Seznamování tuleňů v ústecké ZOO / Foto: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

„Kauza Fejk“ otřásla ústeckou koalicí, v úterý se může rozpadnout

Napsal/a Robert Malecký 29. června 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Poslední jednání ústeckého zastupitelstva před prázdninovou pauzou ukázalo dvě zásadní věci. Jmenování zooložky Ilony Pšenkové jako ředitelky zoo v Ústí nad Labem je neodvratné, i když v konkursu skončila až na druhém místě. A druhé zjištění: zejména hnutí PRO! Ústí, které podporovalo vítěze konkursu Petra Fejka, nemá dostatek sil, aby v debatě dokázalo pokračovat – a to jak na půdě městské rady, tak zastupitelstva.

Mikropříběh se jmenováním nového ředitele ústecké zoo v pondělí skončil. 1. července se funkce ujme Ilona Pšenková. Zůstává otázka, jaký vliv to bude mít na fungování koalice ve složení ANO, PRO! Ústí, ODS a Sportovců.

Připomeňme, že rada v polovině června rozhodla o jmenování Pšenkové pěti hlasy (3 z ANO, 2 za ODS) proti čtyřem hlasům pro Fejka (3 PRO! Ústí a 1 za Sportovce). V koalici to způsobilo rozkol, který se hnutí PRO Ústí pokusilo vyřešit koaličním dohadovacím řízením a separátním jednáním s opozicí o odvolání „neposlušných“ radních z ODS. Neúspěšně.

Pondělní jednání ústeckého zastupitelstva ukázalo, že spolupráce koaličních partnerů z ANO a PRO! Ústí bude nadále obtížná. Naznačilo to už minulý týden zmíněné dohadovací řízení. Podle informací HlídacíPes.org se neslo ve velmi strohém duchu, trvalo jen několik minut a zástupci hnutí ANO na něm jakoukoli revokaci rozhodnutí kolem ústecké zoo odmítli.

Navenek oba partneři komentovali jednání neutrálně: primátor Petr Nedvědický z ANO řekl, že doufá v úspěšná jednání, šéfka zastupitelů z PRO! Ústí Karolina Žákovská konstatovala, že k dohodě nedošlo a jednání mají pokračovat tento týden. Zákulisní informace ovšem hovoří o požadavku veřejné omluvy, kterou chce hnutí ANO, zástupci hnutí PRO! Ústí zase naznačují, že za této situace není možná další spolupráce.


S vítězem konkursu Petrem Fejkem jsme hovořili v podcastu Okres na severu, který společně připravilo Studio Hradební a ústecká redakce HlídacíPes.org.


Tato koalice přitom společně vládne teprve od počátku února, kdy v ní PRO! Ústí vystřídalo vyhozené UFO – Ústecké fórum občanů. Kauza kolem nejmenování Petra Fejka byla jeho první těžkou zkouškou a pondělní jednání ústeckého zastupitelstva ukázalo, že může být i poslední.

Zoo? Nic vám neschválíme

PRO! Ústí se jednání o výběrovém řízení pokusilo v pondělí dostat jako bod na jednání zastupitelstva. Nebylo úspěšné.

Debata se nakonec přenesla do závěrečného bodu Různé. Mezitím se ale ukázalo, že jsou hnutí ANO a lidé z ODS připraveni svého koaličního partnera vyškolit, když stáhli dva důležité body, na kterých hnutí PRO! Ústí velmi záleží.

Nejprve náměstek primátora Pavel Tošovský (ODS) stáhl z jednání převzetí hrobek významných Ústečanů v rámci projektu péče o opuštěné německé hroby na hřbitovech v Česku. Jde například o hrobky rodiny Wolfrumů, Futerových, Baseltů, Köhlerů nebo o hrobku Johanna Schichta, zakladatele tradice tukového průmyslu v Ústí nad Labem. Majetková komise doporučila převzetí hrobek schválit, věc dokonce prošla úspěšně radou, přesto ji v pondělí Tošovský stáhl se zdůvodněním, že by pro schválení nebyl dostatek hlasů.

Stejně dopadlo i plánované zřízení Kanceláře architekta města, kterou rovněž PRO! Ústí dlouhodobě prosazuje. Tento bod stáhla z jednání jeho předkladatelka, zastupitelka a poslankyně Eva Fialová (ANO).

Další koaliční jednání, na němž budou zejména ANO a PRO! Ústí hledat cesty možné budoucí spolupráce, se má uskutečnit v úterý.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)