Foto: Se souhlasem Pixabay

Jan Žabka: Důvěřuj, ale prověřuj. Stránka Dezinformace více škodí, než pomáhá

Napsal/a Jan Žabka 13. listopadu 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Český internet v posledních letech zažil boom projektů zabývajících se problematikou dezinformací. Některé z nich mapují dezinformační aktivity na českém území, jiné se věnují ověřování zavádějících informací. Občas se ale objeví i takové, které se sice staví do pozice bojovníka proti dezinformacím, ale v zásadě užitečné snaze ve skutečnosti  spíše škodí. Jedním z nich je i projekt s názvem Dezinformace.

Iniciativa Dezinformace funguje jako stránka na sociální síti Facebook, provozuje ji jistý Patrik Janda. Proklamovaným cílem je organizace přednášek o dezinformacích a hybridní válce a sdílení informací o dezinformacích.

Jako domovská stránka projektu je uveden web dezinformace.com, který však nemá žádný veřejný obsah. Nápis v profilovém obrázku na Facebooku návštěvníka vyzývá: „Zastavme šíření falešných zpráv.“

Stránka je aktivní od loňského roku a většinu času fungovala jako agregátor tématických videí a článků. V době předkoronavirové se na ní objevovaly ryze neautorské příspěvky především o ruských dezinformačních aktivitách a hybridní válce.

To se změnilo letos v březnu, kdy se v Česku začaly objevovat první případy nákazy koronavirem. Stránka naskočila na vlnu nového mediálního fenoménu a přizpůsobila tomu svůj obsah. Objevovat se tam ale začaly i dosti pochybné příspěvky, které s bojem s dezinformacemi nemají pranic společného.

Práce s informacemi v době koronaviru

K vidění jsou třeba odkazy na několik epizod satirického pořadu Čína bez cenzury amerického moderátora Chrise Chappella o koronaviru. Hned vedle toho videa a články, na nichž odborníci z řad lékařů bagatelizují epidemiologickou situaci a zpochybňují zaváděná opatření.

To by samo o sobě nebyl takový problém, pokud by se projekt nevydával za bojovníka proti dezinformacím. Názor nelze nikomu zakázat, ale s fakty a s factcheckingem to má pramálo společného. Místo toho stránka, která se pasuje do role bojovníka proti dezinformacím, šíří nepodložené informace, které jdou například proti vědeckému konsensu. Pokud nabízí pohled jiný, měla by jej mít pečlivě podložený argumenty. To se ale neděje.

Z projektu s cílem „sdílet informace proti dezinformacím“ se tak stává hlásná trouba lidí, kteří sice nemají relevantní data, ale neváhají vynášet odvážné predikce a soudy, jež pravděpodobně podporují pohled na věc pana provozovatele.

Jistě platí, že ne každý, kdo si napíše status na sociálních sítích, je novinář, a ne každý bloger je odborník na dezinformace. Ověřovat informace může každý a o to víc by to měl dělat ten, kdo se tváří, že přichází s iniciativou proti dezinformacím.

Vykopaná válečná sekera s Manipulátory

Patrik Janda, autor projektu, se létem počínaje náhle pustil i do „ověřování informací“ z českých médií jako je Česká televize, Novinky a další. Opakovaně  neváhá koronavirus přirovnávat k běžné chřipce a bazíruje na tom, že „umřít s covidem neznamená na covid“.

To, že koronavirus není běžná chřipka by snad teď už mohli chápat všichni. Nejen kvůli jeho následkům, ale také kvůli tomu, kolik lidí na něj v Česku již zemřelo. Podle Státního zdravotního ústavu v případě chřipky jde zhruba o 1,5 tisíc obětí ročně, počet obětí koronaviru se nyní blíží již šesti tisícům.

Stránku projektu poslední týdny navíc plní i příspěvky kriticky věnované serveru Manipulátoři, který se dlouhodobě věnuje vyvracování hoaxů a falešných zpráv. Jednou z údajných dezinformací, které měl web šířit, je článek ze září, ve kterém uvádí na pravou míru hoax o tom, že se „internetem šíří fámy o tom, že někdo z jejich známých byl poslán na test COVID-19, vzdal to a následně mu přišla SMS zpráva, že je pozitivní“. Web Manipulátoři zprávy označil za takzvané městské legendy.

Janda z Dezinformací to rozporuje, opírá se o oznámení pražské Všeobecné fakultní nemocnice z konce října, že se objevily „hackerské útoky“ s podvodnými zprávami s falešnými výsledky na koronavirus. Mezi zdroji, kterými svůj údajný „factchecking“ opírá je mimochodem i text na HlídacíPes.org, kde se problému věnoval autor tohoto textu.

Pokud by však Janda skutečně pořádně text četl, věděl by, že tato skutečnost nijak nedokazuje to, že výše uvedený hoax nebyl hoaxem…  Spíše jde o ukázku toho, jak se jsou šiřitelé dezinformací schopni rychle adaptovat a z hoaxu stvořit realitu.

Samozřejmě nikdo není neomylný, každý může udělat chybu, jsme lidi, ne stroje. Je ale poněkud smutné sledovat to, jak se jeden možná kdysi bohulibě zamýšlený projekt pro boj proti dezinformacím sám mění spíše ve zdroj dezinformační.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)