Kdo volil Donalda Trumpa? Vzpoura ztracených chudých se nekonala

Napsal/a Aleš Rozehnal 12. listopadu 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. Voliči Donalda Trumpa jsou líčeni jako méně vzdělání, starší a chudší běloši z malých měst a venkova, zatímco voliči Hillary Clinton jako vzdělanější, mladší a bohatší obyvatelé velkoměst a příslušníci menšin. Jaká je ale skutečnost?

Je pravda, že bílí voliči, kteří stále představují asi 70 % elektorátu, většinou volili Trumpa (58 %). Afroameričšané a hispánci volili v naprosté většině Hillary Clinton, přičemž Donalda Trumpa jich volila pouze jedna pětina.

Mezi bílými voliči Donalda Trumpa pak dominovali muži (63 %), ale volila ho i většina bílých žen (53 %). Ve věci barvy pleti Trumpova elektorátu tedy představa odpovídá realitě.

Bohatší spíš pro Trumpa

V dalších aspektech však tomu tak již není. Donalda Trumpa volili spíše bohatší lidé. Většina Američanů vydělávajících pod $50,000 za rok, kteří tvoří 36 % ze všech voličů, volila Hillary Clinton.

Většina těch, kdo vydělává víc, volila Trumpa. Trumpovi podporovatelé se tedy v žádném případě nerekrutují z okruhu občanů, kteří by měli ekonomické problémy.

Volba Donalda Trumpa rozhodně nebyla vzpourou „ztracených“ chudších bělochů, kteří kvůli svému nižšímu vzdělání a příjmům nedokáží čelit výzvám globalizace.

Představa, že Trumpovi chybí hlasy vzdělaných bělochů, a že tudíž vsadil na hlasy méně vzdělané části populace, je pak zcela mylná. Většina vysokoškolsky vzdělaných bělochů hlasovala totiž právě pro Trumpa (54 % vysokoškolsky vzdělaných mužů a 45 % vysokoškolsky vzdělaných žen).

Pro Hillary Clinton hlasovalo 45 % vysokoškolsky vzdělaných bělochů. Pravda je pouze to, že u bělochů, kteří nemají vysokou školu, je Trumpova podpora ještě vyšší, a to 67 %.

Úplně správná není ani představa o věku Trumpových voličů. Mladí bělošští voliči ve věkové skupině 18-29 let volili většinou Trumpa (48 %), zatímco pro Clinton hlasovalo pouze 43 % z nich.

V této věkové skupině neuspěl Trump pouze u Afroameričanů (9 %) a Hispánců (24 %). U této skupiny si ale vedla ve srovnání s minulou volbou Obamy hůře i Hillary Clinton.

Pro Hillary velká města

Obraz Trumpových voličů však sedí, co se týče jejich rozvrstvení po území Spojených států. Hillary Clinton vyhrála téměř v 90 % velkých měst, zatímco Trump vyhrál z 75 až 90 % ve zbylých částech, tedy na předměstích, malých městech a na venkově.

Ačkoli jsou tyto oblasti řídčeji obydleny, jsou pořád domovem většiny voličů.

Oproti rozšířené představě tak Trumpovo vítězství spočívá v podpoře vzdělaných a bohatších bělošských voličích každého věku a obou pohlaví s tím, že základ je tvořen střední třídou.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)