Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevský na návštěvě na Pražském hradě. FOTO: Tomáš Krist / MFDNES + LN / Profimedia

Kobereček k ničemu. Ruskému velvyslanci sbalit čemodan a poslat zpátky do Moskvy

Napsal/a Robert Břešťan 6. října 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

POZNÁMKA. Ruský velvyslanec Zmejevský by si v docházkové vzdálenosti od Černínského paláce mohl zřídit detašované pracoviště. Ušetřil by spoustu času. Tolikrát jako on „na koberečku“ na českém ministerstvu zahraničí nikdy nikdo nebyl. I když je podobné vyplísnění velvyslance v mezinárodní politice srozumitelné gesto značného rozladění, v případě Ruska je to dlouhodobě k ničemu.

Ukážeme si to na následujícím výčtu. Zatím poslední výlet směr pražský Pohořelec si Alexandr Vladimirovič Zmejevský s řidičem a s velvyslaneckým Mercedesem udělal tento týden v pondělí.

Diplomatický vůz ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Ministr zahraničí Jan Lipavský jej předvolal „kvůli flagrantnímu porušování mezinárodního práva a ilegální anexi území Ukrajiny“.

„Prostřednictvím našeho náměstka Jaroslava Kurfürsta jsme dali ruské straně jasně najevo, že zločinnou agresi a sprostou krádež území nebudeme tolerovat,“ popsal po skončení ne zrovna přátelské návštěvy na svém Twitteru.

Na pomyslném koberečku s českým ministrem zahraničí, respektive s jeho náměstky (a jednou dokonce i u prezidenta Zemana) byl Zmejevský už mnohokrát. Ve světě diplomacie to značí pokročilou míru rozladění nad vzájemnými vztahy či konkrétními výroky a událostmi.

Letos v srpnu musel Zmejevský na české „zamini“ kvůli tomu, že ruský velvyslanec při OSN obvinil českou ministryni obrany Janu Černochovou z podpory terorismu (poté, co na Twitteru napsala, že nelituje násilné smrti ruské nacionalistky Darji Duginové).

A dále:

  • Letos v květnu s ním řešil náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák to, jak ruská strana nakládá s ruskými nemovitostmi v tuzemsku.
  • V březnu musel velvyslanec vysvětlovat náměstku Martinu Smolkovi provokace ruských tajných služeb proti zbývajícím českým diplomatům v Moskvě.
  • V únoru, pouhý den před ruskou invazí na Ukrajinu, pozval Zmejevského k vysvětlení aktuální situace na východě Ukrajiny taktéž náměstek Martin Smolek.
  • V dubnu 2021 měl svou premiéru se Zmejevským tehdy nový ministr Kulhánek. Vyjádřil protest proti operaci ruské tajné služby na českém území a výbuchu muničního skladu ve Vrběticích i proti zacházení s českými diplomaty v Rusku.
  • Únor 2021: náměstek Aleš Chmelař tlumočil Zmejevskému nesouhlas s odsouzením opozičního lídra Alexeje Navalného a brutálními zásahy policie proti pokojným demonstrantům v Rusku.
  • V listopadu 2019 si náměstek Martin Povejšil předvolal Zmejevského kvůli tomu, že Rusko zařadilo českou humanitární organizaci Člověk v tísni na seznam nežádoucích organizací.
  • V září 2019 náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař sdělil velvyslanci český protest proti urážlivým výrokům ruského ministra kultury Vladimira Medinského na adresu starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře ve věci tehdejších sporů kolem pomníku sovětského maršála Ivana Koněva.
  • V březnu 2019 si ministerstvo zahraničí předvolalo ruského velvyslance kvůli podivnostem spojeným s pronájmy ruských bytů a dalších nemovitostí na českém území.
  • V červnu 2019 si arogantního ambasadora předvolal dokonce i prezident Miloš Zeman. Velvyslanci sdělil, že nesouhlasí s přijetím zákona, který by uznal účastníky sovětské okupace Československa v roce 1968 za válečné veterány, a označil to doslova za „drzou provokaci“.
  • Březen 2018: Zmejevského si povolal tehdejší ministr Martin Stropnický – kvůli ruským výrokům o tom, že smrtící nervový plyn novičok, jimž se ruští agenti v Londýně pokusili zavraždit bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala, mohla vyrobit i Česká republika.

Prostě – je to marné, je to marné, je to marné. Pro české diplomaty není setkání se Zmejevským žádný příjemný zážitek. Je to produkt ruské diplomatické školy, absolvent Státního institutu mezinárodních vztahů – MGIMO,  z něhož se tradičně rekrutovali i příslušníci tajné policie KGB, a superarogantní člověk, který má dlouhodobě blízko k Vladimiru Putinovi.

Letos v únoru si Zmejevský v Praze odkroutil už svůj šestý rok, blíží se završení roku sedmého; silně tedy přesluhuje. O důvod víc nechat ho sbalit čemodan a poslat jej i se zbylou diplomatickou suitou – oklikou, přímé lety nejsou – do Moskvy.

A pak si počkat s navázáním nových diplomatických styků s Ruskem na lepší časy. Pokud ještě někdy přijdou.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)