The Plastic People of The Universe. Foto: Profimedia

Kdo zahrál tu hnusnou máničku? Vedení Dvojky ČRo pobouřili Plastici v Nočním Mikrofóru

Napsal/a Robert Malecký 9. dubna 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Je libo Mejlu Hlavsu, nebo radši Helenu Vondráčkovou? Vedení rozhlasové stanice Dvojka ČRo pokáralo moderátorku Nočního Mikrofóra Terezu Boučkovou za to, že si k rozhovorům s hosty vybírá žánrově odpovídající hudbu místo předem schváleného playlistu. Konkrétní spor se aktuálně vede o březnový pořad, v němž byla jako host baskytaristka Eva Turnová a zazněly v něm písně Mejly Hlavsy a Plastic People.

Jak se z holčičky, co chodila do lidušky na hodiny zpěvu, stala drsnou baskytaristkou v undergroundové kapele Mejly Hlavsy? Kdy začala muziku skládat? A proč se umělecky realizuje také jako spisovatelka? Takovou anotaci najdeme u Nočního Mikrofóra odvysílaného 27. března, v němž Tereza Boučková zpovídala Evu Turnovou.

Řeč šla o jejích angažmá ve skupinách DG307 a Plastic People of the Universe, o tom, jak bylo těžké nahradit ve skupině legendárního baskytaristu a tvůrce Mejlu Hlavsu. Mluvilo se i o setkáních s nedávno zesnulou Madeleine Albrightovou a o tom, jak společně navštívily zapadlý klub kdesi v New Yorku, co bývalá ministryně Evě Turnové doporučila, když se jí svěřila, že se zakoukala do kytaristy od Patti Smith a podobně. A rockovějším nebo undergroundovým historkám odpovídal i výběr hudby.

Zazněly Muchomůrky bílé v podání Plastiků, skladba V konečcích prstů, kterou Hlavsa napsal na slova básně Zbyňka Hejdy, nebo písně od Velvet Underground a zmíněné Patti Smith. A brzy byl problém, neboť písně nebyly vybrány z oficiálního playlistu, které má stanice pro své publikum sestavené.


Co bylo předmětem oněch „kapek“ od vedení stanice, pak Boučková popsala pro HlídacíPes.org takto: „Bylo mi opakovaně vytýkáno, že nehraju z playlistu, který dodává hudební dramaturg. A který musíme dodržet. Ten ovšem absolutně není v souladu s hosty ani tématy hovoru (v tom jsem zatím měla absolutní svobodu!).“

Mimochodem – k undergroundu a předlistopadovým opozičním skupinám má blízko i Tereza Boučková. V roce 1977 podepsala Chartu77 a musela se živit jako uklízečka. Sen stát se herečkou jí komunistický režim zhatil. Po roce 1989 se stala spisovatelkou, v roce 2016 jí byl přiznán status účastníka odboje a odporu proti komunismu.

Výběr hudby pro pořad s Evou Turnovou chápe prý vedení stanice jako svévolný akt, který se již nesmí opakovat. „Já ale hrála jinou hudbu víc než rok a nikdo si toho nevšímal. Teď je ale nová šéfredaktorka, Lenka Mahdalová, a tak se všichni snaží zalíbit se jí a dělat pořádek,“ říká Tereza Boučková.

Popisuje, že vedení stanice teď nabídlo moderátorům, že mohou deset dní dopředu požádat hudebního dramaturga o změnu. „Před dvěma lety jsem se o to taky snažila, ale brzy mi hudební dramaturg tu práci navíc tak znechucoval, až jsem od toho upustila a hrála, co chtěl host. Citovala jsem na schůzi z kodexu rozhlasu, který hlásá rozmanitost, ale bylo to marné. Dvojka má svůj hudební repertoár a já ho nesmím poškozovat,“ říká moderátorka, která podle svých slov počítá s tím, že se její mise ve veřejnoprávním rozhlase může chýlit ke konci. „Vzhledem k tomu, že jsem podle vedení už podvakrát neuposlechla výběr hudebního dramaturga, můžou mě vyhodit ze dne na den a asi to brzy udělají. Původně jsem chtěla už včera odejít sama, ale rozhodla jsem se, že jim to neulehčím,“ dodává.

HlídacíPes.org požádal o reakci i šéfredaktorku Dvojky Lenku Mahdalovou. Ta ale na otázky odpovědět odmítla a odkázala na oddělení komunikace ČRo. Ředitel komunikace, obchodu a marketingu Jiří Hošna ovšem se serverem HlídacíPes.org dlouhodobě nekomunikuje.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)