Protest hnutí Milion chvilek pro demokracii, Praha, červen 2021. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Jan Urban: Tak už se, mládeži, konečně naštvěte!

Napsal/a Jan Urban 24. září 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Je jim mezi osmnácti a čtyřiadvaceti. Nezažili komunismus a vůbec jim to nechybí. Cokoliv bylo před nimi a chytrými telefony, je pro ně temná, primitivní a nezajímavá historie. Platí chytrými hodinkami a ví všechno o světě zábavy, sportu a celebrit, protože jsou online na telefonu čtyřiadvacet hodin denně. Je jich přes 650 tisíc. Šest set padesát tisíc voličů. Jenže…

Podle průzkumu České rady dětí a mládeže (ČRDM) celá třetina z nich tvrdí, že za tři roky bude žít spíše v cizině než v České republice. Každý šestý je o tom přesvědčen. Trochu drsná statistika.

Víc než 250 tisíc z nich prý k nadcházejícím volbám ani nepůjde. Že prý „politika je svinstvo“ a „volby jsou jen politika“, a proto – citát z průzkumu – „volby jsou jen ztráta času“. Možná to zní rozhodně, ale co se trochu podívat na něco tak legračního, jako je právě statistika?

Dřív, než bude pozdě

Letos se očekávají těsné volební výsledky – podobné třeba těm v roce 2013. Vítěz, kterým tehdy byla sociální demokracie, získal 1 016 829 hlasů. Druhé, tehdy nové a slibné ANO, získalo 927 240. Rozdíl nějakých devadesát tisíc hlasů. Jenom.

Měli byste proto, vy mladí, slyšet, že těch více než dvě stě padesát tisíc „zbytečných“ hlasů, těch, co máte v úmyslu zahodit, může vyhrát nebo prohrát volby… Kdy jindy se chcete naštvat a něco udělat pro sebe?


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Můžete se nestarat o ostudného prezidenta a nedůvěryhodnou vládu a můžete nevěřit politickým stranám, které před volbami rozdají, co jde, a slíbí desetkrát víc. Ale co kdybyste se začali zajímat o vaše potřeby a vaši budoucnost? Dřív, než bude pozdě?

Protože, ať se vám to líbí nebo ne, a ať to chcete nebo ne, to, co se děje dnes, ovlivňuje především vás, vaše šance na slušný život. A věřte nebo ne, všichni zestárnete, a někde po cestě přijde chvíle, kdy vás začnou zajímat tak hloupé věci, jako jsou penze či zdravotní pojištění…

Za těch předlouhých více než třicet let od komunismu se česká politika pro samé řeči nezmohla ani na vystavění stabilního penzijního systému. Prošustrovala a rozkradla stovky miliard z privatizace státního majetku, které ho měly nastartovat. A teď začíná panikařit, že při rostoucím počtu penzistů se dnešní penzijní systém do třiceti let zhroutí. To znamená, že na tuhle generaci nic nezbude a budou se muset protloukat sami. Zajímá je to?

Stačí se trochu rozhlédnout. Senioři v penzijním věku nadprůměrně volí strany, které před volbami rozdávají právě penzistům – a těžko jim to vyčítat. Absolutní většinu dříve narozených už prostě nezajímá, co bude za třicet let. Žijí dneškem, možná s perspektivou zbývajících několika málo let. Mnozí z nich navíc počítají každou stokorunu, a tak budou vděčně hlasovat pro kohokoliv, kdo jim těch pár stovek před volbami přidá. Ti k volbám určitě přijdou.

Zaplatí to dnešní mladí

Česká politika dokázala po roce 1989 prošustrovat biliony korun – tedy tisíce miliard, jak říká pan premiér. Zaplatí to především dnešní mladí. Dávno předtím, než se narodili, v roce 1993, byl státní dluh necelých sto padesát devět miliard. O třicet let později, v roce 2023, už bude vyšší než tři biliony. Je jasné, kdo to bude splácet.

Problémy přitom budou spíše narůstat a s nimi i politický vliv lhářů, populistů a fašistů všech barev. Vždycky to tak bylo. Mladí možná zatím v míře větší než malé kašlou na minulost, ale ta obsahuje ještě jedno statisticky podchytitelné varování. Ti, kdo vyvolávají strach a straší nepřítelem, nikdy nakonec neumějí přinést řešení – jen konflikt. A ten vždycky jako první odnesou mladí, kteří se nebránili včas.

Je přirozené, že ještě nežila mladá generace, která by si o starších nemyslela, že jsou zpátečničtí a neschopní chápat „novou dobu“. A nikdy ani nežila generace rodičů, která by si ve stejné chvíli o „mladých“ nemyslela, že si nedokáží ničeho vážit, hlavně, když se mají kde bavit. Čas od času ten generační předěl prostě zabolí. Je to normální.

To, co není normální, je, když dnes skoro třetina mladých vůbec necítí potřebu být ve společnosti slyšet ve chvíli, kdy je politická reprezentace tak nezodpovědná a zkorumpovaná, že rozhazuje jejich budoucnost. Ještě ale mají šanci. Ještě máte šanci: musíte se naštvat a tvrdě trvat na svém. Naštvěte se! A běžte volit…

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)