Akce Česká republika na 1. místě... Foto: Milan Malíček/ Právo/ Profimedia

Jan Urban: Požadavky ulice, fašizující symbióza ANO a SPD a mlčící prezident

Napsal/a Jan Urban 7. září 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Konečně se český premiér postavil manipulované „ulici“ a odvážil se pojmenovat organizátory sobotní demonstrace na Václavském náměstí a kampaně „Česko na 1. místě“. Označil je zcela správně za „síly, které jsou prorusky orientované“. Řada vylekaných politiků a komentátorů, včetně jeho spolustraníků a ministrů jeho kabinetu, mu to vyčetla.

Že prý je třeba vnímat obavy lidí ze zhoršujících se hospodářských výhledů, inflace a skokového nárůstu cen energií. Vnímat ano, mluvit k nim a rozptylovat jejich obavy, ale mlčet k podvracení západního zakotvení a strategických spojeneckých závazků České republiky premiér Petr Fiala a demokratičtí politici jednoduše nesmí.

I jistý Heydrich byl velkou částí českého dělnictva a úřednictva ve své době coby říšský protektor docela oblíben, protože zavedl placené kolektivní dovolené a ozdravné pobyty, stejně jako zvýšené příděly potravin, cigaret a spotřebního zboží.

Ozdravné pobyty dělníkům

Rusko rozpoutalo vojenskou i ekonomickou válku proti Západu, jehož jsme součástí a z něhož prostřednictvím svobodného trhu a Evropské unie jsme dodnes i čistým příjemcem obrovských částek. Jakákoliv „proruská orientace“ v politickém prostředí Českou republiku poškozuje a oslabuje.

Stačí si přečíst webovou prezentaci „Česká republika na 1. místě“ a domyslet pološílené návrhy „řešení“, které obsahuje.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Začněme heslem „společně si bereme Českou republiku zpět“, stejně jako název kampaně opsané z britského probrexitového hesláře z roku 2014. On nám tu republiku někdo vzal? Snad Světová zdravotnická organizace, nebo stále nás ještě dotující Evropská unie, a co je nejpikantnější, nebohá Organizace spojených národů, vyjmenované v kapitolce o „politické samostatnosti v rozhodování“?

Heslovitý „Plán Česká republika na 1. místě!“ začíná kolonkou plyn a požaduje „zajistit přímé smlouvy s dodavateli plynu za nízké ceny – tedy především s Ruskou federací“ a stát má povinně „vlastnit zásobníky plynu s českými plynovými rezervami“. Zdá se, že výhradně na českém území.

To první je zjevně proruská orientace par excellence a historik nemůže nevzpomenout, že i jistý Reinhard Heydrich byl velkou částí českého dělnictva a úřednictva ve své době coby říšský protektor docela oblíben, protože v Protektorátu zavedl placené kolektivní dovolené a ozdravné pobyty, stejně jako zvýšené příděly potravin, cigaret a spotřebního zboží.

Neznámí „naši odborníci“

Nevím však, jak si autoři představují české vlastnictví velkokapacitních terminálů a zásobníků na tekutý plyn LNG, které se ve světě staví převážně u mořského pobřeží. LNG má totiž 570 krát větší hustotu než plynné skupenství a ze zásobníků se může „odpařovat“ přímo do vnitrozemských plynovodů.

Jistě, tento problém by se v ruském područí řešit nemusel, protože plyn by tekl plynovody snad přes Ukrajinu a Maďarsko?

Autoři asi pozapomněli, že Rusko Českou republiku oficiálně označilo za „nepřátelský stát“ a jeho mluvčí a komentátoři požadují naší „denacifikaci“. Takže autoři by měli jasně říci, za jaké politické ústupky putinovské diktatuře jsou ochotni plyn vyměnit.

On už jen jejich požadavek neutrality sám o sobě je přímým ohrožením mírového uspořádání Evropy – nemluvě o našich spojeneckých a ekonomických vazbách.

Zajímavý je otevřeně protiústavní a pučistický požadavek „zplnomocnění našich odborníků, aby jim vláda umožnila vystupovat jménem České republiky a uzavřít krátkodobé smlouvy do konce tohoto roku na dodávky levného plynu a levné ropy tam, kde České republice ještě někdo tyto komodity poskytne.“

Rozuměj vláda se bez ohledu na ústavu vzdá moci a zodpovědnosti a neznámí „naši odborníci“ zbytek dojednají opět s Putinovou diktaturou. Kdo je bude volit? A bude smět parlament kontrolovat jejich vyjednávání?

Věrnost a ústavní pořádek

To, že chlapci a děvčata požadují okamžitou demisi vlády, bez ohledu na světový trh zastropování cen elektřiny na ceny v tuto dobu v minulém roce plus 3 MWh na rodinu zdarma a také „výměnu obsazení Rady České televize a Českého rozhlasu“, aniž by řekli, jak se má chovat parlament či prezident, by mohlo být úsměvné, pokud by to bylo jindy a jinde.

Tato skupina dnes hrozí stávkami a demonstracemi. Na obojí mají občané České republiky ústavou zaručené právo. Ústava ale zároveň požaduje od občanů, věrnost a dodržování ústavního pořádku.

To, co předkládá iniciativa „Česko na 1. místě“, ústavou a parlamentní demokracií otevřeně pohrdá. Vzhlíží k ruské diktatuře jednoho názoru, války a okupace.

Krize je čas skutečné politiky a skutečných politických vůdců. Premiér Petr Fiala má úplnou pravdu a jeho zbabělí kolegové nemají důvod nenarovnat páteř.

Stále více fašizující symbióza ANO a SPD, spolu s mlčícím prezidentem ohrožují v této situaci demokracii stejně jako zatím, věřme, jen pomýlená „ulice“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)