Když je Antarktida najednou za dveřmi. Pravicoví populisté tváří v tvář klimatickým změnám

Napsal/a Vojtěch Berger 14. června 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Rovnice květnových eurovoleb měla být jednoduchá. O kolik ztratí tradiční strany, o tolik zhruba posílí krajní pravice a populistické síly. Jenže přišel nástup Zelených, bojovníků proti klimatickým změnám – těm změnám, které naopak populisté zpravidla vehementně popírají. Ti chytřejší z nich teď proto zkoušejí svým partajím dát nový, ekologičtější nátěr.

„Jaképak globální oteplování, vždyť tady na horách třeba v květnu sněží.“ Strategii popírání klimatických změn momentálním počasím populistické strany využívají často, v Česku nedávno třeba šéf nově představené formace Trikolóra Václav Klaus mladší na svém Facebooku.

K tomu pátečnímu záškoláctví a oteplování klimatu (mimochodem tady v Peci bude odpoledne sněžit) pár myšlenek ze…

Zveřejnil(a) Václav Klaus ml. dne Sobota 4. května 2019

„Je nám bližší Jaroslav Novák z Pelhřimova než lachtan v Antarktidě,“ dodal Klaus junior ve zřejmé narážce na údajnou nesmyslnost klimatické agendy při samotném představování své strany. Podobnou rétoriku používají dlouhodobě i populisté všude na Západě.

„Jedno z nejčistších klimat na světě“

Apel na domácí voliče přitom bývá dvojí. Zaprvé je to protekcionismus – ochráníme domácí průmysl před nesmyslnými ekologickými normami z ciziny, zadruhé brnkání na národní strunu – nikdo nám nebude diktovat, co si máme myslet, ani o tom, proč naše země čím dál víc připomíná step a schne nám úroda na polích.

Americký prezident Donald Trump ještě během předvolební kampaně v roce 2016 prohlásil, že globální klimatické změny jsou „hoax“. Loni už připouštěl, že se dějí, nevěděl ale s jistotou, že je způsobuje lidská činnost.

Nedávno při návštěvě Británie tvrdil, že USA mají „jedno z nejčistších klimat na světě“.

Nepřekvapí, že podobně to vidí další politici a strany inspirované Trumpovým stylem vládnutí. Analýza organizace Corporate Europe Observatory nedávno ukázala, že populistické strany zastoupené v Evropském parlamentu například shodně (až na jednu) hlasovaly proti postupnému ukončení dotací na fosilní paliva.

Nepostradatelné CO2

Podle britského deníku Guardian odmítlo hnutí Liga italského vicepremiéra Mattea Salviniho v Evropském parlamentu v uplynulém volebním období téměř všechny klíčové návrhy týkající se klimatických změn.

Francouzské Národní sdružení Marine Le Penové zase označilo rámcovou úmluvu OSN o klimatických změnách za „komunistický projekt“.

 

 

Britské nacionalistické hnutí UKIP pak podobně jako Alternativa pro Německo odmítá existenci člověkem způsobených klimatických změn, mimo jiné s argumentem, že „CO2 není znečištění, ale nepostradatelná součást života“.

Italský vicepremiér a neformální lídr všech hlavních evropských populistických stran Matteo Salvini odmítl výsledky výzkumu, který prokazoval souvislost mezi zvýšenou migrací a klimatickými změnami s tím, že jde jen o „způsob jak ospravedlnit imigraci“.

Jak to vidí Klausovi spojenci?

Špičky německé AfD popíraly klimatické změny tak vehementně, až berlínská buňka Alternativy pro Německo dostala nakonec po eurovolbách dopis od vlastní mládežnické organizace. Stranický dorost – Mladá alternativa – v něm partaj vyzýval, aby přestala zavírat před změnami klimatu oči.

Sice podle dopisu lze vést dohady o tom, jak silný je vliv člověka na klima, nesporný je prý ale fakt, že „se klima mění a škodlivé látky typu výfukových plynů nejsou dobré pro člověka a životní prostředí“.

Ještě rychleji dokázali změnit klimatický kurz rakouští Svobodní. Strana, která v květnu prošla dramatickou změnou vedení poté, co dlouholetého stranického šéfa H.C. Stracheho smetl z funkce skandál s tajně natočeným videem.

Zatímco Strache zpochybňoval přímý vliv člověka na klima, jeho nástupce v čele Svobodných Norbert Hofer chce naopak ekologii dostat do vývěsního štítu strany.

Ochrana klimatu a jeho změny vyvolané činností člověka podle něj patří mezi „největší výzvy současnosti“.

Mimochodem – jak Alternativa pro Německo, tak rakouští Svobodní patří mezi potenciální spojence a partnery nové strany Václava Klause mladšího.

K oběma stranám má totiž dlouhodobě blízko Václav Klaus senior, který má v synově hnutí Trikolóra garantovat zahraniční politiku a sám dlouhá léta patří ke klimatickým „skeptikům“.

Čas ukáže, zda nakonec antarktický lachtan v prioritách nové Klausovy Trikolóry přece jen nepředhoní pana Nováka z Pelhřimova.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)