Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Profimedia
,

Klaus jako dálkový vymítač ďábla, Kajínek jako ústavní expert a jiné příběhy naší šílené doby

PSÍ UŠI. Volby mají i po třech týdnech dopad do konkrétních životů konkrétních lidí. Třeba Václavu Klausovi se zhroutil svět a přiznal, že nenávidí Piráty. „To, co se stalo ve volbách, je pro mě absolutní neštěstí a v každém případě prohra. Prohra není to, že nevyhrál Babiš, ale prohra je to, že dostaly šanci tyto politické strany,“ řekl v rozhovoru pro Reflex. Jako úvod našeho komentovaného přehledu týdne dobré, o Klausovi ještě bude řeč. Pojďme k dílu.

 • Čas oponou trhnul a my jsme se ocitli v časové smyčce. Je tu listopad, epidemie začala neočekávaně po volbách sílit v přímé úměře tomu, jak z Česka zmizeli migranti a přestaly se otevírat dálnice. A to je pěkný prostor pro exhibice ministrů zdravotnictví. Aktuálně sedí na Palackého náměstí zase Adam Vojtěch, který loňský listopad nepamatuje, protože byl propuštěn už za chyby srpnové a zářijové. Ale skočil do toho po hlavě.

Kdyby, kdyby. Je dostatečně dobře známo, kde všude kdyby byly ryby, nebylo by třeba rybníka. Dostatečnou proočkovanost bychom mohli mít, kdyby se na to vláda nevyflákla a vytáhla například placené testy nebo tvrdší postup proti neočkovaným dřív. Třeba před volbami, že.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • Pro růst nebo zmrazení platů politiků platí známé politologické pravidlo, podle kterého si kapři rybník nevypustí. S realitou se ovšem odmítá smířit jak Andrej Babiš, tak jeho vládní kolegyně Jana Maláčová. Tedy lidé, kteří se oba považují za autory návrhu a dosud se nedokázali dohodnout, kdo ho tomu druhé mu ukradl. Pardon – přisvojil si.

No a teď nějaká fakta. Zmrazení platů v Senátu skutečně zařízly dosud opoziční koalice – a spolu s nimi i senátoři za hnutí ANO a ČSSD. Buď hlasovali přímo proti zmrazení, nebo různě absentovali či se zdrželi. Nic, jdeme dál.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

 • Nemocného a na veřejnosti absentujícího prezidenta Zemana v době říjnových oslav výročí vzniku republiky zastoupil jeho předchůdce a zástupce pro věci politické Václav Klaus. Už nás to několikrát napadlo a zcela konkrétní ústavní právníci by jistě dokázali vylovit nějaký elastický výklad, podle něhož by se nám hlava na Hrad vrátila. I my si myslíme, že je Klause v politickém důchodku škoda a že by zejména pro národ politických satiriků bylo jeho další veřejné působení osvěžující. Naposledy vzbudil náš zájem, když v rozhovoru pro MF DNES na dálku diagnostikoval Markétu Pekarovou Adamovou.

„Bezvadná. Bezvadná. Ona byla vždycky můj kůň a já si myslím, že si v této funkci povede velmi zdárně, protože z ní – z jejích očí a tváře – číší zlo. Je tam kondenzované. Věřím, že toto bude schopna uplatňovat, když se budou bavit poslanci, nevěnovat dostatečnou pozornost projednávání, svačit ve Sněmovně, telefonovat, nenosit roušky. Tak bude mít šanci, aby své já skutečně uplatnila.“

Reakcí předsedkyně TOP 09 bychom tuto kapitolu hradního vymítačství ďábla uzavřeli výrokem technické K.O. – označujícím situaci, kdy je převaha jednoho ze soupeřů natolik zřetelná, že další prodlužování zápasu už nemá smysl.

 • Když byla řeč o ústavních právnících. Jsou jich plné sociální sítě, zejména v situacích, kdy je znovu a znovu uplatňováno pravidlo, že se v souladu s nejlepšími ústavními zvyklostmi stane z Ústavy toaletní papír. Tedy už několik let prakticky pořád. Toto pravidlo povýšili na novou úroveň novináři z televize CNN Prima News, ať už je to cokoli.

Pro úplnost – celý titulek zní takto: „Zeman je nemocný, ale pracovat může. Senát se snaží o puč.“ Což je takový hezký příspěvek do celonárodní debaty, proč už dnes nikdo nevěří ničemu, a médiím už vůbec ne.

Děkujeme a klidnou mysl.

Follow @malecak

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

4 komentáře

 1. pamětník napsal:

  Připomenu starší výrok vymítače ďábla z doby, kdy spolu s nenáviděným sokem (dnes prezidentem) pekli slavnou Opoziční smlouvu: 11. 5. 1999 přijala Poslanecká sněmovna PČR zákon 106/1999 Sb. – O svobodném přístupu k informacím. Předseda ODS ekonom prof. V. Klaus jej okomentoval jako schválnost, zbytečnost, hříčku, – něco čím není potřeba se zabývat. Ze 45 poslanců ODS pro přijetí zákona hlasovalo jen 6 odvážlivců. Ostatní se zdrželi.
  Několik z jeho dosud oddaných následovníků bude zítra sedět ve vládě, co od nich (nakolik transparentní informace, kupř. o vývoji státního dluhu) asi můžeme očekávat ?

 2. LUDĚK napsal:

  Jirko ,Zeman je již na nic měl abdikovat no a Klaus to je popírač všeho co nevymyslí.Že se nevyjadřuje k setkání G20,protože by ho tam v životě nepozvali

  • Sámo napsal:

   Zcela jasně se projevuje demence u obou bývalých pracovníků státního Prognostického ústavu z dob před rokem 1989. Není se co divit při jejich věku a způsobu uvažování a u obou stejných rysů povahy- jejich narcistické chování a jednání. Ani jeden z nich nepochopil skutečnost, že jejich politická éra skončila už před léty. U Zemana je to o to horší, že věděl už před druhým mandátem o tom, že jeho zdraví se hopem zhoršuje a přesto se nechal přesvědčit od svých poradců a poskoků přesvědčit, aby kandidoval znovu. Podle toho to s ním dneska vypadá tak, jak se dalo očekávat.

 3. Petr C. napsal:

  No, nestává se to často, ale tentokrát s Václavem Klausem souhlasím.
  Na mě Pekarová Adamová taky působí hodně divným a nesympatickým dojmem – stačí se jí podívat do očí. Kvůli tomu ještě nemusím být vymítač ďábla.
  To máte tak, každý se s nějakým obličejem narodíme, ale po třicítce už si za svůj ksicht může každý sám.
  Vítězství technickým K.O, je na straně Václava Klause – on už toho předvedl neporovnatelně více, ačkoliv za některé svoje činy i nečiny by měl minimálně sedět, když ne viset, převaha je zjevně na jeho straně, ona zatím nedokázala vůbec nic.
  Ale uvidíme co předvede ve sněmovně i mimo ni a podle toho budeme hodnotit.

  Je to smutné, ale jediní dva politici, kteří opravdu vidí do toho, jaká hra se tu hraje jsou Klaus a Zeman. Nikdo jiný tuto úroveň nemá, ti ostatní jsou druhá a třetí kategorie, případně ještě níže.
  Bylo by záhodno s tím něco udělat – ale ne odstranit Zemana – aspoň dva politici by měli na sobě zapracovat, aby na jejich úroveň postoupili.
  Fiala už to, zdá se, pochopil, že Zeman mu bude prospěšnější jako spojenec než jako protivník a že jemu, politikovi druhé kategorie a bezpáteřnému konformistovi může pomoci ustát některé očekávané vyhrocenější situace, na které by on sám neměl páteř ani koule a ostatní čerti druhé a třetí kategorie by mu už z principu pomoct nedokázali.

Přidávání komentářů není povoleno