Kníže versus senátor. Podívejte se, jak poslanci a senátoři chodí do práce

Napsal/a -pes- 20. dubna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Většina ministrů, kteří jsou zároveň poslanci, stíhá sotva polovinu jednání ve sněmovně a někteří ani to ne. Zhruba jen každého druhého projednávání se zúčastnil i nejvyšší představitel sněmovny – její předseda Jan Hamáček.

Nejlepší docházkou do sněmovny se mezi ministry, kteří jsou zároveň i poslanci, mohou od voleb v roce 2013 pochlubit šéf rezortu kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a jeho kolega ze životního prostředí Richard Brabec (ANO). Notorickými absentéry zůstávají Karel Schwarzenberg (TOP 09) a David Kádner z hnutí Úsvit.


Čtěte také: Tvrdá data ze sněmovny. Vláda versus opozice? Ne! Pravice proti leviciPůl roku v Senátu: Lidovci proti vládě, pravicový Ostravák


Analytik serveru Kohovolit.eu Kamil Gregor seřadil absence poslanců i senátorů do přehledného grafu. Podívejte se, jak chodí naši zákonodárci do práce.

Poslanecká sněmovna

Senát

Souběhy funkcí, které jsou třeba v případě ministrů důvodem jejich absencí, řeší parlamentní systémy ve světě různě. Například ve Velké Británii musí být ministr vybrán ze členů horní či dolní sněmovny. Jinými slovy: ministrem musí být někdo, kdo prošel volbami, a má tedy legitimitu od voličů. Francie počet souběžných funkcí zákonem omezuje na dvě.

V dalších zemích jako je například Belgie, Bulharsko, Estonsko, Portugalsko, Rakousko, Slovensko nebo Švédsko existuje i tzv. klouzavý mandát. Poslance po dobu jeho případného působení v roli ministra, nahrazuje jiný politik vzešlý z voleb. Ve Spojených státech nesmí být člověk pracující pro výkonnou moc (v tamním prezidentském systému tedy pro hlavu státu) členem Kongresu.

U nás v minulém roce vzbudila velký ohlas debata o souběhu funkcí pěti poslanců a zároveň hejtmanů, které jejich mateřská ČSSD vyzvala, aby se kvůli pracovnímu vytížení jedné z nich vzdali. To nakonec udělali Jiří Zimola, Josef Novotný, Michal Hašek a Milan Chovanec. Hejtman kraje Vysočina se odmítl podřídit a dodnes si podržel oba posty. Ve sněmovně od svého zvolení absentuje přibližně na jednom ze čtyř jednání, což je percentuálně jen o něco více než poslanecký průměr.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)