Ilustrační foto: Kees Metselaar, Profimedia.cz

Jan Žabka: O TikToku na TikToku. Český rozhlas by měl na čínské síti zůstat

Napsal/a Jan Žabka 24. března 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Český rozhlas končí na TikToku. Rozhodnutí přišlo po varování NÚKIB, že čínská síť představuje bezpečnostní hrozbu. To je bezesporu pravda, avšak stejně jako novináři reportují z nebezpečných oblastí, neměli by ignorovat ani TikTok. Spíše než z něj odcházet mají dodržovat zásady bezpečnosti. Síť navíc mohou využít, aby před ní varovali.

„Český rozhlas doposud využíval na sociální síti TikTok profily Radia Wave a zpravodajského serveru iROZHLAS.cz. Po vnitřní diskusi jsme se rozhodli naše aktivity na této sociální síti pozastavit na neurčito,“ uvedl generální ředitel René Zavoral v prohlášení rozhlasu.

Po dánské veřejnoprávní stanici DR a britské BBC jde o další evropské veřejnoprávní médium, které po vlně varování západních tajných služeb a bezpečnostních úřadů proti čínské síti zakročilo.

Na první pohled rozumné rozhodnutí, které není nutné zpochybňovat. Nebo by přeci jen novináři a média měli na TikToku zůstat?

Odstraňovat účet není nutné

Je pravda, že TikTok je bezpečnostní riziko. Sociální síť s možným přímým vlivem totalitního státu je hrozba, která v budoucnu může vést k zneužití dat občanů, například k efektivnějšímu zacílení vlivové operace Číny v našem prostředí. 

Přesto bezpečnostní riziko není důvodem, proč by novináři měli síť přestat používat. Novináři běžně pracují i v potenciálně nebezpečném prostředí, zvykli jsme si na to u přírodních katastrof nebo válek. A měli bychom se to naučit i u kybernetických hrozeb.

Navíc ani NÚKIB veřejnost, včetně novinářů, v doporučení nevyzval ke smazání a nevyužívání aplikace: „Široké veřejnosti Úřad doporučuje věnovat pozornost tomu, jaké přístupy aplikace TikTok požaduje, jaká data shromažďuje a jakým způsobem s nimi nakládá,“ napsal pouze úřad.

Místo „pozastavení aktivity na neurčito“ je tak lepší, aby novináři zvolili bezpečnější přístup při využívání sítě. TikTok sbírá v podstatě stejná data o svých uživatelích jako jiné globální sociální sítě. Přesto žádné médium na těchto sítích neruší své profily a nezakazuje je svým zaměstnancům.

Rozdíl je pochopitelně v tom, že data z Facebooku, Instragramu či Twitteru směřuji do spojeneckých Spojených států. Podobně jako data technologických gigantů Microsoft či Google v podstatě při každém našem kroku na internetu.

Zato data z TikToku skrze mateřskou firmu ByteDance mohou skončit v nepřátelské Číně… což je ale minimálně v novinářské komunitě známé od počátku TikToku.

Nehledě na to, kde data končí, novinář by se měl vždy snažit, aby jich poskytoval komukoli co nejméně. Obzvlášť pokud pracuje s citlivými informacemi a utajovanými zdroji nebo má skrze zařízení přístup k redakčním věcem. V ideálním světě by tak měl mít zvláštní telefon, který bude používat výhradně pro sociální sítě.

V dnešním světě plného obav výhradně z TikToku by pro zmírnění napětí stačilo na samostatném telefonu mít čínskou platformu a tu používat pouze tam. To by mělo novináři zajistit, že jeho zbylá data nebudou v ohrožení.

„Je důležité být tam, kde je publikum. Na druhou stranu publikum je tam, kde je obsah, a novináři tak mohou síť činit zajímavější a pro lidi přitažlivější.“
(bezpečnostní expert Michał Woźniak)

Ostatně síť plně nezavrhla ani dvě výše zmíněná veřejnoprávní média. Britská BBC sice zakázala síť na pracovních telefonech, ne však pro „novinářské a byznysové účely“. Profily BBC mají na síti miliony sledujících a pro stanici jde o cestu, jak oslovovat nové publikum.

Dánská stanice DR na TikToku dosud nepůsobila a pouze pozastavila chystaný projekt, který měl být se síti spojený. Nyní ji vedení nedoporučuje svým zaměstnancům používat. Ale ani jim to nezakazuje. Pro novináře, kteří se platformě pracovně věnují, pak zařídila speciální „tiktokové telefony“.

O TikToku na TikToku

Dokud síť není plošně omezená a je přístupná milionům lidí, kteří ji i přes varování úřadu, o kterém pravděpodobně většinou ani neslyšeli, budou používat, je chyba, když tam novináři nebudou poskytovat své informace. Mohou tam totiž oslovit nové publikum a zprávy přinést lidem, ke kterým by se jinak vůbec nedostali.

Toto polský bezpečnostní expert Michał Woźniak v rozhovoru s autorem tohoto textu označil za novinářské dilema: „Je důležité být tam, kde je publikum. Na druhou stranu publikum je tam, kde je obsah, a novináři tak mohou síť činit zajímavější a pro lidi přitažlivější.“

Kvalitní médium skutečně může TikTok pro část uživatelů dělat přitažlivějším. Popularita sítě však v Česku strmě stoupala už v době, kdy tam v podstatě žádná média ještě nebyla – tedy ještě zhruba před rokem.

Dnes již rozjetý vlak v podobě sítě o více než dvou milionech českých uživatelů příchod nebo odchod nějakého média, jakkoli veřejnoprávního, ovlivní jen minimálně. Spíš ale vůbec. Médium se jen připraví o své potenciální publikum, a to zase o kvalitní novinářský obsah.

I příklad Českého rozhlasu, konkrétně projektu iRozhlas.cz, ukazoval, že předávat informace atraktivní a inovativní formou pro mladé lidi má potenciál. Za tři měsíce jeho profil měl skoro pět tisíc sledujících a jeho nejsledovanější příspěvek měl milion zhlédnutí. Na generování zisku to není, ale roli veřejnoprávního média v oslovování všech skupin obyvatelstva to plní.

Na místě je také nezapomínat, že TikTok nemusí novinářům sloužit jen jako prostor pro sdílení jejich práce v novém inovativním formátu. TikTok je také zajímavé novinářské téma a zdroj informací, se kterými pak lze dále pracovat. Je možné jej monitorovat, analyzovat a informovat o něm. To není možné, pokud se mu novináři budou vyhýbat.

To je i pozitivní stránka probíhající tiktokové debaty o rizicích, bezpečnosti a čínském vlivu. Z taneční sítě pro děti se po letech stalo novinářské téma, kterému je věnován dostatek pozornosti. Teď už je ji akorát potřeba směřovat někam, kde se to lidí týká nejvíce – na TikTok.


Redakce HlídacíPes.org má na platformě TikTok také svůj účet. Ve svých videích se věnuje problematice dezinformací a způsobům, jak nepravdivé informace vyvracet. Na ukázku videa se můžete podívat zde: 

@hlidacipes Lidé, kteří neexistují. Generátor falešných lidí ThisPersonDoesNotExist je děsivý, ale zatím ne dokonalý. Více ve videu. #FactFeed #fyp ♬ původní zvuk – HlídacíPes.org

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)