Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
web Vlády ČR, Vítkov, 28. října

Kdy zavřou Vysokou školu života, praktický průvodce výjimkami z uznězení a jak nám Babiš vzal úctu

PSÍ UŠI. Jsme zhruba uprostřed období, v němž vláda už podruhé zavřela školy v Česku, a nesmazatelně se tak zapsala do dějin vzdělanosti národa. Zároveň ovšem vhodně pracuje na tvorbě vlastní voličské základny. Bohužel však opomněla uzavřít Vysokou školu života a zrušit Mateřskou, ale rozhodně ne dovolenou, s následky čehož se potýkáme denně. A když blbne lid, musí i jeho zástupci, taková jsou pravidla demokracie. 

 • Citát na úvod:
„Byl to lhář tak prolhanej, že von vám lhal i o věcech, o kterejch lhát nemusel. Jenže v tom to, paní Müllerová, v tom to přesně bylo. Von jak byl prolhanej, von si prostě neuměl pomoct. I když jinak to byl skrznaskrz slušnej člověk, to zase všechna čest.“
(Jaroslav Hašek, črty k Osudům dobrého vojáka Švejka, 2020)

Vy už jistě tušíte, že míříme k vrcholnému číslu kabaretu zvaného české politika v době covidu, a totiž k nástupu nového ministra zdravotnictví Jana Blatného. Muže, který tak intenzivně vyzýval Andreje Babiše k demisi, až se rozhodl rozložit jeho vládu zevnitř. Prostě takový dialog s mocí, jak by řekla znalkyně české normalizační povahy paní Muriel Blaive.

Jan Blatný v Právu, 30. října (ráno)

„Neumím vám k tomu nic říci, prostě neumím.“
(ministr zdravotnictví pro deník Právo lže na dotaz, zda podepsal petici Milionu chvilek za odstoupení Andreje Babiše, 30. října)

Do večera bylo všechno jinak, jak už to s potulným cirkusem principála Babiše bývá.

„V noci se se mnou spojili zástupci Milionu chvilek pro demokracii, potvrdili můj podpis, a tudíž vám tady říkám, že ano, že jsem tu petici podepsal.“
(Blatný na tiskové konferenci po jednání vlády, Echo24.cz, 30. října)

Blatný prostě sedí po nocích u kompu, sem tam podepíše nějakou petici, kdo si to má všechno pamatovat. Čo bolo, to bolo, těrazky je hentým ministrom, co nám přišel říkat pravdu.

„Pro mě je poměrně podstatné, abych nelhal, abych nediskutoval jako někdo, kdo neříká pravdu, protože by se mi potom těžko obracelo na všechny ostatní.“
(obrácení ministra Blatného, TK vlády, 30. října večer)

Soudíme, že tak je to v pořádku, že se pan Blatný do Babišova kabaretu hodí a půjde mu to s nimi dobře. Má to dvě roviny. Jednou je hluboký úpadek petic, který možná souvisí s internetem i tím, že odboj zatím nikoho příliš nemusel bolet. Papír je jednou papír, klikanec na internetu ho nenahradí. Druhá rovina je řekněme historická. Před nástupem Jana Blatného do funkce ministra znělo z lékařských kruhů, že na něho funkce tak nějak zbyla, když ji nikdo nechtěl, že je to slušný člověk, který se akorát tak znemožní. Blatný za jediný den: Splněno. Dál.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


 • 17. září jsme tady na Hlídacím psu napsali toto: „Babiš a spol. se sami natolik vystraší, že do veřejného prostoru znovu vrhnou baterii dalších a dalších opatření a restrikcí, vedených snahou epidemii zkrotit hned, teď a tady. Žádná taková samozřejmě neexistují, odezdikezdismus nefunguje. Opatření nebudou mít kýžený okamžitý efekt, protože je na ně pozdě. Ale když se nedostaví efekt, začnou se druhý den vymýšlet jiná a tak dál, až do úplného vyčerpání.“ Zcela v souladu s touto strategií zde máme další nově platná opatření, kolem kterých začíná panovat jisté polojasno. Například v tom, zda je lidé dodržují, nebo ne.

„Lidi ta opatření nerespektují.“
(Andrej Babiš v MF DNES, 26. října, strana 2)

„Drtivá většina obyvatel je dodržuje.“
(policejní prezident Jan Švejdar v MF DNES, 26. října, strana 4)

To bylo v pondělí, vláda vzápětí opatření zpřísnila, vyhlásila například zákaz nočního vycházení nebo omezení otevírací doby obchodů. Zůstala jediná jistota, otevřená květinářství, která náhodou nepatří do žádného ze svěřenských fondů žádného z premiérů.

Jenže zase to způsobilo nejasnosti a zase u toho byli nepřející policisté, kteří nechápou imperativ doby: Nejpozději do sněmovních voleb potřebuje Babiš na někoho hodit svůj průšvih, jinak půjde od válu.

Facebook ČT24, 26. října

„Ten občan – si musíme uvědomit, že prostě tuto povinnost nemá mít u sebe nějakou kartičku.“
(náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek pro Radiožurnál, 28. října)

A teď babo raď. Připravili jsme proto malý návod, jak reagovat v případě namátkové kontroly. Je ho samozřejmě možné operativně upravovat dle potřeby a nastalé situace:

 • Jedeme ven podle výjimky z bodu II. odst. 3 platného uznězení vlády č. 1078, zpátky pojedeme podle odst. 12.
 • Později vyrazíme podle výjimky z bodu II. odst. 9, abychom tam setrvali za účelem výjimky z bodu II. odst. 8. Ve středu jsme plynule přešli z již neplatného zrušeného uznězení č. 1078 na nově platné uznězení č. 1102.
 • Zpátky opět podle odst. 12, který se ovšem kryje s výjimkou uvedenou v odst. 2. Po celou dobu se budeme rovněž nacházet ve výjimce z bodu II. odst. 7, písmeno e) a zároveň v režimu podle nařízení bodu III. odst. 4.
 • Doporučení bodu V. odst. 2 i 4 plně zachováváme.
Krátce řečeno: Byli jsme nafoukat pneumatiky na autě a pak se odebrali na čerstvý vzduch.

 • V komunistické straně zuří boj o moc. V praxi se to projevuje dvojím způsobem. Na stát, schvalování rozpočtu a celkovou stabilitu vlády to má vliv zhoubný, což není nic, na co bychom nebyli zvyklí. Na některé přední exponenty krajní levice to pak má vliv … no řekněme osvěžující, i když tady si přesností termínu nejsme zcela jisti.

Z komentářů: „Tohle je komunismus, který chceme!“ Fakt je, že Jiřímu Dolejšovi bylo v lednu 59 let a je poslancem Parlamentu ČR. Na druhou stranu stále platí, že kdykoli se bolševici historicky prali o moc, stálo to desítky až miliony lidských životů všude kolem, to podle situace a závažnosti průšvihu. Čili vlastně můžeme být rádi, že jsou naši komunisti (zatím) spíš hraví.

 • A oblíbený obrázek na závěr, který nejspíš někoho stál místo nebo dobré spaní. Pochází z oficiálního webu Vlády České republiky.

Tak už se to ví všude. Otázka je, co s tím. Klidnou mysl.

Follow @malecak

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

15 komentářů

 1. petrph napsal:

  Nějak tak. No a kdyby jste se opravdu chtěli jít projít na čerstvý vzduch, postačí řešení, které redakce HP patrně z konkurenčních důvodů nezveřejnila. Vezměte si s sebou plyšového psa,.
  Tak asi v tom je ta jediná a poslední naděje, že národ Švejků dokáže přežívat i navzdory svým politikům (i jiným elitám).

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Přežívat a přežít, navzdory svým politikům, národ už dokázal, ale jsem zvědav, zda a jak dlouho dokáže přežívat navzdory svým novinářům. Ti jsou dnes větším nebezpečím pro přežívání národa, než politici a to jak novinářů mainstreamových, tak novinářů z těch „špatných“ médií.

   • petrph napsal:

    Ale no tak, jak říká staré emerické přísloví, , don’t shoot the pianist. he is doing the best!. Novináři i za všechno nemůžou, ti dělají svojí práci, a taky, jak jsem tu už mnohokrát napsal, ti z Hlídacího psa patří k těm kvalitnějším z nich – i když se někdy s jejich názory nelze shodnout. A u řady dalších je to spíš snaha bulvárně zabodovat než zlý úmysl. (Jak zase říká vědecké přísloví „Publish oir die“.
    Ale neviděl bych úplnou vinu ani u politiků, protože i pohledem na dlouhou historii demokracie (nejen u nás), ti ti byli vždycky nějací, od toho jsou volby.. Možná bych doporučil jako povinnou četbu od Haška, jeho Dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona, a zjistíme že se toho zase tak moc nezměnilo..

    A jestli bych viděl to zásadní nebezpečí dneska jsou aktivistická hnutí, která se snaží své ideologické názory a své požadavky protlačovat vší silou – a podobně požadují a protlačují zamezovaní a cenzuru názorů těch ostatních. A až tedy sekundárně za nimi jsou novináři, politici i ty elity, že tyto jejich požadavky přebírají a potlačují al, ze své autority a pravomoci..

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     S těmi aktivistickými hnutími máte jistě pravdu. Všechny totality tak začínaly.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Přežívat a přežít, navzdory svým politikům, národ už dokázal, ale jsem zvědav, zda a jak dlouho dokáže přežívat navzdory svým novinářům. Ti jsou dnes větším nebezpečím pro přežívání národa, než politici a to jak novináři mainstreamových, tak novináři z těch „špatných“ médií.

  • Veselý občan napsal:

   Navrhuji v rámci řešení problémů s Cidem-19 zákaz vycházení na veřejnost (bez výjimek ) pro Andreje Babiše, Jaroslava Faltýnka, Jana Hamáčka……
   Za několik dní určite nastane pokles nakazených.

 2. Petr Kaminsky napsal:

  1) Ja myslim, ze se Blatny konecne „nasel“. Doted se zivotem jen tak motal a ted konecne zapadl, kam patri – do bandy lharu. A jeste jedno oznaceni me napada. Malacova mela vlastne pravdu. Jen si neuvedomila, ze to plati pro celou tuhle (ne)vladu. 2) Dolejs se mel radeji vyfotit sam – s rouskou v rozkroku. Moc se tesim, az v pristim parlamentu uz nebudou zadni zastanci rovnostarstvi – KSCM a CSSD.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Dalším rizikem pro přežívání národa jsou Petři Kaminští. Rozeštvávají a rozeštvávají …

  • Rent napsal:

   Pane Kaminsky, nelze s Vámi , než souhlasit…….Jen je ještě potřeba dodat, že tento národ si tu úctu vzal sám….Co si myslet o národu, který po své zkušenosti s totalitním režimem, praktikami STB , přítomnými sověty na území svého státu, atd. atd zvolí do čela státu bývalého agenta STB , lháře-sedmilháře, podvodníka s evropskými dotacemi pro své firmy a člověka neschopného zplodit jednu smysluplnou větu, ktrerá by měla hlavu a patu, at v jakekoli “ slovním průjmu“ z tvářího se jazyka českého, či slovenského ( to je sice směšné, ale v tom nesmyslném obsahu podružné) . Tomuto národu nikdo úctu nemůže vzít, vžyt žádnou nemá.

 3. Jaroslav napsal:

  Vůbec se jim divím, že ještě chodí na veřejnost a neustále se k něčemu vyjadřují. Zvláště u těch, kteří celý svůj ekonomicky aktivní život prožili v parlamentu. To chce mimořádnou odvahu!

 4. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Babiše nemusím a to dlouho, ještě než vstoupil do české politiky, ale házet chybu subalterního úředníka na úřadu vlády na zobrazeného, je trochu dost sprosťáctví, které ho by se novinář profesionál neměl veřejně dopouštět, ani v návalu emocí.

 5. Tondach napsal:

  Pro příslušnost k (po)hnutí ANO, musí každý kandidát umět dokonale lhát! Havlíček a Schillerová už to zvládli téměř dokonale, pan ministr Blatný se jistě k té dokonalosti taky dopracuje!

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Vy jste podepsal petici Milionu chvilek, jako on, Blatný? Jistě že ne.

 6. Natálie napsal:

  Vidět i ze zahraničí naprostou devastaci České republiky, kterou opět provádí grázlové, kteří mají STB minulost, kteří již okrádají i Evropskou Unii, je opravdu tristní. Já a mí další známí a kamarádi, kteří tady v Bostnu pracujeme, se stydíme, kam země za 30 let došla. Řízena přikyvovači ČSSD zločineckou bandou KSČM, která měla stanout po roce 1989 před soudem jako mnozí fašisté.
  My o své podnikání a práce určitě nepřijdeme tak snadno jako lidé v ČR. Je až skoro nepochopitelné, že se najde taková spodina, která takové blbce volí. Nelze už opravdu mluvit slušně a nebo ano, ale potom si vy všichni v Čechách nestěžujte, že nebudete nic mít, ani práci, ani peníze a ani důchody. S koronavirem válčí skoro celý svět, ale obdobnou rozkrádačku jen tak neuvidíte, snad jen někde ještě víc na Východ….A všichni jen přihlíží!
  Tak je volte dál, ti, co jsou za hranicemi se domů určitě vracet nebudou, aby se plazili před takou prolhanou a neschopnou vládou!

 7. Jarek napsal:

  Byla by potřeba už určitě defenestrace jak ve středověku, protože jinak spadneme až na úplné dno.
  Jen Bureš zmizí s tím, co si na všech vydělal, někde v zahraničí, možná i se zbytkem STOKY, ti na tom také s Faltýnkem špatně nebudou!
  Ještě ho chvilku volte vy bez vzdělání a úplně vymytým mozkem! A až se budete plazit někde venku, tak si nestěžujte a položte si otázku, koho jste volili.

Přidávání komentářů není povoleno