Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Miloš Zeman a jeho kancléř Vratislav Mynář. Foto: DAN MATERNA / MAFRA / Profimedia
,

Jan Urban: To, že prezident udrží tužku, nestačí. Hradní klika bojuje hlavně za sebe

KOMENTÁŘ. Když HlídacíPes.org začal už v polovině letošního roku upozorňovat na výrazné zhoršení jednání a fungování prezidenta Miloše Zemana, bylo to mnoha čtenáři vnímáno jako provokace. Uběhlo pár měsíců a bezvládný prezident musel být převezen na jednotku intenzívní péče, kde strávil čtyři týdny.

Do vojenské nemocnice se Zeman dostal až na poslední chvíli, výrazně podvyživený a v kritickém stavu. Policie dokonce proto začala vyšetřovat podezření ze spáchání trestného činu zanedbání povinné péče.

Po měsíci mlčení lékařů a mlžení prezidentské kanceláře se veřejnosti konečně dostalo vyjádření lékařského konzilia, z něhož lze vyčíst, že Miloš Zeman ve svých sedmasedmdesáti letech trpí nevyléčitelnou směsí chorob, je upoután na lůžko, ještě přinejmenším několik týdnů bude muset být vyživován voperovanou žaludeční sondou a nikdy už nebude schopen samostatné chůze či obstarávání vlastních potřeb.

Na Hrad už asi nedorazí

U normálního pacienta v Zemanově stavu by se podle oslovených lékařů nejspíše uvažovalo už jen o přechodu na paliativní léčbu, tedy „komplexní, aktivní a na kvalitu života orientovanou péči poskytovanou pacientovi, který trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo terminálním stadiu“. Jejím cílem je už jenom zlepšení kvality života pacienta a zachování jeho důstojnosti. V české politice však moc vždy převažuje nad vším ostatním – a nad důstojností především.

Sám prezident v krátkém rozhlasovém proslovu přiznal, že už nikdy nebude schopen plnohodnotného výkonu funkce, což je skutečným obsahem výroku, že „je schopen vykonávat základní funkce“. Ale až prý to půjde, tak hodlá z Lán podepisovat potřebné dokumenty a občas možná přijme i nějakou návštěvu.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Na Hrad už asi nedorazí, a na zahraniční cesty či jednání už vůbec ne. Ale to že nevadí, protože za rok a půl stejně ve funkci skončí, a domek na penzi v Lánech prý už bude mít dostavěný. Podle prezidenta se za celou tu dobu stejně nic důležitého dít nebude, tak co.

Předsednictví Evropské unie v roce 2022, spor se sousedním Polskem o důl Turów, nepředvídatelné Rusko, energetická krize, nejvyšší deficit rozpočtu v dějinách země a desítky dalších vnitropolitických i zahraničněpolitických problémů tedy podle Miloše Zemana nejsou a nebudou důležité.

Představa korespondenčního boxu nebo fotbalu je každému pochopitelným nesmyslem. Proč to u výkonu nejvyšší ústavní funkce nemá platit?

Politické strany se předhánějí v „přáních brzkého uzdravení“ – za scénou se ale připravují na nejhorší a kupují si čas. Podle dvou nezávislých zdrojů HlídacíPes.org se v minulých dnech uzavřela dohoda o neútočení a vzájemné výpomoci přinejmenším mezi částí nejužšího vedení ODS a prezidentovým týmem. Vzešla z diskrétního vyjednávání mezi poslancem Pavlem Blažkem a vedoucím Kanceláře prezidenta republiky Vratislavem Mynářem.

Aktivace článku 66 stále ve hře?

Oba se přes svoje jihomoravské kontakty znají už dlouhá léta, Blažek se velmi dobře zná i s Milošem Zemanem už z dob opoziční smlouvy před více než dvaceti lety. Osobně potvrdil, že za prezidentem byl za letošní rok – ještě před hospitalizací – několikrát „na konzultacích“.

Mluvčí ODS Václav Smolka na dotaz HlídacíPes.org potvrdil, že se minulý týden Blažek s Mynářem sešel, ale podle jeho slov „žádná taková dohoda nebyla ani jménem ODS, ani jménem pana poslance Blažka nikdy uzavřena“.

Podržme se ale ještě výše zmíněných zdrojů, které z pochopitelných důvodů nechtějí hovořit na jméno. Podle nich má ODS výměnou za to, že prezident rychle jmenuje vládu Petra Fialy, ve které bude právě Pavel Blažek ministrem spravedlnosti, znemožnit jakoukoliv senátní či sněmovní debatu o schopnosti prezidenta vykonávat úřad. Nově jmenovaná vláda by také neměla žádným způsobem útočit na Kancelář prezidenta republiky a případné vyšetřování podezření na několik trestných činů vedení kanceláře půjde péčí nového ministra spravedlnosti do ztracena.

Mluvčí ODS takové zákulisní dohody důrazně odmítá: „Vámi zmiňované informace se nijak nezakládají na pravdě.“ Další část jeho vyjádření citujeme v celku: „Nadále platí, že pokud prezident nebude schopen vykonávat úřad a činit potřebné ústavní kroky, pak je na stole aktivace článku 66. Představitelé ODS v Senátu i ve Sněmovně to opakovaně dali najevo. ODS předpokládá, že ministři nové vlády budou nominováni jako výsledek dohody stran, jež získaly většinu ve Sněmovně. A jako taková i bude v následujících dnech či týdnech jmenována a získá důvěru.“

Zní to jasně a rozhodně; faktem však je, že to byli právě představitelé ODS, kdo jako první začali brzdit diskuzi o zmíněné aktivaci článku 66 Ústavy o převodu pravomocí prezidenta. V obou parlamentních komorách se pravda ukáže už tento týden.

Stranou zájmu mezitím zůstávají nedůstojné poklesky Miloše Zemana, které právě v těchto dnech vyplouvají na povrch. Za jeho pomluvu legendárního novináře Ferdinanda Peroutky se po sedmi letech soudních tahanic muselo minulý týden omluvit jménem státu Ministerstvo financí. Sám prezident toho schopen nebyl.

Ve stejný den ostravský soud s ostudou smetl Zemanem a Marií Benešovou iniciovanou žalobu proti podnikateli Zdeňku Bakalovi a společnosti OKD. Nemělo by zapadnout, že jenom na právních nákladech prohraného sporu zaplatí stát nakonec možná až stovky milionů korun.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

33 komentářů

 1. jirka napsal:

  Copak že udrží tužku, hlavně jestli ještě vůbec udrží potřeby?

  • Stanislav napsal:

   neudrží

  • Adam napsal:

   Tužka jsou psací potřeby – no takže udrží. ….

  • Radomír napsal:

   Masaryk už, jak některým historikům známo, potřeby v poslední etapě výkonu funkce neudržel. Ale takové spekulace o „potřebách“ jsou hmm.. mimo mísu. Jan Urban píšící jako špičkový lékařský specialista s podrobnou znalostí aktuálního zdravotního stavu prezidenta republiky a se svou vážně míněnou a upřímnou starostí o to, zda jeho oblíbený prezident udrží tužku sám, nebo jen s dopomocí kliky od dveří Hradu, nutně musí budit respekt. A je nutné se ptát, zda by po Urbanově diagnóze a obavách neměli videokamera, radiové vlny, ošetřující lékař a konzilium rezignovat na své funkce a svěřit péči o prezidenta republiky právě jemu.

   • Jirka napsal:

    A ještě k tomu nechal střílet do dělníků !

   • Martin napsal:

    Masaryk taky není žádná modla, a to že se držel funkce do poslední chvíle byla jeho ostuda. Ale o zdravotním stavu zemana je jasno již dávno, to že se ta hradní hvězdná pěchota a další podržtaškové okolo (schiler. atd.) snaží mlžit je zbytečné, a oblbnou tak akorát lidi vašeho kalibru. To že je zeman zdravotně špatný již dlouho je realita.

   • Pavel napsal:

    Vy mate od konzilia jine info?

 2. petrph napsal:

  To je bohužel, ten problém, i mediálních elit (mezi které lze pokládat i pana Urbana), že na politické lídry (zde pana prezidenta) kladou zcela idealistické, leč vzájemně neslučitelné požadavky.
  Jistě že pan prezident Zeman nebude za nás jednat ani „..v předsednictví EU, ani řešit s  Polskem spor o důl Turów,, ani řadu dalších konkrétních problémů.
  Nikoliv, že by to podle něj nebylo důležité, leč je to zcela mimo jeho pravomoce, a na zcela jiné, dohadovací úrovni.
  Sice by se dalo říct, že má onu ceremoniální část role hlavy státu. To by ovšem nesměl mít proti sobě takové elity, které (jak ostatně pan Urban v závěru nezapomněl připomenout) ho i za chybu v ceremoniální projevu dokázali udat a pohnat k soudu.

  No, pokud by z toho mělo vyjít nějaké , resume pro pana Zemana. raději už se k ničemu nevyjadřovat vůbec, a do konce svého období, dělal jen to co ze své funkce dělat musí. Což tedy, i v  tomto zdravotním stavu (doufejme) zvládat bude.

  A v delším období uvažovat, zda ten úřad prezidenta, jako sekundární hlavu státu nezrušit vůbec. Na tom by se třeba i politické strany (výměnou za pár další postů ministrů) mohly dohodnout taky…

 3. Emil napsal:

  Pan prezident držel propisku tak pevně, jakoby byl nablízku Václav Klaus…
  Mynář mu ji musel ze sevřených prstů vykroutit…
  Už to svědčí o mnohém…
  Normálně se přece podepíše a ihned sám podá propisku Mynářovi…
  Nehledě k tomu, že německy domluvil, spadla mu hlava a ihned spal…
  Kdyby takto proběhlo jmenování vlády, tak by to bylo v pořádku?
  To snad nemůže NIKDO myslet vážně!

  • pablo41 napsal:

   petrpeh ano.

  • petrph napsal:

   Tedy, že bych k tomu cynicky dodal, díky novému novému občanskému zákoníku, který si vymyslel náš pan nejoblíbenější politik pan Pospíšil, lze odsouhlasit smlouvy i ústně.
   Tudíž, ve Vašem případě, kdyby jste toho řekl i jen třetinu co pan Zeman , ani by jste to ani tou propiskou podepisovat nemusel, a už by to bylo právně platné a musel jste nějaké obskurní firmě platit až do smrti..

 4. Ratibor Toufar napsal:

  Ten člověk je evidentně na hranici svéprávnosti. Jeho zhroucené ego si nedokáže přiznat, že je na konci a odejít s jakous takous ctí. Slušnost prezidenta Zemana byla a je jeho jedna ze slabých stránek.
  Zdravím J. Urbana.

  • Jiří Stibůrek napsal:

   A kde bude bydlet,když bungalov mu dostaví až v roce 2022-3

   • Adam napsal:

    Na Volšanech. ……

   • Ondrej napsal:

    tak to je jeho problem, ale uz nema davno co delat v teto funkci ostuda kolaborantska..ted uz na to proste nema fyzicky a musi to skoncit cim drive tim lepe!!

  • pablo41 napsal:

   Mluvíte o „petrph“ nebo o Zemanovi nebo dokonce o obou ?

 5. Jan Kudlanka napsal:

  Už dávno ne.

 6. pamětník napsal:

  Pochybnosti o trvalosti „vlády Petra Fialy, ve které bude právě (Don Pablo) Pavel Blažek ministrem spravedlnosti“ jsou jistě závažnější než ty, co pan prezident udrží v ruce… Třeba vesla ve člunu mohou ovládat jeho věrní strážci, nejlépe pod dozorem / navigátora z Ovčince.

 7. Veselý jiří napsal:

  Bohužel,to nejhorší co mohlo potkat slušné lidi v ČR ,je vládnutí zemana a jeho slouhů.Zůstala po nich spálená země,bohužel bez trestu.

  • Jitka Myšková napsal:

   Naše země nevzkvétá. A jde tentokrát o hodně. Doufám, že si jsou tohoto faktu vědomi zejména vítězové voleb. A že kšeftíky : my vám a vy nám, už skončily . Stejně jako KSČM. Pokud by tomu tak nebylo, je ODS skutečně strana jejích pohrobků, schopných všeho.
   Jsem volička SPOLU a nechci aby se mě jednou moje děti ptaly, proč jsme to dopustili, proč jsme znovu naletěli…převlékačům a politickým vekslákům.

  • Tondach napsal:

   Jaký bohužel? Vždyť si ten úděl sami zvolili!

 8. A. S. Pergill napsal:

  Já si přeji i jeho návrat na Hrad. Alespoň na pár týdnů. Už pro ten jekot našich „krasoduchů“.

  • Martin napsal:

   jak říká Halík – zeman už dávno zemřel, ale ostatní mu to ještě neřekli. Nejvýstižnější a nejvtipnější bonmot který jsem kdy slyšel. Ty zemanovy překonává o několik délek :-).

   • A. S. Pergill napsal:

    Proto ten Zemanův bonmot o Halíkovi a katolících 🙂

    • Pavel napsal:

     Tak, tak, ztrapnit se nebylo čučkařovi nikdy cizí, stejně jako tobě.

 9. voros jozef napsal:

  Domnival jsem se, ze nas prezident ma reprezentovat.Jestlize napul dementni clovek,
  kteremu vedou myslenky a ruku ti tri panove z hradu a socialni odbory jenom necinne prihlizeji ,jak se zneuziva senior ,pak je to urazka vsech slusnych obcanu Ceske republiky.Jozef

 10. Horymír napsal:

  Celou dobu,co je prezident Zeman ve funkci,pan Urban a spol. nemohl přenést přes osrdí,ze prezident odmítá být jen kladečem věnců a jako první přímo zvolený prezident si uzurpuje práva,co mu nepříslušejí. Cokoli udělal nebo řekl, bylo zkoumáno,překrouceno,vytrženo z kontextu a dezinterpretováno. Vše bylo špatně a ostudně. Samotná demokracie se otřásala v základech. Teď náhle pan Urban chce,aby prezident řešil vše a ihned a osobně! Co to? Co to?

  • Jirka napsal:

   To nic ! to nic, jen to že dnes už nemůže být ani tím kladečem věnců, a demokracie se přestala otřásat v základech. Paňátno ?

  • Toky napsal:

   Nikdo nemá dost odvahy se toho ksindla zbavit.

 11. Jarmila napsal:

  MZ byl vždy zlý , mstivý. Pamatoval si všechny, kteří řekli, že ho volit nebudou. Na hrad se prolhal, vzpomínám si, jak lhal o Karlu Schwarzenbergovi. Za stav , který si způsobil nemohou lékaři, ani
  rodina.V vyhovovat může pouze jeho kanceláři, aby se vyhli trestům za rozkrádání. Myslím, že veliká obává o jeho zdravím plyne z výchovy, upřimná nen8. Spíš smutek, že nebyl zvolen někdo, kdo republice pomůže. Kdyby Zeman zůstal na Vysočině, byl by zdravější.Opravdu republice velice ublížil. Vědomě zneuživallidi, kteří jsou zásluhou ne př8zně osudu chudí a nešťastní a voli bez ohledu na potřeby země.

  • Ondrej napsal:

   samozrejme, ze Zeman tuto zemi velmi velmi poskodil, at uz z hlediska reputacniho, zaprodaval nas totalitnim rezimum, chtel likvidovat novinare, nahraval na smec ruske nepratelske propagande a Putinovi, Cinanum atd…je to silene ze tam vubec mohl nekdo takovy byt a skodit. velmi rozstepil spolecnost a s fanatickymi Zemanovci se neda o tomto vubec mluvit, oni budou vzdy verit jemu, soudne usvedcenemu lhari a skudci vlastniho naroda a zeme – tak vstoupi do historie a uz aby byl jen historii!!

Přidávání komentářů není povoleno