„Když může mluvit, tak je oukej.“ Policie neposkytla pomoc zraněnému aktivistovi, ukazuje videozáznam

Napsal/a Robert Malecký 2. července 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Policie odmítla během víkendového Klimakempu ošetřit dánského aktivistu, který spolu s ostatními vnikl do lomu Bílina. Záběry, které natočil novinář Martin Marek a HlídacíPes.org je zveřejňuje, ukazují situaci z policejního antonu, kde se Dán domáhá lékařského ošetření. „Už je oukej,“ konstatuje jeden z policistů na záznamu. Nebyl. Pozdější vyšetření ukázalo dvě zlomená žebra.

Příběh dánského aktivisty Thora Noeho popsal před několika dny Deník Referendum. HlídacíPes.org nyní přináší záběry, které dění v autobuse přibližují.

Videozáznam pořídil novinář Martin Marek, který pracuje pro pořad Nedej se České televize.

Aktivistu podle jeho vyjádření pro Deník Referendum policisté mlátili pěstmi do krku poté, co se jim po zadržení pokusil utéct. „Snažil jsem se utéct ze zadržení směrem dále do dolu. Po chvíli mne policisté dohnali a jeden z nich mne začal mlátit pěstí do krku. Bylo to velmi bolestivé, musel jsem do nemocnice na rentgeny. Kromě modřin si však domů asi nic jiného nepovezu,“ řekl Deníku Referendum Thor Noe.

Na záznamu je situace po jeho usazení do vozu. On i ostatní aktivisté se domáhají zastavení, aby mu mohla být poskytnuta lékařská pomoc.

„Pánové, zastavte auto a poskytněte mu první pomoc,“ zazní na záznamu. „Už je to dobrý, už je oukej,“ odpovídají policisté. Zazní i následující věta: „Když může mluvit, tak je oukej.“

Dvě zlomená žebra

Aktivista strávil v autobuse několik hodin, teprve poté ho údajně na služebně prohlédl policista s tím, že mu nic není.

Následný rentgen ovšem odhalil dvě zlomená žebra, což mu měli způsobit policisté při zajištění.

Dánský aktivista podle Deníku Referendum zvažuje, že podá na zasahujícího policistu trestní oznámení. O svém případu rovněž informoval dánské velvyslanectví v Praze. Policie se k jednotlivým incidentům zatím nevyjadřuje, čeká na výsledky jejich prošetření.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)