Fond ohrožených dětí prodal dům hluboko pod cenou. Od státu přitom bere na záchranu miliony

Napsal/a Robert Malecký 4. května 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Fond ohrožených dětí, provozovatel Klokánků, který se zmítá ve finančních problémech, rozdává miliony. Pod cenou prodal dům, v němž sídlilo zrušené azylové centrum v Košťanech. Realitní agentura ho od fondu v březnu koupila za 1,5 milionu, dnes ho městu nabízí o milion dráž.

Rušné jednání čeká dnes odpoledne zastupitele třítisícového města Košťany na Teplicku. Na stole jim leží připravená smlouva na nákup domu, v němž donedávna sídlilo azylové středisko Fondu ohrožených dětí. Jenže fond přišel kvůli finančním problémům o akreditaci na provoz středisek a pět jich musel uzavřít. Mezi nimi v únoru i to v Košťanech.

Zastupitelé už o možnosti dům koupit jednali koncem března. Tehdy ovšem nevěděli podstatnou věc: ve stejnou dobu, kdy si radní v tajném jednání stanovili čtyřmilionový limit, za který jsou ochotni dům koupit, už nepatřil fondu, ale realitní kanceláři. Ta se mezitím stala z prostředníka majitelem domu, koupila ho za 1,5 milionu korun. A o měsíc později ho městu nabízí o milion dráž.

Cena v místě a čase obvyklá

Předseda Fondu ohrožených dětí Jan Vaněk je skokem v ceně zaskočen „Slyším to od vás poprvé,“ reagoval v úterý na dotaz redakce HlídacíPes.org, zda nemohl fond z prodeje domu získat více peněz.

Na domě visela zástava za desetimilionový úvěr u ČSOB a celá částka tak odešla na splácení dluhu. Celkově měl FOD loni, kdy Vaněk vystřídal dlouholetou šéfku Marii Vodičkovou, závazky ve výši 127 milionů korun.

V březnu do něho vláda po prvotních rozporech „nalila“ mimořádnou dotaci 20 milionů korun. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tehdy vyjádřil přesvědčení, že je to naposledy. „“Nové vedení Fondu ohrožených dětí udělalo od loňského léta, kdy vláda naposledy jednala o možnosti udělit dotaci, obrovský kus práce pro to, aby se podařilo organizaci ekonomicky stabilizovat,“ řekl Sobotka po jednání vlády.

Ve vládě ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) se svým striktním postupem vůči Klokánkům narazila. Fond ohrožených dětí našel zastání hlavně u ministra financí Andreje Babiše (ANO). Ten se minulý týden právě v kulise dětí z Klokánků sešel na své farmě Čapí hnízdo s prezidentem Milošem Zemanem, který Fond ohrožených dětí pro změnu dotuje prostřednictvím fondu na splácení státního dluhu.

Předseda FOD Vaněk říká, že při prodeji košťanského střediska postupoval ve shodě s bankou. „Prodali jsme tak, jak to bylo prodejné v tom čase a v době. Že je to teď za víc, to je pro mě nová informace“ řekl. Na doplňující dotaz, že čas a doba se změnily pouze o měsíc, dodal pouze: „Ano, ano.“

V době prodeje ovšem fond nevěděl o zájmu města, což redakci HlídacíPes.org potvrdil jak Vaněk, tak starosta Košťan Tomáš Sváda. Jak fond, tak město jednalo s prostředníkem, realitní kanceláří M&M investiční, která je i nynějším majitelem domu.

Zastupitelstvo s vyloučením veřejnosti

Realitní kancelář má už dokonce na účtech od města 100 tisíc korun jako nevratnou zálohu na budoucí koupi domu. Došlo k tomu poněkud zvláštním způsobem, který se dost vymyká zákonu o obcích.

„Dobrý den, ahoj všem. Zvu Vás na pracovní schůzku bez veřejnosti na středu 13.4.2016 od 16.00 hod. na radnici do Košťan. Téma: koupě bytového domu ve Školní ulici 303. Cenu se podařilo dohodnout na 2.500.000,- Kč, více neumím. Do čtvrtka máme blokaci, museli bychom podepsat rezervační smlouvu s nevratnou jistinou v případě odstoupení ve výši 100.000,- Kč.“ Pod mailem je podepsán starosta Tomáš Sváda.

Nic jako jednání zastupitelstva s vyloučením veřejnosti zákon nezná. Ze setkání, kterého se zúčastnilo deset z patnácti zastupitelů, dva navíc po telefonu, nebyl pořízen žádný zápis. Přesto se na něm hlasovalo a rada města byla zmocněna, aby pověřila starostu k odeslání zálohy. Tak se také nakonec stalo.

Zastupitelé tak na dnešním řádném zastupitelstvu čeká rozhodování tak trochu v kleštích. „Nemůžu předvídat. Zastupitelé už dříve o věci hlasovali, tehdy byli snad všichni pro,“ říká starosta Sváda.

Proti je nyní ovšem minimálně dvojice zastupitelů, zvolená za ODS. „Je to zlodějina. Klokánky byly okradeny o milion. A jestli to zastupitelé odsouhlasí, já s nimi u jednoho stolu sedět nebudu a odcházím,“ říká zastupitel Tomáš Volf.

Nepravomocně odsouzený starosta

Košťanské zastupitelstvo už rok funguje v poněkud nezvyklém módu, kdy se nad starostou a několika jeho kolegy vznáší hrozba zákazu činnosti. V případě starosty Tomáše Svády má jít o zákaz vykonávat funkci zastupitele v kombinaci s dvacetiměsíční podmínkou.

Loni 1. června totiž Okresní soud v Teplicích potrestal podmíněnými tresty od šesti měsíců do dvou let deset bývalých i současných zastupitelů za to, že přidělili stavební zakázku firmě, která podala obálku s nabídkou pozdě. Rozsudek ovšem není pravomocný, Krajský soud v Ústí nad Labem ještě o odvolání nerozhodl. „Nedodrželi podmínky transparentnosti a sjednali neoprávněný prospěch před ostatními dodavateli a ekonomický prospěch,“ zdůvodnila loni rozsudek teplická soudkyně Dana Kolářová.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)