Koťátka, koně, dobrodružný život. Jak verbuje Islámský stát západoevropské dívky

Napsal/a Jakub Mikel 8. srpna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Izraelská pedagožka Galit Ben-Israel v posledních několika týdnech opakovaně navštívila Olomouc. Galit se zabývá mimo jiné tématy, jako je světová politika a globalizace, digitální kultura, sociální sítě, ženské rekrutky IS a Disaster management skrze sociální sítě. V rozhovoru jsme se zaměřili právě na její hlavní předmět zájmu – ženské rekrutky Islámského státu a techniky jejich verbování skrze sociální sítě.

 • Váš výzkum se věnoval dívkám ze západní Evropy, které se nechaly zrekrutovat Islámských státem (IS). Co jste přesně zkoumala?

Analyzovala jsem zpětně sociální sítě dívek, které před časem zmizely a o kterých se zjistilo, že se připojily k IS. Pracovala jsem pouze s otevřenými zdroji, tedy neměla jsem maximální množství informací, ale i tak se dalo poznat, jakým vývojem ty dívky prošly.

 • Takže se dá odhalit, kdo je zrovna rekrutován Islámským státem?

Tak snadné to není. Zpětně to poznáte, ale často jde o velmi sofistikované metody propagandy. Používají se obrázky, hashtagy a další formy. Musel byste sledovat tisíce profilů, znát přesně výrazy, které používají pubertální dívky například ve Velké Británii, abyste mohl sledovat jednotlivé hashtagy, a pak možná by šlo odhalit dívku, která je manipulována propagandou IS. Takže zatím můžeme sledovat jen ty, které se již připojily.

 • O jakých dívkách vlastně hovoříme? Z jakého pocházejí prostředí?

Jde o druhou a třetí generaci imigrantů žijící převážně ve Velké Británii. Jsou známy ale také případy z Francie, Německa nebo Belgie. Zajímavé je, že zde nehovoříme pouze o Arabech, ale také i rodinách původem z Indie a velmi často z Pákistánu. Dívky pocházejí z velmi konzervativního prostředí, ale ne nábožensky, spíše kulturně. Nicméně na první pohled ty rodiny působí normálně. Ačkoliv, nikdy nemůžete říct, co se ve skutečnosti v rodině děje.

Konzervatismus se může projevovat například ve vztahu k právům dívek, je tedy kladen důraz například na uchování panenství do svatby, cudnost, poslušnost v manželství a podobně. Dívky jsou pod tlakem rodinných pravidel. Ale je pravda, že mnoho jiných dívek je pod tlakem rodiny a neutíká do Sýrie, aby se přidalo k IS.

 • V čem se tedy liší? Co očekávají?

Mají velká očekávání. Jsou to velmi romantické typy. Ony jsou totiž „zpracovávány“ celé měsíce. Píší si přes sociální sítě s některými konkrétními muži. Nepřijdou spolu do fyzického kontaktu, to spojení je čistě virtuální, ale v tom je ta romantika. Tito muži s nimi velmi intenzivně komunikují, píšou jim, že jsou jejich lvice, jejich síla a často je podporují a povzbuzují.

Slibují jim romantický a dobrodružný život namísto toho nudného, který nyní žijí a který je podle předpokladu rodiny čeká. Hovoříme o dívkách mezi 16 až 18 lety, které obvykle do té doby neopustily rodný dům nebo čtvrť. A najednou se vypraví do Turecka, kde je na hranicích čeká žena, které je převede na území ovládané IS. Opět to není ani tak o náboženství, jako o touze po novém životě. Ty dívky chtějí být „někdo“, a to jim tito muži slibují.

 • Kdo jsou ti muži, o kterých hovoříte?

Jsou něco jako celebrity. Říkáme jim „ISIS fan bloggers“. Tedy ti, kteří komunikují s fanynkami.

 • Kdy tento druh propagandy začal IS používat?

Je to pár let zpátky. Propaganda Islámského státu je velmi specifická. Ještě před pár lety o IS nikdo nic nevěděl. Po 11. září znal každý Al-Kaidu. Dokud žil Usama Bin Ladin, jakási ikona, byla Al-Káida ten hlavní nepřítel a její idea žila. Pak Bin Ladina zastřelili a Al-Káida takřka zmizela. IS je něco mnohem většího. Nejsou to jen rodilí muslimové, ale také křesťanští konvertité, muži, ženy…

 • O kolika dívkách ze západní Evropy ve službách IS je řeč?

Víme o dívkách, které utekly do Iráku a Sýrie, těch není mnoho, maximálně stovka z celé Evropy. Ale pak jsou tady tisíce dívek na Tumbrl a na Twitteru, které jsou zasaženy tou ideou Islámského státu.

 • Říkala jste, že podle vás je propaganda IS v současné době nejsilnější propaganda, které čelíme.

Ano, kvůli její vychytralosti, prohnanosti a využívání sociálních médií. Jsou ve všech směrech lepší než policie, výzkumníci nebo novináři. Někteří odborníci poukazují na podobnost mezi nacistickou ideologií a ideologií IS, zvláště v přístupu k ženám. Nacisté chtěli, aby ženy byly s dětmi v kuchyni, popřípadě v kostele, a také IS chce ženy využívat k tomu, aby rodily a staly se manželkami a matkami mučedníků.

 • Které jsou jejich nejoblíbenější sociální sítě?

To se postupně mění. Obvykle se přesouvají poté, co policie odhalí jejich vyšší aktivitu na konkrétní síti. Velmi oblíbený, konkrétně pro lákání dívek, je Tumbrl. Dále také Twitter nebo Instagram.

 • Takže Facebook není příliš populární?

Ne, vlastně ani nikdy příliš nebyl. Mimochodem, propagandisté se pomalu z Twitteru a Instagramu přesouvají na Telegram, což je velmi diskrétní sociální síť. A velmi oblíbenou aplikací je také Ask.fm. To je síť založená na kladení otázek uživatelům. Při prohledání některých účtů zjistíte, že jde o velmi sofistikovanou propagandu. Objevují se různé otázky na soukromí a mezi ně jsou připletené otázky na náboženství, islám a podobně. Tyto účty pak generují velmi obsáhlé, zdvořilé odpovědi a při delším sledování mohou skutečně někoho zcela vtáhnout.

 • To mi připadá zajímavé ve srovnání s prokremelskou propagandou, která se v České republice šíří například v uzavřených facebookových skupinách a obecně je právě na této sociální síti poměrně snadno vystopovatelná.

To srovnání se určitě nabízí. Tak například u prokremelské propagandy zhruba víme, kdo ji vytváří, centra trollů a podobně. V případě IS nevíme nic. Věřím, že existují nejrůznější důstojníci IS roztroušení po celém světě a právě oni drží tento propagandistický systém v chodu. IS je komplexní organizace. Jsou zde bojovníci se zbraněmi, kteří válčí na frontě, a pak zde máme něco jako „reklamní oddělení“, ve kterém pracují jedni z nejschopnější marketingových odborníků na světě. Stačí se podívat na úroveň klipů, které IS vypouští na YouTube, nebo jejich proslulý časopis Dabiq. Videa poprav se šířila po celém internetu, včetně médií.

 • Pracují na téhle propagandě lidé, kteří jí věří, nebo jsou jen velmi dobře placení?

Myslím, že oboje. Mají velmi dobře propracovanou strategii. Upřímně nechápu, jak je možné, že Interpol a bezpečnostní složky jednotlivých států nedokáží tyto lidi vystopovat. Proti IS se vede konvenční válka v Iráku a Sýrii. Ale IS je idea. A ta idea není vepsána do písku Blízkého východu. Ta idea se šíří globálně pomocí právě jejich propagandistického oddělení. Někdo získává ty mladé dívky, a nejen je, skrze výrazné symboly, a je schopen přesvědčit je, aby odjely na Blízký východ a staly se součástí této ideologie.

 • Hovoříte o ikonách a symbolech. O co přesně jde?

Existuje několik symbolů, které Islámský stát využívá ve své propagandě. Arabský plnokrevník, válečníci, mešity a kočky. Kočka je v arabské kultuře přátelské zvíře, na rozdíl od psa. Takže symbolicky se Islámský stát orientuje na koně, lvy, kočky a také nože. A pochopitelně ikonická černá vlajka. Jen si vezměte, jak nechvalně proslulou se během pár měsíců stala. A dívky na Tumbrl používají tyto symboly, mixují je s různými digitálními symboly, s dívčími symboly jako růžovou barvou, jahodami, koťaty.

 • Existuje nějaká ustálená forma, nějaké schéma, které používají?

Začínají velmi zlehka, obvykle spíše pozitivním tónem. Využívají NLP (neurolingvistické programování). Používají fráze jako „Nechceš poznat mé náboženství?“ a „Nemusíš nic dělat, buď svobodná“. Až postupně, krok za krokem, přicházejí příkazy a zákazy.

 • Dá se pojmenovat nějaký konkrétní bod, kdy se pozitivní agenda změní na negativní?

Ano. V určité fázi přichází téma „Podívej, co západní svět udělal Sýrii“. Snaží se ukázat, že dekadentní a krvelačný západ Sýrii ničí. IS nutí uvažovat velmi černobíle a v době krize se lidé uchylují k černobílému vidění světa. A my žijeme v době celé řady krizí krize identity, politické krize, nedávné ekonomické krize. Poukazují na absenci jasné identity v západní společnosti.

 • Takže jde o reakci na globalizaci?

Můžeme říct, že ano. Oni nabízejí jasné řešení jako jednotná identita, jako dobro proti zlu.

 • Opět se budu muset vrátit do evropského prostoru, protože obecně mi tyto principy připomínají to, jak fungují nejrůznější antiglobalistická hnutí od neonacistů až po například separatisty na východě Ukrajiny, kteří také lákají vojáky z Evropy na protizápadní tón.

Ano, v tomto jsou si jejich formy propagandy velmi blízké, ostatně na podobnost mezi verbováním k IS a k ukrajinským separatismům poukazují i někteří výzkumníci. Byla jsem na konferenci NATO a snažili jsme se jim ukázat to, že v obou případech jde více o ideu, která jednotlivé bojovníky přesahuje a že v případě IS, ztráta území v Iráku a v Sýrii neznamená vítězství nad celou myšlenkou. Už teď jde vidět, že silná bašta IS je na Filipínách. Musíme bojovat s celou ideou a propagandou, ale to zatím NATO neakceptovalo.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)