Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia
Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia, Krajská zdravotní - Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem

Krajská zdravotní zastavuje investice. V Děčíně a Chomutově se nových pavilonů nedočkají

Krajská zdravotní zastavila dva obří investiční projekty – ty se týkají plánované modernizace nemocnic v Děčíně a Chomutově za 1,3 miliardy korun. Zdravotnické zařízení o tom informovalo na svém webu. Důvodem je podle nově jmenovaného představenstva nedostatek finančních prostředků.

Modernizace měla podle starších informací zahrnovat výstavbu nových operačních sálů, v Chomutově navíc novou jednotku intenzivní péče a pavilon urgentního příjmu. Nový pavilon tzv. emergency měl podle plánů vzniknout i v Děčíně, i tato stavba byla zastavena. Kromě Děčína a Chomutova se mělo stavět i v Ústí nad Labem, celková hodnota všech tří akcí má být kolem dvou miliard korun.

„Představenstvo se seznámilo s plánem financování strategických investic, s jejich základními technickými parametry a se stavem veřejných zakázek vztahujících se k těmto akcím, a rozhodlo o zrušení veřejných zakázek na stavby v nemocnicích v Děčíně a Chomutově a o ukončení příkazní smlouvy na zajištění inženýringu v nemocnicích Ústí nad Labem, Děčín a Chomutov,“ informuje web Krajské zdravotní.

Hlavním důvodem je podle představenstva pod vedením ředitele žatecké nemocnice Jindřicha Zetka nezajištění finančních prostředků na tyto záměry ve výši nejméně 1,3 miliardy korun.

„Realizace všech tří staveb v původně navrženém rozsahu a termínech by nejen zcela zastavila jiné investice, které je nutné provádět s ohledem na udržení rozsahu a kvality zdravotních služeb, ale ohrozila by existenčně celou ekonomiku Krajské zdravotní,“ uvádí představenstvo.

Stavět bude jen Ústí

Představenstvo, které bylo obměněno po krajských volbách a zvolení nové krajské rady ve složení ANO, ODS a Spojenci pro kraj, vznáší na adresu minulého vedení největšího zdravotnického holdingu v zemi poměrně závažné výtky. Existují prý fakty podložené pochybnosti o způsobu zadání veřejných zakázek k těmto akcím.

„Část strategických investic je bez vysvětlení zadána jako holé stavby bez vnitřního vybavení, dodávky zdravotnických technologií jsou založeny na využití kompletátora, kvalifikační parametry pro uchazeče jsou formálně detailní. V součtu mohly tyto skutečnosti ovlivnit cenu prací a dodávek o stovky milionů korun,“ uvedlo představenstvo. Zakázky byly připraveny externí právní kanceláří, jejíž činnost byla teď z pokynu představenstva zastavena.

Představenstvo chce nyní zajistit důkladnou revizi problematických investic a pak rozhodne o dalším postupu. „Do té doby je nutné považovat investice v nemocnicích Děčín a Chomutov za odložené,“ uvádí se na webu Krajské zdravotní.

Jediná pokračující stavbou je modernizace v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem, kde již byla podepsána smlouva s generálním dodavatelem.

Krajská zdravotní letos hospodaří s předpokládaným ziskem v řádu statisíců korun. Pro rok 2021 je připravován finanční plán, který má vynést zisk až 100 milionů korun. Ty mají být použity právě jako rezerva na plánované investice.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

1 komentář

  1. Petr Kaminsky napsal:

    1) Korektura – „Modernizace se podle starších informací měla zahrnovat …“ 2) To zastaveni je tedy dusledek pochybnosti kolem zadani (hole stavby) nebo uz s ohledem na ocekavany vypadek v krajskych rozpoctech diky zlodejinam Babisovy vlady?

Přidávání komentářů není povoleno