Miloš Zeman a Vladimir Putin. Foto: Mikhail Metzel/TASS, Profimedia

Jan Urban: Odvolejte prezidenta. Zasáhnout v krizi je prostě povinnost

Napsal/a Jan Urban 22. dubna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Česká Pirátská strana se v mnoha ohledech představuje jako skutečná alternativa k zahnilým politicko-byznysovým pořádkům minulých desetiletí. Stala se i výraznou – a to je třeba jen přivítat – generační alternativou „starých pořádků“. Její představitelé se překvapivě rychle přiučili finesám českého parlamentního cirkusu, jednacím řádům i vystupování v televizi. Teprve „vrbětická krize“ je však jejich první zkouškou ohněm, ve které se jasně ukáže jejich schopnost vést politiku v zájmu země.

Teprve v opravdové mnohadimenzionální krizi přestanou mít význam parlamentní řeči a tisková prohlášení. Ukáže se, zda strana má schopnost rychlé a informované analýzy, vytváření krizových koalic – a především, odvahu a schopnost určovat témata a nutit ostatní politické hráče reagovat na její kroky a požadavky.

Selhání politické analýzy

Dvacátého listopadu vydali Piráti prohlášení svého předsedy Bartoše, jehož „nejrazantnější“ část stojí za to ocitovat:

„…jako první krok se pokusíme vyvolat předčasné volby, a tedy hledat cestu k rozpuštění Sněmovny. A to hned poté, co bude schválen volební zákon. Podle nás je varianta předčasných voleb jediná správná, protože umožní voličům znovu rozdat politické karty, aniž by došlo k posílení vlivu Hradu. V tomto týdnu tedy chceme vyvolat jednání a oslovím jak vládní strany včetně premiéra Babiše, tak budeme pokračovat v jednání s opozicí a požádáme i o schůzku s prezidentem.“

Požadavek rozpuštění Sněmovny půl roku před volbami ukazuje na první selhání pirátské analýzy. Ani vládní strany, ale ani populistická koalice SPD, komunistů a nezařazených, s tím nikdy nebudou souhlasit.

Trend oslabování podpory pro ANO a ČSSD pokračuje a jejich poslanci už jenom s ohledem na svoje hypotéky a kšefty v žádném případě nebudou chtít zkracovat volební období a svoje příjmy. Mnoho z nich se do příští sněmovny nedostane, tak proč by riskovali?

Vláda Andreje Babiše by i při rozpuštění sněmovny dál vládla v demisi – ale tentokrát zcela bez kontroly Parlamentu. Opozice by tak přišla o nejdůležitější fórum nastolování otázek a diskuze. Druhá možnost je ještě horší – prezident by si najmenoval úřednickou vládu podle svého totalitářského gusta…

Druhé selhání pirátské analýzy je ještě horší. Nedokáže totiž rozlišit, že hlavním škůdcem demokratického státu a ústavního pořádku není dnes už tak oslabený premiér Andrej Babiš, ale opuštěná ústava. Tedy právě nekontrolovatelný a ústavní pořádek i politické strany bojkotující prezident Miloš Zeman, jehož letitá podpora antidemokratických režimů a vůdců dělají z České republiky ve světě vysmívanou chudinku.

Proč schůzku s prezidentem?

Zabarikádován na Pražském hradě pohrdá Zeman už i soudním rozsudkem, podle něhož je Hrad veřejné prostranství a nikdo nemá právo bez zákonného důvodu vyloučit jeho využívání veřejností.

Třetí chyba je stylová. Žádat o schůzku s prezidentem, jehož mluvčí, který se bez prezidentova svolení ani nenasnídá, opozici srovnává s katastrofou a přivoláváním války, je přinejmenším nedůstojné a nemístné.

Opozice a Pirátská strana mají na víc. Pro začátek by měla žádat okamžitou omluvu a vyhazov prezidentova mluvčího. Pokud jeden z nejbližších spolupracovníků prezidenta otevřeně popírá základní ústavní princip nadstranickosti prezidentského úřadu, prokazuje mimo jakoukoliv pochybnost, že nemá dost inteligence na to, aby v něm pracoval.

Ale hlavně – opozice by měla ještě před koncem týdne dát Miloši Zemanovi výtku za nečinnost a ultimátum. Pokud ve své osm dní odkládané reakci na akt ruské vojenské agrese a terorismu na území České republiky nepodpoří kroky ohlášené vládou České republiky, nechť navrhne opozice ve spolupráci se Senátem jeho odvolání podle článku 66 Ústavy pro prokázanou neschopnost vykonávat úřad prezidenta.

V krizích je nejcennější devizou umění převzít v pravý čas iniciativu a donutit ostatní reagovat a přizpůsobit se. Odpor proti nedemokratickému prezidentovi by byl tím pravým Rubikonem, za nímž by se ještě před volbami jasně ukázalo, kdo – kromě otevřeně proruských komunistů a populistů – by se nečinného a proradného Zemana odvážil podpořit.

Člověk, který při nástupu nového ministra zahraničních věcí neřekne ani slovo o největší mezinárodně politické krizi státu od okupace v roce 1968, ale nevkusně vtipkuje s příměry zákonů profesora Parkinsona, prostě nemá v čele státu co dělat. Piráti se mají ještě hodně co učit. Držme jim palce.

Připomeňme ale celé opozici: jsou chvíle, kdy odmítnout politické kalkulace a zasáhnout v krizi je prostě povinnost. Ocitli jsme se v bodu obratu, kdy se můžeme a musíme navrátit k základním hodnotám tohoto státního společenství. Je čas vrátit nám hrdost na náš stát a prokázat jeho smysl.


Autor tento text věnuje památce zesnulého Slávka Černíka, v letech 68-70 organizátora stávek a akcí Svazu pražských středoškoláků. Po jeho zákazu po celou dobu „normalizace“ byl jedním z nejskromnějších aktivistů třetího odboje. 

 

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)