Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.

„Když může mluvit, tak je oukej.“ Policie neposkytla pomoc zraněnému aktivistovi, ukazuje videozáznam

Policie odmítla během víkendového Klimakempu ošetřit dánského aktivistu, který spolu s ostatními vnikl do lomu Bílina. Záběry, které natočil novinář Martin Marek a HlídacíPes.org je zveřejňuje, ukazují situaci z policejního antonu, kde se Dán domáhá lékařského ošetření. „Už je oukej,“ konstatuje jeden z policistů na záznamu. Nebyl. Pozdější vyšetření ukázalo dvě zlomená žebra.

Příběh dánského aktivisty Thora Noeho popsal před několika dny Deník Referendum. HlídacíPes.org nyní přináší záběry, které dění v autobuse přibližují.

Videozáznam pořídil novinář Martin Marek, který pracuje pro pořad Nedej se České televize.

Aktivistu podle jeho vyjádření pro Deník Referendum policisté mlátili pěstmi do krku poté, co se jim po zadržení pokusil utéct. „Snažil jsem se utéct ze zadržení směrem dále do dolu. Po chvíli mne policisté dohnali a jeden z nich mne začal mlátit pěstí do krku. Bylo to velmi bolestivé, musel jsem do nemocnice na rentgeny. Kromě modřin si však domů asi nic jiného nepovezu,“ řekl Deníku Referendum Thor Noe.

Na záznamu je situace po jeho usazení do vozu. On i ostatní aktivisté se domáhají zastavení, aby mu mohla být poskytnuta lékařská pomoc.

„Pánové, zastavte auto a poskytněte mu první pomoc,“ zazní na záznamu. „Už je to dobrý, už je oukej,“ odpovídají policisté. Zazní i následující věta: „Když může mluvit, tak je oukej.“

Dvě zlomená žebra

Aktivista strávil v autobuse několik hodin, teprve poté ho údajně na služebně prohlédl policista s tím, že mu nic není.

Následný rentgen ovšem odhalil dvě zlomená žebra, což mu měli způsobit policisté při zajištění.

Dánský aktivista podle Deníku Referendum zvažuje, že podá na zasahujícího policistu trestní oznámení. O svém případu rovněž informoval dánské velvyslanectví v Praze. Policie se k jednotlivým incidentům zatím nevyjadřuje, čeká na výsledky jejich prošetření.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

4 komentáře

 1. nováč[email protected] napsal:

  Tak „v pořádku“, jak byl ten Dán, odcházeli z policejních výslechů za totality Závišové Kalandrové, Milady Horákové a další „nepřátelé dělnické třídy, spravedlivého uspořádání společnosti a míru“, tak se jim v té době říkalo. Ať žije demográcie!

 2. sundialer napsal:

  Ten policajt dost riskoval a má myslím dobré důvody k obavám. Generální inspekci by se teď mohl náramně hodit ukázkový případ, jak po personálních změnách bezvedně funguje…

 3. Daniel Töbauer napsal:

  Nechci se zastávat PČR i přesto že jsem v jejich složkách chtěl vždy pracovat ale nakonec jsem zvolil na 10 let raději práci AČR.
  Nicméně zvláštní je, že někomu dovolili natáčet v prostorách policejního transportního automobilu (ANTON). To mi tam nějak nesedí. Jinak to autentické v podstatě je.
  Jinak poskytnutí pomoci je v tomto případu (transport více osob) řízeno směrnicemi. Existují tabulky podle kterých se řídí. Je tam simulace, lehké zranění, psychické poruchy, náhlý kolaps psychický, stresový, šokový, a potom jsou úrazy od lehkých po těžké. Vše má své jasně dané postupy. To jak říkal „dýchá, tak je v pohodě“ (nebo co tam bylo) tak podobné věci jsou právě v oněch tabulkách které sestavovali lékaři, policisté, záchranáři, psychologové, psychiatři a další kvalifikovaní lidé z různých oborů.

  Mluví, komunikuje, nadává, hýbe se, má vizuální kontakt, je při vědomí = Je v pohodě. Bohužel to tak je 🙁

 4. Vladimír Brok napsal:

  Vážení spoluobčané, nejsem si také jist, zda PČR funguje tak jak má. Podle mého názoru by naopak měla vždy dohlížet na to, aby se ekologickým či jiným aktivistům při porušování pravidel a zákonů nic nestalo. To by pak amatérsky natáčená videa vypadala zcela jinak a aktivisté z celého světa by se k nám jenom hrnuli, což by zase posílilo cestovní ruch. Až budu poslancem tak podám pozměňovací návrh.

Přidávání komentářů není povoleno