Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Kancelář prezidenta republiky, screenshot youtube.com,

Novinářská výzva level Lánská obora: Přijeďte na exkurzi a pochvalte obviněného ředitele

„Pan Balák je vskutku odborník ve svém oboru,“ říká ve videoreportáži Pražského hradu novinářka, která se zúčastnila červnové exkurze do Lánské obory. Řeč je o obviněném řediteli Lesní správy Lány Miloši Balákovi a novinářkou stážistka Frekvence 1, která přijela nestranně natočit jeho vyjádření. Její jméno se ovšem z reportáže nedozvíte – prý kvůli GDPR. Absurdní? Ne v Česku a ne, když Hrad vytváří krizové P. R. pro svého chráněnce.

Středa 26. června byla pohledem českých médií dnem tří zásadních událostí: ve sněmovně vláda Andreje Babiše bojovala s pokusem o vyslovení nedůvěry a bývalý středočeský hejtman David Rath si vyslechl pravomocný sedmiletý rozsudek za korupci a ovlivňování zakázek.

Ve stejný den se do Lánské obory vydala skupina pozvaných novinářů, aby si prohlédla dokončené stavební práce kolem nádrže Klíčava. Nešlo o klasický press-trip do míst, která jsou běžně veřejnosti nepřístupná. Ředitel Balák je totiž právě kvůli údajnému ovlivňování zakázek za 130 milionů korun obviněn a čeká se, zda ho policie navrhne obžalovat.

Pražský hrad, konkrétně Kancelář prezidenta republiky, nechal z akce vyrobit tříminutovou reportáž. Tou nás provází hlas bývalé novinářky a nynější manželky hradního kancléře Alexandry Mynářové a je pozoruhodná z mnoha pohledů. Mezi nimi fakt, že se o z ní o obvinění Miloše Baláka vůbec nedozvíme, patří k těm podružným.

Nepohodlní do Lán nesměli

Kolem „výletu“ bylo dusno ještě předtím, než se vůbec uskutečnil. Hrad totiž odmítl akreditovat novináře, kteří o Balákově obvinění dlouhodobě píší. Hlavně Lukáše Valáška z MF DNES nebo Ondřeje Kundru z Respektu.

Nejdřív Hrad argumentoval kapacitními důvody, tedy že se Kundra a Valášek do výpravy nevejdou. Jenže pak se ukázalo, že Vít Novák z prezidentské kanceláře místa nabízel ještě poté, co zmiňované novináře odmítl. „Na akci jsem následně poslal svého kolegu, který o akreditaci požádal až poté, co mě pan Novák odmítl. A bez potíží ji dostal. Stejně tak fotograf a kameraman jako jeho doprovod,“ říká Lukáš Valášek (širší rozhovor s novinářem najdete níže).

Ale zpátky ke zmiňované hradní reportáži, kterou Kancelář prezidenta republiky vyvěsila na sociální sítě a také na Youtube. Podívat se na ni můžete zde:

Reportáže pro Hrad Mynářová připravuje „bez dalšího nároku na státní rozpočet“, jak kouzelně vysvětluje mluvčí Jiří Ovčáček, a zúročuje v nich novinářské zkušenosti, mj. z České televize nebo TV Barrandov. Vcelku poklidný rytmus zmiňovaného díla (byly dokončeny práce kolem Klíčavy, cestám hrozilo zřícení, pokutu dostala Lesní správa už „za Havla“, děkujeme novinářům, že krásné záběry zprostředkují veřejnosti) naruší až závěr. Konkrétně ve druhé minutě videa hovoří hnědovlasá slečna, označená pouze titulkem „Veronika A.“.

„Je fajn, že bylo novinářům umožněno si celou oblast prohlédnout a informace zprostředkovat veřejnosti,“ říká a pokračuje hodnocením ředitele Baláka. „Pan Balák je vskutku odborník ve svém oboru, rozumí tomu, jak to tu vypadá, a věděl spoustu podrobností.“ Celkově prý byla návštěva příjemná a novinářka je ráda, že na místě byla, uzavírá.

Kdo je Veronika A.?

Nebývá úplně zvykem, aby se novináři vyjadřovali k erudici respondenta, nebo dokonce na toto téma poskytovali rozhovory. Je to v rozporu se zásadou nestrannosti, kterou by žurnalisté měli za všech okolností ctít. Redakci HlídacíPes.org proto zajímalo, kdo je Veronika A. a které médium ji na akci vyslalo.

 

 

Po krátkém pátrání na sociálních sítích se ozval šéfredaktor rádia Frekvence 1 Luboš Procházka. „Slečna byla akreditována za naší stanici, tedy za Frekvenci 1. Natáčela vyjádření pana Baláka k probíhajícímu vyšetřování. Je u nás na stáži a je velmi šikovná,“ napsal.

Na tom, že poskytla pořadatelům akce rozhovor, Procházka nic špatného nevidí. „Z mého pohledu nevynášela žádný soud, hodnotila možnost novinářům být na místě, mluvit s ním a pokládat dotazy. Byla o reakci požádána stejně, jako ostatní novináři,“ uvedl šéf stanice.

To ale není tak docela přesné. Někteří ze zkušenějších novinářů na místě potvrzují, že o žádný rozhovor požádáni nebyli. Veronika André, jak zní novinářčino celé jméno, v reportáži vystupovala jako jediná. „Mě tedy nikdo o reakci nežádal,“ směje se Lucie Stuchlíková, která akci pokrývala za Seznam Zprávy.

Chráníme „osobní důvody“

Redakci HlídacíPes.org dále zajímalo, jaký novinářský výstup Veronika André na místě pořídila. V databázi Newton totiž žádné články nebo repotáže o Lánské oboře, které by vysílala Frekvence 1 nebo psal její web frekvence1.cz, nenajdeme. „Širší publicistikou reportáž k danému tématu momentálně připravujeme,“ říká skoro čtyři týdny po uskutečnění exkurze šéfredaktor rádia.

Na dotaz, proč nebyla Veronika André v reportáži uvedena celým jménem, ale pouze zkratkou, Alexandra Mynářová odpovědět nechtěla, pouze odkázala na pracovníka tiskového oddělení Kanceláře prezidenta republiky Víta Nováka.

„V rámci natáčení reportáže jsme ji požádali o názor na to, jak se jí prohlídka líbila. Proč neuvádíme celé jméno? Z důvodu GDPR a ochrany osobních důvodů,“ říká Novák.


Valášek a Kundra: Neprojdou

Reálnou příčinou, proč se do novinářské výpravy nevešel Lukáš Valášek z MF DNES, byla obava z nepříjemných otázek. „Že nepíšu o dění v Lánech hezky a oni se obávají, že bych měl na pana Baláka příliš mnoho nepříjemných dotazů, což by pro ostatní novinářské kolegy přeci nebylo zajímavé,“ říká novinář v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

  • Jak to bylo s odmítnutím vaší akreditace na výjezd do Lánské obory?

Požádal jsem o akreditaci, jakmile jsem se z webu Hradu o akci dozvěděl. Žádost ale zůstala bez reakce, takže jsem volal novému mluvčímu lánské obory Vítu Novákovi. Ten mi nejprve tvrdil, že v mikrobusu, kterým novináře plánují vozit po oboře, nezbylo místo. Což bylo kuriózní, protože mezitím paralelně sám aktivně exkurzi nabízel hned dvěma mým redakčním kolegům. Následně mi pan Novák přiznal, že nedostatek místa oním důvodem není. Že reálnou příčinou je to, že nepíšu o dění v Lánech hezky a oni se obávají, že bych měl na pana Baláka příliš mnoho nepříjemných dotazů, což by pro ostatní novinářské kolegy přeci nebylo zajímavé. A že ze stejného důvodu do Lán nevezmou ani Ondřeje Kundru z Respektu. Na akci jsem následně poslal svého kolegu, který o akreditaci požádal až poté, co mě pan Novák odmítl. A bez potíží ji dostal. Stejně tak fotograf a kameraman jako jeho doprovod.

  • Jak na vás celkově dění kolem exkurze působí? 

Celou akci považuji za mimořádně nešťastnou. Pan Balák za podpory KPR pozval novináře na kolaudaci zakázky, za jejíž manipulaci je sám stíhaný. Nejde o žádné těžko dokazatelné činy. Policisté odposlechy přesně dokládají, že stavební firmě Energie umožnil, aby si sama ovlivnila projekt, aby v něm byla “rezerva” desítek milionů, které se budou fakturovat, ale neprostavějí se. A následně nastavila podmínky výběrového řízení, aby ho vyhrála. Přesto kancléř Mynář Baláka odmítá odvolat, a ještě mu poskytuje luxusní prostor se za státní peníze a pod hlavičkou Hradu hájit. Není to první případ. Předtím Hrad zveřejnil půlhodinové video, v němž Balák napadá hned několik mých článků o podivnostech v Lánech a pokouší se je zpochybnit. A ještě dříve Hrad dokonce uzavřel smlouvu na právní služby, která zaručovala Balákovi obhajobu v jeho stíhání. Zrušil ji až potom, co jsme na to upozornili.

  • V reportáži mimo jiné zazní, že vás do Lán zvali, ale že jste nikdy nepřijel.

Pan Balák mě zval pouze jednou letos v lednu, a to prostřednictvím SMS. V tu chvíli jsem návštěvu nevyhodnotil jako potřebnou pro texty, na nichž jsem pracoval. Vzhledem k tomu, jak to dopadlo nyní, nemám důvod věřit, že i kdybych kývl, návštěva by se opravdu uskutečnila.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře