Koaliční granáty, Pelikán zasahuje a Ťok jede do Berlína

Napsal/a Robert Malecký 23. srpna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Ve čtvrtek skončily vládní prázdniny, což se pozná tak, že na sebe koaliční špičky poštvaly nejdřív bývalé policajty a pak po sobě naházely pár granátů v podobě svolání Bezpečnostní rady státu. Začátek politického podzimu, jak má být. Za pár dní budou v obchodech figurky s Mikulášem, pak přijde vánoční výzdoba a volby.

  • Existovala taková hezká tradice, podle které si předsedové vlády v létě mohli dopřát týden dva zahraniční dovolené. A zatímco se (podle naturelu) smáčeli v blízkých mořích nebo šlapali po horách, neodkladné věci za ně vyřizoval některý z koaličních místopředsedů. Naposledy to tak měli Petr Nečas (ODS) s Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Jenže to bylo v dobách, jak to říct – důvěry. Představa, že by svěřil vedení kabinetu zejména jednomu ze svých místopředsedů, zřejmě děsí Bohuslava Sobotku natolik, že už druhý rok po sobě zůstal v „dosahové vzdálenosti“.

S koaličním partnerem je to jak s manželkou. Dokud ho člověk má, nepotřebuje nepřátele. Při známé konstelaci Babiš ve vládě, Zeman na Hradě, Hašek v zádech (neplést s kudlou) si Psisko docela živě představuje, jak Sobotka po návratu dejme tomu ze Sarajeva zjišťuje, že už premiérem není a ve Strakově akademii úřaduje Fischer, Rusnok nebo Cieńciała. Nebo Čuba.


Politici a další veřejně činné osoby se den co den „dopouštějí“ zaznamenáníhodných slov, jež je dobré uvést do patřičného kontextu.


  • O kauze České pošty už bylo napsáno snad všechno, přesto by Psisko rádo, aby nezapadlo toto prohlášení poradce ministra financí Adama Vojtěcha: „S panem Lukášem Čadkem jsem se sešel dvakrát a pokaždé jsme se rozešli s tím, že mu nemohu nijak pomoci.“ Fajn, proč ale dvakrát? Co se změnilo? Odpověď je právě v onom prohlášení. „Podruhé se na mě po jisté odmlce obrátil pan Čadek telefonicky a to na konci letošního června s tím, že má v ruce velmi zásadní materiál a potřebuje se co nejdříve setkat.“ A Vojtěch běžel.

Ten papír, v tom je ta změna. Ten „zásadní materiál“ přilákal Vojtěchovu pozornost, jiná možnost není. Že by se poradce ministra financí jen tak ze slušnosti sešel s chlapem, co už ho má jednou „z krku“, tomu Psisko nevěří. Tak si aspoň představuje, jak ministr Babiš v tu chvíli zašel za kolegou z vlády Chovancem a řekl mu: Hele, kámo, otravuje mě nějakej chlap, prej na tebe něco má. To se přece mezi kolegy sluší. Nebo ne?

  • Ta zpráva pročísla televizní éter v sobotu krátce po půl osmé večer. „Ministr spravedlnosti Robert Pelikán zakročil proti převaděčům!“ hlásila TV Nova  a Psisko se orosilo. Představilo si známého lva pražských koupališť, jak na obstarožním bicyklu stíhá grázly přes zelenou hranici, a mělo o něho trochu obavu.

Skutečnost byla samozřejmě jiná. Nejvyšší státní zástupce vydal do soustavy pokyn sjednocující postup žalobců při obviňování zadržených organizátorů převaděčství. To je jeho práce, potud v pořádku. Proč se ale tímto krokem chlubí ministr? Psisko napadají dvě vysvětlení. Buď zdejší státní zástupce ministr spravedlnosti řídí, nebo si to myslí. V obou případech je to hodně špatná zpráva.

FB_IMG_1439872614275

  • Proč být obezřetní vůči výzvě českých vědců k toleranci? „Vědci vynalezli atomovou bonbu,“ tvrdí leták Řádu slovanských vlastenců Národa Bohemia (???!!!), který koluje po internetu. A dál: „Vědci mrzačí naše děti očkováním. Nyní vědci podporují zavedení islámu v České vlasti.“

Ano, v tom se často chybuje. Bonba (podle vzoru branbůrky) – jsou to prostě těžká slova. Navíc ten geniální řetězec implikací. Fakt palec nahoru a zpátky do školy, spratci.

  • Hahahahaha! „Do Berlína pojedete po dálnici na konci roku 2016,“ řekl Hospodářským novinám ministr dopravy Dan Ťok. Slib je to fakticky neověřitelný, protože neřekl, po které. Pokud měl ale na mysli D8, stojí to za pár poznámek.

Psisko třeba pojede do Berlína po dálnici přespříští víkend, protože letí na dovolenou a německé cestovky jsou, jak to říct – německé. A z Ústí nad Labem to má Psisko po dálnici až tam. Celkem snadno to jde do Berlína po dálnici třeba z Plzně, když to člověk vezme přes Bayreuth. On se totiž problém nejmenuje dálnice do Berlína, ale těch 16 kilometrů z Bílinky do Řehlovic, co přes ně už dva roky leží půl milionu kubíků sesunuté zeminy. Ale to by neznělo tak sexy.

Klidný předvolební čas.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)