Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Printscreen: YouTube,

Kandidát SPD vyhrožuje novinářům: „Nerad bych se zlobil a obrátil se na správce vašich daní.“

Redakce internetového deníku Drbna minulý týden konfrontovala kandidáta za SPD Lubomíra Pánu s informací, že jeho habilitační práce pravděpodobně obsahuje závažné nedostatky. Místo odpovědi na dotazy přišel dopis s výhrůžkou. Člen SPD v dopise naznačuje nepříjemnosti, které by prý redakci mohl způsobit.

Informaci týkající se kvality habilitační práce Lubomíra Pány, který kandiduje za SPD v senátních i komunálních volbách v Českých Budějovicích, získala redakce Drbny v září; o komentář ke všem podkladům redakce požádala přímo Pánu.

Ze strany sedmašedesátiletého zakladatele Vysoké školy evropských a regionálních studií se však redakci místo odpovědí na otázky dostalo osočení a výhrůžky.

Doporučuji vám zdrženlivost

„Doporučuji vám v předvolebním období zdrženlivost, navíc když jsem si já, možná i vy, vědom mé minimální role v možnostech na nějaký výraznější volební výsledek a jak píšete ve svém kodexu – nikdy jsem vás nezlobil. Nerad bych zlobil a obrátil se na správce vašich daní, aby prověřil spojitost vašich sponzorů a zadání reklamy s možným zvýhodněním ve volbách a poškozením našeho hnutí a mé osoby,“ napsal Lubomír Pána a dodal, že se ke své habilitační práci vyjádří až po volbách.

„Na otázky rád odpovím jak písemně, tak při osobním setkání, ale po volbách. Do té doby byste si mohl moji knihu přečíst, abyste věděl o čem chcete psát a z čeho chcete dělat kauzu před volbami. Po volbách již „Kubiceho zpráva“ nebude zajímavá. Jsem zvědav, zda se budete chtít udáním zabývat i po volbách,“ dodal.

Podobné výroky a zastrašování podle právního zástupce vydavatelství Drbny může naplňovat znaky vydírání.

Možné právní kroky

„V současnosti prověřujeme, zda jednání nenaplňuje znaky skutkové podstaty vydírání a zvažujeme právní kroky,“ popsal advokát Radan Vencl.

Od výroků kandidáta za SPD se distancuje také Generální finanční ředitelství, o kterém kandidát SPD Pána nepřímo hovoří.

„Distancujeme se samozřejmě co nejrozhodněji,“ sdělil redakci tiskový mluvčí pro Generální finanční ředitelství Petr Habáň.

Redakce Drbny se i nadále bude zabývat materiály týkající se habilitační práce Lubomíra Pány.


Autor textu Michael Daněk je šéfredaktorem serveru Drbna.cz

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

3 komentáře

 1. Petr Kaminsky napsal:

  Pekna ukazka chovani techle arogantnich zmetku. Vyhruzkou kriminalizace odstrasit od zverejneni. Skoda ze se to nejspis nedostane do mainstreamu. Panu Panovi asi neco upadlo na hlavu – jaky by melo asi smysl tohle zverejnit az po volbach? To prece ma byt vec, na zaklade ktere se volici mohou rozhodnout, ne?

 2. petrph napsal:

  Zlatý voči. To spíš někdo už pár let nesleduje vydáváné zákony a pak se diví kde že jest ta demokracie a svoboda názoru-.
  Totiž (pokud pan l Lubomír Pána kandiduje v senátorských volbách), tak do volebního zákona už byl doplněn institut „třetí osoby“, která vede jako pozitivní, tak ale i negativní kampaň vůči kandidátům před volbami . A tato třetí osoba má skutečně zákonem danou povinnost se zaregistrovat u ÚDHPSH, ale rovněž i vést účetní evidenci k této kampani využitých finančních prostředků a umožnit jejich kontrolu. V tom má ten pán nepochybě pravdu, že může upozornit ÚDHPSH, resp. další orgány státu, pokud toto nebylo splněno…
  Mimochodem, já toto opatření považuji za protiústavní, leč bylo uzákoněno a platí..Politiky a poslanci velkých parlamentních stran. Kritizujícími občany si přece tu partajní republiku rozvracet nedáme, že, soudruzi?

 3. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  A kde se vede účetní evidence, tam se také zdaňuje. Takže nejde o vyhrožování, ale spíše o povinné upozornění na možné páchání trestného činu daňového úniku. Zákon praví, že občan je povinnen :
  Zákon č. 40/2009 Sb.
  § 243
  Nesplnění oznamovací povinnosti v daňovém řízení
  (1) Kdo nesplní svoji zákonnou oznamovací povinnost vůči správci daně, a ohrozí tak ve větším rozsahu řádné a včasné stanovení daně jinému nebo její vymáhání od jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.
  (2) Odnětím svobody na jeden rok až čtyři léta nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 ve značném rozsahu.
  Redakce internetového deníku Drbna má tedy povinnost, protože Lubomír Pána, kandiduje v senátních i komunálních volbách, se zaregistrovat u ÚDHPSH se všemi důsledky takové registrace (vést učetnictví kampaně, odvádět daně z příspěvků na ni apod.) , pokud chce vést dále kampaň, byť negativní, týkající se zmíněného Pány.
  Odpověď Generálního ředitelství daní svědčí jen o tom, že je to jiný úřad, to GŘD.

Přidávání komentářů není povoleno