Rozhovor a propagace knih Andreje Babiše na Šlágr TV, leden 2023. Foto: HlídacíPes.org

Kampaň v rytmu Šlágru. Hudební televize vysílá sólo pro Babiše a jogurty z Agrofertu

Napsal/a Vojtěch Berger 27. ledna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Kromě nepřehlédnutelných billboardů vedl Andrej Babiš v prezidentských volbách ještě jinou, přesně cílenou a pro většinu společnosti neviditelnou kampaň. Vedle ženských časopisů z jeho vlastního vydavatelství Mafra, na jejichž články podporující Babiše HlídacíPes.org upozornil, mu voliče pomáhala shánět i hudební televize Šlágr TV. K ní má dlouhodobě blízko nejen Babiš sám, ale i firmy z jeho holdingu Agrofert, které na Šlágru výrazně inzerují.

Tradiční rytmus vysílání televize Šlágr TV zhruba v kadenci písnička-písnička-teleshopping-reklama-písnička narušily mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby vstupy Andreje Babiše, ať už v podobě spotů, jejichž zadavatelem bylo hnutí ANO, nebo Babišova rozhovoru s hlavní tváří televize Karlem Peterkou.

Na transparentním účtu Babišovy prezidentské kampaně je uvedená platba za „odvysílání TV pořadu“ ve výši sto tisíc korun společnosti Česká muzika, která za televizí Šlágr TV stojí. Na dotaz HlídacíPes.org, o jaký pořad šlo, sice firma slíbila odpověď, ta ale do uzávěrky tohoto textu nedorazila.

Redakce HlídacíPes.org sledovala mediální prostor věnovaný Andreji Babišovi v televizi Šlágr TV zhruba sedm dní na přelomu tohoto a minulého týdne. Níže popsaný přehled jeho vystoupení si vzhledem k velkému objemu vysílacího času neklade nárok na úplnost, i tak z něj ale jasně vyplývá, jak nadstandardní vztahy Šlágr TV s Babišem má.

Abeceda života s Babišem

Do noty si Babiš se Šlágrem padli již dříve – když byl Babiš v této televizi na rozhovoru před parlamentními volbami v roce 2021, chlubil se, že už je to pošesté. A prostor u Karla Peterky, zakladatele televize, dostal i letos v rámci prezidentské kampaně.

„My jsme si řekli a slíbili, že se s panem Babišem občas potkáme, abychom si řekli, co je nového,“ uvedl rozhovor Karel Peterka. V programu se rozhovor schovával pod názvem „ABeceda života“. AB zřejmě jako Andrej Babiš.

Rozhovor přitom není zcela přesné označení toho, co se vlastně na obrazovce odehrává. Je to spíš volný prostor pro Babiše, aby řekl, co sám chce. Pro představu uvádíme v plném (a jazykově původním) znění jeden z dotazů Karla Peterky:

„Jsme zahlceni všemi možnými zprávami a poplašnými, že bůhvíco se děje. A my pana Babiše známe už tak dlouho, tak víme, že se zase s nim neděje nic takového, abychom museli věřit tomu, co třeba někde se dočítáme.“

Následuje Babišova změť naučených výroků o tom, jak by jako prezident zajistil světový mír, pomáhal by lidem a jak by šířil slávu Pražského jezulátka: „A pokud bych byl prezident, tak to budu rozdávat po celém světě, protože ono funguje. Když mu napíšete vzkaz.“

Karel Peterka Babiše nijak nepřerušuje, jen občas rozhovor přetne písničkou: „My si zahrajem“.

Celý zhruba hodinový pořad se za sledovanou dobu vysílal dvakrát, minulý pátek a v neděli. Babiš dostal na konci prostor, aby přímo do kamery oslovil voliče, to však dělal prakticky i celou zbylou dobu vysílání.

V dolní části obrazovky navíc běžela po celou dobu reklama na dvě Babišovy knihy, které televize Šlágr nabízí divákům zdarma; jen za cenu poštovného a balného.

„Budu vás všechny potřebovat“

Kromě toho však Šlágr TV vysílala i klasické volební video Andreje Babiše. Šlo o čtyřminutový klip, podobný těm, jaké v kampani Babiš zveřejňoval i na svých sociálních sítích, zde se však obrátil jmenovitě na diváky Šlágr TV: „Budu vás všechny potřebovat, teď víc, než kdy jindy.“

Spot opět doprovázela reklama na Babišovy knihy a v televizním programu byl uveden jako „Sdílejte, než to zakážou. Informace pro vás…“ Od pondělka 16. ledna do pátku 20. ledna se vysílal minimálně čtyřikrát, v různých denních časech.

U videa byl popisek, že jeho zadavatelem je Babišovo hnutí ANO, které platí jeho celou prezidentskou kampaň. Jestli stotisícová platba z Babišova účtu zmíněná v úvodu patřila právě k tomuto videu, není jasné. Jak jsme již zmínili, televize na dotazy HlídacíPes.org nereagovala.

„Sdílejte, než to zakážou. Informace pro vás…“ Předvolební reklama Andreje Babiše ve Šlágr TV

Připomeňme, co to hudební (nebo jak se také sama nazývá – „lidová“) televize Šlágr TV vlastně je. Program je směsí videoklipů, estrád, nezávazného povídání a teleshoppingu. Politicky se neprofiluje, respektive, jak v rozhovoru s Andrejem Babišem řekl Karel Peterka, „my takhle objímáme každýho a chceme bejt kámoši se všema“.

Je pravda, že během své kampaně byl s televizí Šlágr TV v posledních měsících v kontaktu i další z prezidentských kandidátů Josef Středula, který si ještě začátkem ledna pochvaloval „skvělý pokec s Karlem Peterkou“. Pozornost věnovaná Andreji Babišovi a firmám z jeho holdingu je však na Šlágru zjevná.

Několikrát denně se na obrazovkách objeví reklama na firmy z Babišova Agrofertu, většinou jde o holdingový „dvojboj“ jogurtů z Olmy a masných výrobků z Vodňan. Firma Olma občas dostane v televizi i větší prostor v samostatných pořadech, někdy i s lehce bizarním nádechem.

V minulosti třeba Šlágr TV lákala na „Mléčnou mikulášskou nadílku“ s vystavenými jogurty přímo ve studiu, jindy zase generální ředitel Olmy mluvil o výrobcích své firmy na hradě ve středověkých kulisách a v kostýmu.

Promo Šlágru v časopisech Mafry

Spolupráce mezi Agrofertem a televizí Šlágr TV funguje i obráceně. Výrazné promo mají pořady Šlágru v magazínu Rytmus života, který patří do vydavatelství Mafra spadajícího právě pod Agrofert. Loni v něm vyšla řada textů propagujících právě pořady nebo tváře této televize (viz screenshot níže).

Promo na silvestrovské vysílání Šlágr TV, Rytmus života, prosinec 2022. Foto: HlídacíPes.org

Karel Peterka také veřejně podpořil Andreje Babiše v jeho prezidentské kandidatuře. Když Rytmus života a další příbuzné magazíny Agrofertu tento týden vydaly text „VIP volí Babiše“ na podporu svého majitele, byl mezi oslovenými tvářemi showbyznysu i Peterka: „Já sám nejsem radikálním zastáncem ani jedné strany, ale svého práva volit v druhém kole se nevzdám, k urně půjdu a do mého výběru se promítne to, že nejsem voják,“ citoval Peterku právě Rytmus života.

Politické a finanční vazby televize Šlágr TV stojí za pozornost i proto, že televize se nedávno potýkala s vážnými problémy. V roce 2021 skončil její původní provozovatel kvůli dluhům v konkurzu a momentálně Šlágr vysílá na základě slovenských licencí. Kauzu, v niž se věřitelé domáhají desítek milionů korun, měl v polovině ledna řešit českobudějovický krajský soud.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)