Hradní kancléř Vratislav Mynář vysvětluje kauzu "čínského dopisu". Foto: YouTube Kancelář prezidenta republiky

Kdo natáčí Mynářova „vysvětlující“ videa? My to nejsme a cenu neznáme, tvrdí Hrad

Napsal/a Vojtěch Berger 26. června 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Už poněkolikáté se na Facebooku a YouTube Kanceláře prezidenta republiky i na stránkách hrad.cz objevilo video, kde hradní kancléř Vratislav Mynář komentuje údajné nepravdy, jež o něm zveřejnila média. Vedle obsahu si pozornost zaslouží i forma více než desetiminutových příspěvků. Autory prý Hrad nezná a jejich dílo pouze sdílí na svých sociálních sítích, aby vyvracel „dehonestující dezinformace“.

„Kancelář prezidenta republiky nemá a nemůže mít ani údaj o tom, kdo videa natáčí, ani faktury, natož údaj o tom, jaké jsou náklady na natočení předmětných videí,“ odpověděl Hrad na dotazy HlídacíPes.org zaslané podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Proč tedy na všech hradních internetových profilech visí „vysvětlující“ videa kancléře Mynáře? „Je tomu tak proto, že se (videoobsah, pozn. red.) týká kanceláře prezidenta republiky a jeho účelem je reagovat na dezinformace dehonestující povahy, šířené některými médii,“ zdůvodňuje Hrad.

Ten odpověděl až na základě zmíněné žádosti o informace podle zákona. Předchozí dotazy redakce na mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka zůstaly i přes urgenci bez odpovědi.

Pojďme se tedy na obě videa podívat podrobněji.

„Neznámí“ autoři se vstupenkou na Hrad

První okamžiky videa s názvem „Jak média manipulují: ‚Lánská detektivka‘“, které v polovině června zveřejnila na svém youtubovém a facebookovém účtu Kancelář prezidenta republiky, začínají stylově: tajemná hudba z filmu Růžový partner, záběry na Pražský hrad i na oboru v Lánech a titulek „Hrad.cz uvádí“.

V následujících patnácti minutách kancléř Vratislav Mynář a šéf Lesní správy Lány Miloš Balák komentují kauzy spojené s lánskou oborou jako je podezření z manipulace státních zakázek či nevykázaná těžba kamene.

Průvodní komentář videa se také snaží znedůvěryhodnit práci novinářů Ondřeje Kundry a Lukáše Valáška, kteří o kauzách píší.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Podobným stylem kancléř Mynář v květnovém videu popisoval svůj pohled na kauzu „čínského dopisu“. Podle Deníku N to byl právě Mynář, kdo si u čínského velvyslanectví objednal výhrůžný dopis pro tehdejšího šéfa Senátu Jaroslava Kuberu kvůli jeho chystané cestě na Tchaj-wan.

Mynář celou kauzu ve videu označil za „typický případ, kdy si média vyrábějí uměle kauzy na politiky, které z ideologických důvodů nenávidí“.

Obě popsaná videa dokládají, že anonymní filmaři mají do prostor Pražského hradu i do lánské obory exkluzivní přístup, stejně tak i k jednotlivým zaměstnancům Kanceláře prezidenta republiky. Ve snímcích mluví například šéf zahraničního odboru KPR Rudolf Jindrák či ředitel útvaru ochrany prezidenta republiky Martin Baláž.

Stejný formát měla i videa z loňského a předloňského roku (video o lánské vodní nádrži Klíčava v délce 30 minut a video „Pravda o Mynářově penzionu“). Mužský hlas průvodního komentáře ve všech případech patřil stejné osobě.

Hrad přesto tvrdí, že s natáčením videí nemá nic společného a nepodílejí se na něm interní zaměstnanci KPR. Když redakce chtěla znát jméno externího dodavatele videobsahu, byla žádost o informaci odmítnuta s tím, že „Kancelář prezidenta republiky vytvoření zmiňovaných videí neobjednala, neuzavřela na ně žádný smluvní vztah a neplatila je“.

Videa z Xaverovy XTV

Mynářova videa však tvoří jen část videoobsahu, který Hrad publikuje. Na základě smlouvy s internetovou televizí XTV vznikají také delší rozhovory se zaměstnanci Kanceláře prezidenta republiky i s dalšími hosty.

„Ze smlouvy mezi Správou Pražského hradu a společností XTV s.r.o. vzešlo pět audiovizuálních děl, která byla uveřejněna na sociálních sítích Kanceláře prezidenta republiky a rovněž jejích webových stránkách,“ říká Vít Novák z tiskového odboru KPR.

K začátku června šlo o tyto rozhovory: s šéfem hradního protokolu Vladimírem Krulišem, se zmíněným ředitelem zahraničního odboru Rudolfem Jindrákem, s ředitelkou Muzea TGM Magdalenou Elznicovou Mikeskovou, s hlavním kurátorem sbírek Pražského hradu Jaroslavem Sojkou a s ředitelkou Fondu ohrožených dětí Klokánek Hankou Kupkovou.

Rozhovory pořízené na základě smlouvy s XTV, kde působí i moderátor Českého rozhlasu a čerstvě zvolený Radní ČT Lubomír Veselý, mají společný formát: otázky pokládá manželka hradního kancléře Alexandra Mynářová. Podle smlouvy má každé video mít délku zhruba 20 minut a Hrad za něj XTV zaplatí necelých 24 tisíc korun včetně DPH.

Mynářová uvádí i další videa na hradních profilech, která ukazují pohled do hradního zákulisí, například přibližují práci hradních floristek nebo Hradní stráže.

Hrad na dotaz HlídacíPes.org potvrdil, že platí dřívější vyjádření Kanceláře republiky, tedy že Mynářová videa připravuje zdarma a ve svém volném čase.

I když se Mynářová ve videích snaží o „reportážní“ přístup, výsledek je promo materiálem Hradu. Svérázný přístup k faktům Kancelář prezidenta republiky ukázala například v loňském videu z novinářské exkurze v lánské oboře, na nějž upozornil HlídacíPes.org.

Jedna z přítomných novinářek v něm bez uvedení svého jména o obviněném řediteli Lesní správy Lány Miloši Balákovi říká: „Pan Balák je vskutku odborník ve svém oboru“. „Bezejmenná reportérka“ (jak se nakonec ukázalo, šlo o stážistku rádia Frekvence 1) také v nahrávce vyjadřuje vděčnost za pozvání do obory a možnost přesvědčit se o situaci na vlastní oči.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)