Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
archer10 (Dennis) (73M Views) via Foter.com / CC BY-SA,

Jan Urban: Vážený otče arcibiskupe…

Pražský arcibiskup Dominik Duka ve východomoravských Osvětimanech, odkud pochází prezidentův kancléř Vratislav Mynář, v polovině června odslouží slavnostní mši. Signatář Charty 77 Jan Urban ho v této souvislosti veřejně požádal o modlitbu a rozhřešení pro 265 obětí masakru v nedaleké Horní Moštěnici.   

Dominik Duka

Arcibiskup pražský

ARCIBISKUPSTVÍ PRAŽSKÉ

Hradčanské nám. 56/16,
119 02 Praha 1 – Hradčany

Vážený otče arcibiskupe,

Obracím se na Vás, nejvyšší morální a duchovní autoritu katolické církve, s pokorou a smutkem. Prosím Vás o modlitbu a opožděné rozhřešení pro dvě stě šedesát pět obětí masakru, při kterém vojáci československé armády osmnáctého června roku 1945 v Horní Moštěnici u Přerova popravili během sedmi hodin sedmdesát jedna mužů, sto dvacet žen a sedmdesát čtyři dětí mladších čtrnácti let. Nemluvňata byla střílena v náruči svých matek. Jediným hříchem a zločinem zavražděných byla jejich německá národnost, a to, že se chtěli vrátit do svých domovů na Slovensku.

Jejich těla byla už v roce 1947 Státní bezpečností tajně exhumována a spálena. Na místě jejich popravy, které od sedmnáctého století nese jméno Švédské šance, byl teprve v posledních letech vztyčen skromný památník.

Vážený otče arcibiskupe,

Je úctyhodné, že jste se stal členem Českého svazu bojovníků za svobodu právě v Lidicích, které jsou symbolem totalitního bezpráví a pomsty na nevinných. Je správné kdykoliv připomínat zločiny nekřesťanské zaslepenosti, ať už k nim došlo kdekoliv. Na Švédských šancích bylo rukama a z rozkazu našich krajanů zavražděno víc lidí, než v onen tragický první den v Lidicích.

Sedmnáctého června máte v úmyslu navštívit Osvětimany a poutní místo Klimentek, necelou hodinu jízdy od Švédských šancí. Prosím Vás, vážený otče arcibiskupe, abyste ve jménu víry a křesťanské lásky ve stejný či následující den posloužil modlitbou na Švédských šancích věci historické pravdy, usmíření a odpuštění.

S úctou

Jan Urban

Signatář Charty 77


Čtěte též:

Jan Urban: Zapomenutý masakr, při kterém bylo zavražděno více lidí než v Lidicích

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

19 komentářů

 1. Jiří Ševčík napsal:

  Doufám, že pan „nositel řádu charty 77“ požádá také nejvyšší duchovní autority německa a polska, aby se modlili za utrpení,které způsobili jejich soukmenovci na těšínsku a v českém pohraničí, které tak humanitárně v roce 1938 obsadili.

  • Petr Homoláč napsal:

   Tohle nebyla příliš vhodná připomínka, tohle srovnání hodně kulhá – při obsazení Sudet Němci v roce 1938 byli oběti na životech civilistů v řádu jednotlivců, maximálně desítek. A Češi odcházeli sami, mohli zůstat kdyby chtěli. Naopak při násilném vyhánění Němců ze Sudet v r.1945 se oběti počítají na desetitisíce. Prezident Beneš to svými veřejnými projevy dokonce podporoval. Až po válce, kolektivní vina a msta na bezbranných i nevinných, je to prostě hanba.
   Dvojnásob ke studu je, že Klaus Benešovi před pár lety in memoriam ještě udělil nejvyšší státní vyznamenání.

   • Petr Homoláč napsal:

    Říká se ovšem, že Beneš vlastně plnil Stalinův rozkaz. Nejvíc se to totiž hodilo Stalinovi – je jasné, že kdyby tu byly zůstaly miliony Němců, nikdy by Rusové nemohli s Československem provádět to, co pak prováděli. Byli bychom daleko více v situaci Východních Němců, kteří celá 50.léta jezdili úplně volně do Západního Německa! A zůstávali jich tam miliony, proto pak teprve v 60.letech postavili zeď a udělali z toho na 20 let taky kriminál, ovšem proti tomu našemu byl vždycky fešáckej. Vyhnáním Němců jsme se stali plnohodnotnou Východní Evropou, s níž si Rusové můžou dělat co chtějí. Nakonec proto asi Klaus odměnil Beneše. A Zeman jen pokračuje. Naši prezidenti jsou většinou ruští kolaboranti.

    • Sandy napsal:

     Máte to pane Homoláč trochu popletené-ten odsun občanů Velkoněmecké říše byl výsledek Postupimi a vymyslel to pan Chambrelain-nám známý z Mnichova a odsun těchto občanů Velkoněmecké říše proběhl v celé Evropě

 2. Jan Urban napsal:

  Vážený pane Ševčíku,

  křesťanská úcta a láska k životu není soutěž. Nelze říci, že budu člověkem víry až potom, kdy to udělá někdo jiný. Buď jsem, anebo ne. Krom toho, polské a německé „nejvyšší duchovní autority“ o hrůzách války, i vině „svých“ mluví už od šedesátých let minulého století. A, s prominutím, za Chartu 77 se řády nedávají.

 3. Pavel Kuchnyka napsal:

  Děkuji Vám pane Urbane.

 4. Pavel Adámek napsal:

  Vážený pane Urbane. Bůh je mrtev. Vám to neřekli? Pan Duka udělá lépe když zůstane doma, úlitbami k bohům se nic v běhu světa nezmění ani v budoucnosti a už vůbec ne v minulosti.
  Vzpomínka na události v Horních Moštěnicích je úkolem (a povinností) politiků, kteří jediní mají možnost (a povinnost zabránit opakování takových to činů v budoucnosti.

  • Jana Tesaová Dlabková napsal:

   Kdo řekl Vám, že Bůh je mrtev?

   • Medikolog napsal:

    Mě to řekl přeživší bitvy u Stalingradu. Boha viděl padnout v řadách Wehrmachtu.

 5. Jiří Ševčík napsal:

  Váženy pane Urbane,
  má odpověď nebyla určena duchovním autoritám, ale Vám. Chtěl jsem Vám jen říct, že zasvěceně byste měl psát především o tom co jste sám prožil. Na rozdíl od Vás, já u toho byl.

  • Tomáš Velímský napsal:

   To Jiří Ševčík. U toho střílení?

  • Bublina napsal:

   Co svědomí? Spíte?

  • Jan Urban napsal:

   Vážený pane Ševčíku,

   takové už je řemeslo historikovo – psát a snažit se i hodnotit to, u čeho našinec nebyl. Snažit se, na základě co největšího množství dokumentů a svědectví pochopit, a s nějakou vírou v hodnoty i vysvětlit, co se stalo, proč se o tom mlčelo, a kde je v tom všem člověk. Nebyl jsem v roce 1938 v českém pohraničí. Zažil jsem však tolik válek, abych poznal, že jsou všechny stejné. A že nepotrestané a zamlčené zlo společnost ničí. Otevřenost a hledání společných hodnot naopak uzdravuje. Neomlouvám žádnou nespravedlnost. Jenom odmítám mlčet o nespravedlnostech, které spáchali „naši“ – ubozí vrazi v československých uniformách.

   • Jiří K. napsal:

    pane Urbane, Ševčík není historik, proto nemusí nic dokládat důkazy, stačí přeci, když řekne, že u toho byl a Vy máte mlčet…navíc, pokud je pravda, co tvrdí, tak žádné svědomí mít nemůže, když takové zrůdnosti neodsuzuje a bůhví, zda se jich přímo neúčastnil, když je tak „v obraze“. Je bohužel pravda, že takoví lidé byli jsou a budou a není jich málo, kteří nebudou chtít nikdy dokazovat, co se stalo, v jakých souvislostech a kdo za to skutečně může, když vidí jen černobíle. Žiji v pohraničí s Německem, v bývalé NDR máme z té doby německé přátele, i přesto, že nám náckové zavraždili příbuzné, posuzuji lidi jednotlivě a až když je poznám osobně, vím jediné, pana Ševčíka bych rozhodně osobně poznat nechtěl, protože tuším, že bychom si neměli co říct…Vám Děkuji za Vaši práci, občas jsem Vás vídal v TV a Vaše postoje a názory bylo mi sympatické.

 6. Taoiseach napsal:

  Obávám se, že Jeho Eminence postrádá odvahu. Na rozdíl například od otce Bergoglia…

 7. pavel napsal:

  pane Ševčíku vy jste byl u toho střílení??????takže jestli tomu tak je musíte mít černé svědomí)))))))))))

  • Sandy napsal:

   Obávám se ,že pan Ševčík píše o tom co se dělo na Těšínsku v roce 1938 kde pravděpodobně byl on a jeho blízcí terči , nikoliv lovci a proto asi nemá černé svědomí

 8. Mojmír Pazdera napsal:

  Proboha, napište alespoň správně název obce. Jedná se o Horní Moštěnici. Mojmír Pazdera

  • Robert Břešťan napsal:

   Jde o chybu redakce, díky za upozornění.

Přidávání komentářů není povoleno