Katedru aplikované ekonomie opouští učitelé. Nesouhlasí s vedením

Napsal/a Jan Žabka 25. září 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Redakce HlídacíPes.org informovala o přístupu vedení Katedry aplikované ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Palackého k diplomové práci na téma etický kodex. Teď katedru opouštějí dva učitelé. Důvodem je mimo jiné přístup vedení katedry ke studentům a jeho neprofesionální postupy. Podle bývalé vedoucí katedry Jaroslavy Kubátové ale na katedře dochází ke zcela běžné mobilitě pracovních sil.

Časové vytížení je oficiální důvod, který Jan Závodný sdělil dosluhující vedoucí katedry Jaroslavě Kubátové při svém odchodu. „Nechtěl jsem, aby mi dělala problémy,“ vysvětluje Závodný.

Právé důvody odchodu jsou odlišné. Patří mezi ně i okolnosti vzniku a obhajoby diplomové práce na téma Tvorba etického kodexu na Katedře aplikované ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Palackého, o kterých informovala redakce HlídacíPes.org.

Je toho ale mnohem více. „Vadí mi, že student není pro vedení katedry partnerem, ale ‚otravným elementem‘, což koliduje se strategií celé univerzity,“ říká Závodný. Vedení katedry podle něj postrádá rysy skutečného vedení. „Učíme na katedře personální management a sami nejsme schopni se podle základních pravidel chovat,“ vysvětluje.

Problémem podle něj je i komunikace uvnitř katedry. „Nefunguje zde základní systém přenosu informací. Vedoucí komunikuje s jednotlivými zaměstnanci separátně a každému z nich předává jiné informace,“ popisuje Závodný.

Z Katedry aplikované ekonomie odchází také vyučující Vlastimil Bijota. Jeho důvody jsou převážně osobní. „Jde o složité osobní a pracovní důvody. Jen samotné dojíždění do Olomouce několikrát týdně by v brzké době již nebylo v mých silách,“ říká Bijota.

Atmosféra na katedře ale k jeho rozhodutí přispěla. „Atmosféra posledních měsíců na katedře, která z mého pohledu a pocitu nebyla zrovna v dobré kondici, mě osobně mrzela,“ dodává Bijota. „Nicméně vzhledem k jasným prioritním důvodům to byla pouze pomyslná poslední kapka a věřím, že ona atmosféra i kvůli studentům co nejdříve pomine,“ zakončuje.

Bývalá vedoucí katedry Jaroslava Kubátová nechce odchody učitelů těchto komentovat. „Jedná se o osobní záležitosti a údaje konkrétních osob,“ zdůvodňuje. Mobilitu pracovních sil vnímá jako něco, k čemu dochází na každém pracovišti.

Podle nového vedoucího katedry Jana Stoklasy se Katedra aplikované ekonomie s odchody pracovníků vyrovná tak, jako jakékoliv jiné pracoviště a činnosti realizované odcházejícími pracovníky budou převedeny na někoho jiného. „Z pozice vedoucího katedry budu toto koordinovat,“ dodává Stoklasa.

Nové vedení, stará katedra

Rozhodnutí Jana Závodného neovlivnila ani změna vedoucího katedry. V jejím čele Jan Stoklasa nahradil Jaroslavu Kubátovou od začátku nového akademického roku.

„Vzhledem k faktu, že nový vedoucí je pevně spjatý s původní vedoucí, nevidím světlo na konci tunelu,“ říká Závodný.

„Jmenování vedoucího katedry je zpravidla na tři roky, ale není to dogma a bývá to i jinak podle okolností, takže někdy jsou to dva roky, jindy rok. Pana dr. Stoklasu jsem pověřil vedením katedry na jeden rok,“ říká děkan Filozofické fakulty Univerzity Palackého Jiří Lach. Jednou z okolností je podle Lacha například vytvoření prostoru pro budoucího děkana, který bude na Filozofické fakultě působit od února 2018.

Svého zástupce si vedoucí katedry volí sám po svém nástupu. Jan Stoklasa si vybral bývalou vedoucí katedry Jaroslavu Kubátovou.

Chybějící vyjádření k etickému kodexu na katedře

Bývalá vedoucí katedry Jaroslava Kubátová trvá na tom, že vždy dodržovala veškeré předpisy a normy. A to i v případě diplomové práce na téma Tvorba etického kodexu pro Katedru aplikované ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Palackého, o jejímž průběhu redakce HlídacíPes.org informovala.

Kubátová se ke kauze vyjádřila na sociálních sítích a dovolila nám její vyjádření zveřejnit. Podle ní byly metodika práce a dotazník, který se zaměřoval na nepoctivost, mobbing, bossing a sexuální obtěžování, odborně neudržitelné.

Studentka jí navrhla, že změní téma své práce, ale vedoucí katedry nesouhlasila, nevypadalo by to podle ní dobře a mohlo by to vyvolávat otázky. „To, na co jsem upozorňovala, byl fakt, že neexistuje procesní způsob, jak přijmout etický kodex konkrétní katedry,“ říká Kubátová. Akademičtí a vědečtí pracovníci Univerzity Palackého jsou vázáni univerzitním etickým kodexem.

Složení komise ovlivněno manželstvím

Vedoucí katedry Kubátová se vyjádřila také k jmenování komise. „Do komise jsem jmenovala vedoucí práce Lucii Závodnou, profesorku Janu Geršlovou a oponenta práce Richarda Pospíšila, kterého jsem ustanovila oponentem hlavně proto, že nikdy předtím nevyjádřil svůj názor na téma či obsah práce,“ vysvětluje.

O účast v této komisi zažádal před samotnou obhajobou také Jan Závodný, který nyní katedru opouští. „Odmítla jsem ho do komise jmenovat, jelikož je manželem vedoucí práce,“ říká vedoucí katedry.

„Znamená to snad, že nejsem schopen zcela svobodně a racionálně hodnotit výstup studentky při obhajobě závěrečné práce?“ ptá se Závodný. „Paní docentka byla několikrát svědkem situace, kdy jsme s manželkou u obhajoby vedli kritický rozhovor, kdy každý z nás viděl obhajobu z jiného úhlu pohledu,“ doplňuje.

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)