Miloš Zeman. Foto: Stanislav Heloňa / MAFRA / Profimedia

Jan Urban: Usnesení o neschopném Zemanovi rozdělí politiky na odvážné a zbabělé

Napsal/a Jan Urban 3. června 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Vynikající český spisovatel, básník, diplomat a někdejší ministr Jiří Gruša trefně označil v dobách prezidentování Václava Klause Pražský Hrad za „sídlo českého žvástu“. Poslední výroky mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka svým smutně poetickým způsobem plně potvrzují setrvalost tohoto stavu.

Senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost včera oznámil, že navrhuje plénu horní komory Parlamentu přijmout Ústavou předepsané formální usnesení o tom, že prezident není schopen vykonávat svoji funkci.

Ústava uvádí pro tento zcela výjimečný krok přesnou proceduru – stejné usnesení musejí přijmout nadpoloviční většinou obě parlamentní komory a zákonodárnou mocí okleštěný prezident se potom do deseti dnů může obrátit na Ústavní soud, který musí o věci bez odkladu rozhodnout v plénu. Princip vyvažování mocí, jak má být.

Jiří Ovčáček, muž ve funkci oficiálního mluvčího českého prezidenta, ovšem označil tento legitimní postup senátního výboru, plnícího navíc zadání senátního pléna, jazykem totalitního prokurátora Urválka během tří hodin postupně za „rozvracení republiky“, „organizovaný pokus o státní převrat“ a „opoziční špínu“.

V demokracii musí platit, že žádný výkon moci nesmí zůstat bez kontroly. Konečně tedy Senát svoji ústavní povinnost kontroly prezidenta začal vykonávat.

Kdo zastaví špínu

Ovčáčkovo první vyjádření na Twitteru stojí za to ocitovat vcelku:

„Zcela lživý útok organizované skupiny senátorů na prezidenta republiky je útokem na ústavnost, svobodu a demokracii. Krok skupiny senátorů vyvolává vážné podezření z trestného činu podle § 310 Trestního zákoníku – rozvracení republiky.“

Text celého § 310 Trestního zákoníku později dokonce na svůj twitterový účet „odložil“. Jen si v rozrušení nevšiml, že zákonodárce podmiňuje použití tohoto paragrafu účastí na „násilných akcích proti České republice nebo jejím orgánům.“ Takže první chyba.

Ve svatém rozhořčení navíc opomněl, že podle článku 27 Ústavy České republiky jsou poslanci a senátoři chráněni imunitou…, a že tedy mávat proti nim Trestním zákoníkem je trochu hloupé. Druhá chyba.

Později přišel dokonce s tvrzením, že šlo o „organizovaný pokus o státní převrat ve stadiu zrodu“ a vybídl příslušné orgány, aby si toho všimly a jednaly… Třetí chyba. Senátoři, jednající podle zákona na půdě Senátu a přesně v rámci jeho jednacího řádu, se státně převratně prostě chovat nemohou. I když se to, co říkají, leckomu na Hradě nelíbí.

Zcela nesmyslná je pak výzva (zopakujme, že mluvčího českého prezidenta), jíž mobilizuje bůhvíkoho zvoláním „tuto opoziční špínu musíme zastavit“. Nervózní a nesmyslná reakce málo orientovaného hradního úředníka, u nějž není jasné kdy za koho mluví, je přesto začátkem důležité ústavní epizody. V demokracii musí platit, že žádný výkon moci nesmí zůstat bez kontroly. Konečně tedy Senát svoji ústavní povinnost kontroly prezidenta začal vykonávat. Poprvé po třiceti letech.

Podrobit se Ústavě a ponechat na rozvaze Ústavního soudu posuzování jednání, chování a způsobilosti Miloše Zemana k výkonu tak důležité funkce by bylo symbolem politické odvahy na dlouhá desetiletí.

Mlčení jako přiznání zbabělosti

Přijmout Ústavou vyžadované identické usnesení v Poslanecké sněmovně však bude mnohem obtížnější. Jediná předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová si dovolila zveřejnit podporu postupu i senátorů ještě tentýž večer. Ostatní politické strany k nejvážnějšímu ústavnímu sporu polistopadovém období zatím mlčí.

Tato konfrontace před volbami jasně ukáže míru odvahy – a s tím i schopnost vést zemi. Zřetelně označí dělící linii mezi extremistickými formacemi kolem SPD a KSČM, které budou proruského prezidenta podporovat za každou cenu, a ukáže míru odvahy a zodpovědnosti každého jednoho poslance či poslankyně ostatních politických stran.

A mlčení politiků bude tím nejhlasitějším přiznáním zbabělosti. Podrobit se Ústavě a ponechat na rozvaze Ústavního soudu posuzování jednání, chování a způsobilosti Miloše Zemana k výkonu tak důležité funkce by bylo symbolem politické odvahy na dlouhá desetiletí.

Prezident dlouhodobě prokazuje neschopnost plnit svoji Ústavou předepsanou roli. Pokud poslanci nevyužijí šanci, kterou jim příští týden může nabídnout případné usnesení Senátu, stane se ze sídla českého žvástu něco ještě mnohem horšího. Ať už tato konfrontace dopadne jakkoliv, jedno zůstane jisté. Toto je hvězdná hodina Senátu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)