Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Profimedia
,

Kolik bude stát zvýšení úrokových sazeb Agrofert? Až 400 milionů korun za rok

POZNÁMKA: Premiér Babiš kritizuje zvýšení úrokové sazby na 2,75 procenta, které ve čtvrtek oznámila Česká národní banka. Je to podle něho naprosto nesmyslné a nepochopitelné. Místo toho, aby ČNB podpořila ekonomiku, nechá vydělat bankám a zdražování nezabrání, řekl Babiš. Ke kritice má i osobní byznysový důvod.

Za menší úvahu totiž stojí, kolik takové rozhodnutí „nechat vydělat bankám“ bude stát Babišův Agrofert, toho času zaparkovaný ve svěřenských fondech.

Odpověď najdeme přímo v poslední výroční zprávě skupiny z letošního dubna. Na straně 95 samo vedení holdingu píše, že by nárůst úrokové sazby jen o 0,5 procentního bodu znamenal snížení zisku skupiny Agrofert o 157 984 000 Kč.

To vede k jednoduchému výpočtu, že při aktuálním skokovém zvýšení o 1,25 bodu, kterým ČNB překvapila trhy ve čtvrtek, bude snížení zisku dvoua dvaapůlkrát vyšší. Celková částka pak vychází na citelných 394, 96 milionů korun.

Je třeba uvést, že se to týká půjček Agrofertu s variabilní sazbou, do nichž se zvýšení sazeb ČNB plně promítne.

Odhady tedy směřují k následujícím 12 měsícům za podmínky, že během nich ani po dalších avizovaných růstech sazba neklesne zpět pod současných 2,75 %. Dále pokud se významně nezmění zadlužení skupiny Agrofert, případně by splacené úvěry byly nahrazeny jinými.

„Skupina je vystavena úrokovému riziku zejména v souvislosti s krátkodobými půjčkami se stanovenou dobou splatnosti a závazky skupiny vykazují větší citlivost na změny úrokových sazeb nežli její aktiva,“ připouští přímo výroční zpráva Agrofertu.

Pro představu: 400 milionů korun, o něž jen kvůli vyšším úrokovým sazbám přijde Agrofert, stál Babiše jeho utajovaný nákup luxusního sídla v jižní Francii.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

18 komentářů

 1. gargamel napsal:

  A co jako?Firmy,které nejsou schopny za 35 let vydělat ani korunu a ještě žijí z obyčejných lidí,kterým se devalvují celoživotní úspory a inflací kradou důchody na ty dotace neschopných,nemají už být dávno na trhu a mají zkrachovat.Přišly by jiné,které by nikdo dotovat nemusel a ještě by z marží 20 30 a víc procent,klidně občanům 5 procent na vklady úroku mohly zaplatit.Na Slovensku mají firmy plné ceny za energie a občané regulované.U nás firmy bez zisku parazitují na občanech a mají regulované energie a občana pošlou do exekuce.Konec tomu firemnímu bordelu neschopných.

  • Václav napsal:

   Tak to byl jediný důvod kdy se Schillerová snažila jak mohla aby ČNB nezvyšovala úrokové sazby.Že to bude stát Babiše balík mě je jedno,ale lituji ty kteří mají hypotéky na bydlení.Hypotéka 3 miliony na 30let bude cca o 1milion vyšší.

   • Honza napsal:

    Otázka je, kolik je hypoték na bydlení a kolik je hypoték na spekulaci. Ale těch, co ji mají opravdu na bydlení, těch je mi samozřejmě také líto.

   • gargamel napsal:

    Když si někdo bere hypotéku v době neúměrně nízkých sazeb,má sazby fixovat.Nemůže čekat,že to bude bez fixace pořád stejné.

   • petrph napsal:

    Tedy, pro připomínku, on si nepůjčuje jen Agrofert, ale taky stát, nejen na výdaje, ale i na splátky předešlých dluhů. A krom toho se toto projeví (ještě krom inflace) i v ceně budoucích zakázek pro stát. Což Schillerová vidí taky, na rozdíl asi od expertů nové nové vlády, kteří ještě stále slibují stamiliardové úspory.

    Ale těch lidí co mají hypotéky je mi fakt líto. Četl jsem kdysi biografický román o životě H.Forda, kde byla podrobně popsaná krize 30.let v USA – a zrovna tihle lidé tam dopadli dosti brutálně..

    • Honza napsal:

     Jak se to projeví v ceně budoucích zakázek pro stát?

 2. Karol Polák napsal:

  K článku „Kolik bude stát zvýšení úrokových sazeb Agrofert?“
  V článku je menší chybka. Agrofertem udávaná částka 157984000Kč byla udávána ještě před prvním zvýšením úrokových sazeb. Po druhém zvýšení jde o 2% a tudíž tuto částku musíme násobit 4x. A to nám dělá roztomilých 630 milionů korun. 😉

 3. gargamel napsal:

  Jasně,Firmy mají mít úlevy a normální občané mají dotované firmy bez zisku dotovat a sami končit v exekuci.Firma,která nevytvoří žádnou přidanou hodnotu pro společnost má na trhu skončit a má zbankrotovat.Není přece normální,aby tady existovaly firmy,které nejsou schopné za 35 let existence vytvořit korunu zisku.Kdyby zbankrotovaly,tak je nahradí ty,které klidně z marže 2 30 procent zaplatí společnosti klidně úrok 5 procent na vklady občanů.

 4. Václav napsal:

  Je to těžké,ale jde to.Nenakupujte potraviny z dílny Agrofertu.Je třeba vědět koho už Babiš spolknul.

  • Alois napsal:

   To je správná reakce. Zde seznam firem.
   https://jsemkokot.cz/agrofert-a-babis-kompletni-seznam-produktu/

   • josef napsal:

    … no ale to byl snad „chtěný“ výsledek po listopadu 1989, kdy se tehdy skoro unisono tvrdilo – a poté i konalo, že (možná všechen) státní majetek musí být privátní… K tomu tehdy vystupoval zejména tržní dogmatik Tomáš Ježek, který mj. prohlásil, „že kdo mně sáhne na privatizaci tomu ruce urazím !“ … Václav Klaus to zpolitizoval do ranku ODS, ale nebyl velký příznivec kapitálu z cizích zemí (to se mu musí přiznat). To že to nyní dospělo ke koncentraci Agrofertu v různých oborech je tedy dozajista lepší než když tam bude uvedeno Made in EU, protože je to alespoň ještě odsud… Rozhodně se tedy zatím k pozici Agrofertu zde nemusíme cítit jako námezdníci ve vlastní zemi… Opačných příkladů, kdy „zájmy“ cizích firem přátelsky komentují čeští tiskoví mluvčí, jsou mraky a mraky… Jsou to např.banky, kdy každý vstup do jejich budov vás přivítá úsměvem ( otázka je zda je to od srdce nebo úsměv nadiktovaný…).

 5. petrph napsal:

  No vidíte že jste to panu Babišovi připomněli ještě má čas, tak poslední týdny ve funkci, s tím že jeho lidé porůznu rozstrkaní po různých úřadech ho tam přežijí o pár měsíců.
  Tak ještě stihnout uzavřít na poslední chvíli ze strany státu s Agrofertem co nejvíc lukrativních dlouhodobých a těžko vypověditelných smluv.. A to zvýšení ceny z důvodu zvýšených úroků plus inflace a další do nich ještě zapracovat. :))

 6. Miloslav Studnička napsal:

  To je ale amatérsky napsaný článek. Stejně amatérský jako amatérská je v ekonomice opozice i nastupující Fialová vláda. 3/4 úvěrů má Agrofert u cizích bank v USD nebo Eurech. Tam trapné zvýšení sazeb ČNB nemá žádný dopad, protože zahraniční centrální banky se chovají rozumně a svoje sazby drží kolem nuly.

  • Tondach napsal:

   „Babišovým firmám nejvíc půjčuje Komerční banka, dala jim pětinu úvěrů ….“
   a včil mudruj!

   • Honza napsal:

    Chlapi, pořád ještě můžete mít pravdu oba. Tři čtvrtiny a jedna pětina pořád ještě není 100%. Kousek ještě zbývá 🙂

   • Sámo napsal:

    A navíc tyto Babišovy úvěry u Komerční banky jsou staršího data a těžko na ně získá nějaké úlevy. Babiš už v nedávné minulosti přešel s účty Agrofertu do Číny, protože banky v EU a tudíž i české banky mu přestaly dávat úvěry.

   • Miloslav Studnička napsal:

    Pětina? Takže 20%?
    To ale není 100%, že chytráčku?

  • Pavel napsal:

   Jinými slovy, amatér studnička se raději nechá připravit inflací o úspory, jen aby bureš, který svou diletantskou politikou tu inflaci z velké části způsobil, nepřišel ke ztrátě.

Přidávání komentářů není povoleno