Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Daniel Cernovsky / CNC / Profimedia, Gen. Petr Pavel s ústeckým filantropem Martinem Hausenblasem představuje svůj "letní expertní tým".

Kdo podporuje generála Pavla? Pavučinu vazeb možného prezidentského kandidáta rozšířila jména českých miliardářů

Aktivity generála Petra Pavla přitahují pozornost českých odborníků i miliardářů. S prvními objíždí regiony a diskutuje s občany, druzí cesty financují. To, co připomíná předvolební kampaň, je zatím však údajně pouze iniciativa, která má Českou republiku připravit na krize podobné té koronavirové. „Pokud se rozhodne kandidovat, podpořím ho,“ shoduje se přesto většina z nich. HlídacíPes.org přináší dosud nezveřejněná jména lidí, kteří se pohybují kolem možného budoucího kandidáta na prezidenta.

„Chci kandidovat na prezidenta, pokud po tom bude poptávka,“ řekl Petr Pavel pro CNN Prima News. Na prezidentskou kampaň je podle něj ale ještě brzy. Přesto jsou jeho aktivity v posledních dvou letech zdrojem spekulací o budoucí kandidatuře. Jezdí po Česku a diskutuje s občany o domácí a zahraniční politice nebo o dalších společenských tématech.

Jako neoficiální předvolební kampaň vypadá i jeho iniciativa Spolu silnější, kterou založil společně se spolkem Pro bezpečnou budoucnost v začátcích koronavirové pandemie. Sdružuje v ní odborníky s cílem připravit Českou republiku na další krizové situace. Projekt se navíc neprezentuje primárně jako iniciativa odborníků, ale stojí výhradně na Pavlově jméně: „Generál Petr Pavel pomáhá pomáhat.“ 

Ani za tým, který s Pavlem spolupracuje, by se nemusel stydět prezidentský kandidát. Jadernou fyzičku Danu Drábovou, ústeckého filantropa Martina Hausenblase, bývalé diplomaty Petra Koláře a Daniela Koštovala, PR manažera Jana Osúcha, bývalého ředitele think-tanku Evropské hodnoty Radka Hokovského ani další lidi podílející se na iniciativě do ní ale údajně nepřivedl záměr vést předvolební kampaň.

Zatímco je to stojí výhradně čas a znalosti, v pozadí iniciativy jsou pak donátoři, které generálovo pomáhání stojí peníze.

Bývalí sponzoři prof. Drahoše

Na otázku CNN Prima News, zda má Pavel přislíbené konkrétní sponzory své případné kampaně, odpověděl, že je v kontaktu s nejmenovanými filantropy, kteří podporují i jeho předchozí a současné aktivity v regionech. HlídacíPes.org nyní zná první čtyři jména.

Jde o ředitele a zakladatele společnosti Y Soft Corporation Václava Muchnu. Ten podporuje projekt Spolu silnější, který si podle svých slov ale nespojuje s prezidentskou kampaní. I tak si však myslí, že by generál kandidovat měl. Dodává, že je pro něj a jeho společnost „důležité vybírat stabilní silné partnery, se kterými mají názorovou shodu“.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Shodou pak má na mysli především pozitivní postoj k členství v EU, NATO, k liberální demokracii, afiliaci k hodnotám Západu, transparentnost a pluralitu názorů. Jeho dosavadní finanční podpora se pohybuje v řádech statisíců. O tom, kolik a zda by vůbec by přispěl na případnou prezidentskou kampaň, je zatím prý předčasné uvažovat.

Zakladatel W.A.G. payment solutions a značky Eurowag Martin Vohánka Pavlovi prozatím přispěl na jeho aktivity v rámci spolku Pro bezpečnou budoucnost částkou 250 tisíc korun. „Jsem připraven v podpoře pokračovat, setrvá-li pan generál a jeho tým v nasazení a výsledcích jako dosud,“ říká.

Zároveň ho vnímá jako velmi relevantního prezidentského kandidáta. „To, co dělá dnes, má ale velkou hodnotu bez ohledu na jeho budoucí plány,“ dodává s tím, že podpořené aktivity zapadají do jeho filantropické strategie.

Dalším je Martin Hájek, spolumajitel společnosti Livesport, která vytváří úspěšnou aplikaci na sledování sportovních výsledků. Ten zase vítá „ochotu generála nabídnout své schopnosti v úsilí o připravenost Česka na budoucí výzvy“. Sumu, kterou na jeho aktivity přispěl, však neupřesnil.

Jestli ho podpoří i ve volbách, je i podle něj brzy spekulovat: „Další finanční podpoře v případě generálovy kandidatury bych se nejspíš nebránil, ale to je předčasné.“

Posledním redakci známým donátorem je výkonný šéf investiční skupiny RSJ Libor Winkler. Pavla podporuje proto, že mu jeho aktivity připadají smysluplné – a na to jsou potřeba peníze. Považuje ho také za vhodného prezidentského kandidáta s vysokým potenciálem, ale je podle něj „potřeba, aby si to ještě trochu odpracoval“.

Pro žádného ze zmíněných by podpora prezidentského kandidáta přitom nebyla premiérou. Všichni patřili k nejštědřejším donátorům profesora Jiřího Drahoše v předchozích prezidentských volbách.

Ti, kteří stojí za generálem

Za Pavlovou iniciativou Spolu silnější stojí spolek Pro bezpečnou budoucnost, který na konci loňského roku společně s ním založil bývalý šéf think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský. Evropské hodnoty, které se věnují otázkám evropské bezpečnosti a problematice Ruska a Číny, však s jejich projektem údajně nijak nesouvisí.

„S Evropskými hodnotami jsem ukončil veškerou spolupráci a začal jsem pracovat pro generála Pavla,“ říká Hokovský.

Organizace byla v minulosti často terčem dezinformačních a alternativních médií nebo i prezidenta Miloše Zemana. Zároveň si ale Evropské hodnoty vysloužily i kritiků akademiků z Fakulty sociálních věd v Praze, kteří se vymezili vůči jejich údajně neprofesionálním a ideologicky zabarveným studiím.

Mluvčím Spolu silnějších je pak Jan Osúch, PR manažer v oblasti cestovního ruchu, dřívější politický reportér České televize a bývalý mluvčí vlády Petra Nečase. Ten údajně spolupráci s generálem bere jako doplňkovou aktivitu a nechce předjímat, zda by v tom pokračoval při jeho případné kandidatuře. „Přijal jsem pozvání podpořit iniciativu a je mi to sympatické, nechci ale teď říkat, jestli bych ho v kampani podpořil,“ říká s tím, že ve volbách s jeho hlasem může počítat.

O marketing a viditelnost iniciativy se prý stará ještě tým mladých lidí, kteří to dělají většinou dobrovolně. O produkci akcí a organizaci expertních kulatých stolů se tak třeba stará projektová manažerka Linda Jozwiak Kopecká. Ta působila na pozici vedoucí kanceláře bývalého europoslance Miroslava Pocheho za ČSSD v letech 2014 až 2019.

Letní roadshow

Neodmyslitelnou součástí projektu jsou experti, kteří společně s generálem Pavlem objíždějí regiony. Při výjezdech s dalšími odborníky diskutují o tom, jak reagovat na budoucí krize, kterým po pandemii koronaviru bude Česká republika čelit.

Podle Osúcha jde pouze o letní aktivitu, na jejímž konci má být seznam odborných doporučení pro lepší krizové řízení státu. „O prezidentský tým nejde,“ říká a podobně reagují i oslovení experti. Jeho kandidatura by jim však nevadila.

Osúchova slova potvrzuje i ústecký filantrop Martin Hausenblas: „Sestavené těleso má ambici se zabývat covid-19 epidemií a posuzováním připravenosti naší země na krize podobného typu. Nemyslím si, že by se toto těleso hodilo na organizování případné volební kampaně. Tam budou třeba jiné kompetence aktérů.“

V expertním týmu je i Jana Šeblová, bývalá předsedkyně České společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof, která potvrzuje, že jde pouze o odbornou skupinu, která neplánuje překlopení do předvolební kampaně. „Generála Pavla si vážím jako profesionála a je mi ctí, že se mohu podílet na spolupráci, ale na odborné, nikoliv politické bázi,“ vysvětluje.

Zatímco pak předsedkyně Národní asociace dobrovolnictví Lenka Vonka Černá by Pavla v jeho kandidatuře přímo podpořila, jaderná vědkyně Dana Drábová si netroufá předjímat. „Aktivitu spojuji čistě s věcí samotnou. Uvnitř expertního týmu jsme to neřešili a já na ní zatím nic dalšího nehledám,“ říká a dodává, že její podpora profesora Jiřího Drahoše v minulý volbách byla výjimečná situace. „Vzhledem k tomu, jaká bude situace v příští volbě, tak já nebudu mít asi potřebu někoho explicitně podpořit.“

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

77 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Každopádně by pan generál byl na fotkách ve školách a na úřadech fešák a na přehlídkách by dobře působil svým vojenským držením těla a pevným krokem….a nejen to!

  • Volný 1 napsal:

   Bože, to nemyslíte vážně. Kritérium, hezky vypadá, je poněkud málo na hlavu státu. Tak volili ti jednoduší na Slovensku. Charakter vás nezajímá? Ten bude sloužit každému, kdo mu zaplatí. Tým loutkovodičů, v čele s Kolářem a podporou US ambasády, Aspenu a Jandových EH to už zkoušel s Drahošem. I sponzoři jsou stejní. Doufám, že i výsledek bude stejný. Věřím, že se najde někdo důvěryhodnější, než tenhle nastrčený a propagovaný panák, který už začal svoji kampaň, nekampaň. To není politik, ten jen plní rozkazy. To tady snad nechceme.

   • Tomáš napsal:

    Haha… … nastrčený panák????? Kampaň – nekampaň??? To asi mluvíte o Miloši Zemanovi, ne?? A o minulých prezidentských volbách. Tak hodně štěstí v osobním životě.

   • Tondach napsal:

    …jak můžete napsat „Bože, to nemyslíte vážně“? Ale nedivím se, při vašich „názorech“!

    • Volný 1 napsal:

     Jsem opravdu rád, že jste začali otiskovat i příspěvky normálních lidí, nejen fanatiků, jako je Tondach a Tomáš. Konečně je dobrá diskuze. Odsuzovat lidi s jiným názorem, že nutně musí mít nízké vzdělání, je asi v této zemi choroba samozvaných elit. Nic o těch lidech nevíte, jako oni o vás, tak si nehrajte na akademika. Ne každý s řadou titulů, je pro normální život použitelný. Podívejte se na senát, při návštěvě Pompea. Tam ti otilulovaní ze sebe udělali doslova plazy. Slzy dojetí, potlesk jak na sjezdu KSČ. Kde je nějaká hrdost? Pak že nejsou stejní. Jsou, ale změnili se podle větru. Tak jako váš generál. Stydím se za senát a věřte, že nejsem sám a nemáme jen maturitu.

     • Tondach napsal:

      Tím se vše vysvětluje, soudruhu!

     • Václav napsal:

      A co zrušit prezidentskou funkci a udělat to po švýcarském vzoru?????????

     • skeptik napsal:

      Tak tedy „Nic o těch lidech nevíte…..“ Přečetl jsem si vaše příspěvky a vím toho o vás pane Volný 1 dost.

   • Pytlák napsal:

    Není proruský ani pročínský,tak je podle vás špatnej?

  • Hana Hrabicová napsal:

   To by byla úleva.

  • Oskar (hanák z hané) napsal:

   To by bylo to jediné plus, které je mu možné připsat. jinak, podle tohoto citátu z Wikipedie : „Petr Pavel se narodil roku 1961 v Plané do rodiny příslušníka Československé lidové armády, pocházejícího ze Lhoty za Červeným Kostelcem v okrese Náchod. Otec, který byl členem Komunistické strany, působil jako zpravodajec a měl na starost i elektronický průzkum, mimo jiné zachycování a analyzování zpráv armád NATO.
   Po absolvování Vojenského gymnázia Jana Žižky z Trocnova v Opavě pokračoval studiem na Vysoké vojenské škole pozemního vojska ve Vyškově, kterou ukončil v roce 1983. Po absolutoriu začínal u výsadkového vojska, kde byla vyžadována loajalita k vládnoucímu komunistickému režimu prostřednictvím vstupu do KSČ. Přihlášku do Komunistické strany Československa podal v roce 1983 a po dvouletém období kandidátství členství byl v roce 1985 do strany přijat.[4][5] Jeho otec byl vojenským zpravodajcem. V roce 1989 se také Petr Pavel stal členem vojenské rozvědky. Do žádné akce již však nezasáhl pro příchod sametové revoluce a demokratizaci režimu“, jde o ukázkového kariéristy, který v době, kdy nabýval na síle odpor proti komunistickému režimu, do KSČ (pro mladší, ale i Tondacha – vstoupil opravdu do Komunistické strany Československa), s tím, že bude jako agent vojenské zpravodajské služby – Vojenské rozvědky, bojovat ze všech sil proti „západním imperialistům“. Jen co „čas opnou trhnul“, je tady najdnou jako na obrtlíku, bojovník za demokracii, bojovník proti Putinově Rusku, jako nástupci SSSR, přítele jeho bývalých chlebodárců a komunistické Číně, zbožňovatel USA, vysoký funkcionář NATO organizujíci obkličováníRuska americkými základnami. Kdyby byla , jak se slušelo a patřilo, provedena dekomunizace, kterou jsme my tehdy protestující proti komunistickému režimu po náměstích s rizikem postihů. mohl by dnes tento „kam vítr, tam plášť“ uvažovat tak o soudním řízení kvůli výsluze. Je to člověk, jehož dosavadní profesní život ukazuje, že je ochoten zradit kohokoliv a kdykoliv. Byl by to opravdu prezident, představitel státu, jakého jsme dodnes, my Češi, neměli. Všichni dosavadní prezidenti byli po celý svůj život věrni svému původnímu ideovému přesvědčení, včetně těch komnunistických. Petr Pavel, generál v.v., by byl první nevyvratitelně prokázaný, „křivák“ na Hradě.

   • Pytlák napsal:

    Prokoukl jako všichni v čele státu a názory má líbivé,historii v NATO pevně zakořeněnou

   • skeptik napsal:

    Bylo by možné Oskare (hanáku z Hané) někde na Wikipedii najít a přečíst si článek o vás?

  • Mirek napsal:

   I Hitlera podporovali miliardáři.

 2. Ivan napsal:

  Když si přečtu kdo zatím generalisima Pavla podporuje, tak má již nyní prezidenta v kapse.

 3. Dvořák napsal:

  Mám rád lidi s pevnými názory, kariérní komunista a lampasák,který přísahal věrnost soc.zřízení a Varšavské smlouvě a komunistické straně si dnes stojí za opačnými názory a přísahal jinému voj.paktu a zřízení.Financovat ho může kdo chce,ale u mě a většiny lidí je slušně řečeno nevěrohodný,nevolitelný!Něktří lidé jsou za členství v KSČ perzekuováni a u jiných to nevadí(vyvolení)?

  • Tondach napsal:

   Pan premiér je taky bývalý kariérní komunista a k tomu navíc agent STB! U něj to nevadí?

   • Oskar (hanák z hané) napsal:

    Babiš-Bureš (svazek StB reg.č. 25085) nebyl pod přísahou ve služebním poměru, ani nebyl synem komunistického agenta, který měl na starosti elektronický průzkum, mimo jiné zachycování a analyzování zpráv armád NATO a nestal se agentem vojenské špionáže proti svým dnešním chlebodárcům, když totálně zradil ty předešlé – komunisty.
    Babiš není zrádný křivák, ale typický kšeftař a podvodník, který zneužitím amaterismu polistopadových šéfů, se dobral vlivu a majetku. nikoho nezradil.

    • Tondach napsal:

     ….ale Babiš je premiérem! Pan generál je v penzi a tím prezidentem JEŠTĚ NENÍ!
     „Babiš není zrádný křivák, ale typický kšeftař a podvodník, který zneužitím amaterismu polistopadových šéfů, se dobral vlivu a majetku. nikoho nezradil.“? Chachachacha!

     • lwo napsal:

      „Babiš není zrádný křivák, ale typický kšeftař a podvodník, který zneužitím amaterismu polistopadových šéfů, se dobral vlivu a majetku. nikoho nezradil.“

      Sorry jako, ale tato charakteristika je opravdu k smíchu… 🙁

   • virus napsal:

    Babiš pracoval v nějaké PZO , karierní komunista to určitě nebyl ! Co máte proti tomu , že byl spolupracovníkem státní instituce Stb a chránil ekonomiku ČSSR ? Máte něco proti BIS , CIA , atd. ?

    • Tondach napsal:

     Asi ani vzdáleně netušíte, kdo mohl pracovat „v nějaké PZO“, co?

  • Roman napsal:

   Bývalý komunistický lampasák který vykonával vysokou funkci v NATO, podporovaný spolkem který vede bývalý pornoherec… To je morální autorita jak se patří… Přímo prototyp evropských hodnot…

  • Josef II napsal:

   Kdo byl na vojně,každý přísahal věrnost socialistické vlasti.Věřím,že když byl vysokým důstojníkem NATO,byl důkladně prověřen,aby nebyl věrný komunistickým zrádcům.

  • Taoiseach napsal:

   Svatoušky mám ze všeho nejradši – 🙂
   Ale tohle se jen tak přejít nedá. Shrňme si fakta:
   1) Před rokem 1990 přísahali všichni, kdo narukovali, socialistickému Československu. Ti nejstarší z nás ještě lidově demokratickému.
   2) O konec „socialismu“ se (malou měrou) zasloužili všichni, kteří proti režimu protestovali.
   3) O konec Československa se zasloužili především důstojníci v záloze Ing. Václav Klaus a JUDr. Vladimír Mečiar.
   4) Varšavské smlouvě se nikdy nepřísahalo a Organizaci severoatlantické smlouvy taky ne.
   5) Za členství v KSČ po roce 1989 nikdo perzekuován nebyl a není.
   Takže se vkrádá otázka – Jsou všichni, kdo zůstali v armádní službě po vzniku Armády ČR v roce ’94, zrádci? Nebo spíš pan generál v.v. ohrožuje nějakého Vašeho vysněného favorita?

   • josef napsal:

    O konec Československa se „zasloužil“ nejprve především Václav Havel a to zejména jeho (zákeřnými) činy proti tehdejší části Československa Slovensku. On si to možná ve naivitě v první chvíli po své honoraci vůbec neuvědomoval, ale pro Slovensko to byly dardy. Poté co pochopil, že prohrál, tak chrabře v červenci 1992 abdikoval ( a měl už nafurt..), a jím započatý proces rozdělení obou národů už jen „dodělali“ Klaus a Mečiar – ti rozhodně nebyki první strůjci rozpadu republiky, ale zbylo to na ně…

    • Taoiseach napsal:

     Aha, a jaký to zákeřný čin a dardu VH spáchal? Asi mi něco uniklo.
     Rozděl a panuj! – podle toho se Ti dva komplicové řídili.

     • josef napsal:

      Tak zásadní darda byla zrušení zbrojovek, aby zároveň tu naši (tj.zejména slovenskou) nehumánní výrobu převzaly jiné státy vyrábějící tuto „mírovou“ techniku. Od Martina zejména přes Povážskou Bystrici k Dubnici takto zmizelo cca 100 tisíc pracovních míst a to bez náhrady jinou prací. Na to byly pochopitelně navázány příjmy rodin zaměstnanců. Jinak mj. včera v Lidových novinách František Mikloško vzpomíná na tehdejší cesty Václa Havla na Slovensko, kde ho pokaždé doprovázel. Píše tam, že Václav Havel vůbec Slovensko neznal a každá jeho cesta tam byla vyčerpávající a traumatizující. On určitě tedy zrušení společného státu přivítal, aby se pak, jako chrabrý bojovník, vrhl do prezidentování u nás a tím i dalších celosvětových šlamastyk typu humatárního bombardýrování v Jugoslávii, války v Iráku, křepčení v Kosovu (kam ale nebyl oficiální Jugoslávií pozván..) To už sice nesouvisí se Slovenskem, ale jen to dokresluje jeho … ?

     • Taoiseach napsal:

      Pro: Josef
      Pokud jde o zbrojní výrobu, v českých zemích měla tradici už z dob monarchie. Na Slovensku ji zavedl bolševik a podle atmosféry padesátých byla orientovaná na těžký průmysl. Stačí připomenout, že celá evropská integrace začala v roce ’51 Smlouvou o založení Evropského společenství uhlí a oceli. Tato smlouva skončila tuším v roce 2000, protože uhlí a ocel už dávno nikoho nezajímaly. Takže zbrojní výroba na Slovensku na začátku devadesátých už neměla ŽÁDNOU BUDOUCNOST.
      „Humanitární bombardování“ a další podobné byly Havlovy krajně nevhodné výroky, ale reálně neměl Havel na situaci nejmenší vliv. Podobné to bylo s podporou DRUHÉ války v Iráku (která v podstatě způsobila vznik islámského státu).
      Je třeba rozlišovat řeči a činy.
      PS: Ale jsme mimo téma, takže za sebe už končím.

    • skeptik napsal:

     Citát Miloše Zemana:
     Miloš Zeman v dobách, kdy byl ještě „jen“ prognostikem“, řekl, že „budoucnost je krystalicky jasná, pouze minulost se ustavičně mění“.
     Konec citátu. O Miloši Zemanovi si myslím své, ale musím uznat, že vás josefe odhalil přesně.

 4. Jan Bárta napsal:

  Samozřejmě, generál Pavel na Hrad! Jaká by to byla úleva proti současnosti. A poradil bych panu generálovi, aby
  1 – zrušil směšná kulometná hnízda kolem Hradu
  2 – konečně odstěhoval prezidentské sídlo z Pražského hradu, kde je od roku 1918 díky tehdejším monarchistickým sklonům TGM do města, mezi občany (asi nejdůstojnějším řešením by byla Invalidovna; Hrad patří do správy památkářům. Takže by si baráky jen vyměnili. Což myslím naprosto vážně.

  • petrph napsal:

   No on je problém v tom „oproti současnosti“. Protože, jistě že každý další prezident už bude změnou proti současnosti. Jenomže, už se nebudou poměřovat se Zemanem (protože ten už kandidovat nebude), ale jen čistě mezi sebou..A ona je mimochodem volební kandidatura na prezidenta poměrně drahá věc (i pro donátory), že bych se zase pouze na skromnost a dobrosrdečnost nespoléhal. A už vůbec že by se přestěhoval z Hradu někam do pastoušky…

   • Tondach napsal:

    Každý bude „poměřován“ se Zemanem a každý z toho „poměřování“ vyjde dobře!

    • Oskar (hanák z hané) napsal:

     Zemanem můžete Petra Pavla poměřovat toliko Vy. Zeman u normálního člověka nutně musí, přes všechny výhrady (i moje) proti němu, není zrádce, a v době kdy si generál budoval kariéru prokomunistického, protidemokratického śpiona proti západu po vzoru svého otce, Zeman napsal do Technického Magazinu odborný článek o tom, že komunistický způsob vlády je v koncích a který mnoha lidem potvrdil jejich protikomunistické postoje avelmi přispěl k tomu, co se stalo v listopadu 1989.
     Zeman byl zvolen prezidentem, jako nouzové východisko, protže ostatní kandidáti byli, mírně řečeno, pro národ nevolitelní.

     • Tondach napsal:

      „ostatní kandidáti byli, mírně řečeno, pro národ nevolitelní.“? Tak proč vyhrál Zeman nad Drahošem tak těsně?

     • Václav napsal:

      Od roku 1987 začaly intenzivní přípravy na překabátění komunistických miliardářů na kapitalisty. Klaus prozradil na přednášce studentům v roce 90, že se s ostatními soudruhy v ústavu (Zemanem,) se deset let intenzivně osm hodin denně připravovali na to co se právě děje, (v ústavu řízeném 1.spr.STB:-) a že nikdo kromě nich není připraven!
      Havel byl velice naivní vlajkonoš, který se jich bál. Nemohl si moc vybrat, kdyby jim nešel na ruku měl by smůlu. Mluvil o tom na spodní části Václaváku, kam svolal na svou podporu manifestaci na kterou však už dorazilo jen pár nadšenců.

 5. Petr Sevela napsal:

  Další komunista se dere nahoru.

 6. Polášek napsal:

  Sbírka do kasičky na nákup prezidentského křesla. Všechno je v tržním prostředí zboží a jde všechno koupit. No a kupují si jen ti bohatí, jistě za účelem zvýšení blaha nesolventního lidu jehož prací bohatí k penězům přišli.

  • Tomáš napsal:

   Tak ještě nám tady pane Polášku zazpívejte Internacionálu, zvedněte dělnickou pěst, seberte lidem majetky, zavřete inteligenci do kotců, duchovní pošlete do kotelen atd. a pak věřím, že se budete cítit lépe. Ani mi vás není líto, jen si přeji, abych vás nikdy nepotkal.

 7. petrph napsal:

  Tak na to si pan generál vybral dosti špatný čas. S heslem že „pomáhá pomáhat.“, řečněním po náměstí asi v době koronaviru neuspěje. Jako že podobných mediálních hrdinů se v dnešní době vyrojila spousta. Jenže do prezidentských voleb je ještě daleko, takže se na tohle zapomene.. Jó, kdyby chtěl na podzim kandidovat na senátora, to by měl větší šanci.. :))))

 8. Tomášek Zděnek napsal:

  Drahoš, Fišer, Pavel a další adepti jsou z jednoho pytle. Přejdu to, že vystudovali obory, které byly přísně kontrolovány a generál dokonce přísahal, ale jejich krajně negativní postoj k bývalému spojenci a protektorovi nutně vede k domněnce absolutní zrady, tedy ke krajně pokřivenému charakteru. Kdo tvrdí, že ryba smrdí od hlavy, tak by měl už dnes začít podporovat prezidentského kandidáta mimo lumpíky. S Havlem, přes všechny jeho proklamace a chválu cizích mocností, se to nepovedlo, tedy mimo restituce Barandova a Lucerny. Chceteli vážně hlídat politické dění v ČR a podporovat zájmy republiky, ne jen zájmy někoho jiného stačí, když budete psát objektivně.

  • Tomáš napsal:

   Taky Vás máme rádi. Můžete mi říct, kdy naposledy jste byl s něčím nebo s někým spokojen? Váš život asi není moc šťastný. Ale je to Váš boj a já Vám přeji pohodu a klid.

   • Oskar (hanák z hané) napsal:

    Vy si vážíte zrádců a protoje Váš život šťastný? Tak to Vás potěš Pán Bůh.

    • Václav napsal:

     V Čechách se oslavují jen vládci – cizinci!
     Karel 4. byl jazykový talent i česky se naučil 🙂 i když jeho slávu asi pěstuje hlavně ta podivná HCHKRDTN komunita 🙂
     „Špatnočech“ Masaryk byl ztatíčkován svými nepřáteli hlavně proto, že se ho báli, že se jim za všechno to jejich předchozí české svinstvo bude mstít.
     Proč teď Slovák? Protože se lidem z české třicetileté špíny zvedl žaludek?

  • Tondach napsal:

   Pro každého voliče Zemana jsou ostatní „z jednoho pytle“, že?

  • Taoiseach napsal:

   Krajně negativní postoj? Ani náhodou. Na Petru Pavlovi oceňuji mimo jiné právě to, že není žádný jestřáb.

   • josef napsal:

    Jestřáb sice na první pohled není, ale jeho vyjadřování je velice jednostranné (a to v porovnání s jeho minulostí by to svědčilo českému přísloví „kam vítr tam plášť“). On byl jmenován do vysoké funkce v NATO jako první velitel z bývalého bloku lido-demo a tak nemohl mít až tak rozdílné názory (tj. jestřábovější) od mainstreamu. jeho nástupce britský generál (jméno jsem pozapomněl) je ale ještě horší charakter, protože velel britským vojskům když byl svrhávám- a posléze zabit – Muammar Kaddáfí. Tehdy byla pro oblast Libye schválena RB OSN bezletová zóna, ale vojsko Francie a VB (a pak i USA) „vesele“ bombardovalo vše zejména pozemní cíle. NATO – jako subjekt- k tomu, že jejich 3 státy flagrantně porušují rezoluci RB nevyjádřilo (=souhlas) a k tomu se potom ani P.Pavel nijak nehlásil, že vojska členů NATO mohou konat i bez článku 5 paktu. Čili s charakterem P.P. žádná sláva…

    • Taoiseach napsal:

     Tak především porovnejte jeho výroky s výroky například senátora Fischera, europoslance Zdechovskáho, poslance Lipavského nebo lidí z TOP09 – a potom můžeme diskutovat, kdo je „jestřáb“.
     Je vhodné konstatovat, že po roce 2000 už NATO jako takové nikdy nevedlo žádnou bojovou operace (uznávám, že to ani netvrdíte).
     Skutečnost, že se NATO k zásahu v Libyi nevyjádřilo, nelze považovat za souhlas – je to leda známka toho, že se NATO na společném stanovisku nemohlo dohodnout (třeba Itálie by tu intervenci nikdy nepodpořila).
     Článek 5 uvádí, kdy vojska členských států mají konat. Ani trochu z něho nevyplývá, že jinak konat nesmějí. To by nikdo nesměl ani posílat vojáky ani do tzv. peace-keeping operací.
     A neexistoval jediný důvod, aby se předseda vojenského výboru NATO k zásahu v Libyi vyjadřoval.

     • josef napsal:

      Na Libyii si odpovězte opačně. Kdyby Lybie po svém napadení Francií a Británií obranně zaútočila na Francii( bylo by to blíže než VB), tak by se to dle č.5 paktu považovalo za napadení ? Tady jde o to, že jednotlivé státy NATO mohou libovolně tedy vojensky napadat jiné země, ale NATO jako celek se nevyjadřuje ? To je tedy souhlas, že. A co potom ? Takto to bylo v Iráku, předtím v Jugoslávii, teď je to i Sýrie, ale všude se brání, že ? A že se k zásahu v Libyi nevyjadřoval, pak se tedy nemá vyjadřovat ani k jiným „situacím“, které nastaly, nastávají a budou nastávat. Měl tedy mlčet k  „půtkám“ na (vých.) Ukrajině, ke Krymu.. Zajímavé je (ale spíše negativně)), že on posuzuje situace vždy blízko kolem Ruska. Nikdy jsem od něho neslyšel, že jak hodnotí Afghanistán, když tam svého času bylo až 60 zemí na JEDEN Taliban a demokracie nikde…, samé ušlechtilé názvy typu Resolute Support, Enduring Freedom, apod. (mj. na tyto názvy by být mělo vypsáno výběrové řízení, že?. Čili já předpokládám, že PP jako kandidát na prezidenta to odpíská ještě před zahájením zápasu…

     • Taoiseach napsal:

      Pro josef:
      „Opačně“ je totální nesmysl. Závazky členských států NATO nijak neomezují suverenitu těchto států. Členské státy můžou být – a některé i jsou – členy dalších aliancí. Právě proto není ani trochu možné dělat NATO zodpovědným za jejich akce mimo rámec NATO.
      Nevyjadřování se je souhlas? – Ani náhodou.
      „…všude se brání, že?“ – Fakt nemůžu za to, že nechápete, co píšu.
      Nevím o tom, že by se Petr Pavel nějak vyjadřoval k dění na Ukrajině. A pokud ano, zcela jistě to nemohlo být zásadně jiné než vyjádření EU nebo ČR-

 9. Nemec napsal:

  Vzhledem k tomu, že Kreml-Rusko má dnes na hradě svoji pobočku v podobě prezidenta Zemana a řady dalších. ´Tak příští prezidentský kandidát to bude mít velmi ztížené atˇ je to Pavel nebo Petr. V politice jsou hlavní tejné služby a až potom peíze.

  • Tomáš napsal:

   Pane Němče, nepište, když už na to nevidíte. Nedá se to číst (◔‿◔)

 10. Miloš Váňa napsal:

  Pan generál by byl jistě velmi dobrým prezidentem a doufám že bude. Zkuste si poslechnout nějakou debatu s ním, nebo na nějakou zajít a zjistíte, že je to velice slušný a kultivovaný člověk, s velkým rozhledem, který si na nic nehraje. Je to normální chlap, který rád cestuje na motorce, který si umí sednout a pokecat s chlapama v hospodě, stejně jako diplomaticky jednat s vrcholnými světovými politiky.

  • Tomáš napsal:

   Souhlasím. Pan Petr Pavel bude naší republiku reprezentovat tak, že se za něho asi nikdo z nás nebude stydět. V NATO odvedl kus práce, odborníky je brán kladně a to, že přísahal za socialismu mi taky nejde pod vousy, ale kdo jiný v této době by měl převzít žezlo po Milošovi. On je protiklad, zřejmě rovný a férový chlap a když přísahal, tak ministerstvu obrany. Narozdíl od Miloše, Andreje, Zaorala, Filipa, Obuška, Doubravy a dalších „zasadových“ lidí.

   • Oskar (hanák z hané) napsal:

    Jako člověk, díky svému rodinému původu,celý pracovní život pronásledovaný komunistickou mocí a sledovaný StB od od mládí, se za soudruha – pana generála stydím od té chvíle, co se vyšplhal na dohled médií a po prve se o něm objevila na veřejnosti nějaká zpráva. Je to velmi křivý člověk, což dokazuje jeho životopis, byť nevyčerpávajícím způsobem, na příklad na české Wikipedii.

    • Oskar (hanák z hané) napsal:

     Opravený text: Jako člověk, díky svému rodinému původu, celý pracovní život pronásledovaný komunistickou mocí a sledovaný StB od mládí, se za soudruha – pana generála stydím od té chvíle, co se vyšplhal na dohled médií a po prve se o něm objevila na veřejnosti nějaká zpráva. Je to velmi křivý člověk, což dokazuje jeho životopis, byť nevyčerpávajícím způsobem, na příklad na české Wikipedii.
     Omlouvám se za zbrklost, ale komentář toho „Tomáše“, mně opravdu hnul žlučí.

     • josef napsal:

      I bez toho překlepu nebo bez nedoklepu, se to dá pochopit a je to velmi výstižné…

   • Jindra napsal:

    Obávám se, že ho minulost dožene a pokud bude zvolen, bude chodit pokládat věnce ve 4,00 hod. ráno, to přece musí vědět. I když to zpočátku tak nevypadalo jeví se mi jako obyčejný karierista, bohužel.

  • josef napsal:

   No ono těch kandidátů na prezidenta bude takových, jako P.Pavel, více. Rozhodně se tam znovu pohrne i Pavel Fischer, který má ambice (neukojené) i po minulých volbách. Oba dva tito kandidáti ale mají stejný elektorát voličů a tak se vybodují. Rozhodně ani jeden a ani druhý nebudou zachránci ČR (jak si oba myslí). Debaty P.Pavla začínají i končí nebezpečím z Ruska a Číny – to ale nemá z vlastního pochopení, ale je mu to nakukáno a on to papouškuje (ať se třeba zeptá bývalých vojáků typu Šándora, Kostelky, Kollera apod. – ti nemyslí jednostranně).

 11. Taoiseach napsal:

  Uvedení „čeští miliardáři“ se jen velmi těžko můžou srovnávat s nejbohatší osobou s českým pasem, která současně vlastní a kontroluje nejsledovanější televizní stanici v zemi. Zatím sice nevíme, koho nám bude chtít vnutit za prezidenta, ale pan generál v.v. to určitě nebude. Bude to někdo z okruhu opoziční smlouvy a jejich kompliců.

 12. špaček napsal:

  Rozhodně budu volit tohoto člověka,rovné páteře…..nejen těla po té trosce pomstychtivého dědka opravdu repre pán)))

 13. Tondach napsal:

  Podle agentury Kantar volili Zemana především lidé bez maturity ….. a kdo dnes nemá maturitu? Jen ti největší neumětelové! Také v této diskuzi je to poznat!

 14. Pavel Machálek napsal:

  Platí-li „furt“ proklamace, že do stejné řeky dvakrát nevstoupíš… Pak bych vážně zvažoval vzájemné
  konsekvence s gen. Svobodou toho času rovněž hlavou státu.

 15. Pavel Liška napsal:

  Prezidentem bude ten, kdo posbírá alespoň část hlasů voličů Zemana a Babiše. To pan generál zcela jistě nebude. Počkejme si, koho vytáhne z klobouku AB. Nejpozději po volbách v příštím roce se to dozvíme. Možná si to šetří jako ústupový plán B sám pro sebe. Určitě bude prezidentský post a kandidát předmětem povolebního pokeru a bude v tomto smyslu zobchodován. Mě osobně by se líbil Alexandr Vondra. Ale ten bohužel u voličů Zemana a ANO nemá taky šanci. Ale dokážu si představit toleranci vlády ANO od ODS za určitých podmínek. Podle výsledků voleb, buď podpora ANO pro kandidáta ODS anebo podpora AB na prezidenta výměnou za premiéra ANO s podporou nebo tolerancí ODS. Mluvit o favoritech prezidentské volby před příštími parlamentními volbami je předčasné.

 16. Mirek napsal:

  Neni Fakulty sociálních věd v Praze nahodou soucasti univerzity co byla financovana Cinou?
  Jen poznamka k te kritice.

 17. Tondach napsal:

  Je vidět, že příští volba prezidenta bude zajímavá! Naštěstí žádný druhý Zeman není…..

 18. Polášek napsal:

  Na prezidenta se hodí jedině Okamura, údajný fašista. Tomáši a podobní, napište co se vám na programu SPD nelíbí a kde se SDP hlásí k fašizmu. V čem jsou programy jiných stran lepší.

 19. Alpini napsal:

  Budu volit Pana Pavla a to z toho důvode, že kdykoliv s ním byl rozhovor, tak všechno řekl jak profesionálně, tak i „polopaticky“.
  Člověk si v dnešní době může dát otázku a to:“Kdo nebyl v té době ve straně?“, odpověď je nasnadě a to, že většina.
  Pak mohl být jenom tzv. „Inteligent“ z rodiny bez politického smýšlení.

  Jestli si mám vybrat mezi člověkem co opustil stranu (po tom, co přijeli) a nebo člověkem, co udělal karierní rozhodnutí (v době pohnuté), vyjde to na stejno.

  Buď jak buď oba byli ve straně, ono jakožto většina dnešních stálic české politiky a proto se přes „škraloup“ (který dokonce sám odsoudil), jenž dávno zaschl a rozpadnul se, přenesu a prostě zvolím mě přijatelnějšího jedince a tím je holt „pán generál“.

  Pan Zeman je pro mě nepřijatelný a je mi ve vší upřímnosti jedno, zda je nemocen a nebo zda dorazil z kdejakého dýchánku. Jeho komíhání nad klenoty mi stále hyzdí paměť a jeho bonmoty, které se někomu líbí, já nedokážu vystát.
  Pana Zemana si vážím jako inteligentního a chytrého člověka, ale jeho toxická kyselost a pomstychtivost mi prostě vadí a neslučuje se s tím, jak si představuji hlavu státu.

  Pan „bývalý generál“ Pavel je v mých očích člověk, sečtělý a který něco dokázal.
  Pravda stejně jako Pan Zeman, ale s tím rozdílem, že nic nikomu nenalhává, nedrží se nepravd a vše vysvětlí jak to je s tím, že je v něm mnoho pokory.

  Tím tenhle sloh ukončím, abych tu případným čitatelům nevypálil zrak (případným množstvím nevyžádaných názorů a pravopisných chyb).

  Přeji hezký zbytek večera

  • Mařena napsal:

   Jen na okraj.V ČSSR žilo 15 000 000 lidí a v té zločinecké Bandě KSČ bylo i s 
   Burešem zhruba 1 mil. Takže žádná většina!
   A v této grupě se našlo,řekl bych,veliké procento lidí,kteří vlastně bolšanům ani moc neposluhovali.
   Jen pro upřesnění– já mezi tu zlčineckou bandu nepatřil. Ať to gen.P.P.vyjde!!!

   • Alpini napsal:

    Ve vší samozřejmosti jsem nehovořil o celém národě.
    Pravdou však stále je, že kdo se angažoval politicky a nebo chtěl dosáhnout vyššího postu, musel se holt „dotknout ďábla“ a nebo mít extrémní štěstí (být nepostradatelným expertem).
    V naší rodině byli vojáci i policisté (a to od první světové války) ergo určití členové se v časech pohnutých určitě upsali.
    Po osobním výzkumu (i nahlédnutí do svazků) jsem i tak vyzjistil, že nešlo o žádné důležité posty (nejvýše byl překladatel).
    Ale zpět k hlavnímu tématu, panu Petru Pavlovi bych post přál a to z důvodů, které jsem vypsal výše.
    Ostatní kandidáti jsou pro mě nevhodní a nebo neznámí.

    P.s.:
    Díky Vám slečno/paní Mařeno za reakci a přeji pěkný zbytek dne/večera.

 20. pavelpavel napsal:

  Generál Pavel je především voják. Vzdělaný a uznávaný i v NATO. Nakonec i Miloš Zeman o něm prohlásil, že je „výborný voják“, ale “ mizerný ekonom“. Zda by byl dobrým prezidentem? To se ukáže, když vyhraje. Jinak jsou to jenom dohady.

  Příštím prezidentem by měl být, podle mého názoru, senátor Fischer. Diplomat, vzdělaný člověk, slušný a přitom razantní. A je nevydíratelný.

  Obávám se totiž, že generálu Pavlovi budou různí darebáci otloukat o hlavu jeho minulost. I když tu má každý a pokud neudělal nikdy žádnou špínu, ani on by neměl být vydíratelný. Do vedení náčelníků štábů armád NATO by neprošel žádný darebák, proruský a nebo pročínský lump. Prověrka je totiž důkladná.

  • Taoiseach napsal:

   Pavla Fischera bych v prvním kole volby nevolil ani náhodou. Při minulé volbě se nepředvedl jako týmový hráč a v druhém kole prof. Drahoše v podstatě vůbec nepodpořil.
   Tu jeho „razanci“ považuji spíš za mínus. Na rozdíl od zdrženlivého generála, který dobře ví, jaké důsledky může mít neuvážené rozhodnutí, zaujímá ctihodný senátor krajní „jestřábí“ postoje. Přitom pokud chci něco ovlivnit, musím NAPŘED hledat shodu s dalšími (jak v rámci ČR, tak i v mezinárodním měřítku). To on neumí.
   S úřadujícím prezidentem má stejný „dar“ – umí společnost rozdělovat. To ale snad pomůže tomu, že do druhého kola opět neprojde – a opět bude trucovat.

  • josef napsal:

   Senátor Fischer byl ředitelem politického odboru u V.Havla v době jeho druhého prezidentství, tj. když se bombardovala Jugoslávie ( a následně tance V.Havla v Kosovu – kam ale nebyl orgány tehdejší Jugoslávie pozván…), pak také už se připravoval aktivní souhlas s válkou v Iráku a také mj.návštěva v oáze lidských práv Saudské Arábii ( a Kuvajtu). Pak Václav Havel v závěru své funkce uklidil V.Fischera jako Velvyslance ČR ve Franci. Čili žádná zdrženlivost a vyváženost jako názor „Hradu“… To Jiří Pehe byl jiný kádr, zřejmě se mu na „Hradě“ něco eklovalo a odešel dříve a po něm nastoupil „Jura“ Fischer (tehdy) bez názoru…

 21. levap napsal:

  Je to bývalý bolševik. Občan Babák vadí , tato zelená guma nikoli. Výběrové směsky jsou vždycky povedený výběr. Ale s nějakými zásadami nemají nic společného. Včera rudý kádr, dneska pruhovaný kádr.
  Zelený rubberbrain je schopen fungovat za všech režimů , za Ady by klidně běžel hajlovat na Václavák.
  Charakter k pohledání. Ale o ten přece nejde. Musí umět řádně zabořit ten svůj green do pruhovaného rekta a pěkně v předKLONU.
  To budou selfíčka.
  Ten je vhodný na hradní funkci asi jako ten Běloruský pomatenec. Ten také neví, která bije.

 22. Jaroslav napsal:

  Samozřejmě, že se slušná část národa těší na pana generála, ať chcete nebo nechcete. Už aby byl ve funkci, národ se bude divit, až se začnou prošetřovat „porevoluční “ bilionové rozkrádačky, doufám, že pan generál to rozjede.

  • josef napsal:

   …jen aby to nebylo už promlčené ( a je otázkou, zda k tomu má prezident vůbec pravomoc)… Tím neříkám, že bych s tím nesouhlasil.

 23. Petr napsal:

  Pana generála si pamatuji coby poručíka ČSLA. Je nás ,kteří jsme v Prostějově jako záložáci pod ním sloužili,ještě hodně na světě,netrpíme sklerózou a celkem dobře si pamatujeme,jaké měl názory a co nás učil. Nyní,když vidím a slyším, co činí a jaké má postoje , je mi z něj částečně smutno, částečně na zvracení. Mimo jiné, a byl to i jeho názor, že chlap přísahá jen JEDNOU.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost