Andrej Babiš a Viktor Orbán u plotu na maďarsko-srbské hranici. Foto: Profimedia

„Konzervativec Babiš“ mezi řečníky u Orbána

Napsal/a Vojtěch Berger 22. dubna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Expremiér Andrej Babiš je na seznamu řečníků květnového setkání ultrakonzervativců v Budapešti pod záštitou maďarského premiéra Viktora Orbána. Akce Conservative Political Action Conference (CPAC) má propojit tvrdé jádro amerických konzervativců s jejich evropskými sympatizanty. Loni se poprvé od vzniku Americké konzervativní unie před téměř padesáti lety toto výroční shromáždění přesunulo do Evropy. Babiše v programu organizátoři prezentují jako „úspěšného byznysmena a konzervativního lídra“.

Babiš jede do Maďarska v době, kdy se v Evropské unii znovu řeší ohrožení právního státu v Maďarsku. Evropská komise se loni kvůli maďarskému zákonu namířenému proti LGBT osobám obrátila na Soudní dvůr Evropské unie. Do dubna se k řízení připojilo 14 členských zemí EU, česká vláda to odmítla.

Orbána Babiš dlouhodobě označuje za přítele, loňskou cestu do Maďarska vykázal jako součást nákladů na svou prezidentskou kampaň. Na konferenci CPAC loni za Česko vystoupil další Orbánův obdivovatel, exprezident Václav Klaus. Nejde však o pouhé „setkání konzervativců“. Například řada účastníků loňské akce se otevřeně hlásí k teorii tzv. Velké výměny obyvatelstva rozšířené v extremistických kruzích, podle které liberální elity cíleně pracují na nahrazení bělošského obyvatelstva západních států etnicky i nábožensky jinou populací.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)