Jedna paní povídala, nebo skutečná zpráva? Podvodné výsledky testů na Covid už nejsou hoax

Napsal/a Jan Žabka 27. října 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Pražská Všeobecná fakultní nemocnice upozorňuje na útoky hackerů, kteří lidem rozesílají podvodné SMS zprávy s falešnými výsledky koronavirových testů. Tuhle zprávu nedávno publikovala řada médií, o těchto podvodech se ale ještě nedávno mluvilo jako o vymyšlených hoaxech. Je to dobrý příklad, jak si trénovat pozornost vůči falešným zprávám v každodenním životě.

„Možná i vám už přišla sms zpráva nebo mail s výsledkem testu na COVID-19, přestože jste na testech vůbec nebyli. Jde o falešné a podvržené informace,“ varuje Všeobecná fakultní nemocnice a dodává, že takové zprávy poškozují testované pacienty a straší ty, kteří na testování nebyli.

Hackerské útoky se podle nemocnice týkají i dalších zdravotnických zařízení a zabývá se jimi už také Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost.

O zmíněném případu ze Všeobecné fakultní nemocnice informovala následně i ČTK a její zprávu publikovala i další zpravodajská média. Všude ale chyběla poměrně důležitá zmínka o tom, že se o podobných zprávách v uplynulých týdnech mluvilo jako o hoaxech.

Jedna paní povídala

SMS zprávy s falešným výsledkem testu na Covid dnes mohou leckomu připadat povědomé. Na sociálních sítích se už delší dobu šíří příběhy o tom, jak se „známý známého“ šel otestovat, ale po několika hodinách čekání to zabalil a později mu přišla zpráva, že je pozitivní.

O těchto falešných zprávách média informovala na začátku října jako o hoaxech, což v kontextu aktuálních hackerských útoků může být matoucí. Jak totiž může něco současně být i nebýt hoax?

Je proto dobré si připomenout hlavní rozdíl mezi oběma případy – zatímco tentokrát s informací přišla sama instituce, kterou lze snadno dohledat a lze ji kontaktovat, předtím šlo o anonymizované zprávy typu „jedna paní povídala“.

Zdroje těchto zpráv se tehdy pokoušel dohledat a kontaktovat server Manipulátoři.cz, žádnou odpověď však nedostal. O údajných falešných výsledcích testů neměla informace ani hygiena nebo ministerstvo zdravotnictví.

Zároveň šlo o typickou poplašnou zprávu, která se na toto téma neobjevovala pouze v Česku, ale také na Slovensku. Podobné zprávy jsou přitom klasickým příkladem takzvaných městských legend, mezi lidmi sdílených příběhů, které jsou na „první dobrou“ uvěřitelné, ale po krátkém zamyšlení často nelogické.

To, že dnes podobné SMS skutečně přicházejí lidem do mobilních telefonů, tak ještě neznamená, že předtím nebyly jen vymyšlené. Jako už tolikrát v otázce důvěryhodnosti senzačních zpráv ale i v tomhle případě platí: Záleží na tom, kdo nám to říká – známá nemocnice, nebo anonym?

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)