Sheba_Also / photo on flickr, Grey Kangaroo at Australia Zoo

Fond ohrožených dětí prodal dům hluboko pod cenou. Od státu přitom bere na záchranu miliony

Napsal/a Robert Malecký 4. května 2016

Fond ohrožených dětí, provozovatel Klokánků, který se zmítá ve finančních problémech, rozdává miliony. Pod cenou prodal dům, v němž sídlilo zrušené azylové centrum v Košťanech. Realitní agentura ho od fondu v březnu koupila za 1,5 milionu, dnes ho městu nabízí o milion dráž.

Rušné jednání čeká dnes odpoledne zastupitele třítisícového města Košťany na Teplicku. Na stole jim leží připravená smlouva na nákup domu, v němž donedávna sídlilo azylové středisko Fondu ohrožených dětí. Jenže fond přišel kvůli finančním problémům o akreditaci na provoz středisek a pět jich musel uzavřít. Mezi nimi v únoru i to v Košťanech.

Zastupitelé už o možnosti dům koupit jednali koncem března. Tehdy ovšem nevěděli podstatnou věc: ve stejnou dobu, kdy si radní v tajném jednání stanovili čtyřmilionový limit, za který jsou ochotni dům koupit, už nepatřil fondu, ale realitní kanceláři. Ta se mezitím stala z prostředníka majitelem domu, koupila ho za 1,5 milionu korun. A o měsíc později ho městu nabízí o milion dráž.

Cena v místě a čase obvyklá

Předseda Fondu ohrožených dětí Jan Vaněk je skokem v ceně zaskočen „Slyším to od vás poprvé,“ reagoval v úterý na dotaz redakce HlídacíPes.org, zda nemohl fond z prodeje domu získat více peněz.

Na domě visela zástava za desetimilionový úvěr u ČSOB a celá částka tak odešla na splácení dluhu. Celkově měl FOD loni, kdy Vaněk vystřídal dlouholetou šéfku Marii Vodičkovou, závazky ve výši 127 milionů korun.

V březnu do něho vláda po prvotních rozporech „nalila“ mimořádnou dotaci 20 milionů korun. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tehdy vyjádřil přesvědčení, že je to naposledy. „“Nové vedení Fondu ohrožených dětí udělalo od loňského léta, kdy vláda naposledy jednala o možnosti udělit dotaci, obrovský kus práce pro to, aby se podařilo organizaci ekonomicky stabilizovat,“ řekl Sobotka po jednání vlády.

Ve vládě ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) se svým striktním postupem vůči Klokánkům narazila. Fond ohrožených dětí našel zastání hlavně u ministra financí Andreje Babiše (ANO). Ten se minulý týden právě v kulise dětí z Klokánků sešel na své farmě Čapí hnízdo s prezidentem Milošem Zemanem, který Fond ohrožených dětí pro změnu dotuje prostřednictvím fondu na splácení státního dluhu.

Předseda FOD Vaněk říká, že při prodeji košťanského střediska postupoval ve shodě s bankou. „Prodali jsme tak, jak to bylo prodejné v tom čase a v době. Že je to teď za víc, to je pro mě nová informace“ řekl. Na doplňující dotaz, že čas a doba se změnily pouze o měsíc, dodal pouze: „Ano, ano.“

V době prodeje ovšem fond nevěděl o zájmu města, což redakci HlídacíPes.org potvrdil jak Vaněk, tak starosta Košťan Tomáš Sváda. Jak fond, tak město jednalo s prostředníkem, realitní kanceláří M&M investiční, která je i nynějším majitelem domu.

Zastupitelstvo s vyloučením veřejnosti

Realitní kancelář má už dokonce na účtech od města 100 tisíc korun jako nevratnou zálohu na budoucí koupi domu. Došlo k tomu poněkud zvláštním způsobem, který se dost vymyká zákonu o obcích.

„Dobrý den, ahoj všem. Zvu Vás na pracovní schůzku bez veřejnosti na středu 13.4.2016 od 16.00 hod. na radnici do Košťan. Téma: koupě bytového domu ve Školní ulici 303. Cenu se podařilo dohodnout na 2.500.000,- Kč, více neumím. Do čtvrtka máme blokaci, museli bychom podepsat rezervační smlouvu s nevratnou jistinou v případě odstoupení ve výši 100.000,- Kč.“ Pod mailem je podepsán starosta Tomáš Sváda.

Nic jako jednání zastupitelstva s vyloučením veřejnosti zákon nezná. Ze setkání, kterého se zúčastnilo deset z patnácti zastupitelů, dva navíc po telefonu, nebyl pořízen žádný zápis. Přesto se na něm hlasovalo a rada města byla zmocněna, aby pověřila starostu k odeslání zálohy. Tak se také nakonec stalo.

Zastupitelé tak na dnešním řádném zastupitelstvu čeká rozhodování tak trochu v kleštích. „Nemůžu předvídat. Zastupitelé už dříve o věci hlasovali, tehdy byli snad všichni pro,“ říká starosta Sváda.

Proti je nyní ovšem minimálně dvojice zastupitelů, zvolená za ODS. „Je to zlodějina. Klokánky byly okradeny o milion. A jestli to zastupitelé odsouhlasí, já s nimi u jednoho stolu sedět nebudu a odcházím,“ říká zastupitel Tomáš Volf.

Nepravomocně odsouzený starosta

Košťanské zastupitelstvo už rok funguje v poněkud nezvyklém módu, kdy se nad starostou a několika jeho kolegy vznáší hrozba zákazu činnosti. V případě starosty Tomáše Svády má jít o zákaz vykonávat funkci zastupitele v kombinaci s dvacetiměsíční podmínkou.

Loni 1. června totiž Okresní soud v Teplicích potrestal podmíněnými tresty od šesti měsíců do dvou let deset bývalých i současných zastupitelů za to, že přidělili stavební zakázku firmě, která podala obálku s nabídkou pozdě. Rozsudek ovšem není pravomocný, Krajský soud v Ústí nad Labem ještě o odvolání nerozhodl. „Nedodrželi podmínky transparentnosti a sjednali neoprávněný prospěch před ostatními dodavateli a ekonomický prospěch,“ zdůvodnila loni rozsudek teplická soudkyně Dana Kolářová.

8 komentářů

 1. petrph napsal:

  Mimochodem, kdyby u nás byl právní stát, tak je řešení poměrně jednoduché. Zvednout telefon a zavolat na policii. Jestli realitní kancelář nakoupí od klienta dům a za měsíc ho prodá sama někomu jinému za cenu o milion vyšší, tak je to forma organizované loupeže. Policie by tam měla naběhnout s pendreky, všechny je pozatýkat a okamžitě požadovat vyšetřovací vazbu s odvoláním se na to že existuje odůvodněná obava že bude v této trestné činnosti opakovat.
  A nějak podobně je to i s „postavením“ ještě nepravomocně odsouzeného starosty a jeho kolegů, i ti už měli dávno ze stejného důvodu sedět ve vazbě.
  Bohužel, právě tyhle drobné příklady ukazují naprosto jasně jak funguje mizerně právní stát. Ale jestli nefunguje správně toto, tak potom už nemá cenu řešit něco takzvaně morálně vyššího, ani přidávat další zákony a omezení, které si stát stejně nedokáže vynutit…

 2. David napsal:

  Tak spíš by to mělo být nazváno jako „Starosta Košťan Sváda opět porušuje zákon“. Klokánek prodal za cenu, jakou prodal, potřeboval peníze.

 3. sony napsal:

  Tak tam se špatně hospodařilo už za paní Vodičkové a sponzorské dary nebývaly využity příliš účelně. Jak to vypadá, pokračuje se nadále v tehdejším stylu.

 4. Tomáš Sváda napsal:

  Dobrý den,
  je zarážející, že se píše jenom něco a vytrhává se to z kontextu.
  např.: cituji:“Došlo k tomu poněkud zvláštním způsobem, který se dost vymyká zákonu o obcích.“ konec citace pana autora Maleckého…..
  …..žádné jednání zastupitelstva S VYLOUČENÍM VEŘEJNOSTI 13.4.2016 NEBYLO!! PAN MALECKÝ LŽE, jednalo se o pracovní schůzku bez jakékoliv váhy!

  POVĚŘENÍ DALO ZM 30.3.2016 ne 14.3.2016 citace usnesení:

  ZM schvaluje koupi bytového domu ve Školní ulici č.p. 303 v Košťanech včetně pozemku p.č. 94/44 k.ú. Košťany o výměře 597 m², p.p.č. 119/38 k.ú. Košťany o celkové výměře 125 m² a pověřuje starostu realizací nákupu ve prospěch města Košťany, složení případné jistiny, dále ZM pověřuje RM stanovením finančního limitu pro výše uvedený nákup (finanční limit nebude veřejný do doby realizace zmiňovaného nákupu).
  15 pro“ konec citace, hlasoval pro i pan Volf!!! z ODS

  No takže žádné tajné hlasování, usnesení ani pověření, ale tento komentář asi pan Malecký rychle smaže.
  Zbytek článku je v obdobném gardu, nepravdy a polopravdy!!!
  Např. limit 4 mil. Kč padl na jednání ZM 30.3.2016, nikdy žádný limit ale stanovený nebyl…další LEŽ, a vám jsem o tom včera do telefonu říkal pane Malecký.

  škoda, že novináři se neumějí chovat korektně.
  Uvidíme, jestli se umíte alespoň stejnou formou a rozsahem omluvit…….

  Tomáš Sváda, starosta

  • Robert Malecký napsal:

   Zdravím.

   Že se 13.4. odehrálo pracovní jednání zastupitelstva s vyloučením veřejnosti, plyne jak ze zveřejněného mailu, kterým byli zastupitelé pozváni, tak z rozhovoru, který jsme spolu včera vedli a na který odkazujete. Pro přesnost z něj tedy ocituji příslušnou pasáž:
   V mezidobí mezi jednáním zastupitelstva 30.3. a zítřkem, odehrálo se nějaké jednání zastupitelstva, ať už formální, nebo neformální?
   Měli jsme pracovní poradu.
   A je z toho nějaký výstup, z té pracovní porady?
   Zápis u toho není, bylo tam asi 10 zastupitelů, včetně zástupce ODS, a jednoznačně řekli koupit.
   A vy jste na základě toho jednání udělali už i nějaké kroky? Mluví se o nějaké vyplacené záloze.
   Ano, na základě toho to tam bylo interpretováno, na základě toho se pak sešla rada, která měla pravomoc složit nějakou zálohu, ať už pro formu dražby, koupi, tam byla dražba, mám pocit. Pravomocí rady je uzavřít obchodní vztah do 200 tisíc korun.
   Na základě usnesení rady odešlo 100 tisíc korun. Je to tak?
   Ano.

   Obrázek nechť si udělá čtenář sám.
   Robert Malecký

 5. Jana Pechová napsal:

  Domnívám se, že titulek skandalizující chování FOD je použitý v rozporu s dobrými mravy. Podle textu příspěvku to totiž vypadá jako hra „Já na bráchu“ mezi radnicí a realitkou, kde jedinou rolí FOD bylo původní vlastnictví baráku, nic víc.

 6. Tomáš Volf napsal:

  Zastupitelstvo Košťan včera nákup domu schválilo, za 2,5 miliónu Kč. Ovšem bez 600m2 pozemku. Nákup domu byl schválen na základě dokumentu, který dostal starosta emailem půl hodiny před zasedáním ZM, a který odmítl zapůjčit k nahlédnutí. Dohoda o finančním vypořádání ke kupní smlouvě! Ještě jsem toho asi hodně neviděl. Proč nebyla součástí kupní smlouvy? Proč nebyla dříve zveřejněna? Proč nebyla předložena zastupitelům včas? Proč o ní nemluvil pan předseda FOD, když byl dotazován? Proč se o ní nezmínil starosta při Vašem rozhovoru? Proč nebyla zapsána v katastru nemovitostí? Na to už si asi budeme muset zodpovědět sami. Zdá se, že se konstruktéři tohoto tunelu zalekli, a Klokánkům jste zachránil přinejmenším 900 tisíc. Výborná práce pane Malecký. Akorát ten pozemek mě trochu mrzí.
  Tomáš Volf

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies