Petr Fejk v podcastu Okres na severu / foto: Miroslav Oros pro HlídacíPes.org

Petr Fejk: Konkurs na šéfa ústecké zoo byl netransparentní a bizarní. Ředitelem definitivně nebude

Napsal/a Robert Malecký 25. června 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Boj o možné jmenování Petra Fejka ředitelem ústecké zoo se pomalu proměnil ve vleklou zákopovou válku. Vyjednavači hnutí PRO! Ústí a ANO se ve čtvrtek večer pouze dohodli, že se nedohodli, a pokračovat hodlají příští týden. Funkce ředitelky se tak 1. července ujme zooložka Ilona Pšenková, která v konkursu skončila na druhém místě.

„Koalice se dnes nedohodla, jednání jsme proto přerušili a budeme pokračovat příští týden,“ řekla po jednání zastupitelka za PRO! Ústí Karolina Žákovská.

Podobně stručný je i primátor Petr Nedvědický. „Vzhledem k dohodě, kterou jsme při schůzce uzavřeli, nebudu zatím nic komentovat,“ řekl. Podle svých slov ale věří, že jednání budou úspěšná.

V praxi to znamená, že hnutí PRO! Ústí zatím svého koaličního partnera z ANO nepřesvědčilo k revokaci usnesení městské rady z poloviny června. Ta se po dvouměsíčním váhání, diskusi v zastupitelstvu a anketě na městském webu rozhodla dát před vítězem výběrového řízení, kterým se stal bývalý ředitel pražské zoo Petr Fejk, přednost Iloně Pšenkové. V radě pro ni hlasovali tři zástupci hnutí ANO, dva za ODS, pro Fejka byli tři radní za PRO! Ústí a jeden za Sportovce.

Fejk: Nechci prásknout dveřmi

Sám Petr Fejk s tím, že by nakonec do Ústí nastoupil, už příliš nepočítá. Řekl to v podcastu Okres na severu, který společně připravilo Studio Hradební a ústecká redakce HlídacíPes.org. Fejk řekl, že v tuto chvíli není jednoduché odpovědět prosté ano, či ne.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

„Nejsem ublížený, nemusím být za každou cenu ředitel, mám svůj život a byla to z mé strany nabídka městu Ústí nad Labem,“ řekl v podcastu Fejk. Dodal, že si váží podpory Ústečanů. „Jsem rád, že pochopili mou koncepci. A nemohu reagovat tak, že řeknu ,už mi dejte pokoj‘. Myslel jsem to vážně, že bych úplně prásknul dveřmi, to se taky nedá říct. Slováci říkají ,áno, aj‘, já říkám ,ne, aj‘,“ řekl Petr Fejk.


Celý rozhovor s Petrem Fejkem si můžete pustit v následujícím videu:


Hnutí PRO! Ústí vyjádřilo svou podporu Fejkovi už v květnu, kdy kandidáti představovali své koncepce zastupitelstvu. Po rozhodnutí rady, kde sedí i jeho členové, začalo hnutí hledat cesty, jak usnesení radních zvrátit. Jednou z možností je i odvolání dvou radních za ODS, Miroslavy Lazarové a Pavla Tošovského, a následná revokace usnesení. Právě o tom měla být čtvrteční schůzka s partnery z hnutí ANO.

Podle informací HlídacíPes.org však primátor Petr Nedvědický nechce o případné změně usnesení slyšet. Hnutí PRO! Ústí tak nezbývá než hledat podporu pro odvolání členů ODS u jiných stran v zastupitelstvu, nebo dokonce hrozit odchodem z koalice. Už ve středu se proto sešli například se zástupci hnutí UFO – Ústecké fórum občanů nebo Vaše Ústí.

Schůzku potvrdila předsedkyně opozičního Vaše Ústí Yveta Tomková s tím, že by s odvoláním radních za ODS neměla problém. „Byli jsme ochotni podpořit změny v radě města odvoláním obou zástupců ODS, které považujeme za nejslabší článek v celém zastupitelstvu. V tomto směru mohlo PRO počítat s našimi pěti hlasy,“ řekla Tomková.

Šéf hnutí UFO Jiří Madar zatím vyjádření neposkytl.

Podle informací HlídacíPes.org se hnutí ANO rozhodlo protlačit věc kolem ředitele zoo silou bez ohledu na případné následky, tedy například ztrátu koaličního partnera z PRO! Ústí. Prakticky by se tak vrátilo ke stavu před letošním únorem, kdy vládlo menšinově a podporu pro jednotlivá hlasování v zastupitelstvu si shánělo ad hoc. Jinými slovy – experiment s vypovězením koaliční smlouvy s hnutím UFO a jeho nahrazením lidmi z PRO! Ústí nehodnotí ANO jako příliš úspěšný.

Zastupitelstvo, které by změny v radě mohlo projednat, se koná v pondělí 28. června a je poslední do prázdnin. Další koaliční schůzka je naplánována na úterý, je tedy jisté, že se Ilona Pšenková 1. července ujme funkce. Další případné změny v koalici se tak odehrají nejdříve v září.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)