Jídlo je základ, říká muž, který v Ústí vyváří pro chudé. Koronavirus je postihl nejhůř ze všech

Napsal/a Robert Malecký 13. dubna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

ROZHOVOR. Každou neděli dopoledne vaří s přáteli oběd pro lidi, kteří si jídlo z nejrůznějších důvodů nemohou dovolit. Odpoledne ho pak v ulicích Ústí nad Labem rozdává. Vedoucí Domu svatého Materny pod Oblastní charitou Ústí nad Labem Karel Karika říká, že epidemie koronaviru dopadá právě na chudé vůbec nejhůř.

„Lidí bez domova neustále přibývá. Spousta lidí je bez domova, aniž by o tom někdo věděl. Spí různě u příbuzných a přátel, protože jinak domov nemají,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

  • Jak se doba koronavirová promítla do života těch úplně nejchudších lidí?

Na chudé dopadá tahle krize nejhůř ze všech, nejen proto, že se uzavřela sociálka a Úřad práce, ale hlavně vláda pozastavila činnost sociálně-aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi. Takzvané „SASky“, které řeší problémy a potřeby v rámci sociálně vyloučeného bezdoplatkového města. Další faktor je to, že nám ministryně zakázala činnost. Teď nevíme, co se v té lokalitě děje. Stát ale potřebuje nutně vědět, jak COVID-19 a s ním spojené problémy dopadají na lidi v nouzi. Sám stát neumí nijak data z terénu sbírat, proto nedává žádný smysl, že zakáže činnost těm, kteří to dělají. Lidé v evidenci Úřadu práce nevěděli, jestli mají plnit své povinnosti běžným způsobem, jak jim budou zaslány dávky, stravenky, a podobně. Také pracující nevěděli, jak žádat o ošetřovné. Uzavření „SASky“ ten stav ještě zhoršilo. Informování těchto zranitelných lidí a např. on-line komunikaci s nimi mohly převzít právě tyto služby. Málo z nich si může dovolit počítač a internetové připojení nebo skener, aby odeslali formuláře a změny potřebné k dávkám. (Provoz sociálních služeb zakázalo vládní usnesení z 16. března, najdete ho zde – pozn. red.)

  • Týká se to „jen“ lidí na ulici, nebo pozorujete zásah i do sféry dosud bydlících?

Tento zásah se týká všech, kteří jsou ohroženi chudobou. Jíst se musí. Čekat, až někdy přijdou peníze ze sociálky, není možné. Tito lidé nemají žádné ušetřené peníze ani plné spíže. Žijí ze dne na den a nikdo jim nepůjčí.

  • Co je potřeba v tuto chvíli hlavně udělat?

Zapojit své lidství a snažit se těmto lidem pomoct. Darovat roušky a jídlo, zkrátka myslet i na tyto lidi. Bohužel takovou iniciativu u státu nevidím. To je u nás již dlouho trvající stav, takové nekoncepční řízení v sociální oblasti.

  • Jsou možnosti pomoci dostatečné – co město, sociálka?

Rozhodně nejsou, protože uzavřením sociálního odboru se nemohly vydávat stravenky, které dodnes potřební nemají. Krizové řízení města a státu v této oblasti je naprosto chaotické a v neprospěch potřebných. Problém jsou například velké časové prodlevy v braní dávek a stravenek – je potřeba mít finance najednou a pod kontrolou. Potřebujete splatit nájem a žádná z dávek samostatně vám to neumožní. Musíte čekat na souhrn, místo toho dostanete od jedné organizace troje peníze v jiné datum, to je nekoordinovanost Úřadu práce v jednotlivých sekcích. Velké prodlevy ve vyplácení při změně vedou k druhotné neschopnosti platit.

Jiný příklad: Příjemci musí zaplatit azylák nebo nájem či ubytovnu, mnoho z nich má smlouvy pouze na měsíc s prodloužením, a když je 30 dní po splatnosti, zůstanou bez domova – hlavně vícečlenné rodiny se tahle hodně stěhují. Mimořádně okamžitá pomoc se vyplácí minimálně a málokomu, spíš se nevyplácí. Náš, jak já říkám, asociální systém, který stále hledá další a další restrikce vůči chudým lidem, prostě takhle fungovat nemůže. Místo schválení kriticky důležitého zákona o sociálním bydlení se schválí právo vyhlašovat bezdoplatkové zóny – a jak všichni dobře víme, tak město Ústí nad Labem se vyhlásilo celé jako vyloučená lokalita. V podstatě se dá říct, že město šetří peníze státu na úkor svých rezidentů, které už nemají kam jinam jít.

  • Jak se shání v tuto chvíli jídlo? To je asi základ…

Teď mám pocit, že nic jiného nedělám, než že sháním jídlo pro potřebné. Pandemie nám vykoupila obchody, a proto je pro charitu velmi málo potravin, protože máme nárok na potraviny, kterým končí expirační doba. Tento týden konečně přišla dodávka trvanlivých potravin z amerického Federálního systému rezerv, která měla přijít už v prosinci minulého roku. Bohužel v současné krizi nám sotva vystačí na měsíc.

  • Kam se mohou lidé obracet?

Lidé si mohou požádat o pomoc na telefonním čísle 731 402 517 našeho Domu svatého Materny na Střekově nebo napsat na e-mail [email protected]. Funguje to i obráceně, pokud nám chce někdo potraviny darovat. Potravinová pomoc je určena seniorům, rodinám a samoživitelkám. Když nemohou přijít, potraviny rozvážíme až do bytu. Většinou nám svůj příběh řeknou sami, každý stojí za pozornost. Pokud je to možné, následuje sociální práce a práce na zlepšení situace. Hledáme cesty a řešení, včasné podchycení situace je základ, vše je vždy dobrovolné. Kolikrát pomůže a motivuje úsměv a dobré slovo.

  • Kolik lidí odhadujete, že je v tuto chvíli bezprostředně ohroženo?

Lidí bez domova neustále přibývá. Spousta lidí je bez domova, aniž by o tom někdo věděl. Spí různě u příbuzných a přátel, protože jinak domov nemají. Jak už jsem řekl, právě zavedení bezdoplatkové zóny k tomu vyčlenění velmi přispělo. O celých rodinách nikdo neví, ty se snaží situaci řešit samy, aby jim nebyly odebrány děti. Celkem může v Ústí nad Labem jít až o třicet tisíc lidí, kteří potřebují sociální podporu. Bohužel se do takovéto situace může dostat kdokoli z nás, může přijít rozvod, exekuce, nemoc.


Karel Karika je ústecký politik a občanský aktivista. Je nositelem Ceny Františka Kriegla za rok 2018 – za boj za lidská práva a rovnoprávnost, za práva lidí, které společnost odsouvá na okraj, za práva Romů, bezdomovců a sociálně vyloučených. V letošních krajských volbách povede Karika kandidátku Pirátské strany.

 


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)