Jediný hlas rozhodl. Prostějovská mluvčí nebude kontrolovat ČTK

Napsal/a Jan Žabka 8. března 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Tisková mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová nebude novou členkou Rady ČTK. Ačkoli z prvního kola volby postoupila, ve druhém nominantka SPD od poslanců nezískala potřebný počet hlasů. Rada tak bude zatím fungovat bez jednoho člena.

V prvním kole měl dostatečný počet poslaneckých hlasů pouze jediný kandidát – pravidelný přispěvatel Parlamentních listů a kritik České televize Petr Žantovský, kterého nominovalo hnutí ANO.

Gáborová, která získala nominaci od hnutí SPD, obdržela třetí největší počet hlasů, a postoupila tak do druhého kola společně se třemi dalšími kandidáty. Z nich měli poslanci vybrat dva. Šance prostějovské mluvčí byly vysoké.

Minimální počet poslaneckých hlasů nutný pro zvolení do Rady ČTK byl ve druhém kole 86. Gáborová získala o hlas méně. Z druhého kola byl zvolen tedy opět pouze jediný kandidát, a to bývalý místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Pavel Foltán nominovaný za ANO.

„Co se týče mé nominace do Rady ČTK, je můj názor stále stejný. Nejsem členkou žádné politické strany ani pro žádnou stranu nepracuji, nominaci jsem přijala, protože ČTK považuji za kvalitní a profesionální agenturu,“ zdůvodňuje svou kandidaturu do Rady ČTK Gáborová. „Volba je tajná, jak poslanci rozhodnou, je na nich,“ komentuje výsledek volby pro HlídacíPes.org.

Rada ČTK tak zůstává neúplně obsazená do doby, než se uskuteční další volba. Do ní sněmovní kluby mají nominovat nové kandidáty.

Nezávislá odbornice

V současnosti v Radě ČTK působí šest členů. Předseda rady Miroslav Augustin a nově zvolení členové Petr Žantovský a Pavel Foltán byli nominováni hnutím ANO. Místopředsedkyně Rady Jaroslava Wenigerová je bývalou poslankyní za ODS a místopředsedu Jakuba Heikenwäldera do Rady dosadila KDU-ČSL. Posledním řadovým členem je bývalý poslanec ČSSD Vladimír Cisár.

„Navrhli jsme Janu Gáborovou, protože je nezávislá odbornice, a to je podle nás jediný a hlavní důvod,“ uvedl před druhým kolem volby pro HlídacíPes.org místopředseda hnutí SPD Radim Fiala. „Já ji znám velmi dlouho, ještě když pracovala v různých novinách. Byla by dobrý odborník,“ dodal.

Jana Gáborová strávila osm let ve zpravodajské redakci Českého rozhlasu Olomouc. V roce 2005 se stala tiskovou mluvčí prostějovské radnice. V té době v Prostějově vládla Občanská demokratická strana.

V roce 2010 občanské demokraty nahradila Česká strana sociálně demokratická, která je nejsilnější silou na radnici dodnes. Gáborová za dobu své mediální práce pro město zažila dva starosty a dva primátory.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)