
Když je náhle z Okamury expert na bydlení. Kampaň testuje média i čtenáře
KOMENTÁŘ. Předvolební doba přeje novinářské kreativitě. V médiích se objevují texty šponující běžné žurnalistické žánry i etiku až na samou mez, či daleko za ni. Z minulých kampaní známe politické „píár“ elegantně vtisknuté do magazínů mezi recepty na koláč a křížovky nebo přátelský rozhovor s kandidátem propašovaný mezi televizní dechovku. Letošek nebude výjimkou, první vlaštovky se objevují už teď. A média nechávají čistě na čtenáři nebo divákovi, aby to poznal.
„To je můj názor. Tomio Okamura,“ stálo koncem dubna pod textem na desáté straně deníku Metro. Klasický zpravodajský článek o tom, že byty v Praze meziročně opět zdražily, doplnil komentářový sloupek – podepsaný právě šéfem hnutí SPD.
Nešlo o názorovou stranu, kam politici i v jiných tištěných médiích běžně přispívají. Není také známo, že by se Tomio Okamura během své profesní i politické dráhy profiloval zrovna jako expert na bydlení. Je tak na místě se ptát, proč zrovna on dostal takový exkluzivní prostor.
Hranice mezi politickou reklamou a „redakčním obsahem“ je v českých médiích poněkud rozmlžená setrvale, v předvolebním čase se však rozpíjí téměř do ztracena.
„V rámci produktových změn v deníku Metro a na webových stránkách Metro.cz se redakce rozhodla u klíčových celospolečenských témat dávat prostor politikům, ale i jiným společensky významným lidem a celebritám, a to ve formě autorského komentáře,“ vysvětluje šéfredaktor deníku Metro Petr Holeček. Za komentář Tomia Okamury podle něj nikdo neplatil.
Budiž. Šéfredaktorem zmíněné „produktové změny“ však zatím posloužily právě jen předsedovi SPD, nikdo jiný se totiž ve stejné rubrice s podtitulem „To je můj názor“ zatím podle údajů databáze Newton Media neobjevil.
Kdo krade cukroví u Babišů
Česká oligarchizovaná mediální krajina, kde se většina klíčových médií sbíhá v rukách několika velkých vlastníků, podobné „náhody“ nabízí pravidelně. Zejména tehdy, když se schyluje k volbám.
V letech 2018–2023 byly nejkřiklavějším příkladem lifestylové magazíny z portfolia vydavatelství Mafra, tehdy vlastněného holdingem Agrofert předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. On sám po převedení akcií svých firem do svěřenských fondů popíral, že by měl na Mafru jakýkoli vliv, publikované články však mluvily samy za sebe.
Související články

Propagace politiků v regionální televizi ÚTV. Vysílací rada našla porušení zákona

Babišovy ženské magazíny znovu v akci. Recepty, křížovky a ten nejlepší prezidentský kandidát
V časopisech Rytmus Života, Čas pro hvězdy a Pestrý svět opakovaně v předvolebním čase vycházely texty, které Babiše vykreslovaly jako obyčejného člověka, který má rád svíčkovou a o Vánocích krade doma cukroví.
Shodou okolností v té době vždy kandidoval – buď do sněmovny nebo na prezidenta a čtenářky těchto lifestylových časopisů zaměřených jinak téměř výlučně na zdraví, recepty nebo křížovky tvořily jádro jeho voličské skupiny. HlídacíPes.org tyto texty nápadně nahrávající Babišovi opakovaně popsal, například zde nebo zde.
Neoznačená politická reklama „prosákla“ i do vysílání hudební televize Šlágr, kde si těsně před prezidentskou volbou v lednu 2023 šéf televize Karel Peterka přátelsky povídal právě s kandidátem na prezidenta Andrejem Babišem.
Abeceda života hnutí ANO
Šlágr kvůli tomu dostal i napomenutí kvůli porušení zákona od slovenské Rady pro mediální služby. Podnět k prošetření na Slovensko tehdy podala česká pobočka organizace Transparency International a odvolávala se v něm i na zjištění HlídacíPes.org, který na Babišovo propagační vystoupení schované v programu televize pod názvem „ABeceda života“ upozornil.
Zřejmě i proto o rok a půl později už Šlágr raději řádně označil jako placenou inzerci podobně přátelský rozhovor s lídryní hnutí ANO do eurovoleb Klárou Dostálovou.
Loni před krajskými volbami odvysílala ústecká regionální televize ÚTV sérii rozhovorů, kam si moderátorka Ivana Turková coby aktivní politička a kandidátka strany PRO zvala jako hosty další kandidáty téže strany.
Obsahově to bylo podobně plytké a žoviální povídání jako dříve s Andrejem Babišem. Na obrazovce však tentokrát celou dobu svítilo, že si reklamu objednalo hnutí ANO. V transparentním účtu za volby pak strana tento mediální výstup vykázala položkou „TV PORAD KLARA DOSTALOVA“ a částkou 150 tisíc korun.
Před eurovolbami se do vysílání Šlágru dostal i pořad „Otázky PRO legendy“, který byl už podle názvu politickou reklamou strany PRO Jindřicha Rajchla – a dlužno dodat, že tak byl i řádně označen.
Rajchl během vysílání seděl v parku u stolu s dalším tehdejším kandidátem do europarlamentu, exhokejistou Vladimírem Růžičkou, a povídali si s šéfem televize Karlem Peterkou o sportu a na závěr také o politice.
Kandidát v roli moderátora
Jindy ale strana PRO vydávala svou propagaci za běžné zpravodajství. Loni před krajskými volbami odvysílala ústecká regionální televize ÚTV sérii rozhovorů, kam si moderátorka Ivana Turková coby aktivní politička a kandidátka strany PRO zvala jako hosty další kandidáty téže strany.
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání letos konstatovala, že ÚTV touto politickou propagací porušila zákon. Nebyl to přitom poslední takový případ.
Letos začátkem dubna odvysílala ÚTV rozhovor s poslancem a krajským zastupitelem za SPD Zdeňkem Kettnerem. Moderátorka si s hostem tykala, padaly věty typu „ráda tě vidím“ a hned na začátku se kritizovala vláda Petra Fialy, za přitakávání a úsměvů moderátorky.
Moderátorkou byla Patricie Junková – zastupitelka města Ústí nad Labem za SPD. V tom, že host hájí stejné stranické barvy jako ona sama, na dotaz HlídacíPes.org neviděla problém: „Já tam v tu chvíli nevystupuju za SPD, jsem tam čistě jako nezávislá moderátorka.“
Krátce před tímto rozhovorem dala televize ÚTV zhruba tříminutový nepřerušený prostor ve svých zprávách šéfovi SPD Tomio Okamurovi. I v tomto případě, který také popsal HlídacíPes.org, televize trvala na tom, že šlo o běžnou reportáž a nikoli o placenou spolupráci.
Výše popsané křiklavé příklady jsou přitom jen špička ledovce. Hranice mezi politickou reklamou a „redakčním obsahem“ je v českých médiích poněkud rozmlžená setrvale, v předvolebním čase se však rozpíjí téměř do ztracena.
Je dobré na to alespoň příští čtyři měsíce myslet kdykoli otevřeme noviny, pustíme televizi nebo vkročíme na internet. A nejlépe na to myslet už pořád.

České průšvihy 1945–1948
Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.
Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též

Zákon proti šikaně: Česko má rok na ochranu novinářů před účelovými žalobami

Klub sviní z XTV. Spolek těží z výroků plukovníka Foltýna, vybral statisíce
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
9 komentářů
Expertů na bydlení měli všechny vlády, co tu byly u moci zástupy. Výsledky jejich snažení jsou nepřehlédnutelné.
Okamura se z toho zástupu nevymyká.
Asi nejlepší experty měl podle výsledků Husák.
Myslíš, plavčíku, ten hnus … é tedy husák, za jehož vlády se na byt čekalo deset let.
Položím celkem jednoduchou otázku. V r. 1938 v Praze bydlelo téměř srovnatelné množství lidí jako teď. plus, mínus 1 000 000. Rozdíly za desetinou čárkou. Od r. 45. se stále staví jako o život a bytů je málo. Takže, kde všichni ti lidé bydleli? Lehce napovídá ( pamětníkům) seriál Taková normální rodinka.
Je mi velice líto, nedostatek bytů je, protože požadavky Green Dealu na izolaci budov jsou šíleně drahé a zcela nesmyslné. Musíme se zbavit Green Dealu, když to nepůjde jinak tak odchodem z EU, a bude možné stavět normální domy za normální peníze.
To je jeden důvod. Druhým je, že se byty staly vhodným přístavem pro investici.
Dřív jsem stavěl dům s ohledem na finance, spokojil jsem se v počátku i s improvizacemi, zateplení se dá dodělat „pak“, některé věci se nechávaly na později a dodělávaly se, až se vydělalo.
Ze současné BLAZKOVY kauzy těží SPD a pokud presahnou preference této strany 20%,zacne byt dusno ve Fialové vládě. Tak dlouho se chodí se dzbanem pro vodu,az se ucho utrhne. Bydlení a jeho dostupnost, to je jen taková třešnička na dortu v probíhající kampani. Premiér Fiala ještě dráždí voliče svými protiruskymi narativy a dává, je do souvislosti s ANO a SPD, za současné vládní krize, kterou si nepripousti, svým zvelicovanim pochybných úspěchu své končící vlády. Boží mlýny melou pomalu a jistě. Dějí se krkolomne obraty, např. kardinál Duka a prof Halik,
kteremu jsem nerozuměl. A najednou prof. Halik odsuzuje počínání izraelské armády v Gaze, kardinál Duka vysvětluje, nevysvetlitelne a děsivý hlad malých dětí v Gaze trva. Errare humanum est, ale co je moc, tak je příliš.
To je těžké, z bydlení se v ČR stal kult a otázka prestiže. Stačí se podívat na šílené satelity, které slouží ve většině stejně jen jako noclehárny. Vypadá to, že Češi propadli mánii, jeden člověk, jeden byt, nebo dům. Raději dva.
Mít na stáří vlastní bydlení a důchod z průběžáku, který si celý život platím, je to nejlepší důchodové zabezpečení.
Mnozí si jsou toho vědomí.
Nebudete tady věčně a co s domem ( starším) když už mladí mají všichni vlastní bydlení? Rekonstrukce teď nejsou moc v módě a jsou většinou prodejné jen jako stavební pozemky. Jsem přes léto na chalupě a v ulici kde bydlím je 20 domů a z toho 6 prázdných.