Z prostějovské radnice do Rady ČTK: Kdo má za Okamurovo hnutí kontrolovat veřejnoprávní agenturu?

Napsal/a Jan Žabka 26. února 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Jana Gáborová je tiskovou mluvčí prostějovské radnice, teď ji hnutí Svoboda a přímá demokracie nominovalo do Rady ČTK. Na radnici působí již od roku 2005, předtím pracovala v Českém rozhlase Olomouc. Gáborová je přesvědčená, že nabídku obdržela díky svým profesním zkušenostem.

Jana Gáborová strávila osm let v zpravodajské redakci Českého rozhlasu Olomouc. V roce 2005 se stala tiskovou mluvčí prostějovské radnice. V té dobé v Prostějově vládla Občanská demokratická strana.

V roce 2006 občanské demokraty nahradila Česká strana sociálně demokratická, která je nejsilnější silou na radnici dodnes. Gáborová za dobu své mediální práce pro město zažila dva starosty a dva primátory.

Mezi sedmičkou kandidátů

Právě tyto zkušenosti jsou podle Gáborové důvodem, proč ji hnutí SPD Tomia Okamury do Rady ČTK nominovalo. Dostala se tak mezi celkem sedm kandidátů do Rady, z nichž poslanci 28. února zvolí tři.

Členové Rady jsou voleni na pět let a jejich hlavním úkolem je kontrolovat, zda Česká tisková kancelář plní své poslání poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů.

„Nominaci do Rady ČTK vnímám jako nominaci do rady kvalitní a profesionální agentury,“ vysvětluje Gáborová svůj zájem o pozici v agentuře pro HlídacíPes.org.

V případě zvolení by si Gáborová přilepšila o 13 tisíc korun k platu tiskové mluvčí. „Nepředpokládám, že by mé případné zvolení do rady mělo být důvodem ukončení mého pracovního poměru,“ říká.

Známí z Prostějova

Gáborová není členkou SPD. Ostatně členové Rady musí být politicky i odborně nezávislí. Jak se tedy stala právě kandidátkou hnutí Tomia Okamury?

Z Prostějova pochází místopředseda SPD Radim Fiala, který byl dvakrát zastupitelem v době působení Gáborové na pozici tiskové mluvčí. Veřejně dostupné informace však o žádné vazbě mezi Gáborovou a Fialou nevypovídají.

„Navrhli jsme Janu Gáborovou, protože je nezávislá odbornice a to je podle nás jediný a ten hlavní důvod,“ uvedl pro HlídacíPes.org místopředseda hnutí SPD Radim Fiala.

V Prostějově ale také žije spoluautor volebního programu a školský expert SPD Michal Šmucr, který ke špičkám hnutí má blízko. Dokonce působí ve firmách Radima Fialy.

Právě se Šmucrem Gáborová sedí v tříčlenné radě spolku Hanácký Jeruzalém. Ten se hlásí k tomu, že židovské společenství tvořilo až do poloviny roku 1942 významnou kulturní, podnikatelskou i společenskou složku života v Prostějově. Chce pomáhat pečovat o židovské kulturní dědictví a rozvíjet jeho odkaz i pro budoucnost.

Podle Fialy však ani tento fakt nehrál roli. „Já ji znám velmi dlouho, ještě když pracovala v různých novinách. Bude to dobrý odborník, který nám bude poskytovat relevantní informace,“ dodává Fiala.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)