Zámek v Trmicích. Kynologický areál je v parku.

Kauza kynologického cvičiště u zámku v Trmicích: Prodejce snížil cenu, město nabízí směnu pozemků

Napsal/a Robert Malecký 17. srpna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Areál kynologického cvičiště v zámeckém parku v Trmicích už není na prodej za 7 a půl milionu korun, ale „jen“ za částku 5,35 milionu. Nabídka ovšem platí pouze pro město Trmice a vyprší 31. srpna. Právě v ten den se má sejít trmické zastupitelstvo. Areál spravuje nefunkční organizace kynologického svazu a proti prodeji se ve městě zvedla vlna odporu. Kynologové ho totiž od státu získali bezúplatně.

Na prodej je kynologické cvičiště o rozloze dva a půl hektaru, k němuž patří i rodinný domek. Jak upozornil HlídacíPes.org, za 7,5 milionu korun ho chce prodat tamní základní organizace kynologického svazu. Ta k areálu přišla bezúplatně – v roce 2002 ho na ni převedl stát, aby v parku provozovala kynologickou činnost. Areál je nabízen ke komerčnímu využití nebo k bydlení. Zcela by se tak vytratil „spolkový“ účel, s nímž stát areál před osmnácti lety kynologům bezúplatně převáděl.

Jde o organizaci č. 159, kterou vede Karel Hainz. Ve městě působí ještě jedna – v Újezdě. Do ní se po sporech s Hainzem přesunuli lidé, kteří chtějí vykonávat skutečnou kynologii, a vybudovali si vlastní cvičiště. Hainzova organizace je totiž neaktivní, areál pouze pronajímá. Navíc má minimální počet členů – kolem deseti – aby se vyhnula zrušení podle stanov Českého kynologického svazu. Vesměs jde přitom o lidi spojené buď příbuzenskými, nebo zaměstnaneckými vazbami.

Nyní chce areál prodat a lidé z původní organizace a další příznivci tomu chtějí zabránit. Tři desítky zájemců podaly do Hainzovy základní organizace přihlášky. Karel Hainz pro HlídacíPes.org uvedl, že se jimi výbor bude zabývat nejdříve na konci prázdnin.

Nová nabídka pro město

Po nezájmu na volném trhu za původní cenu nyní Hainz slevil. Areál nabídl městu za cenu převyšující 5 milionů korun. HlídacíPes.org má nabídku učiněnou městu Trmice k dispozici:

Starostka Jana Oubrechtová uvedla, že pro ni je prioritou snaha zachovat v areálu kynologii. „Bylo mi také předáno 32 kopií přihlášek pejskařů, kteří by rádi do ZKO 159 vstoupili, rozšířili tak členskou základnu a rádi by v areálu kynologickou činnost dál provozovali. Zachování areálu pro kynologii je, podle mého názoru, prioritní,“ uvedla Oubrechtová pro HlídacíPes.org.

Sama si pro své rozhodování stanovila několik základních otázek, na něž by ráda znala odpověď, než bude o věci jednat městská rada a zastupitelstvo.

„Proč by město mělo areál kupovat, když se v současné době do ZKO 159 hlásí noví členové, kteří mají chuť, zájem, nadšení a elán do práce?
Nezablokujeme svým případným kladným rozhodnutím jejich přijetí do ZKO?“ jmenuje starostka základní otázky. Dál se ptá, zda je areál pro město nezbytný, zda má pro areál využití, dostatek volných finančních prostředků a zda je cena za areál odpovídající. Městská rada by měla o nabídce jednat v pondělí 17. srpna.

Starostka rovněž reagovala na prohlášení předsedy kynologů Karla Hainze pro HlídacíPes.org, že jeho lidé nemají na údržbu areálu peníze a rádi by si za utržené peníze pořídili něco menšího. „Dovedu si představit finanční pomoc ze strany města. Vždyť město každoročně nabízí finanční dotaci nejrůznějším organizacím a spolkům, kteří si požádají. Od ZKO 159 ale žádost o finanční pomoc cílenou na údržbu areálu nebo na činnost spolku za posledních 10 let nepřišla,“ uvedla starostka s tím, že se rovněž nabízí možnost směny pozemků s městem: „Město by tak scelilo zámecký park tak, jak tomu bylo v minulosti.“


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Proti prodeji vystupuje i kynologický svaz. Do věci se vložil předseda celorepublikového Českého kynologického svazu Václav Kejř. „Vyzývám Vás, abyste veškeré aktivity, které by mohly vést k případnému ukončení činnosti ZKO Trmice – 159, zastavil přinejmenším do doby, než bude rozhodnuto o členství uvedených uchazečů v ZKO Trmice – 159,“ napsal Kejř Hainzovi.

A s kritikou se přidala i ústecká krajská organizace. Její předseda Martin Čecho Hainze a jeho lidi vyzývá, aby prodej zastavili, i když respektuje právo základní organizace nakládat se svěřeným majetkem.

„Nicméně Vám v této souvislosti musím připomenout, že areál kynologického cvičiště v bývalém zámeckém parku v Trmicích byl do vlastnictví ZKO Trmice v roce 2002 bezúplatně získán převodem od České republiky právě za účelem jeho využívání k provozování sportovní kynologie. Komerční nabídkou prodeje tohoto majetku jsem tedy velmi nemile překvapen a znepokojen,“ napsal Martin Čecho.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)