Viktor Orbán. Foto: Viktor Orbán

Klaus jede za Orbánem. Ultrakonzervativní konference v Budapešti fandí konspiračním teoriím

Napsal/a Vojtěch Berger 19. května 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

I když se to na první pohled nezdá, inaugurační projev staronového maďarského premiéra Viktora Orbána a manifest střelce z amerického Buffala, který o víkendu zabil deset lidí, mají něco společného. Oba zmiňují konspirační teorii „velké výměny obyvatelstva“, která se z krajní pravice rozšířila až do politického a mediálního mainstreamu. Někteří z jejích přívrženců se teď sjeli na konferenci do Budapešti. Se svým projevem o „výzvách konzervatismu v časech progresivismu“ vystoupí na akci i český exprezident Václav Klaus.

Dvoudenní akce Conservative Political Action Conference (CPAC) má propojit tvrdé jádro amerických konzervativců s jejich evropskými sympatizanty. Je to poprvé od vzniku Americké konzervativní unie před téměř padesáti lety, co se toto výroční shromáždění přesouvá do Evropy.

Výběr Maďarska není náhodný. Premiéra Viktora Orbána řada amerických ultrakonzervativců a příznivců exprezidenta Donalda Trumpa vnímá jako svůj idol.

Ještě před několika měsíci se spekulovalo o tom, že by na konferenci CPAC také dorazil i sám Trump, akce odložená kvůli válce na Ukrajině se však nakonec bude muset obejít bez něj. To však neznamená, že by se měnilo její „ideové“ zaměření. Chybět nebudou ani oblíbené konspirační teorie.

Inspirace pro masakry

Přes video se připojí moderátor americké konzervativní televize Fox News Tucker Carlson, známý Orbánův fanoušek. Carlson v Maďarsku loni v srpnu strávil několik dní a kromě interview s premiérem Orbánem a vystoupení na mládežnické akci jeho strany Fidesz si jel na hranice se Srbskem osobně prohlédnout plot proti migraci. Ten divákům televize následně popsal jako „čistý a uspořádaný“ v kontrastu s „chaosem“ způsobeným migranty na americko-mexické hranici.

Carlson ve svých pořadech mnohokrát – podle rešerší deníku New York Times dokonce 400krát – zmiňoval teorii takzvané „velké výměny obyvatelstva“. Ta tvrdí, že liberální světové elity dělají všechno proto, aby „bílé“ obyvatelstvo vyměnily za etnicky i nábožensky jinou populaci.

Koho tato teorie přitahuje, jasně ukazují dva případy masových vražd – ve svých „manifestech“ se na konspiraci o „velké výměně“ odvolávali například útočník z novozélandského Christchurch, který v roce 2019 zastřelil 51 lidí, nebo útočník z Buffala, který minulý týden zabil deset osob.

První z nich střílel v mešitách, druhý v oblasti obývané převážně černochy. Když po masakru v Buffalu většina médií informovala o tom, že útočník se ke zmíněné rasové konspiraci hlásil, televize Fox News najednou ztichla a tuto informaci svým divákům prakticky zatajila, jak upozornila CNN.

Díky tvářím typu moderátora Carlsona se teorie o utlačování či dokonce násilné výměně bílého obyvatelstva za jiné dostala z extrémistické scény i do politického a společenského mainstreamu. Tento týden se o konspirační teorii zmínil při svém inauguračním projevu sám maďarský premiér Orbán.

„Vidím sebevražedný pokus programu velké evropské výměny populace, který usiluje o nahrazení chybějících evropských křesťanských dětí migranty, jejichž rodiče přicházejí z jiných civilizací,“ řekl Orbán, který bude na konferenci CPAC hlavním řečníkem.

Na akci také vystoupí někteří další konzervativní komentátoři či politici z USA i Evropy, své zástupce pošle například rakouská strana Svobodných, francouzské Národní sdružení a další.

Z Česka přijede exprezident Václav Klaus, který se k Orbánovi rovněž dlouho hlásí a v Budapešti se s ním má také osobně setkat.

Klaus, Soros a zlo

Po Orbánově znovuzvolení letos v dubnu, již čtvrtém v řadě, Klaus řekl, že maďarského premiéra považuje za jediného přítele mezi současnými klíčovými evropskými politiky: „Vážím si ho a sdílím s ním mnoho názorů. Jsem rád, že nezvítězila progresivistická levice. Je to jediný autentický politik současné Evropy. Snaží se skutečně reprezentovat svůj národ.“

Na akci CPAC vystoupí Klaus s projevem „Jsou výzvy, kterým konzervatismus čelí v éře ještě silnějšího progresivismu zvládnutelné?“. Kromě odporu právě k „progresivistům“ a „levici“ (jak Orbánova vláda pravidelně označuje mezinárodní média, západní kritiky maďarské vlády, ale i domácí opozici) spojuje účastníky konference v Budapešti ještě jeden univerzální nepřítel – finančník a filantrop George Soros.

Když byl Klaus před čtyřmi lety v Budapešti na pozvání proorbánovské nadace Szazadvég představovat svou knížku o migraci, poznamenal si na svůj osobní web: „Mnozí víme o vyostřeném vztahu premiéra Orbána a části Maďarska k György Sorosovi (tento postoj stoprocentně sdílíme, prožili jsme si s tímto kvazi-filantropem také své).“ Ještě o dva roky dříve pak řekl, že „Soros je zlo“.

I o Sorosovi se Viktor Orbán zmínil ve svém inauguračním projevu. Právě Soros prý společně „s Bruselem“ hrozili maďarské vládě a snažili se jí svrhnout.

Maďarsko, hráz civilizace

Sorose jako člověka, který stojí za údajným celosvětovým plánem masové migrace, pomohl i americkému publiku vykreslit i výše zmíněný moderátor Tucker Carlson. Ze svého loňského pobytu v Maďarsku o pár měsíců později vytěžil ještě půlhodinový film „Maďarsko vs Soros: Boj o civilizaci“.

Carlson se v americkém divákovi méně zběhlém ve středoevropských reáliích snažil vyvolat dojem, že Orbánem vedená země je poslední výspa západní civilizace střežící Evropu před hordami migrantů i rozpadem tradičních hodnot.

O korupčních skandálech Orbánovy rodiny či jeho byznysových přátel nebo o ovládnutí maďarského mediálního trhu Orbánovou vládou nepadlo nic. Film se vysílal letos, zhruba dva měsíce před volbami v Maďarsku.

Půlka filmu byla věnována tomu, jak se finančník George Soros a jím údajně financovaná síť nevládních organizací snaží udělat z Maďarska (ale i z celé Evropy) cíl všech migrantů, druhá byla o tom, jak údajnému Sorosovu toxickému vlivu čelí Orbánova vláda. Tucker Carlson, jehož otec je mimochodem šéfem firmy registrované v USA jako lobbistická organizace pro maďarskou vládu, se ani nesnažil předstírat objektivitu.

Když Orbán svému hostovi z USA v rozhovoru prozradil, že Soros má v Maďarsku síť šedesáti organizací, jež financuje a které bojují proti vládě, Carlson už nijak nepátral po tom, které to jsou a jestli je to vůbec pravda.

Podobné názory zřejmě zazní i na konferenci v Budapešti, ať už do mikrofonu nebo v kuloárech plných uhlazených, distingovaných hostů, včetně českého exprezidenta.

To, že se podobné věty objevují i v manifestech vrahů, kteří šli „zachraňovat svět před migrací“ a nechali po sobě desítky mrtvých jako v Christchurch nebo teprve před několika dny v Buffalu, na akci pravděpodobně nikdo veřejně připomínat nebude.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)