Kázání Andreje Babiše: nekrást a nepomlouvat, komu se stýská po Ramboministryni a proč nezemře koťátko

Napsal/a Robert Malecký 8. července 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Máme za sebou první prázdninový týden, kdy je tradičně víc volna než pracovních dní. Skutečně se toho v Česku moc nestalo, když tedy nepočítáme takové drobnosti, jako že holding Agrofert po civilní rozvědce, policejní inspekci, ČEZu a několika dalších menších institucích konečně nakročil i k ovládnutí policie a státního zastupitelství. Pojďme tedy k dílu, bylo z čeho vybírat.

  • K červencovým svátkům tradičně patří pouť na Velehradě. Ta se musela obejít bez účasti předsedy vlády Andreje Babiše, který ale využil příležitost k poutníkům promluvit alespoň prostřednictvím milých slov v doprovodné brožurce.

„V desateru jsou formulovány základní pilíře naší morálky a našeho práva. Díky těmto prastarým pravidlům víme, že nemáme krást a pomlouvat…“
(z brožurky ke Dnům lidí dobré vůle na Velehradě, jejíž fotografie koluje na sociálních sítích)

V roce 1985 se na Velehradě sešlo čtvrt milionu věřících, a byl to jeden z důležitých milníků, které nakonec vedly ke zhroucení komunistického režimu v Československu. Kdyby oněm 250 tisícům lidí tehdy někdo řek, že k nim za 33 (!) let bude takto promlouvat evidovaný agent StB v úloze premiéra, vlastně by je to ani moc nezaskočilo. Možná by byli rádi, že Moc si konečně nachází k věřícím cestu. Jen je škoda té naděje mezitím.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Ať už to v příštích dnech dopadne jakkoli, v historických análech téhle malé, těžce zkoušené republiky bude navždy vepsáno, že ministryní spravedlnosti byla po Dagmar Burešové, Otakaru Motejlovi nebo Karlu Čermákovi minimálně několik dní i paní Taťána Malá. To by nám jako historická ironie mohlo stačit a tečka. Jenže my nemáme dost, tak si zlý škleb Spravedlnosti ještě chvíli užijeme a patřičně ho rozpatláme.

„Držím jí palce, aby se obhájila.“
(Andrej Babiš pomalu odepisuje Taťánu Malou kvůli kauze s opisováním diplomových prací, iRozhlas.cz, 7. července)

Tak my taky mačkáme palečky, co nám síly stačí, což o to. Ale pro pořádek: Malá samozřejmě nejde na ministerstvo řešit právnickou latinu ani fyziologii drobné hospodářské zvěře, ale sundat nejvyššího státního zástupce a pofoukat kauzu Čapí hnízdo. Na to žádnou diplomku nepotřebuje, takže bychom byli v klidu.

  • Na druhou stranu kdo by čekal, že se nám už za necelý týden bude stýskat po Ramboministryni Šlechtové, že?

„Tak jak to opravdu bylo a je s těmi „salónky“? Připomenu, že Lidové noviny zveřejnily před několika týdny, že jsem si užívala VIP salónky na letišti za 300 tis. Kč za dobu mé funkce ministryně pro místní rozvoj od 8. 10. 2014 – 13. 12. 2017. Rádoby investigativní novinář asi šéfa Lidových novin pan Shabu zaslal od dubna do května 20 dotazů na Ministerstvo obrany, ale o tom někdy příště…“ (následuje dalších zbytečných 809 slov)
(exministryně obrany Karla Šlechtová na facebooku vysvětluje kauzu salónky, 2. července)

Vlastně je to celé strašně smutné. Tři roky do nás Šlechtová tlačí prefabrikované social media produkty a pak se ukáže, že nezná základní pravidla žánru a nechápe, že už je asi 500 let (týden) mediálně mrtvá a že po jejím vysvětlování neštěkne ani hafik. Její historická chvíle přijde ve středu, do níž ještě může lavírovat s podporou druhé Babišovy vlády, a pak pá pá lá lá do zapomnění. Šťastnou cestu.

  • Když před časem do Rady České tiskové kanceláře nastupoval guru českých dezinformátorů, takzvaný mediální expert Petr Ž. (celé jméno uvádět nemůžeme, aby nezemřelo koťátko), bylo jasné, že bude veselo. Stalo se, jen jsme netušili, že tak brzo a že to pán rozbalí v takové parádě.

„Jaroslava Wenigerová vyzdvihla význam Akademie ČTK. Petr Žantovský se k ní připojil a informoval radní, že navrhl generálnímu řediteli ČTK Jiřímu Majstrovi, aby usiloval o přípravu akreditovaného bakalářského oboru na bázi právě agenturní akademie. Žantovský se přihlásil k této aktivitě, neboť by zde mohl využít své zkušenosti vysokoškolského pedagoga.“
(z referátu ze zasedání Rady ČTK, ceskamedia.cz, 2. července)

Prostě máte štěstí, že jdu zrovna kolem. Věděl bych o jednom zdatném pedagogovi, shodou okolností jsem to já. A pak že jsou členství v radách veřejnoprávních institucí k ničemu.

Tak užívejte prázdniny, oni už se o sebe a o nás postarají. Klidnou mysl.

Follow @malecak

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)