Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Protest hnutí Milion chvilek pro demokracii, Praha, červen 2021. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
,

Jan Urban: Tak už se, mládeži, konečně naštvěte!

Je jim mezi osmnácti a čtyřiadvaceti. Nezažili komunismus a vůbec jim to nechybí. Cokoliv bylo před nimi a chytrými telefony, je pro ně temná, primitivní a nezajímavá historie. Platí chytrými hodinkami a ví všechno o světě zábavy, sportu a celebrit, protože jsou online na telefonu čtyřiadvacet hodin denně. Je jich přes 650 tisíc. Šest set padesát tisíc voličů. Jenže…

Podle průzkumu České rady dětí a mládeže (ČRDM) celá třetina z nich tvrdí, že za tři roky bude žít spíše v cizině než v České republice. Každý šestý je o tom přesvědčen. Trochu drsná statistika.

Víc než 250 tisíc z nich prý k nadcházejícím volbám ani nepůjde. Že prý „politika je svinstvo“ a „volby jsou jen politika“, a proto – citát z průzkumu – „volby jsou jen ztráta času“. Možná to zní rozhodně, ale co se trochu podívat na něco tak legračního, jako je právě statistika?

Dřív, než bude pozdě

Letos se očekávají těsné volební výsledky – podobné třeba těm v roce 2013. Vítěz, kterým tehdy byla sociální demokracie, získal 1 016 829 hlasů. Druhé, tehdy nové a slibné ANO, získalo 927 240. Rozdíl nějakých devadesát tisíc hlasů. Jenom.

Měli byste proto, vy mladí, slyšet, že těch více než dvě stě padesát tisíc „zbytečných“ hlasů, těch, co máte v úmyslu zahodit, může vyhrát nebo prohrát volby… Kdy jindy se chcete naštvat a něco udělat pro sebe?


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Můžete se nestarat o ostudného prezidenta a nedůvěryhodnou vládu a můžete nevěřit politickým stranám, které před volbami rozdají, co jde, a slíbí desetkrát víc. Ale co kdybyste se začali zajímat o vaše potřeby a vaši budoucnost? Dřív, než bude pozdě?

Protože, ať se vám to líbí nebo ne, a ať to chcete nebo ne, to, co se děje dnes, ovlivňuje především vás, vaše šance na slušný život. A věřte nebo ne, všichni zestárnete, a někde po cestě přijde chvíle, kdy vás začnou zajímat tak hloupé věci, jako jsou penze či zdravotní pojištění…

Za těch předlouhých více než třicet let od komunismu se česká politika pro samé řeči nezmohla ani na vystavění stabilního penzijního systému. Prošustrovala a rozkradla stovky miliard z privatizace státního majetku, které ho měly nastartovat. A teď začíná panikařit, že při rostoucím počtu penzistů se dnešní penzijní systém do třiceti let zhroutí. To znamená, že na tuhle generaci nic nezbude a budou se muset protloukat sami. Zajímá je to?

Stačí se trochu rozhlédnout. Senioři v penzijním věku nadprůměrně volí strany, které před volbami rozdávají právě penzistům – a těžko jim to vyčítat. Absolutní většinu dříve narozených už prostě nezajímá, co bude za třicet let. Žijí dneškem, možná s perspektivou zbývajících několika málo let. Mnozí z nich navíc počítají každou stokorunu, a tak budou vděčně hlasovat pro kohokoliv, kdo jim těch pár stovek před volbami přidá. Ti k volbám určitě přijdou.

Zaplatí to dnešní mladí

Česká politika dokázala po roce 1989 prošustrovat biliony korun – tedy tisíce miliard, jak říká pan premiér. Zaplatí to především dnešní mladí. Dávno předtím, než se narodili, v roce 1993, byl státní dluh necelých sto padesát devět miliard. O třicet let později, v roce 2023, už bude vyšší než tři biliony. Je jasné, kdo to bude splácet.

Problémy přitom budou spíše narůstat a s nimi i politický vliv lhářů, populistů a fašistů všech barev. Vždycky to tak bylo. Mladí možná zatím v míře větší než malé kašlou na minulost, ale ta obsahuje ještě jedno statisticky podchytitelné varování. Ti, kdo vyvolávají strach a straší nepřítelem, nikdy nakonec neumějí přinést řešení – jen konflikt. A ten vždycky jako první odnesou mladí, kteří se nebránili včas.

Je přirozené, že ještě nežila mladá generace, která by si o starších nemyslela, že jsou zpátečničtí a neschopní chápat „novou dobu“. A nikdy ani nežila generace rodičů, která by si ve stejné chvíli o „mladých“ nemyslela, že si nedokáží ničeho vážit, hlavně, když se mají kde bavit. Čas od času ten generační předěl prostě zabolí. Je to normální.

To, co není normální, je, když dnes skoro třetina mladých vůbec necítí potřebu být ve společnosti slyšet ve chvíli, kdy je politická reprezentace tak nezodpovědná a zkorumpovaná, že rozhazuje jejich budoucnost. Ještě ale mají šanci. Ještě máte šanci: musíte se naštvat a tvrdě trvat na svém. Naštvěte se! A běžte volit…

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

74 komentářů

 1. wenkovan napsal:

  Hezká elegie o generačním konfiliktu, starém jako lidstvo samo. Nejhezčí je závěr: „musíte se naštvat a tvrdě trvat na svém“, když předtím celý článek autor pláče, jak se ti mladí o politiku a svoji budoucnost nezajímají a tím pádem ani nevědí, co mají chtít.
  Možná nebylo třeba se tak rozepisovat a stačilo pouze napsat: volte Piráty, nebo vám sebereme mobily.

  • Radomír napsal:

   Také mně chybí u Urbana jasnější řeč, když mluví o stoupajícím zadlužení a rozkradených a prošustrovaných stovkách miliard v 90. letech. Co a koho mají vlastně mladí volit? Ty strany, které za to rozkradení a prošustrování zodpovídají? Ty, co se z těch stran přesunuli jako Kalousek a spousta dalších do nových volebních podniků? Pláč nad tím, že mladí budou platit důchody svým rodičům, kteří je podporují v získávání dobrého vzdělání a šancí na uplatnění, není fér. Většina těch rodičů ty stamiliardy nerozkradla, nepromrhala a nepřesunula na své účty.

  • Vítek napsal:

   Takhle přesně na mně celý ten článek působí

 2. Tina napsal:

  Dávám vám za pravdu.Na těch mladých zavisi dalši zivot u nás.

  Důchodcům se taky nedivím.Víte co jsou pro ně 3 stovky?Vždyť vnukovi našetři na nový byt.!!!

  Ani těm běžencům,kterými nás straší,se tu nechce zůstat a táhnou dál.

  A kdo ty politiky bude za pár let živit,když všichni zdrhnou?

  • Sámo napsal:

   Nesvádějte hlasy pro Babiše pouze na důchodce. Možná ho volí ti, kteří mají 75 a více – to jsou většinou lidé, kteří se nezajímají o to, jakým způsobem Babiš k majetku přišel a kolik si přihrál jako velkou malou domů za těch 8 roků co velí státním financím. Za tuto dobu narostl zahraniční dluh na dvojnásobek- z 2 bilionů na 4 biliony Kč, přestože 6 roků z těch 8 byly s vysokým růstem a Babišova vláda měla celou dobu rozpočet se schodkem 100-150 miliard Kč a poslední 2 roky jsou schodky 500 miliard Kč. Lidé, kteří mají 75 a více jsou většinou počitačově negramotní a tudíž tyto vědomosti nemají. Je už také většinou nezajímá, že tato vládní koalice má na triku nejvyšší inflaci v Evropě, protože přeplácením státních zaměstnanců a podobnými kroky tuto inflaci způsobila.

   • Jiří napsal:

    ale mají, ale co je mi do státního dluhu. když tu byla ODA tak se zadlužovalo taky a ještě jsme si utahovali opasky a nic jsme z toho neměli, teď se zadlužuje, krom covidu, stejným tempem a něco z toho my obyčejní máme. ODS nezavedla minimální mzdu, nezvyšovala důchody, jen zdražovala a přesto byly dluhy.

    • Petr napsal:

     A jak se ODS podařilo zdražovat? To vláda řekla zdražit pivo? Zdražování je závislé na inflaci a ta za vlád ODS nikdy nebyla taková jaká je dnes.

     • Horymír napsal:

      Vláda Topolánka a dvou přeběhlíků – rok 2008 – inflace 6,8% (oficiálně , neoficiálně cca 15%).
      To bylo v době, kdy ministr inflací Kalousek predikoval růst HDP o 5% a vysmíval se odborářům,když říkali,že to bude -5% (pokles byl 4,9%,takže odhad odborářů byl 100x přesnější než „nejlepšího ministra financí ve známém vesmíru).

     • josef napsal:

      .. no tak za vlád ODS – už od Václava Klause, inflace byla nejdříve pořádná a pak řádná (a následníci pak pokračovali…). On Václav Klaus chtěl hlavně „nízkou“ nezaměstnanost a to i za cenu růstu jiných ukazatelů – mnohdy také negativních…

   • Ondrej napsal:

    nemate pravdu, z hnuti ANO se stale v podstate temer duchodcovska strana a vsechna setreni to potvrzuji. plati to priblizne uz od 60+ tedy predduchodcu ale samozrejme cim starsi, tim vice hlasu pro ANO. samozrejme, voli ho i mladsi skupiny, ale cim mladsi, tim mene ma ANO hlasu az to jde k hranici volitelnosti u te nejmladsi generace, coz je jednak velka ostuda a taky samozrejme k zamysleni a neni to nahoda, ze StBaka voli hlavne lide, co prozili velkou cast zivota v komunismu, proste jim to vubec nevadi, ze lze a podvadi v podstate kazdy den a vysava statni a evropske fondy ke svemu obohaceni, coz uz je protipravni..je to smutne ale prave hlavne duchodci ho zatim drzi..uvidime, jestli to bude stacit u voleb ale bude to asi tesne

    • Vladimír Veselý napsal:

     Urazil jste mne. Nikdy jsem ANO nevolil, nevolím a nebudu volit. A vím o řadě důchodců, kteří to mají stejné. Neopakujte „mediální mantry“.
     Omluvte se důchodcům a mně.
     Vladimír Bóža Veselý, důchodce z Berouna

   • Vítek napsal:

    A na to jste přišel sámo?

   • Karl napsal:

    Mě je více než 75 let (77). Na počítači jsem pracoval ještě dříve než se většina těch dnešních mladých narodila. Mobilní telefon jsem měl v ruce, když jeho MOC byla kolem stotisíc Kč, tehdy systém NMT, a o následném GSM systému ani nemluvě. Tak si nechte v šuplíku ty nesmysly.

 3. vladimír napsal:

  co dělal pane Urban Váš otec a děda, tedy jestli to není tajemství jako u p. Kocabá

  • Pavel napsal:

   jako syn korumpoval,za lži dostával odměny jeho heslo lhát a lhát proti Babišovi

  • Jarmila napsal:

   Jestli myslíte postaršího rockového hudebníka Michaela Kocába, tak jeho otec žádnou tajemnou osobou není, byl to známý a charismatický pražský evangelický farář Alfréd Kocáb.

 4. Admirál napsal:

  “ Nezažili komunismus a vůbec jim to nechybí.“ Staší se jim podívat do EP a jsou plně v obraze. Rudozelená totalita v rozkvětu. Se všemi excesy, co je známe z budování socíku u nás před 89.

  Nebojte se pane Urbane, mladí se proberou a vyrazí do ulic. Až spadne el. síť a nebudou mít kde nabít tydlifony, dojde jim to.

  • Eduard Brablec napsal:

   Jj, chlapče, ti mladí udělají všechno proto, aby padly hranice, žádné nařizování, zákazy- pohoda, klídek, zelená planeta- a dají hlas tomu, kdo jim to zařídí.

 5. Ladislav napsal:

  …Dávno předtím, než se narodili, v roce 1993, byl státní dluh necelých sto padesát devět miliard. …
  To je zase blábol.
  Z rozhovoru pana Stráského v Hospodářských novinách (nedávám to celé, nevešlo by se to sem).
  Stráský: A pokud jde o to kradení, jak říkáte: ano, jedna cesta, jak nechat lidi zbohatnout, je nechat je krást. A cesty, jak lidi nechat zbohatnout, jsme hledali.

  HN: Takže to byl záměr?

  Stráský: Záměr to jistě nebyl, ale všichni to podvědomě cítili. (…) Celý spor o privatizaci, ono vytvoření fondů, které pak někam utekly, bylo vedeno myšlenkou akumulovat kapitál do rukou několika lidí tak, aby si mohli sáhnout na velké podniky. Tak, aby se Škodovka nemusela dávat Volkswagenu, proti čemuž Klaus vždycky byl.
  HN: Proč to ale v roce 1997 nakonec skončilo tak nedůstojně? Malé banky krachovaly jedna po druhé, ty velké polostátní měly obrovské ztráty, do toho rozpočtové balíčky, přiznání, že v Česku se krade…

  Stráský: Poznali jsme, že česká privatizační cesta nemůže být čistá, protože tady není nikdo, kdo vyndá dvě miliardy a něco si koupí. (…) A třetí cesta byla nechat banky půjčit úvěry, které se nesplatily. Byla to třetí cesta a vlastně jediná, když krádež nebudeme brát jako oficiální cestu.
  HN: Bankovním socialismem za český kapitalismus?

  Stráský: Musel bych vám odpovědět, že to tak bylo, a dokonce bych musel říci, že to tak bylo vědomě. My jsme si to spočítali, že není jiná cesta než do toho zatáhnout banky, aby našim lidem půjčily. I když to někdo zaplatí a jiný ne. A nezaplatilo se toho hodně, odepisovaly se stovky miliard. Asi v roce 1993 se banky poprvé oddlužily, poněvadž tam byly i staré úvěry, co vznikly za komunismu. To bylo prvních zhruba 50 miliard. Ale pak se ukázalo, že se za pět let kapitalismu udělaly desetkrát větší dluhy.
  Takže si všimněte…za 40 let vlády komunistů dluh 50 miliard, za pět let kapitalismu dluh 500 miliard.

  • Pepik napsal:

   A kdo za to byl nebo bude trestanej

   • Ladislav napsal:

    pro Pepik
    Potrestaný nebyl nikdo, protože se některé kauzy táhly roky a pak prezident Klaus všem těmto rozkrádačům dal amnestii.

  • Rybicka napsal:

   Místo navádění k naštvání bych doporučil starou lidovou moudrost“jak si ustelete tak si lehnete“.Je třeba myslet na to,že nás ohrožuje nejen koronavirová epidemie,která si vyžádala již 30000 životů našich spoluobčanů ale i invaze nelegálních migrantů s tichou podporou Bruselu.Bude teda dobře vybrat, aby vysoký životní standart z naši země nepřesídlil někam jinám.

  • Martin napsal:

   jo a přesto že to všem bylo jasné, celých 10 let lidi volili partu gaunerů v čele s klausem a zemanem. Stejně jako teď u stbáka kterého budete vy a vám podobní volit i kdyby v přímém přenosu oddělal vlastní mámu. Nikdy jsem nevolil ani klause, ani zemana ani stbáka!

 6. Jiří Hoch napsal:

  Řekl bych, že mládež má dnes obecně politiku u zadku – to je jeden z nejvýraznějších rysů mladé generace. Zájem o politiku je charakteristický pro starší ročníky. Řekl bych, že podobné to je v celé Evropě.

 7. Tondach napsal:

  Když si představím, co se dělo v mé hlavě, když mi bylo osmnáct, tak je dobře, že se ti mladí ještě nenaštvali…

 8. lenka napsal:

  Dalo by se to přetlumočit i jinak: „Ti, kdo vyvolávají strach z údajných populistů, xenofobů a rasistů a straší ruským a čínským nepřítelem, nikdy nakonec neumějí přinést řešení – jen konflikt. A ten vždycky jako první odnesou ti, kteří se nebránili včas.

  • Many napsal:

   Nedalo Lenko, nedalo. To jen lidi jako vy a voliči Flákance, Okamura nebo Babiše mají tyhle tendence překrucovat poměrně jasné texty. Tenhle text ale nebyl určen vám ale mladým, kteří by mohli ještě napravit to co vy vaší volbou v této zemi ještě pokazíte.

   • Jiří napsal:

    a naše slavná pravice jsou andělé? Tady se lidem lže 30 let a za to může Okamura a Babiš? někdo je stvořil a za to je někdo zodpovědný, že se tady dnes živí spoustu zlodějů, fašistů a bude hůř, nikdo proti tomu nic nedělá a říká se tomu demokracie. To bylo i před válkou v Německu.

    • Pavel napsal:

     Báboly o tom jak „babiše někdo stvořil“ mě vždy pobaví. Bureše stvořila ksč a stb a minulých 30 let kradl víc než kdo jiný v této zemi.

     • Ladislav napsal:

      A můžete mně říci, která vláda po revoluci stvořila zákony aby se mohl napakovat?Nebyla to náhodou ODS v čele s Klausem?Kdyby nebyla tato vláda, nebyl by ani Bureš, protože oni pardonovali všechny bývalé komunisty nebo estébáky.Kdyby už tenkrát přistoupili na likvidaci (nemyslím zrovna fyzickou, ale aby se kdokoliv z bývalých STB nemohl přihlásit na nějaké odkoupení fabriky nebo čehokoliv jiného), tak by Babiš nebyl.
      A proč nebyl Babiš za své kradení (respektive odkoupení v rámci privatizace) potestán?No protože opět Klaus všem těmto zlodějům dal amnestii.
      Takže nejdříve kritizujte Klause, že ho jeho vláda nechala zbohatnout a nepotrestala za zneužití.
      Je vidět, že jste narozen po reovoluci a nzažil jste kradení v devadeátých letech, protože jen pamětníci ví, jak to tenkrát bylo.

   • A. S. Pergill napsal:

    Bohužel, Lenka má pravdu. Ta obvinění jsou ryze účelová a zcela jednoznačně překrucují realitu.

 9. A. S. Pergill napsal:

  „Historie je pro ne temná“ – na rozdíl od svých rodičů a prarodičů nejsou s to rozpoznat nárůst totalitních tendencí v EU, připomínající nárůst moci nacistů nebo poválečný nárůst moci komunistů.
  A kdo není s to se poučit ze své historie, ten bude nucen si ji zopakovat (a mnohdy v horší podobě než jaký byl originál).

  „Prošustrované“ částky v ČR jsou naprosto zanedbatelné s tím, co se prošustruje nebo jinak zmrhá v rámci EU. Celý Grýn Dýl je přehlídkou spláchnutých peněz. Bohužel ne do WC (to by nebylo takové zlo), ale do těch „správných“ kapes megakorupčníků.

 10. jpcox napsal:

  Lepší když nepůjdou, alespoň nezvolí Piráty. A jen tak na okraj velkou část státního dluhu nám vytváří naše členství v EU. Před naším vstupem, jak správně píšete, byl mnohem nižší.
  A dokud z té darebné instituce neodejdeme bude to jen horší.

  • Sámo napsal:

   Kterákoliv strana je lepší než Hnutí ANO s ČSSD a KSČM- protože jsou to veskrze komunisté- současní a bývalí a nebo děti bývalých komunistů.

   • Ondrej napsal:

    je to naprosto pravda a je naprosty hnus a upadek, ze jeste maji tolik priznivcu, minimalne ostudna KSCM uz davno mela byt na smetisti dejin a hniti ANO nema byt uz davno vlade, je to mafianske hnuti ktere vlastni oligarcha a StBak velkopodvodnik Bures‘!!

 11. Belinda napsal:

  Je dobře, že o tom píšete. Snad se to i dostane k adresátům. Ale víc se dělat asi nedá.

 12. Roman napsal:

  Ten, kdo se historii neučí, je nucen prožít jí znovu. Jen ať si mladí projdou svým socialismem, bolševickými dekrety, totální nouzí.

  • A. S. Pergill napsal:

   Ale ať do toho nestahují nás, co jsme tím už prošli. Ať si to jdou „užívat“ někam na západ od bývalé železné opony, když jsou tak hloupí, že se nedokáží poučit z vlastní historie.

 13. Horymír napsal:

  Naštěstí vláda ČSSD a ANO stačila zrušit ten penzijní nesmysl, co proválcovala předchozí vláda ODSTUPLIDEm , který byl výhodný jen pro malou část starších a bohatých.
  Povinné spoření do soukromých penzijních fondů, kde nikdo nikomu za nic neručí, je jen pokus, jak po rozkradení minulosti a přítomnosti, ještě vykrást budoucnost.
  Zcela správně to řekla ministryně Maláčová v parlamentu :To opravdu chcete riskovat, že tu bude celá generace, která nebude mít nárok na státní důchod a soukromé fondy jim budou vykradeny?“
  Co myslíte, že se stane s fondem, ze kterého se bude dlouhodobě více vyplácet, než se do něj vkládá? A ještě jsou z něho královsky placeni naháněči, manažeři a majitelé!

 14. petrph napsal:

  Že o tom tak přemýšlím, tak ona taky většina těch mladejch chce jít na vejšku, takže je řada reaĺných problémů ani netíží (život studentský, život veselý, jak se říkávalo ještě za c.k.), takže si tyhle volby můžou klidně vynechat.
  To nejhorší co by mohli udělat, aby šli teď volit pravici a ta jim ještě třeba zavedla školný, a řadu dalších plateb.. Jo, mimochodem, první co Fiala slibuje, že začne škrtat dotace. Jenomže právě do školství jde taky spousta prostředků přes dotace. Tak aby se pak studentíci nedivili, že pak budou mít …

 15. P. Radosta napsal:

  Pražští běženci NEPROJDOU !!!

  Jan Urban, známý a nenapravitelný obhájce kapitalismu a demokracie, se pokouší zastavit kolo dějin. Pokouší se zoufale a marně – proti logice dějin prostě není obrany.

  Ano, vyhraje ANO a ostatní pokrokové strany, pražští pravičáci budou rozdrceni jako reakcionáři ve Vítězném Únoru.
  A zanedlouho bude celá vlast opět svobodná: Odejdeme z EU a NATO, na obranu před euroamerickou agresí poprosíme Velikého Putina o vyslání nepřemožitelné Armády Ruské federace.
  A ta (prý) šestina mládeže, která chce z naší rodné Západní Asie prchnout do Euroameriky?
  Žádný strach: Jsou to hlavně Pražáci, rozmazlené dětičky pražských kavárníků. S námi jde zbylých pět šestin mladých, prostě drtivá – přímo BOLŠEVICKÁ – většina. Z nich vytvoříme mj. Pohraniční stráž = přes naše hranice na Západ neprojde ani myš, natož vlastizrádní pražští běženci, primitivní antibabišisti a antikomunisti.
  Takže tak.

  Na shledanou v lepších časech!

  P. Radosta

  • A. S. Pergill napsal:

   Dětičky pražských kavárníků nepůjdou někam, kde by se musely živit. Snad i, ó hrůzo, prací.

  • Anofertí zmar napsal:

   Psychiatrické léčebny získaly dotaci na nákup It techniky od EU?

   …. 🙂

  • Petr C. napsal:

   Už to nehulte, nedělá vám to dobře.

   To co jste napsal, není dobré ani jako vtip.

   Pan Urban je živým důkazem toho, že ne vždy moudrost přichází s věkem – někdy přichází jen věk.

  • Belinda napsal:

   Vy jste také nenapravitelný :-).

  • Many napsal:

   Pane Radosto, doporučuji změnit medikamenty, tyhle bláboly se vážně nedají číst. Mimochodem, jak že jsou na tom vaši komunisti?Jo aha, vy jste je zradil a volíte Babiše, rozumím. How typical.

  • 62bory napsal:

   Radosta, ten tvůj komentář je na kriminál…!!!…
   Volby 2021…!!!…🇨🇿✌️🏴‍☠️✌️🇨🇿

 16. František Balco napsal:

  Doporučuji mladým, aby se naštvali, až si ujasní co od života chtějí, a jak toho dosáhnout. Jinak to jejich naštvání zúročí stejná sorta lidí co posledně. A nějaký troubadůr bude pěti o ukradené revoluci.

  • Petr C. napsal:

   Tak tak.
   Babiš je sice fabrika na průsery a lumpárny všeho druhu (a věřím, že za ně bude ještě aspoň sedět, když ne viset), ale to všechno, co už stihl napáchat (a že toho není málo) je prd proti tomu, jak by naše země vypadala po jednom volebním období těch zelenorudých šílenců a probruselských análních alpinistů (včetně Jana Hamáčka, Předcheho a podobných).

   Některé chyby jdou později napravit, jako třeba špatně nastavené procento zdanění toho či onoho, nedostatečné investice do infrastruktury, do digitalizace státní správy apod.

   Ale jestli necháme projít do Strakovky někoho, kdo vyslyší nářky a požadavky z Bruselu a podobných končin, ať už proto, že tomu bude věřit nebo proto, že bude příliš bezpáteřný na to aby se jim vzepřel, který nechá rozvrátit naši dosud fungující energetiku a relativně(v porovnání s jinými západoevropskými zeměmi) zdravé veřejné finance, tak už to nedá zpátky dohromady nikdo.
   Totéž se týká připrchlíků – my jsme dosud šestá nebo osmá (jak to kdo vyhodnocuje) nejbezpečnější země světa (z asi 200 zemí!) a je v zájmu nás obyvatel bez ochranky, aby to tak zůstalo. Pokud potřebujeme pracovní sílu, zrušme dotace neziskovkám, naučme pracovat nepracující a ten zbytek si dovezeme z kulturně příbuzných zemí – už s Ukrajinci a Rumuny bývají problémy a to jsou země vzdálené pár hodin jízdy.
   Pokud si sem pustíme připrchlíky, tak se jich už po dobrém nezbavíme a nic dobrého nám nepřinesou, to je vidět všude, kam si je pustili – problémy mnohokrát převažují přínosy.

 17. karel napsal:

  ……….aneb – Jak se Urban probudil s rukou v nočníku a s hlavou v západní “ demokracii „………….Neubauer

 18. Jiri napsal:

  Hovoří se tady o sestistech padesáti tisících mladých lidech., jistě myslíte ty co denně potkáváme na ulicích, v tramvaji, autobusech , kdy hledí do telefonu, sluchátka v uších a nevnimaji okolí. Tak to tedy ano, ti určitě vědí kdy se mají naštvat a o co vůbec jde a co by měli umět vyřešit.

 19. Jana Pechová napsal:

  Pláčete hezky, ale na špatném hrobě, pane Urbane.
  Ti mladí nejsou jiní než byli jacíkoli mladí v předchozích generacích. A jak by mohli, když je vychovávalo a formovalo prostředí, v němž se do čela dostalo to, co tam nyní je?
  Co svět světem stojí, osvícenosti a statečnosti v něm bylo vždycky jako šafránu. Na vrchol se prokousávaly těžko odjakživa. Ovšem časy, které daly dryáčnická práva prosté většině, ale bez vedení individuí k povinnosti držet se hodnotového žebříčku, jim do té cesty hodily další pořádnou sukovici. V naší kotlince o to mohutnější, oč se o totální devalvaci hodnot postaral bolševik, který do role jejich nositele postavil nedokonalého člověka. Však si jistě vzpomenete na ‚vzory‘, které se dětem lily do hlav v časech budování socialismu. Tohle bohužel Samet 89 (a posamet) neřešil a nevyřešil. Namísto výchovy ke cti tak dodnes nabízíme panoptikum celebrit.
  A přitom, Verba movent, exempla trahunt.
  Či jak pravil Albert Schweitzer:
  „Příklad není to nejdůležitější při ovlivňování jiných lidí. Je to to jediné.“

 20. Belinda napsal:

  Osobně mě více než nezájem mladých trápí nezájem lidí středního věku. Dávají vzor svým dětem. Nedívat se na zprávy, občas se podívat na internet, ale ne moc, stálo by je to duševní zdraví. Nebudou se přeci vystavovat negativní energii psychopatů, kteří v politice dominují (ostatně to doporučuje i MUDr. Hnízdil). A pak před volbami tito negativní energií nedotčení dobří lidé buď vůbec nejdou volit nebo hodí hlas nejaktuálnějšímu mesiáši, který povstal (Přísaha), případně si vzpomenou, že některého kandidáta kdysi osobně potkali a mluvil tehdy celkem rozumně (takže Trikolóra to jistí). Nezájem o věci veřejné u mladých zasévají jejich rodiče. V podstatě se opět jede podle předlistopadového „starej se o sebe a bude ti moc dobře“. Proto je zaplacený lyžařský zájezd důležitější než druhé kolo prezidentských voleb atp.

  • Dana napsal:

   Víte my své děti i vnoučata poučili, koho mají voliti a kde hledati pravdu a ANO vyhrává to je naše volba a výs máme v paži volte si koho chcete a nebrečte dopředu, možná vyhrajete….ha, ha, ha….

 21. Jarda napsal:

  Chtěl bych se sním setkat, vidět někoho kdo je hloupější než já, by byl pro mne
  zážitkem

 22. Lukáš napsal:

  Mladí nezažili komunismus, ale zase mají rodiče a prarodiče, kteří to svinstvo zažili a tvrdí jim, jak to všechno bylo fajn před 89′. Bohužel, už jsem se s takovými mladými setkal, a jediný jejich argument je, že všichni měli nárok na práci,ale už jim nikdo neřekne, že to vše bylo uměle vydržováno a nemělo to budoucnost. Vemte jim všechny ty počítače, mobily, zakažte jim cestovat za hranice a uvidíte, jak se ihned o politiku začnou zajímat, do posledního!

  • Ondrej napsal:

   ano, leccos na tom je. ty selektivni vzpominky bolsevikem odkoneje generace me taky desi – ja to zazil jako dite a byl to opravdu hnus a nesvoboda, sed, nabidka zbozi tristni a hlavne okupanti ze SSSR a zivot jako ve velkem koncentraku – tak to bylo, prezivat se nejak dalo a kolaboranti a komousi se samozrejme meli nejlepe a bohuzel je jich tu porad hodne tech, co maji volicske pravo..

   • A. S. Pergill napsal:

    Jenže přesně tohle se k nám vrací ze „západu“ a Grýn Dýl to dost akcentuje. jeho prosazovači se ani netají (mna rozdíl od těch komunistů, kteří se alespoň trochu namáhali s předstíráním, že jim jde o něco pozitivního), že nebude co žrát, nebude čím a jak topit a svítit a spousta lidí přijde bez náhrady o bydlení, aby bylo kam dát imigranty.

    • Ondrej napsal:

     je to hloupost a naprosto absurdni prirovnani. Gryn Dyl nejspis neni dobre reseni, s tim souhlasim a myslim, ze na to prijdou na zapade brzy, ale neco s ochranou klimatu se delat musi, je to vazny problem, jen ne takto, ale vseho do casu, je to neudrzitelne a brzy se to ukaze, zapad rozhodne neni to same, co vychod pred 30 a vice lety, to je hloupost, protoze v EU jsme naprosto dobrovolne a z nasi vule a nikdo nam sem neposle tanky, kdybychom se rozhodli vystoupit. a s temi migranty to uz je uplna hloupost – to snad ani nemyslite vazne..

     • A. S. Pergill napsal:

      Já v EU dobrovolně nejsem, já hlasoval proti vstupu.
      Grýn Dýl je typické EU řešení, tahle organizace nic jiného ani neumí. Budou se snažit to udržet až do totálního zhroucení, protože věrchuška EU je zcela odtržená od života normálních lidí. Obávám se, že daleko víc než věrchuška socialistická. S těmi migranty já jen cituji program pirátů a dalších podobných pro „evropských“ stran.

     • Pavel Liška napsal:

      Ano, něco se s ochranou klimatu dělat musí, ale rozhodně ne takto. A hlavně se musí dělat mnohem více v jiných částech světa. Západ se začíná stále více nebezpečně podobat Východu před 50lety. V EU jsme sice dobrovolně, ovšem vstupovali jsme do úplně jiné EU, než co z ní je dnes. Bohužel, vystoupení by momentálně bylo tak draze vykoupené poklesem životní úrovně těch nejslabších a střední třídy, že není v současné době možné. Ovšem dá se pracovat na prosazení rozpuštění současné EU v dlouhodobém horizontu. Tudy podle mne vede cesta. No a s těmi migranty…… V Berlíně si odhlasovali v referendu vyvlastnění soukromých bytů. Potřebují je pro imigranty do Berlína. To je takové malé Overtonovo okno….

     • A. S. Pergill napsal:

      to Pavel Liška
      Pokud z EU neodejdeme, může se klidně stát, že to vyvlastnění bytů dostaneme befélem z Bruselu.
      Je otázka, zda by ten pokles životní úrovně byl opravdu tak velký, pokud by se důsledně likvidovali sabotéři (což, bohužel, nedělají v té Velké Británii). Nehledě k tomu, že po pár letech Grýn Dýlu bude životní úroveň tak drasticky dole (a navíc s tendencí dalšího poklesu), že lidé prostě nebudou mít co ztratit. „Jen svoje okovy“, jak praví klasik.

     • Pavel Liška napsal:

      To Pergill : vlak už jede příliš rychle a odvezl nás příliš daleko. Musíme se dostat do lokomotivy a zpacifikovat strojvůdce. Pak se můžeme rozjet zpět, anebo bezpečně vystoupit.

  • Dana napsal:

   Jasně, že to bylo fajn a to jim máme lháti??? Do lékárny jsme chodili s korunou a k zubaři s kapesníkem a život se žil a láska k bližnímu byla poctivá…

  • Dana napsal:

   To je nemožné, kdo vám dal právo takto kecati pomatenče jeden, proč by jsme brali dětem něco co vymysleli ti co je ohlupují, příjdou na to sami a svobodu nám dal Rus Gorbačov a ty rádoby revoluce byla práce tajných …..víte myslíte si že máme jitrnice na čele????

 23. Dalibor Žvák napsal:

  Jako burcující pamflet poněkud rozvláčné…pro otevření očí zase málo obsažné a argumentačně vágní, ale dejme tomu.
  Když jsem já byl ve věku prvovoliče, akorát se „rozhodovalo“ za pomoci lidu o vstupu do EU. Samozřejmě jsme byli, my tehdejší mladí, přesvědčení o vlastní chytrosti, sečtělosti, vzdělání a schopnosti správného rozhodnutí. A zvolili jsme. Většinově, přesvědčeně a s pocitem posunu někam. Generace před námi zbavila republiku bolševického svinstva a na nás bylo ten historický milník dotáhnout. (plusmínus tak nějak si pamatuju tehdejší propagandu)
  Není pravdou, že by se mladí o politiku všeobecně nezajímali. Jen názorově jsou neautentičtí. Buď volí to, co doma máma s tátou, nebo volí něco, co jim aspoň vzdáleně dává smysl. Čistě z důvodu obhajitelnosti vlastního rozhodnutí.
  Jinak bude volit dvacetiletý klučina s výučním listem, co už třetí rok bouchá u strejdy na firmě zakázku za zakázkou a uvažuje že to zkusí s kolegou na sebe, protože jsou kluci sehraní a šikovní, tak proč by měl tím mercedesem jezdit jenom strejček. Jinak bude volit čerstvý žák třetího ročníku gymnázia, který se pekelně nasere pokaždé, když maminka zapomene přednostně vyprat jeho oblíbené košile do školy. Jeden už je těžce ovlivněný vahou všedního dne zodpovědnosti o vlastní existenci, ten už iluze dávno nemá. Ten druhý naopak nemá nic jiného, než hlavu plnou chimér a zcestných snů o vlastní důležitosti. Ne, nebudou volit stejně. Pokud vůbec volit půjdou.
  Největší chybou vás novinářů, největším zločinem, je fakt, že jste zapříčinili a podporujete naprostou apatii nejen mladých se voleb vůbec zůčastnit. Nastavujete zrcadlo, ale špatně. Místo abyste jako správní hlídací psi šťourali do každé zpronevěry a šáhnutí na cizí peníze nebo právo až do plného vyřešení a potrestání viníků, donekonečna lakonicky oznamujete, kolik že to vyletělo komínem a kdo všechno za to nebude souzený. Na takové společnosti se mají mladí začít podílet? Tím tuplem se na to vyserou! Kdo může za nárust preferencí krajně působících stran a hnutí? Jen a pouze novináři, kteří rezignovali na svou původní funkci hlídačů mocných. Ti krajní si své ovečky najdou a vycvičí vždy. A když proti nim nebude stát většina zastávající principy čisté demokracie a kompromisionality politiky, ti radikální získají na moci na úkor těch umírněných. A je to vina hlavně a pouze novinářské lenosti a pohodlnosti.

  • Polišenský Pavel napsal:

   Dobře popsáno,ale mne zajímá jiná věc.Pan Urban si stěžuje že se mladí nezajímají,že nechodí k volbám atd.Jak tedy ví koho by ti mladí volili?

 24. Jarda napsal:

  Já lehce doplním větu z článku.
  Česká politika dokázala po roce 1989 prošustrovat biliony korun BEZ OHLEDU NA TO KDO ZROVNA VLÁDL.
  Bylo jedno, jestli tam byla pravice, levice, střed, nebo zločinec Babiš se svojí mafiánskou organizací ANO.
  Prohráli jsme. Není koho volit. Politické strany jsou zkorumpované mafianské organizace. Dostali jsme se do situace kdy volby skutečně nic neřeší. Je konec.

 25. Teoden napsal:

  Donedávna byl na youtube celý film Bota jménem Melichar. TO byste viděl, kolik tam bylo komentů od 14 letých deváťáků, jak psali, že to musela být daleko lepší doba, že tahle stojí za prd. 😀 Je fakt, že dle jednoho filmu nemohou soudit, a že si z toho filmu tu dobu idealizují, ale i tak je to důkaz, že se mladoši náhodou zajímaj. Ten film pak smazali z youtube ,,škoda že jsem si tu diskuzi nenascreenoval. byl to celkem unikát.

 26. Michal Vejsada napsal:

  A koho maji volit. Zlodeje‼️

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost