Jednadvacet není jednapadesát aneb Kdyby byl Martin Komárek komentátorem…

Napsal/a Robert Malecký 13. října 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Bylo jen otázkou času, kdy dojde na „zradu na voličích“, a trvalo to nakonec jen asi dva dny. Primátem se ověnčil analytik nad jiné povolaný, poslanec a bývalý hlavní komentátor MF Dnes Martin Komárek, který na svém facebooku v sérii komentářů hořekuje nad „spolčením neschopných“ proti hnutí ANO. Rozuměj snaze postavit koalice bez Babišova hnutí.

Snad největšího omylu se Komárek dopouští, když si plete vítěze voleb s tím, kdo dosáhl většiny, s níž lze vládnout. Tedy většiny buď absolutní, nebo většiny v koalici (do níž ovšem musí někdo s vítězem dobrovolně vstoupit).

Celá série je uvozena hezkým spojujícím úvodem „Kdybych byl ještě komentátorem, napsal bych o vyjednávání po krajských volbách tohle:“ A dál už Komárek popouští uzdu své fantazii.

„Politika nemá mnoho zákonů. Vždy ale platí, že ti, kdo se spřáhnou proti vítězi, tedy proti vůli většiny, se potáží se zlou,“ varuje Komárek v jednom ze svých statusů.

Politika má naopak zákonů celou řadu. Ten, o který nám zde jde, zní takto: 21 % není 51 %, a to ani náhodou.

Dva důvody. A pak matematika

„Jsou dva důvody, proč obejít vítěze, jeden horší než druhý. Ten první: zachovat aspoň zbytky prebend. Ten druhý: zakrýt minulé zločiny a hříchy,“ píše Komárek.

A pak je třetí. Vítěz sám na vládu nedosáhne a do koalice s ním nikdo nechce. Důvodů může být řada, co třeba tento? S vítězem už to na vládní úrovni v koalici zkoušeli a dočkali se jen hysterického kňučení, jak jsou ti koaliční partneři proradní, a sem tam nějaké té kudly do zad.

Chcete důkaz? Třeba tenhle povolební komentář předsedy hnutí ANO Andreje Babiše: „Děkuji vám všem, co jste nás podpořili. Je to skvělý výsledek. Snad nám lidé uvěřili, že to co děláme, děláme dobře. Jsem rád, že se nenechali obelhat negativní kampaní. Chceme vyjednávat se slušnými lidmi. A nebojte, tahle vláda dovládne. Na podrazy tradičních politiků si už zvykám a na koalici nebudou mít vliv.“

Být Babišovým koaličním partnerem, hned by se nám chtělo běžet v pondělí (ve středu) po volbách na vládu. To musí být super atmoška.

První na pásce. Paroubek by mohl vyprávět

On je problém i s tím zaměňováním vítěze voleb a vůle většiny. A to nemusíme chodit ani do absolutních čísel, kde je situace ještě mnohem přehlednější.

Hnutí ANO volilo v ČR 533 061 voličů. Druhou ČSSD 386 150. Voleb se zúčastnilo 2 575 821 lidí, kteří odevzdali 2 532 311 platných hlasů. Vůli většiny tedy v ČR reprezentuje nějaký milion a 266 tisíc a 156 hlasů. Kdo by touto sumou disponoval (samozřejmě hovoříme v hypotetické celorepublikové rovině), může se opírat o to, čemu Komárek říká vůle většiny.

Jinak byl prostě jen první na pásce. A víme, že následná jednání jsou teprve samostatné umění, někdy předem odsouzené k neúspěchu. Nejčastěji bývá v této souvislosti zmiňován konec Jiřího Paroubka, který, ač jako ještě výraznější vítěz voleb v roce 2010, neměl s kým koalovat. A v politice (postupně) skončil.

Komárek ovšem vznáší závažnější varování: ti, kdo se takto proti vítězi voleb spiknou (on je ve své velikosti nazývá malými hady), na to doplatí. Samozřejmě směřuje k příštím sněmovním volbám, v nichž takovýto postup Babišovo ANO přivede k drtivému vítězství.

My si ovšem nedokážeme představit, jak to velký komentátor v praxi vlastně myslí. Fajn, vítězná strana vládne. Má hejtmana. Na zastupitelstvech ale jak? Připadá vítězi nějaký bonus, který z jeho menšinového (ano, vítěz má menšinu) tábora dělá automaticky většinu? Navrhuje Komárek vážně změnu systému, nebo jen prázdně plká?

Mně otiskli všechno!

Plká. A k argumentům je hluchý. Pokusili jsme se ho na facebooku pošťouchnout a napsali mu: „Kdybyste byl ještě komentátorem, tak vám to editor vomlátí vo hlavu a pošle přepsat.“

Ale nedal se: „Vy jste byl někdy editorem, dobrý člověče? A víte Vy vůbec, že mně se nikdy žádný editor ani šéfredaktor neodvážil nic nechat přepsat, nejen proto že jsem byl hlavní komentátor, ale zejména proto, že jsme měl obvykle pravdu a bylo to zajímavé? :-)“

Což nám za prvé dává docela zajímavý vhled do fungování editoriálního řádu v MF Dnes v době, kdy tam Komárek působil. Nemůžeme si pomoci, ale té volnosti je na jednoho příliš a bylo by docela zajímavé vědět, jak na to po letech nahlížejí tehdejší šéfredaktoři.

A druhá věc: že to bylo často zajímavé, tomu věříme. Ale že by měl Komárek vždy pravdu? A měl ji třeba tehdy, když napsal výtečný text, v němž Babiše fakticky vyzval ke vstupu do politiky?

Jmenoval se „Miliardář Babiš prská jako Pepa z hospody“ a Komárek ho uvedl takto: „Česko-slovenský podnikatel a miliardář Andrej Babiš se svými výroky nevybíravě pustil do korupce v Česku. Prý se tu krade po miliardách. Začalo to v roce 2006. Mohou za to prý Topolánek, Bém, Dalík, Řebíček, Roman a pustil se i do prezidenta. Sám Babiš má ale ruce minimálně stejně špinavé.“

Dejte si text celý, stojí to za to.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)