Sestry Tláskalovy s autory uměleckých děl. Foto: se souhlasem Ivony Tláskalové

Kauza prodaného mecenášského daru v Náchodě: kraj mlčí, bývalý hejtman zapomněl

Napsal/a Jan Žabka 5. července 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Smutný, ale jen těžko řešitelný příběh, je podle současného hejtmana Královéhradecké kraje je fakt, že kraj v roce 2009 prodal mecenášský dar navzdory podmínce, že nikdy prodán nebude. Šlo o dům v Náchodě, který měl sloužit účelům místního muzea. Tehdejší hejtman, který rozhodnutí o prodeji podepsal, si na to podle svých slov už nevzpomíná. Ivonu Tláskalovou, sestru dnes již zesnulé dárkyně, ani nyní, poté, co kauzu otevřel HlídacíPes.org, nikdo nekontaktoval.

Královéhradecký kraj v roce 2009 prodal do soukromých rukou dům v náchodské ulici Purkyňova 518, který už v 90. letech darovaly místnímu muzeu, spolu s desítkami uměleckých děl, sestry Dagmar a Ivona Tláskalovy.

Stalo se tak i přes notářsky ověřené darovací smlouvy, v nichž je výslovně řečeno, že nemovitost nikdy prodána nebude. Podle dárkyň měla natrvalo sloužit ke „kulturnímu a mravnímu povznesení obyvatelstva města Náchod a jeho okolí“.

Dnes ale v domě sídlí soukromá galerie Nola, která v něm pořádá vlastní výstavy a vystavuje své sbírky. Naopak přes šedesát darovaných děl, která měla tvořit stálou expozici, leží již více než dvacet let v depozitářích muzea bez přístupu veřejnosti.

Ani měsíc poté, co redakce HlídacíPes.org zjištění publikovala, kraj k případu nezaujal žádné oficiální stanovisko, ani nekontaktoval Ivonu Tláskalovou. Muzeum Náchodska, nástupce Okresního muzea Náchod, jehož účelům měl dům sloužit, pouze vystavilo na jednodenní akci jeden z darovaných obrazů.

Těžko řešitelný případ

„Je to věc, o které rozhodlo zastupitelstvo v letech, kdy jsem tam neseděl. Tehdy se to rozhodlo, ale já o tom nevím žádné podrobnosti. Nemohu se k tomu objektivně postavit a nechci pronášet žádná silná prohlášení,“ říká teď hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

Podle něj jde o nešťastný příběh, který bude jen obtížné zahojit. „Laickým pohledem právníka nejsem přesvědčen, že je možné tu situaci nějak vyřešit,“ dodává. Na dotaz, proč Ivonu Tláskalovou kraj dosud neoslovil, odpovídá, že by podle něj první krok měla učinit ona.

Usnesení o prodeji domu z roku 2009, které schválil Královéhradecký kraj pod vedením hejtmana Lubomíra France. Foto: Archiv Muzeum Náchodska

„Já se o tom dozvěděl z médií, dárkyně se na nás s žádnou stížností neobrátila, ani nepodala žádný jiný oficiální podnět,“ dodává s tím, že pokud k tomu dojde, je připraven odpovídat na dotazy. Přesto by podle něj vzniklou situaci ale mělo řešit především bývalé vedení kraje, které dům prodalo.

Tehdejší hejtman Lubomír Franc si však údajně žádný takový prodej nevybavuje. „Váš článek jsem nečetl. Jak ale říkáte, je to věc stará přes deset let a já nevím, o co jde, takže se k tomu nebudu vyjadřovat,“ reagoval poté, co se mu autor textu pokusil do telefonu příběh popsat.

Zatím si tak Ivona Tláskalová musí vystačit s reakcemi od svého okolí a některých obyvatel Náchodska, kteří ji vyjadřují podporu. Jedním z nich je i její žák Aleš Kysela, kterého učí již téměř padesát let francouzský jazyk.

„Paní Tláskalová věří, že se stát má postarat o spravedlnost a nenechat si vzít dar, který dostal a přijal. Vše, co měly, darovaly a musely přihlížet, jak to někdo zneužil. Je dobře, že se to teď zveřejnilo, byť druhá strana pochopitelně věří, že to vyšumí,“ říká.

Nenaplněná vize

Mecenášky Ivona a Dagmar Tláskalovy chtěly svým darem kulturně pozvednout město Náchod. Okresní muzeum Náchod, jehož zřizovatelem se po vzniku krajů stal Královéhradecký kraj, původně také jejich nabídku přijalo s nadšením. Dárkyně se pak rozhodly, že pro potřeby muzea nechají vytvořit i nová unikátní umělecká díla, která v darované nemovitosti měla být následně vystavena.

Do roku 2000 vznikla série více než šedesát uměleckých prací, jež vytvořili lokální umělci s vidinou toho, že společně budují nový kulturní projekt v Náchodě. Ten však nakonec nikdy nevznikl.

Když muzeum dary přijímalo, mluvilo o nich jako o „nezištném a ušlechtilém mecenášském konání ku prospěchu Okresního muzea Náchoda a tím i města Náchoda a okolí“. Vedení tehdy shánělo nové prostory, a dar se tak nabízel jako vhodné řešení.

Proč tedy muzeum dar ani přes prvotní nadšení nevyužilo? Vzápětí totiž získalo jiné prostory přímo v centru města. Navíc byl darovaný dům ve špatném technickém stavu a celková rekonstrukce by podle tehdejších výpočtů vyšla zhruba na pět milionů korun. Přednost proto dostaly nové prostory v centru.

Definitivní konec snah o revitalizaci darovaného domu přišel s příchodem nového zřizovatele – Královéhradeckého kraje. Podle tehdejšího ředitele muzea Václava Sádla již rekonstrukce domu nebyla pro kraj prioritou. Za další dva roky dále Městský úřad v Náchodě nabídl muzeu pro muzejní účely ještě historickou budovu staré radnice.

„Tyto dva starobylé domy v hořejším rohu náměstí hned vedle sebe představovaly pro muzeum ideální řešení, jak mít základní zařízení muzea pohromadě,“ říká Sádlo. Takto ideální podmínky podle něj muzeum za celou dlouhou dobu své existence od roku 1879 nikdy nemělo. Dar sester Tláskalových zůstal stranou.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)