Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevský na návštěvě na Pražském hradě. FOTO: Tomáš Krist / MFDNES + LN / Profimedia
,

Kobereček k ničemu. Ruskému velvyslanci sbalit čemodan a poslat zpátky do Moskvy

POZNÁMKA. Ruský velvyslanec Zmejevský by si v docházkové vzdálenosti od Černínského paláce mohl zřídit detašované pracoviště. Ušetřil by spoustu času. Tolikrát jako on „na koberečku“ na českém ministerstvu zahraničí nikdy nikdo nebyl. I když je podobné vyplísnění velvyslance v mezinárodní politice srozumitelné gesto značného rozladění, v případě Ruska je to dlouhodobě k ničemu.

Ukážeme si to na následujícím výčtu. Zatím poslední výlet směr pražský Pohořelec si Alexandr Vladimirovič Zmejevský s řidičem a s velvyslaneckým Mercedesem udělal tento týden v pondělí.

Diplomatický vůz ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Ministr zahraničí Jan Lipavský jej předvolal „kvůli flagrantnímu porušování mezinárodního práva a ilegální anexi území Ukrajiny“.

„Prostřednictvím našeho náměstka Jaroslava Kurfürsta jsme dali ruské straně jasně najevo, že zločinnou agresi a sprostou krádež území nebudeme tolerovat,“ popsal po skončení ne zrovna přátelské návštěvy na svém Twitteru.

Na pomyslném koberečku s českým ministrem zahraničí, respektive s jeho náměstky (a jednou dokonce i u prezidenta Zemana) byl Zmejevský už mnohokrát. Ve světě diplomacie to značí pokročilou míru rozladění nad vzájemnými vztahy či konkrétními výroky a událostmi.

Letos v srpnu musel Zmejevský na české „zamini“ kvůli tomu, že ruský velvyslanec při OSN obvinil českou ministryni obrany Janu Černochovou z podpory terorismu (poté, co na Twitteru napsala, že nelituje násilné smrti ruské nacionalistky Darji Duginové).

A dále:

 • Letos v květnu s ním řešil náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák to, jak ruská strana nakládá s ruskými nemovitostmi v tuzemsku.
 • V březnu musel velvyslanec vysvětlovat náměstku Martinu Smolkovi provokace ruských tajných služeb proti zbývajícím českým diplomatům v Moskvě.
 • V únoru, pouhý den před ruskou invazí na Ukrajinu, pozval Zmejevského k vysvětlení aktuální situace na východě Ukrajiny taktéž náměstek Martin Smolek.
 • V dubnu 2021 měl svou premiéru se Zmejevským tehdy nový ministr Kulhánek. Vyjádřil protest proti operaci ruské tajné služby na českém území a výbuchu muničního skladu ve Vrběticích i proti zacházení s českými diplomaty v Rusku.
 • Únor 2021: náměstek Aleš Chmelař tlumočil Zmejevskému nesouhlas s odsouzením opozičního lídra Alexeje Navalného a brutálními zásahy policie proti pokojným demonstrantům v Rusku.
 • V listopadu 2019 si náměstek Martin Povejšil předvolal Zmejevského kvůli tomu, že Rusko zařadilo českou humanitární organizaci Člověk v tísni na seznam nežádoucích organizací.
 • V září 2019 náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař sdělil velvyslanci český protest proti urážlivým výrokům ruského ministra kultury Vladimira Medinského na adresu starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře ve věci tehdejších sporů kolem pomníku sovětského maršála Ivana Koněva.
 • V březnu 2019 si ministerstvo zahraničí předvolalo ruského velvyslance kvůli podivnostem spojeným s pronájmy ruských bytů a dalších nemovitostí na českém území.
 • V červnu 2019 si arogantního ambasadora předvolal dokonce i prezident Miloš Zeman. Velvyslanci sdělil, že nesouhlasí s přijetím zákona, který by uznal účastníky sovětské okupace Československa v roce 1968 za válečné veterány, a označil to doslova za „drzou provokaci“.
 • Březen 2018: Zmejevského si povolal tehdejší ministr Martin Stropnický – kvůli ruským výrokům o tom, že smrtící nervový plyn novičok, jimž se ruští agenti v Londýně pokusili zavraždit bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala, mohla vyrobit i Česká republika.

Prostě – je to marné, je to marné, je to marné. Pro české diplomaty není setkání se Zmejevským žádný příjemný zážitek. Je to produkt ruské diplomatické školy, absolvent Státního institutu mezinárodních vztahů – MGIMO,  z něhož se tradičně rekrutovali i příslušníci tajné policie KGB, a superarogantní člověk, který má dlouhodobě blízko k Vladimiru Putinovi.

Letos v únoru si Zmejevský v Praze odkroutil už svůj šestý rok, blíží se završení roku sedmého; silně tedy přesluhuje. O důvod víc nechat ho sbalit čemodan a poslat jej i se zbylou diplomatickou suitou – oklikou, přímé lety nejsou – do Moskvy.

A pak si počkat s navázáním nových diplomatických styků s Ruskem na lepší časy. Pokud ještě někdy přijdou.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

14 komentářů

 1. Tomáš napsal:

  Předvolávání ruského ambasadora na MZ jen proto ,že to je přání p.LIpavského, je zvláštní.Kdysi jsem psal o Kaliningradské oblasti,že to je enkláva Ruska a z vojenského hlediska,těžko udržitelná.Probíha nyní debata o Kaliningradské AO na kterou reaguje MZ Ruska.Prez,Putinovi selhala rozvědka ,která neodhalila vycvičenost a vybavenost ukrajinské armády,doplnování ruské armády propuštěnými vězni a jejich nasazeni na jihu Ukrajiny ,ukazuje scestnost, když byly USA ve Vietnamu i v Afganistanu,tak také mobilizovaly.Má to vypovídací hodnotu a urcitý postup ukrajinské armády.Jen si nedovedu představit, kdyby Česko dostalo Kaliningradskou AO do správy co by nás to stálo,když MO Černochová potvrdila ,že jsme dali Ukrajině zbraně za 47miliard za 6 měsíců trvání válečné operace Ruska na Ukrajině.Podkarpatskou Rus jsme také sanovali za I.republiky,a jak to dopadlo,můj otec tam sloužil pět let po příchodu legionáru z Ruska,kterým uvolnovali místo.Stvaní proti Německu,které je zdrženlivé ve vyzbrojování Ukrajiny,a zničení plynovodů NSi,II může jen Německo nasměrotovat k Rusku, jako v Rapalu ve dvacátých letech XX stoleti,To ještě Polaci celkem oprávněně požadují reparace za II.světovou válku, když NDR je odpustili ,ale NSR ani náhodou.Takto se dějiny zrychlují.

  • A.S. Pergill napsal:

   Podíl Kaliningradské oblasti by se nám jistě vyplatil, už jen pro přístup k moři. Vyplatily by se nám i nějaké nadstandardní vztahy s Podkarpatskou Ukrajinou, kterou nám sověti na základě zfalšovaného referenda ukradli. Co to referendum prohlásit za zfalšované, a tím pádem neplatné? Myslím, že obyvatelé PU by byli rádi, že by se takto „po haluzi“ dostali do EU.

  • martin napsal:

   Polaci by meli pozadovat reparace taky po rossiji, protoze soudruzi z rossiji, jakozto nastupnickeho statu po cccp, napadli Polsko spolecne s nemeckymi nacisty, a pak je 40+ roku vysavali a terorizovali podobne jako nas

 2. Miroslav napsal:

  Jsme opravdu silná země, když si můžeme tohle dovolit 😁,…. ale to je asi tak všechno a je to spíš k smíchu. Tak jako je k smíchu ten náš Bc. Lipavský.

  • Dr. B napsal:

   Co konkrétně dělá Lipavský tak špatně, že ho všichni dokolečka kritizují? U nás asi stačí, aby potměšilý dědek z Hradu něco kváknul a půlka národa to opakuje jako kolovrátek. Podle mě je Lipavský jedním z nejlepších českých ministrů zahraničí v novodobé historii. Nebo máte někoho lepšího?

  • Pavel napsal:

   Nemohu-li někoho hned nakopat (třeba i jen ze slušnosti), je myslím na místě se důrazně ohradit proti jeho způsobům – zvláště v diplomatických kruzích, kde mám poněkud zřejmě zkreslené představy o způsobech a diplomatickém jazyku (kde si obyčejní lidé již dávají po tlamě, předpokládal jsem, že si diplomaté pouze sdělí: to je politováni hodné…). Nazývá-li někdo naší zemi malým uštěkaným psíčkem, tak je třeba štěkat…

  • Pavel napsal:

   Máš pravdu, mirdo, puťkova velvyslanecká podržtaška je směšná. On však za to dostane výplatu. Co říct k těm ostatním rusáckým podržtaškám, kteří to dělají zadarmo a neurazit … že mirdo.

 3. Petr Adámek napsal:

  Nezávidím mu, je to fackovací panák za Putina a k čemu by jeho sbalení čemodanu bylo, to nevím. Ledaže by přišel nový, sekáč, který by se nezakecal.

  • Tomáš Marný napsal:

   Proč by sem chodil nějaký sekáč? K čemu tu je nějaký ruský velvyslanec? Se Zemí zla se nediskutuje, tak k čemu? Přerušit diplomatické styky, dokud si doma neudělají pořádek.

 4. A.S. Pergill napsal:

  Jsem toho názoru, že je nutné udržet komunikační kanály s Ruskem. Bez nich bychom měli podstatně chudší informace o postojích jeho vlády, mj.
  Jistě by bylo ideální, kdyby přes nás šla směrem k NATO ruská žádost o zprostředkování míru s Ukrajinou.

 5. petrph napsal:

  Ze bych to pripomnel pokud se snad nasim politikum zda ze se Zmejevskym spatne jedna a ta pozvani nic neresi. Tak je tu jiste mnohem ucinnejsi cesta, poverit projednanim tech stiznosti naseho velvyslance v Rusku, ten se tam muze objednat na ruskem zamini, nebo u nekoho z ruske vlady nebo rovnou u Putina.,a projednat to s nimi face to face.. Ale o tom se v mediich nepise skoro vubec(nejakej Pivonka) a ocividne takove ambice nema..

 6. Radomír napsal:

  Útočit na velvyslance za to, že plní svou funkci, je nemoudré. Volat po zrušení velvyslanectví není odpovědné k občanům Ruska ani k českým občanům.

  • Pavel napsal:

   BLábol, na rusáckou velvyslaneckou podržtašku nikdo neútočí. Na rozdíl do rusáckých zločinců dodržujeme v ČR diplomatická pravidla.

 7. Toky napsal:

  Je tu asi tak sedm měsíců přesčas.

Přidávání komentářů není povoleno