Jaroslav Tvrdík a Číňané: jak začala vysoká hra, kde bylo v sázce Česko
Nepřehledná zůstává situace kolem skupiny CEFC Europe. Den poté, co společnost J&T Private Investments převzala nad CEFC Europe kontrolu kvůli nesplácení dluhů, odvolala její dosavadní představenstvo a dosadila krizový management, se CEFC brání a hrozí J&T právními kroky. I když není jasné, jak nakonec člen vedení evropské CEFC Jaroslav Tvrdík skončí, jeho začátky spolupráce s Číňany jsou zmapované přesně.
Čínské společnosti CEFC se v Česku začalo dařit shodou okolností v době, kdy česká civilní kontrarozvědka varovala před infiltrací čínské moci do českých politických struktur.
A to nejen díky angažmá bývalého ministra obrany Jaroslava Tvrdíka, který si od svých čínských kolegů vysloužil čínskou přezdívku Lao Ja. Dveře čínské firmě pomohl výrazně otevřít také prezident Miloš Zeman. Během svého prvního mandátu tak kromě příklonu k Rusku, deklaroval nově i náklonnost ke komunistické Číně.
První reakce Jaroslava Tvrdíka na poslední dění kolem CEFC Europe:
CEFC China odmita kroky J&T k prevzeti kontroly nad CEFC Europe. CITIC Group zalozila ucet u CSOB Praha a dnes na nej pripsala 475 mil. euro. J&T o pripravenosti zitra do 14.00, v terminu stanovenem J&T, uhradit veskere zavazky CEFC China byla pred svym rozhodnutim informovana.
— Jaroslav Tvrdik (@JaroslavTvrdik) May 17, 2018
Stokrát v Číně
Česko mělo s Čínou dlouhodobě chladné vztahy, především kvůli častým návštěvám dalajlámy v ČR a podpoře Tibetu. Cesta na Dálný východ se započala otevírat až s nástupem Miloše Zemana na post prezidenta.
Příběh ale začal už dříve v Zemanově politické alma mater ČSSD – byl to poslanec Jan Birke, muž, který několik let v Číně žil (později se stal volebním manažerem ČSSD), kdo nadchl pro tuto komunistickou zemi bývalého Zemanova ministra obrany Jaroslava Tvrdíka.
Text vyšel v publikaci HlídacíPes.org ZE-MAN, která mapuje politické i byznysové vazby okolí českého prezidenta. Koupit si ji můžete ZDE:
Tvrdík rád líčil, jak si Čínu rychle zamiloval. „V loňském roce (2015) jsem tam byl třiadvacetkrát, za chvíli překročím hranici 100 návštěv,“ popisoval předloni v rozhovoru v DVTV.
Právě Tvrdíkovi jsou připisovány hlavní zásluhy na tom, že do Česka přivedl čínskou společnost CEFC. Nikdy se ale nezbavil spekulací, že nepřehlédnutelný český emisar mohl být spíše nástrojem tamní politické moci k prosazení vlivu v Česku.
To prostě „není pravda“
Tomu nahrávají i informace o možném napojení oficiálně soukromé CEFC na čínské armádní špičky, nebo to, že z dostupných oficiálních životopisů členů jejího vedení vyplynulo, že spolumajitel CEFC a její tehdejší ředitel Jie Ťien-ming v minulosti působil v propagandistické platformě Politického oddělení Čínské lidové armády (CAIFC).
Související články
Američané poprvé v korupční kauze otevřeně ukázali na CEFC, firmu Zemanova poradce
„S tou organizací není jakkoliv spojen a ta informace, kterou to zdrojujete, tak prostě není pravdivá,“ bránil svého šéfa v televizním rozhovoru Tvrdík. Výroční zpráva CEFC z roku 2012, v níž informace o působení šéfa Jie Ťien-minga v CAIFC byla uvedena, pak v tichosti z internetu zmizela.
V čínských médiích se letos objevily informace o tom, že Jie Ťien-minga v Číně vyšetřují kvůli korupci. Kromě toho čelí CEFC vyšetřování také v USA, kde loni kvůli podezření z uplácení afrických politiků zadrželi generálního tajemníka neziskového křídla CEFC Patricka Ho.
Na rozšiřování čínských zájmů v české politice a ekonomice v posledních letech pravidelně upozorňuje také BIS ve svých výročních zprávách. V Česku prý působí především čínská vojenská rozvědka.
„Čínská diplomacie, byznys a zpravodajské služby v roce 2015 navázaly na úspěchy předchozího roku a pokračovaly v rozšiřování a prohlubování vlivové infiltrace české politiky a složek české státní moci,“ psala například BIS v jedné ze svých posledních výročních zpráv.
(Velmi) zvláštní poradce
Navzdory varovným signálům bezpečnostních složek otevřel čínské expanzi dveře také samotný prezident Miloš Zeman. V roce 2014 byla během jeho návštěvy v Číně podepsána první investice CEFC v Česku, odkup 5% podílů v J&T Finance Group.
Související články
Klinika čínské medicíny má už dva roky zpoždění. V Česku ale vznikne, ujišťuje CEFC
Následně Zeman jmenoval Jie Ťien-minga svým zvláštním poradcem, který ovšem není uveden na oficiálním seznamu poradců. „Je to určité speciální poslání, není součástí klasického poradního týmu pana prezidenta,“ vysvětloval to mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Je to zvláštní poradce pro Čínskou lidovou republiku a pro ekonomické otázky.“
Formálně byl ale hlavním styčným bodem s Čínou Jaroslav Tvrdík, jemuž sekundovala bývalá šéfka České pošty Marcela Hrdá. Ta v minulosti pracovala pod Tvrdíkovým vedením v ČSA.
Společně pak obsazovali veškeré klíčové posty ve společnostech, které čínská CEFC v Česku ovládá. Hrdá se stala výkonnou viceprezidentkou CEFC Group (Europe) Company, Tvrdík šéfem Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce.
Exploze, která nebyla
Ačkoliv prezident Zeman po návštěvě v Číně a reciproční návštěvě čínského prezidenta u nás konstatoval, že očekává „čínskou investiční explozi“, ke slibovaným investicím obrovského rozsahu zatím nedošlo.
Související články
Konec čínského snu? CEFC má problémy, ještě loni přitom v Česku expandovala a nakupovala firmy
CEFC ve většině případů pouze skupovala nemovitosti a podíly v soukromých firmách. Přidaná hodnota pro český stát, například v nových pracovních místech či ve vyšším výběru daní, je v podstatě nula.
Svoji byznysovou dráhu začala CEFC v Česku s nákupem akcií J&T Finance Group, kdy po původních 5 % a následně odkupu dalších 4,9% avizovala zájem o 50% podíl. K tomu ale nedošlo kvůli problémům se získáním souhlasu všech regulátorů na trzích, kde skupina působí.
Ucelený přehled všech tuzemských společností, ve kterých si CEFC v Česku pořídila podíl, i přehled nemovitostí, které v ČR koupila, přinesl HlídacíPes.org ZDE.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na Číně jsme si vypěstovali závislost. Sami ani pořádně nevíme, jak velkou
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Náš soudruh Zeman žije v roce 1968,kdy bylo možné vytvořit současný čínský model socialistický kapitalismus.Vláda jedné strany (ANO),kapitalistické hospodářství.Znovu nastane vláda Národní fronty.Soudruh MZ je zrádce nejen národa i demokracie.Nechápu uvažování našeho spasitele,že země kde dělají za hrst rýže bude budovat u nás továrny a platit naším lidem dobrou mzdu.Koupí pouze to dobré a přestěhují výrobu do Číny,nebo dovezou čínské dělníky .
Mimochodem už jsem se tu na to nedávno ptal. Pokud vezmeme za předpoklad stále hlásanou postupnou expanzi Číny na Západ (skrze střední Evropu), tak logickým pokračováním krize CEFC by bylo jej převzetí přímo čínskou vládou – skrze její státní agenturu, jak se ostatně nedávno psalo – a to tedy a hlavně pro převzetí (udržení v čínských rukou) zde získaných akvizic firmy CEFC.
Zatímco její nynější převzetí J&T Private Investments nedává z hlediska čínské politiky smysl – že by zrovna Číně (u které je zadlužen celý Západ) chybělo těch pár šušňů na zaplacení pohledávek CEFC?
No.. zkusím odpovědět jinak než minule,,, Číňané zde narazili na evropský, dosti spletitý právnický systém, a i když se dosud domnívali že ho dovedou využívat, na místní právnické „borce“ přece jen nestačí. Čímž netvrdím že J&T převezme rychle CEFC, spíše se to bude právně řešit dalších 20 let (jako v řadě podobných případů), a ani bych se nedivil kdyby nakonec miliardové škody musel uhradit náš stát…
No ja by som nehladal pravdu v pravnom systeme europy a zeby J&T dokazalo paradne okabatit cinanov z CEFC i ked aj toto je trosku pri ich historii pravdepodobne. Obratil by som pozornost nato ze chceli predat 50% a urad im to dovolil ale v januari zastavila Ceska Narodna Banka. CEFC SA odvolal ale v marci ponuku 950 milionov stiahli. No a teraz J&T vyriesilo problem tak ze za polovicu z 950 milionov, teda za 450 milionov eur za polovicu pozadovaneho kedze tam maju 49 percent v matke prevezme J&T CEFC. Co je v principe to iste. Koza cela vlk syti len Tvrdik pride skratka…
Autor či autoři úvahy jak začala vysoká hra o Česko načrtli jen hrubý obraz počátku této “ hry „. V komentáři není dostatek prostoru pro doplnění dalších údajů aby obraz byl úplný.Zde je jen několik významných faktů, na které by se nemělo zapomínat. Příběh začíná už před řadou let vznikem dvou na sobě nezávislých útvarů – China investment forum a Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce. Zakladatelem fóra byl jistý pan Hýl a v čele komory tehdy stáli pánové Birke ( starosta Náchoda),exministr Tvrdík, exministr Kohout. Zakladatelé komory byli vrcholnými politiky sociálních demokratů.Páni z komory se na Čínu zaměřili po ztrátě úředních pozic. Jistou úlohu zde zřejmě sehrálo i šanghajské Expo. Na základě dalšího vývoje lze ale předpokládat, že hlavní inspirují silou bylo PPF pana Kellnera. PPF zřejmě donutilo zakladatele Čínského investičního fora vzdát se jejich díla ve prospěch oné smíšené česko-čínské komory pánů Tvrdíka,Kohouta a Birkeho. Vznikl organismus, který se nakonec usídlil v nemovitostech CEFC. Vidina velkých peněz přitáhla na tuto cestu i další politiky, kteří přišli o výnosné úřady.Fülle,Nečas atd. Našla v nich snad Čína nové přátele ? Dovoluji si o tom pochybovat. Křiklavý je příklad pana Birkeho, náchodského starosty. Kudy chodil tudy nešetřl chválou Číny -avšak rok za rokem na jeho radnici vyvěšují vlajku svobodného Tibetu. Což je téma, které dokáže Čínu podráždit do krajnosti. Od počátku roku 2017 nemá už Birke místo ve vedení česko-čínské smíšené komory. Zato ve vedení komory zasedli dva pánové z vrcholného managementu PPF. Agentura Reuters nejméně dvakrát naznačila, že to byla především PPF, která usilovala o zlepšení vztahů ČR s Čínou, aby získala celostátní licenci pro své obchody na tomto obrovském trhu. V době návštěvy čínského prezidenta u nás PPF tuto licenci obdržela.