/a Robert Malecký 1. října 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Bohuslavu Sobotkovi a jeho marx-leninské úderce zvané Vláda ČR stačilo pouhé jedno volební období, aby do Česka v roce 2017 vrátili reálný socialismus. Šli na to osvědčenou cestou mixu zhroucení plánovaného hospodářství a všudypřítomného státního čenichání a občanského bonzování. Gratulujeme. Nyní k některým uvedeným jevům podrobněji.

  • Situace kolem dodávek másla dostoupila do kritické fáze. Tedy jak pro koho. Skupina osob v jednom z pražských supermarketů využila krátkodobé slevy k tomu, aby si připomněla adrenalinové zážitky z komunistických sámošek, když náhodou přivezli toaletní papír, dámské vložky nebo vepřová játra. A Bohuslavu Sobotkovi to dalo příležitost nám všem připomenout, kdo je tady premiér a jaký že je to pašák.

„Ceny másla dramaticky rostou. Požádal jsem v pondělí ministra financí, aby zahájil cenovou kontrolu a prošetřil, zda nedochází k neférovým praktikám, které ženou ceny másla nahoru.“
(premiér Bohuslav Sobotka na twitteru, 27. září)

O dva dny později ještě Sobotka dodal, že prudké zvýšení cen mléčných výrobků je vážný problém, který zasahuje sociálně citlivé skupiny lidí, jako jsou důchodci a rodiny s dětmi. Což je při předpokládatelné spotřebě másla v rodinách v horším případě čistá lež, v lepším obyčejná socialistická manipulace. Skutečný důvod, proč se Sobotka, který se jinak poslední dobou věnuje spíš pojídání meruňkových knedlíků na jižní Moravě, náhle do věci vložil, najdeme v další části jeho vyjádření.

„Spotřebitelé si zaslouží informaci o tom, kde končí hlavní zisky ze zdražení másla.“

No – nezaslouží, že ano. Nic jim do toho není. Dokonce je to tak, že kdyby na to měli spotřebitelé právo, zmínil by to nějaký zákon. Je to od Sobotky čistý „anti-Babiš“ pokus, jak udělat z másla volební komoditu. Když už jsme u těch předvolebních taháků: Už Sobotka vyjednal ty levné mobilní tarify, jak slíbil v polovině února?


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • K reálnému socialismu samozřejmě neodmyslitelně patří i udávání jako základ veřejné kontroly. Úřady po celém Česku obdržely od ledna už 640 stížností na znečišťování ovzduší. Většinu podali dobří sousedé.

„Ve 388 případech zaslaly úřady žádost o doložení dokladu o provedení povinné revize technického stavu kotlů včetně upozornění na následnou možnost provedení kontroly na místě. V 96 případech pak došlo k samotné fyzické kontrole provozu kotlů přímo v domácnosti.“
(mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková, Radiožurnál, 28. září)

A teď to podstatné: úřady žádného čadila nechytily, žádné pokuty nerozdaly. Zato v 96 případech – zjevně bezdůvodně – prolomily domovní svobodu, a to bez souhlasu soudu, který je jinak pro tak vážný zásah do soukromí striktně vyžadován. Orgány činné v trestním řízení, které se pro potřeby vyšetřování musejí otravovat s povolením k domovní prohlídce, jen tiše závidějí. Kdy jim dojde, že když mohou inspektoři dýmu, mohly by totéž požadovat i ony? Po volbách?

  • Nyní vyzkoušíme vaši pozornost malým kvízem:

„Systém rozdělení moci v republice i na evropské úrovni mezi staré struktury důsledně nahradíme demokracií. Demokracie vyžaduje přímou volbu a možnost odvolání vedoucích představitelů, zákonodárnou iniciativu, referenda a zapojení občanů do všech fází přípravy a schvalování legislativy.“

Jde o úryvek z programu:

  • ANO 2011
  • Tomia Okamury
  • Pirátů

Správnou odpověď najdete pod tímto odkazem. Říct to Andrej Babiš, už má na krku smečku veřejného diskursu a obvinění, že chce demontovat demokracii, a jak je pro ni nebezpečný. Pokud se miláčkové médií z Pirátské strany domnívají, že zvolení zástupci lidu nemají spravovat věci veřejné, proč rovnou nenavrhují zrušit volby? Jde samozřejmě o útok na samotné základy parlamentarismu, a jen doufáme, že je tahle partička už nějakou dobu předmětem takového zájmu kontrarozvědné služby, jaký si zaslouží.

To jsou ale samozřejmě jen takové zbytečně složité úvahy v zemi, kde se veřejný diskurs bude ještě nějakých pár týdnů točit kolem ceny másla. Tak klidnou mysl.

Follow @malecak

 
 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)