Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
foter.com,

Kauza povinného močení vsedě: ministerstvo vnitra vyšetřuje zneužití razítka se státním znakem

Ministerstvo vnitra vyšetřuje zneužití kulatého razítka města Košťany na Teplicku. Jde o „nařízení starosty města“ Tomáše Svády, kterým na konci května přikázal, aby muži na toaletách v budově radnice močili výhradně vsedě. Údajně mělo jít o starostův vtip, nařízení bylo po několika dnech z toalet staženo poté, co se objevilo na sociálních sítích.

Ministerstvo začalo jednat poté, co se na situaci v červnu dotazovala redakce HlídacíPes.org. Dokument, který má redakce k dispozici, totiž naráží na dva problémy.

Předně: nic jako „nařízení starosty města“ zákon nepřipouští. Případné závazné dokumenty smí přijímat výhradně zastupitelstvo, což se v tomto případě nestalo. Starostovi zákon o obcích neumožňuje vládnout pomocí „dekretů“.

Druhá věc je, že i v případě, že šlo o pouhý vtip, a nikoli o vůli města, nemělo se na dokumentu objevit kulaté úřední razítko. A právě tuto skutečnost nyní vyšetřuje ministerstvo vnitra.

O vyhlášku nešlo

Košťany na vyžádání ministerstva zaslaly vyjádření, podle kterého nejde o oficiální dokument města vydaný orgánem města.

Mluvčí ministerstva Hana Malá na dotaz HlídacíPes.org uvedla, dozorové kompetence ministerstva jsou aplikovatelné pouze ve vztahu k právním aktům vydaným některým z orgánů obce.

„Ministerstvo vnitra nemá důvod se uvedeným nařízením nadále zabývat. Otázka možného zneužití úředního razítka (razítka s malým státním znakem) použitého na předmětném dokumentu je stále v šetření,“ uvedla Malá.


Podívejte se na starostovský dekret o močení v sedě


Kdo razítko zneužil?

Obce a města mají podle závazného stanoviska ministerstva vnitra právo používat razítko s malým státním znakem pouze v případech, kdy vykonávají přenesenou působnost státu. Zákon jim naopak neumožňuje orazítkovat „státním znakem“ vlastní dokumenty, jako jsou třeba kupní smlouvy nebo obecně závazné vyhlášky.

(Výklad ministerstva v těchto otázkách najdete zde.)

Redakce HlídacíPes.org s tímto výkladem hned zkraje června konfrontovala starostu Tomáše Svádu. Na otázky ale odmítl odpovídat, neřekl ani, zda dokument podepsal skutečně on a byl to on, kdo ho orazítkoval. Pak hovor předčasně ukončil.

Později ale pro iDnes.cz přiznal, že takový dokument na radnici vznikl a že se na tom podílel. Uvedl, že šlo o vtip.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře