Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Miloš Zeman a Vladimir Putin. Foto: Mikhail Metzel/TASS, Profimedia
,

Jan Urban: Odvolejte prezidenta. Zasáhnout v krizi je prostě povinnost

Česká Pirátská strana se v mnoha ohledech představuje jako skutečná alternativa k zahnilým politicko-byznysovým pořádkům minulých desetiletí. Stala se i výraznou – a to je třeba jen přivítat – generační alternativou „starých pořádků“. Její představitelé se překvapivě rychle přiučili finesám českého parlamentního cirkusu, jednacím řádům i vystupování v televizi. Teprve „vrbětická krize“ je však jejich první zkouškou ohněm, ve které se jasně ukáže jejich schopnost vést politiku v zájmu země.

Teprve v opravdové mnohadimenzionální krizi přestanou mít význam parlamentní řeči a tisková prohlášení. Ukáže se, zda strana má schopnost rychlé a informované analýzy, vytváření krizových koalic – a především, odvahu a schopnost určovat témata a nutit ostatní politické hráče reagovat na její kroky a požadavky.

Selhání politické analýzy

Dvacátého listopadu vydali Piráti prohlášení svého předsedy Bartoše, jehož „nejrazantnější“ část stojí za to ocitovat:

„…jako první krok se pokusíme vyvolat předčasné volby, a tedy hledat cestu k rozpuštění Sněmovny. A to hned poté, co bude schválen volební zákon. Podle nás je varianta předčasných voleb jediná správná, protože umožní voličům znovu rozdat politické karty, aniž by došlo k posílení vlivu Hradu. V tomto týdnu tedy chceme vyvolat jednání a oslovím jak vládní strany včetně premiéra Babiše, tak budeme pokračovat v jednání s opozicí a požádáme i o schůzku s prezidentem.“

Požadavek rozpuštění Sněmovny půl roku před volbami ukazuje na první selhání pirátské analýzy. Ani vládní strany, ale ani populistická koalice SPD, komunistů a nezařazených, s tím nikdy nebudou souhlasit.

Trend oslabování podpory pro ANO a ČSSD pokračuje a jejich poslanci už jenom s ohledem na svoje hypotéky a kšefty v žádném případě nebudou chtít zkracovat volební období a svoje příjmy. Mnoho z nich se do příští sněmovny nedostane, tak proč by riskovali?

Vláda Andreje Babiše by i při rozpuštění sněmovny dál vládla v demisi – ale tentokrát zcela bez kontroly Parlamentu. Opozice by tak přišla o nejdůležitější fórum nastolování otázek a diskuze. Druhá možnost je ještě horší – prezident by si najmenoval úřednickou vládu podle svého totalitářského gusta…

Druhé selhání pirátské analýzy je ještě horší. Nedokáže totiž rozlišit, že hlavním škůdcem demokratického státu a ústavního pořádku není dnes už tak oslabený premiér Andrej Babiš, ale opuštěná ústava. Tedy právě nekontrolovatelný a ústavní pořádek i politické strany bojkotující prezident Miloš Zeman, jehož letitá podpora antidemokratických režimů a vůdců dělají z České republiky ve světě vysmívanou chudinku.

Proč schůzku s prezidentem?

Zabarikádován na Pražském hradě pohrdá Zeman už i soudním rozsudkem, podle něhož je Hrad veřejné prostranství a nikdo nemá právo bez zákonného důvodu vyloučit jeho využívání veřejností.

Třetí chyba je stylová. Žádat o schůzku s prezidentem, jehož mluvčí, který se bez prezidentova svolení ani nenasnídá, opozici srovnává s katastrofou a přivoláváním války, je přinejmenším nedůstojné a nemístné.

Opozice a Pirátská strana mají na víc. Pro začátek by měla žádat okamžitou omluvu a vyhazov prezidentova mluvčího. Pokud jeden z nejbližších spolupracovníků prezidenta otevřeně popírá základní ústavní princip nadstranickosti prezidentského úřadu, prokazuje mimo jakoukoliv pochybnost, že nemá dost inteligence na to, aby v něm pracoval.

Ale hlavně – opozice by měla ještě před koncem týdne dát Miloši Zemanovi výtku za nečinnost a ultimátum. Pokud ve své osm dní odkládané reakci na akt ruské vojenské agrese a terorismu na území České republiky nepodpoří kroky ohlášené vládou České republiky, nechť navrhne opozice ve spolupráci se Senátem jeho odvolání podle článku 66 Ústavy pro prokázanou neschopnost vykonávat úřad prezidenta.

V krizích je nejcennější devizou umění převzít v pravý čas iniciativu a donutit ostatní reagovat a přizpůsobit se. Odpor proti nedemokratickému prezidentovi by byl tím pravým Rubikonem, za nímž by se ještě před volbami jasně ukázalo, kdo – kromě otevřeně proruských komunistů a populistů – by se nečinného a proradného Zemana odvážil podpořit.

Člověk, který při nástupu nového ministra zahraničních věcí neřekne ani slovo o největší mezinárodně politické krizi státu od okupace v roce 1968, ale nevkusně vtipkuje s příměry zákonů profesora Parkinsona, prostě nemá v čele státu co dělat. Piráti se mají ještě hodně co učit. Držme jim palce.

Připomeňme ale celé opozici: jsou chvíle, kdy odmítnout politické kalkulace a zasáhnout v krizi je prostě povinnost. Ocitli jsme se v bodu obratu, kdy se můžeme a musíme navrátit k základním hodnotám tohoto státního společenství. Je čas vrátit nám hrdost na náš stát a prokázat jeho smysl.


Autor tento text věnuje památce zesnulého Slávka Černíka, v letech 68-70 organizátora stávek a akcí Svazu pražských středoškoláků. Po jeho zákazu po celou dobu „normalizace“ byl jedním z nejskromnějších aktivistů třetího odboje. 

 

 

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

99 komentářů

 1. Sam napsal:

  Zeman je špatný, protože neskáče, jak si novináři přejí.

  • Marek Loucký napsal:

   Jirko, novináři jsou také občané naší země a jako občané chtějí, aby se hlava státu chovala dle ústavy a hájila zájmy ČR. Nic z toho Zeman nedělá.

  • nedamse napsal:

   Neodpovídá proamerickým politikům

   • Tondach napsal:

    …a proto tak strašně stál o to, aby ho přijal Trump, co?

  • Dr. B napsal:

   Kdepak, Zeman je špatný, protože skáče tak, jak si přejí tu Číňané, tu Rusové, jindy zase podle Babiše atd. I to by snad šlo chápat jako jeho přesvědčení a tolerovat to coby jeho demokratické právo.
   Mnohem větší problém však je, že neskáče v zájmu českých občanů, že dělá ostudu kde to jen jde a zesměšňuje celý národ. Mám pocit, že ho nakonec zesměšňuje i v očích těch, kterým tak nepokrytě podlézá.
   Mnohem větší problém je dále v tom, že se chová jak urvaný ze řetězu, ohýbá Ústavu, jak se mu zlíbí, jen z ješitnosti „háže vidle“ do všeho co se mu nelíbí a na všechny, co mu nepodlézají. Že si chce za státní peníze plnit své senilní sny budováním pomníků, které nedávají naprosto žádný smysl (viz. ten jeho kanál) a tak dále a tak dále……..
   Nemám pocit, že by měl prezident být pouhou loutkou v rukou vlády, ale jeho přístup zapšklého dědka je opravdu tristní 🙁
   No žádný strom neroste do nebe a i když to může ještě trvat, jednu jistotu v tomto marasmu máme. Boží mlýny melou i když to mnohdy vypadá, že se zastavily. Jednou se ho prostě zbavíme a nikdo horší už tam snad nemůže být. Doufejme………

  • Tondach napsal:

   Zeman vůbec neskáče! Jen blbě blábolí v ruské televizi o novičoku, o vlastních tajných službách i o tom, jak si vyléčil cukrovku …

   • A. S. Pergill napsal:

    Tondachu, novičoky se tu prokazatelně vyráběly, protože se používaly k výcviku vojsk (minimálně chemických jednotek), včetně našich, a jsou tak šíleně toxické, že se hotové nevozí. Míchají se z komponent krátce před použitím na místě samém. Navíc neexistuje sebemenší informace o tom, co se dělo v objektech s „dočasně umístěnými“ vojsky sovětské armády. Víme akorát, že tam byly atomovky, ale zda tam byly i chemické a biologické zbraně a když, tak jaké, to prostě nevíme a do otevření archívů bývalého SSSR nebude nejmenší šance se to dozvědět. Tam mohl být klidně vyroben bazén novičoků, kterým by se dala vytrávit celá zápatní Evropa.

    • Tondach napsal:

     To vůbec nic nemění na tom, že o tom neměl prezident blábolit v ruské televizi!
     A vy máte důkazy, že můžete napsat, že se tu PROKAZATELNĚ vyráběly? Nemáte!

     • A. S. Pergill napsal:

      Když s nimi cvičila chemická vojska a další jednotky ČSLA, tak to můžeme brát jako důkaz, že se tu vyráběly, protože jejich převoz je vysoce nebezpečný. Převáží se komponenty, a ty se míchají (a nechají patřičně reagovat) až na místě určení. Takže ano, novičoky se tu minimálně k výše uvedenému účelu prokazatelně vyráběly.

    • Pavel napsal:

     „Prokazatelně“ byla akorát hradní čučkař v deliriu. Testování mikroskopických vzorků (což je jediné o čem hradní čučkař v deliriu točil) není výroba. Blábol o „výcviku protichemických vojsk“ to už je jen vaše vlastní další vlhká fantasmagorie.

     • A. S. Pergill napsal:

      V souvislosti s útokem na Skripala vystoupilo vícero odborníků, kteří o výrobě novičoků pro potřeby výcviku ČSLA hovořili (či psali).
      A vyráběla se množství, která už mohla někoho zabít. Musela, mj. proto, aby ta výroba vůbec mohla fungovat. Jistě, nebyly to kotle, ale určitě desetiny až jednotky mililitrů ve zkumavce.

     • skeptik napsal:

      Aha, tak že Miškin a Čapiga si pro ten novičok podle vás Pergille zajeli před odletem do Británie do laboratoře v Čechách?

     • A. S. Pergill napsal:

      Teoreticky si mohli přivézt komponenty. I třeba od nás. Nějaké sklady zbraní, o nichž nic nevíme, tu po okupačních vojscích nejspíš zůstaly (RA sklady zbraní na území potenciálních nepřátel zřizovala běžně). A možná to namíchali blbě,. a proto Skripal přežil.

     • skeptik napsal:

      Pro Pergilla:
      Robert Malecký: Marie zase mluvila. Jak ministryně spravedlnosti podržela prezidenta ve hře proruských trollů. Článek na Hlídacím psu 29. dubna 2021.

      Jedno ze základních pravidel propagandy a dezinformací se dá shrnout takto: „Když nemůžeš věc popřít, přidej víc verzí“. Čím víc, tím líp, pravda se mezi nimi ztratí nebo rozmělní.

     • A. S. Pergill napsal:

      skeptiku,
      Bohužel, realita je vesměs složitá. Jednoduchá řešení, nepřipouštějící žádnou alternativu, jsou pro nevzdělané primitivy. Konec konců, proto takováto řešení hlásaly totalitní systémy, od křesťanství až po komunismus. A proto je nyní prosazují pohrobci těchto totalit.

     • skeptik napsal:

      Pergille, i svým posledním příspěvkem jste dokázal pravdivost citátu pana Maleckého. A co se týče těch pohrobků totalit, nepochybuji, že jste jedním z nich.

     • A. S. Pergill napsal:

      skeptiku,
      s panem Maleckým se naprosto míjím a nijak mě to nevzrušuje.

     • skeptik napsal:

      Pergille, že se míjíte s panem Maleckým vůbec neznamená, že pan Malecký nemá pravdu.

  • pamětník napsal:

   Pan prezident přece z vozíku skákat nemůže a nikdo to po něm ani nemůže žádat. A přečtete-li si text pozorně, zjistíte, že ani pan Urban nežádá víc, než dodržování Ústavy ČR a užívání mozků.
   Skvělé je, že sami mladí Piráti si dokáží přiznat, že se mají ještě hodně co učit. V současné výběrové nouzi tím ukazují, že jsou pro občany voliče oproti „zavedeným partajím“ skutečnou nadějí. Proto dvojnásob platí výzva: Držme jim palce, sledujme jejich počínání, a porovnávejme je s ostatními nabízejícími se k vládě – do roztrhání těl, jak předváděli kupř. modří s oranžovými po opoziční – dnes už prezidentské opoziční smlouvě.

  • Jarmila Vondráková napsal:

   Stačilo by, kdyby „skákal“ za zájmy státu a občanů,kteří mu důvěřovali. Rozhodně ale skáče za svoje zájmy,to dělá na výbornou.

  • Sámo napsal:

   Zeman je špatný prezident hned z několika důvodů. Je to bývalý komunista a platí pořekadlo, že jednou komunista- navždy komunista. Proto se v dnešní době politicky stýká jenom s Ruskem a s Čínou a snaží se tam získávat nové odbytiště pro naše firmy a podnikatele. Z toho je patrné, že je úplně mimo realitu, protože když přijel z poslední návštěvy Číny, tak sliboval, že Čína do konce toho roku proinvestuje v Česku 90 miliard. Od té doby uběhlo přibližně 5 roků a do dneška tu Číňané neinvestovali téměř nic. Jediné za co utratili své peníze, byly nemovitosti na dobré adrese, u kterých nehrozí riziko, že by měli při jejich následném prodeji vydělat. Jediné, co tu čínští komunisté způsobili, byl narůst cen nemovitostí v Praze a okolí. Jinak jako prezident neplní svoje ústavní povinnosti a má vychování řezníckého psa a podle toho to vypadá. Už prohrál několik soudů s občany ČR a když měl zaplatit pokutu, tak poškozené odkázal na stát. I jinak se chová jako starý a nemocný člověk, který má kromě cukrovky a nemocných nohou navíc pokročilého Alzheimera a není zdravotně způsobilý vykonávat funkci prezidenta.

  • Přikryl napsal:

   Opravdu „skvělá analýza“, ale agent ruské služby GRU již opravdu skákat nemůže.

  • Miloš napsal:

   Pan prezident by se měl odebrat na odpočinek, a napsat další díly ke své knižní prvotině: „Jak jsem se mýlil v politice“.

 2. Tondach napsal:

  Napsal jsem to několika čelným představitelům opozice, že by se neměli věnovat neustálému zbytečnému přesvědčování Babiše, co by měl nebo neměl udělat, ale že by se měli domluvit, jak ho odvolat! No a k tomu je nezbytně nutné odvolání Zemana…. je mezi nimi dost lékařů, kteří by prohlásili Zemana za nesvéprávného a tudíž neschopného vykonávat úřad a ani by přitom nepřeháněli!

  • A. S. Pergill napsal:

   To už tu bylo v souvislosti s Klausem. Faktem je, že Zeman je na tom duševně líp než Havel za svého třetího presidentování.

   • Tondach napsal:

    Havel taky nesmyslně blábolil, že si vyléčil cukrovku až doktoři zůstali paf? Zeman je zralý na Bohnice!

    • A. S. Pergill napsal:

     Havel např. tvrdil, že svou rakovinu plic měl z vězení, a přitom se k ní prokouřil (nepracoval v uranových dolech, kde by ji skutečně mohl získat expozicí radonu). Spíš se dá krutě konstatovat, že to vězení, kde nemohl kouřit tolik, co chtěl, mu nástup rakoviny spíš oddálilo.

     • skeptik napsal:

      Jak jste přišel k údajnému Havlovu tvrzení, že rakovinu plic má z vězení??? Nikdy jsem od V. Havla takové tvrzení neslyšel, ani jsem takové tvrzení nikdy nikde nečetl. Z vězení byl sice propuštěn ze zdravotních důvodů, ale pokud si dobře vzpomínám, měl být důvodem zápal plic, ne rakovina.

     • A. S. Pergill napsal:

      Sám to v televizi tvrdil. Tehdy se ČT ještě jakž takž dala sledovat.

     • skeptik napsal:

      Aha, tak že jak je u vás obvyklé Pergille, opět zdroj, který se už dnes po tak dlouhé době nedá ověřit. Jako u vás už po tolikáté.

     • A. S. Pergill napsal:

      to skeptik
      Bohužel, jiné zdroje neexistují, nebo jsou jen za peníze. Nicméně, pokud tvrdíte, že to Havel nikdy neřekl, tak to dokažte 🙂

     • skeptik napsal:

      Pokud vy Pergille tvrdíte, že to Havel řekl, tak to dokažte vy. Vy jste přišel s tvrzením, vy ho máte dokázat. Ještě jste mi nikdy nedokázal uvést zdroj, který by dokazoval vaše tvrzení. Buď neexistoval zdroj, nebo v něm neexistoval článek, na který jste se odvolával.

     • A. S. Pergill napsal:

      skeptiku,
      opravdu nevím, zda a jak se dá dostat do archivu televizních novin z doby, kdy Havlovi náhodně našli rakovinu plic (čímž ho zachránili). Zajděte si tam, třeba vám to najdou a pustí. Konec konců, jako veřejnoprávníci, fungující za naše peníze, by i měli.

     • skeptik napsal:

      To byste Pergille musel uvést konkrétní pořad a konkrétní datum, kdy byl pořad vysílán. Nic z toho jste neuvedl. Ale když už jste nějaké tvrzení uvedl, máte jej dokazovat především vy! Vy jste v jednom svém příspěvku tvrdil, že nepředložený důkaz znamená, že důkaz neexistuje.

     • skeptik napsal:

      A také jste Pergille ve svém příspěvku uvedl, že bez důkazů může kterýkoli politický aktivista lhát, až se z něj bude kouřit. To se netýká pouze politických aktivistů, ale i vás, Pergille.

     • A. S. Pergill napsal:

      skeptiku,
      až na to, že já nejsem politický aktivista.

  • Tatiana napsal:

   Já by z dovolením ještě doplnila. Stát přestal plnit svou funkcí a to takovým způsobem že nevyplácí podpory. Za únor jsem nedostala ani 1kč Také nefunguje sčitáčka lidi ani očkováčká ani schváleni léku proti KORONAVIRU. Je potřeba zarazit to bezvládí z vlastizrádným Zemanem co vás Čechy ponižuje v očích světa !!! Jsem Ukrajinka ale díky za takového Zeleněckeho váš ZEMAN mu nesahá ani po kotníky. Asi tak

  • petrph napsal:

   Myslíte dobře, ale jen jsem se tak zamyslel nad tím, kdo by jako jmenoval nového premiéra, pokud by parlament napřed odvolal Zemana a potom Babiše. A Ústava říká že místo prezidenta by ho jmenoval Předseda Poslanecké sněmovny. Což je kupodivu dnes Vondráček z ANO..:)))
   Což tedy značí, že když už, by měla opozice začít tím že by odvolala Vondráčka a na místo předsedy parlamentu si najmenovala svého člověka. Většinu by na to dnes už měla, tak ještě kdyby se shodla na jménu a provedla rychle výměnu. Ale obávám se, že opozice ted neplánuje systematicky další postup.
   I kdyby odvolali Babiše, tak by se to podobalo té scéně od Travena, z knihy Pochod do říše mahagonu, kdy indiáni zneškodní svého dozorce, a pak sedí, pokuřují, radují se ze své svobody a neví co dál. Ale ani tak daleko ještě nejsme ..

   • Tondach napsal:

    Odvolání Zemana i Babiše by způsobilo rozpad sněmovny …

    • Pavel Liška napsal:

     Jste neskutečně naivní Tondachu. A mimochodem, kdo toho Zemana odvolá ? Možná tak Nejedlý s Mlynářem…..Což by asi tak odpovídalo mocenské realitě na Hradě 🙂

  • Oskar (hanák z Hané napsal:

   Proč navádíte lékaře k trestnému činu podvodu? Víte, že i to je trestné? Viz trestní zákoník: § 209 Podvod, odstavec (6) Příprava je trestná.
   ,

   • Tondach napsal:

    ….a proč by to měl být podvod, vyhlásit Zemana nezpůsobilým pro funkci prezidenta? Vždyť je to tak jasné! Nebo na Hané je zataženo?

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Na Hané, na rozdíl svítí slunce a sem tam prší, aby byla dobrá úroda, lidé pracují na polích a v zahradách, na rozdíl od Plzeňska, kde je to samý pendler..

     • Tondach napsal:

      …ale o podvodu jste nenapsal nic, protože nemáte žádný argument! Na to jsem se ptal!

 3. A. S. Pergill napsal:

  Je mi líto.
  Piráti zpočátku nahrabali body za vcelku sympatický projekt nabourání naprosto nesmyslně a pro prakticky celou společnost škodlivě hypertrofovaných „autorských práv“. Nicméně, jak se dostali k moci, tak na tomto poli neudělali lautr nic a ani se o nic nesnažili.
  Kde (např.) byli, když ministerstvo nařídilo všem školám používat pro distanční výuku polofunkční shit MSTeams, přestože řada škol (hlavně vysokých) má daleko kvalitnější komunikační systémy, navíc zaintegrované do jejich informačních systémů či školních sítí, ale je nucena komunikovat v něčem o řadu levelů horším – jak co do funkčnosti, tak i co do kvality uživatelského rozhraní. A řadě menších škol by bohatě stačila komunikace učitele se žáky přes WhatsApp, opět o řadu levelů lepší než cokoli od MS. A, pochopitelně, zatímco ty zakázané možnosti jsou zdarma, za použití softu od MS platí stát krvavé peníze, přispívající k covidovému ekonomickému propadu.

  Po relativně sympatických počátcích se Piráti přeprofilovali na extrémistickou ultralevicovou stranu, o níž jistě můžeme vést spor, zda má blíže k marxistické či nemarxistické (=fašistické) levici, ale to je tak asi z hlediska jejich zařazení na politické scéně vše. S demokracií se buď míjejí, nebo proti ní aktivně bojují.

  • petrph napsal:

   Tedy, ono je to o něčem trochu jiném. MS Teams nejsou ani tak Shit, jako že tedy právě svou komplexností pouze pro online výuku naprosto nevhodné. Pro školy jsou navíc poskytovány zdarma /pokud se nemýlím/

   Jenomže, ono vůbec integrovat jakýkoliv tento nástroj do do školních informačních systémů během korokrize, bylo a je dosti složité, neb to je poskytovaná služba, které odpadly jako první. A většina škol by to sama nezvládla /nebudu počítat ty IT fakulty, kde se na tom mohli „vyřádit/
   Bohužel jakákoliv podrobnější metodická pomoc ze strany státu /i Pirátů/ prakticky nulová, školy a zvláště učitelé se v tom sami a v komunikaci se žáky dost plácali sami a lepili to jak to šlo. a jak to jejich žáci potřebovali. A zvláště pak pro menší děti ve ZŠ, byl nejlepší nějaký jednoduchý nástroj, který se dal snadno spustit a mohly na celé obrazovce sledovat vidět a poslouchat paní učitelku co jim říká. Víc ani nepotřebovaly, a v čemkoliv složitějším se ty děti beznadějně topily /dokonce i v těch MS Teams). No a zase ten jinak protlačovaný WhatsApp na to je až přílš primitivní, tím se dají tak leda poslat úkoly – ale na to stačí i obyčejný e-mail :)))

   • A. S. Pergill napsal:

    WhatsAppem jsem zvládl zapojit videokonferenci se spolužákem z devítky, který emigroval do Austrálie. V Teamsech to, co nemám step by step napsané od někoho, kdo absolvoval nějaké školení, prostě nedám. je to naprosto neintuitivní a vše se tam dělá stylem škrábáním se levou rukou pod pravým uchem (pochopitelně, přes hlavu) jako ostatně ve všech produktech od MS.
    Ty školní sítě zpravidla fungovaly, a dobře, jen se nesmějí používat. A za Teamsy školy platí. Dokonce se musí zaplatit extra licence, když mám interaktivní setkání (= přednášku) s větším počtem studentů (snad od 200 nahoru).

    A k té komplexnosti: Pan Souček v knize „Blázniví vynálezci“ popisuje (mimo mnoha jiných šíleností) nůžky, které měly asi 25 funkcí (všechny z hlavy nevím). Uměly otvírat flašky a konzervy, řezat sklo, daly se s nimi odměřovat vzdálenosti na mapě, ohýbat plechy … a výčet končí autor konstatováním: „Akorát stříhat se s nimi dalo mizerně“.
    A tohle je problém prakticky všech produktů MS: Šílená komplexnost funkcí, které si vzájemně překážejí a žádnou to proto neumí pořádně. Nakonec ten program zdechne i na tom, že neumí korektně načíst soubor, který sám vytvořil předchozí den, např. u MS Office zcela běžné.
    Proto jsem taky z „kancelářských programů“ utekl k TeXu.

  • Jan napsal:

   Nemáte pravdu. Pro školy jsou Vámi uváděné zdarma… A jsou funkční.

   • A. S. Pergill napsal:

    Pokud je mi známo, tak za to platíme. jestli plnou cenu nebo nějakou „zaváděcí“ (na dobu, než bude nemožné (nebo alespoň velmi obtížné) přejít ke konkurenčnímu SW), netuším.

  • Dr. B napsal:

   No mám pocit, že nazývat Piráty ultralevicovými extrémisty je dnes sice moderní klišé, ale není příliš pravdivé. Piráti jsou samozřejmě orientovaní doleva (ruku na srdce, kdo za mlada nebyl levičák), ale extrémisté, neomarxisté, či dokonce fašisté? To je vážně nesmysl.
   Onehdá jsem potkal známou (věkově starší, než já), která mi říkala, že se děsí možné výhry Pirátů ve volbách, protože prý chtějí každému, kdo obývá plochu větší než 12 m/osobu nastěhovat do bytu migranty. Poslala jí to známá emailem, tak to musí být pravda. Takové a podobné nesmysly tak u nás bohužel formují předvolební nálady víc, než fakta.
   Co se týká například přechodu státní správy na open source software a její opravdová digitalizace, propojení registrů všech státních úřadů, souhlasím, že se zatím příliš z jejich slibů nerealizuje, ale jako opoziční strana prostě u moci nejsou a snaha prosadit cokoli proti ANO/ČSSD/Komunistům je bohužel nereálná. Za tyto „nesplněné sliby“ bych s kritikou počkal, až budou sedět ve vládě (pokud se tak stane).
   Totéž platí ohledně úpravy zákona o autorských právech. Tady si však podle mě ukousli větší sousto, než dokáží sníst. To je tak výnosný kšeft, že jakékoli výraznější změny by bylo potřeba prosazovat na mezinárodní úrovni, jinak nebudou mít příliš velký reálný efekt. A protože jde o megakšeft, lobbing je v této oblasti tak velký, že bude zapotřebí opravdu nadlidské úsilí, pokud se má něco změnit k lepšímu.
   Co se týká WhatsApp vs MS, tady bych byl velmi opatrný. Předat tolik osobních informací o nezletilých Facebooku mi připadá mnohem horší, než zaplatit MS, který má politiku zpracování a využití osobních údajů u placených platforem přeci jen méně agresivní. Ono myslet si, že WhatsApp je zdarma je chybou. Platíte jen mnohem víc osobními údaji, než penězi a do budoucna všichni poznáme, že tato cena je výrazně vyšší.

   • A. S. Pergill napsal:

    1. Jakmile se něco dostane na síť, je to v podstatě veřejné. Buďte ujištěn, že i ten MS ta data někomu předává, nebo prodává. Ví se o „zadních dvířkách“ v jeho programech i v jím používaném šifrování pro potřeby tajných služeb (a kdo ví, koho ještě).

    2. Ty zprávy velice často mají pravdivé jádro, zakládající se na výrocích pirátských poslanců (nejen našich, ale i v EUroparlamentu, kde sedí ve stejné frakci se zelenými, tj. jsou ochotni pomáhat prosazovat všechny ty šílenosti, které zelení prosazují.
    Dalším zdrojem jsou třeba aktivity pirátů v Praze, kde mají primátora.

    3. Ochrana autorských práv by se dala na národní úrovni řešit jak zkrácením příslušných propadacích lhůt, tak i např. snížením trestní i ekonomické odpovědnosti. O nic z toho se ani nepokusili.
    Dala by se prosadit i nějaká „abandonizace“ těchto práv pokud se o ně v určité lhůtě po smrti autora nebo jasného dědice nikdo nepřihlásí. To by vyřešilo problém (mj.) obrovského množství unikátních soukromých dokumentárních filmů a fotografií, u nichž jsou autorská práva nejasná (i když se ví, kdo to nafotil či natočil, není jasné, kdo je dědic a tudíž současný nmajitel), u nichž hrozí, že pro tento problém nebudou včas (před svým fyzickým zničením) zdigitalizovány.

    4. Onen Churchillův výrok zní: „Kdo není ve dvaceti komunistou, nemá srdce, kdo je jím po třicítce, nemá rozum.“ Ivanu Bartošovi letos bylo 41 let 🙂

 4. nemec napsal:

  Sice nevím jak si to pan Urban představuje. Ale je tady ještě vetší nebezpečí a to je Okamura s SPD. S jejími ozbrojenými příznivci. Zatím má hubu vysmátou od ucha k uchu jak jim stoupají volební preference. Připomíná mi to Henleina před okupací. Babiš-Okamura-Foldyna povedení zástupci českého národa.

 5. Jozef Balušík napsal:

  Zeman je špatný jen pro některé. Pro jiné je to hrdina. Zřejmě se drží tajné smlouvy s Ruskem, která byla podepsána v roce 1990 a umožnila mu jeho kariéru premiéra a prezidenta. Kdo z vás by tak výhodnou smlouvu chtěl porušit?

  • josef napsal:

   Smlouva s Ruskem z r.1990 ?. To by tedy musela být podepsána jako Rusko a Čechy ? V tu dobu bylo ještě Československo a SSSR …

 6. nedamse napsal:

  No jsem všemi deseti pro zrušení nebezpečné Pirátské strany

  • Dr. B napsal:

   No já zase pro zrušení SPD a komoušů 🙂
   Naštěstí nám to ani jednomu není nic platné, stále je zde zrušení politické strany velmi složitý a nejistý proces. Pořád to tedy s tou naší demokracií není zas tak zlé, jak to obecně všichni prezentují.
   Držme si palce, aby nám to do budoucna vydrželo.

  • jirka napsal:

   A komunisti Vám nevadí?

 7. Petr Hajný napsal:

  Pane Tondachu a vy máte lékařské vysvědčení,že jste psychicky zdráv? Zjevně ne,tak se dejte vyšetřit a nebo si zajeďte do Beřkovic, tam už vás s otevřenou náručí přijmou a nám se uleví!!!!

  • Tatiana napsal:

   Pro slušné lidi vy ze svým Zemanem je POHROMA. Ale máme tu ještě KORONAVIRUS a můžeme jen doufat že po té podzimní vlně se i nadýchneme příliš hodně je tu ODPADU!!!

  • Tondach napsal:

   Já nejsem ale prezident, pane Hajný! Vy znáte místo tajný?

 8. Adalbert Kolínský napsal:

  V článku píšete: „Dvacátého listopadu vydali Piráti prohlášení…“. Správně zřejmě mělo být, dle mých informací (i logiky následné argumentace), uvedeno spíše „Dvacátého dubna…“. Chyby se holt stávají. Tato drobná chybka naštěstí nemá nedozírné možné následky, jaké hrozí v současné situaci ze strany pana Zemana a jeho okolí, případně nerozvážnými kroky zmiňovaných politických stran.

 9. lwo napsal:

  Všechno, co se v této zemi děje, stojí a padá se ZRUŠENÍM ÚSTAVY! Tzv. Ústavní soud dovolil, aby jistý Babiš rozdrobil Ústavu, a za to budou jeho členové pykat v Pekle! Včetně „předsedy“ Rychetského! 🙁

 10. danica napsal:

  Vaše poslední věta je jako z dob normalizace. Můžu si o Zemanovi myslet, co chci, ale doktoři za normalizace posílali lidi do blázince . Pravda, ještě to dělají v Číně a Rusku. Ta doba je snad už za námi. Aby tam jednou neposlali třeba vás. Stačí, když se dva na vás domluví..

  • Tondach napsal:

   Normalizace skončila už před třiceti lety a ani Husák si nedovolil blábolit, že si vyléčil cukrovku, až doktoři zůstali paf, nebo veřejně v televizi mluvit o kundách, pomlouvat vlastní tajné služby v ruské televizi a spoustu dalšího!!
   To je na Bohnice!

 11. Jarmila Vondráková napsal:

  Z vlastní zkušenosti vím, že piráti jsou populisté, kteří sice něco slibují, ale pak jednají výhradně ve svém zájmu. Jejich sliby jsou v rozporu s jejich činy. Nebo spíš ne činy. Proklamovaná služba veřejnosti, občanům, je pouze v těch slibech. Ve skutečnosti ale neexistuje. Nebudou nic riskovat a nepůjdou do žádné bitvy,byť by byla situace sebenaléhavější.

 12. petrph napsal:

  On to přece zpíval Richard Müller jasně „Svět nepatři nikomu, kdo nebyl hráč“ . Při současné situaci by byl pokus o urychlené předčasné řešení dosti rizikový v tom, že iniciátor té změny může prohrát. Stačí si připomenout jak před minulými volbami přišel Sobotka podat demisi-nedemisi, a Zeman ho elegantně vystrčil hůlkou.
  Už teď rozehrál Babiš vysokou hru divokou kartou, a ta se bude do voleb těžko přebíjet.
  Takže bych to spíš viděl, že jeho oponenti zůstanou u jeho rétorické kritiky a budou doufat, že volby nějak dopadnou – a až po nich, a bez kontroly voličů se pokusí slepit nějakou koalici.
  I když tedy aktuálně, jak říká jiné přísloví, „slovo už párem volů zpátky nevezmeš“, tak pokud už nyní opozice ohlásila že se pokusí Babiše odvolat, tak už by se u voličů shodila, kdyby to vzdala…Někdo se bude muset obětovat a toho Babiše podpořit. Že by komunisté?
  No a pokud se týče prezidenta Zemana, tak není poněkud jasné. co by vlastně měl udělat či neudělat, když vše potřebné ohledně Ruska zařídil a zařízuje Babiš s Hamáčkem. Jen proto, že se k něčemu nevyjádřil do médií, ho určitě odvolat nejde:)))))

  • Oskar (hanák z Hané napsal:

   Rušíte „kruhy“ fanatickým antizemanovcům,oni se nás snaží přesvědčit, že Zeman by měl být odvolán, protože se jmenuje Miloš Zeman. Fanatici věří, ale neví proč věří, to je jedna temná neprozkoumaná stránka činnosti mozku.

   • Tondach napsal:

    „Fanatici věří, ale neví proč“ proč se tím neřídíte?

 13. Aďuš napsal:

  Vsadím krk, jak mám jeden, že dnes je prezident ve 100% stavu pro výkon své funkce a v okamžiku, kdy se opozice konečně zmátoří a zvedne, obžaluje a uspěje, bude lékařsky nezpůsobilý a neodpovědný.

  • Aďuš napsal:

   Čekám na schválení….Copak to není zřejmé?Když Babiš řekl:“ tu zprávu zveřejníme“, napadlo mě: “ A vsaď se že ne!“ A takhle je to se vším… Je to vzorec a nikdy nepřekročí svůj stín. Hrozně mi to připomíná chování kuřáků marihuany. Hodně hulej, hodně jedí a svět nestíhají vnímat….opravdový svět je s největší pravděpodobností děsí….. myslím, a tuto zkušenost má spousta lidí….. My sociální ale nesmíme diagnostikovat-)) Tak nediagnostikuji. Jen říkám, že chování vlády připomíná chaos a nezpůsobilost jednat racionálně. Nediagnostikujeme, ale víme kdo jste-)) i jak to bude dál((( Na řeči jako rozprávka vám kašle pes..

  • Tondach napsal:

   „dnes je prezident ve 100% stavu pro výkon své funkce „? Ještě máte něco pro obveselení?

 14. Aďuš napsal:

  A nic proti kuřákům Marihuany-))) Není to marihuanou, ale vždycky jen umocněním osobní povahy-))) a spousta, většina je v poho-)) jen někdo se vyjeví jako ťululum-)))

 15. ivan napsal:

  Pokud se podíváte na problém muničního skladu, tak požárníci vyjeli k požáru, kde hořelo a po delší době pozorování z bezpečné vzdálenosti začaly výbuchy.
  Hasiči později oznámili, že v okamžiku požáru tam bylo 5 zaměstnanců firmy, dva z nich bohužel, zemřeli. Nenašli žádný nástražný výbušný systém a nebyl tam ani jeden Rus.
  Po 7 letech tam byli dva rusové kteří způsobili výbuch, ovšem, nikdo neví kdy a jak. Dokonce nejsou žádné záznamy že se pohybovali v tom skladu ani ve Vrběticích.
  Když chcete zamaskovat nelegální vývoz zbraní a munice, požár s následným výbuchem je jedinečné řešení. Ono se pak těžko dělá inventura.
  Najít fotky dvou rusů a obvinit je z možného neprokázaného zločinu je blamáž.
  Proto prezident mlčí. Má přisoupit na falešnou zpravodajskou hru CIA a Bis a stát se poskokem zájmů USA?
  Nebo má říci to, co je více než zřejmé. Bohužel, Koudelka za 7 let nevyrobil žádný důkaz, který by uspěl u soudu. Zadolárek řekl jasně, že žádné důkazy nepotřebujeme. Sami určíme viníka a potrestáme ho. Návrat do 50-tých let se podařil. Ať žije demokracie a právní stát po kapitalisticku.

  • Tondach napsal:

   Vy jste nějak napojen na tajné služby, že tady tvrdíte, jak to všechno bylo?

  • Občan napsal:

   Ivane Okamuro, to jsou ale hovadiny, k čemu se propůjčíte. Hasiči nenašli žádný nástražný systém? Kde ho hledali, když z uctivé vzdálenosti se nemohli přiblížit k bouchající munici. I kdyby tam bylo sto nástražných systémů, tak je výbuch rozmetal na sračky. Vaše dedukce, že tam nebyl ani jeden Rus. No tak to by blbec nenapsal, to fakt ne.
   Potom ty keci, jak tam bylo pět zaměstnanců a dva z nich zemřeli. Ti dva nešťastníci byly pohřešovaní a nebyli prohlášeni za mrtvé. Pokud chcete někoho prohlásit za mrtvého, musíte najít jeho pozůstatky a to bohužel nebylo mnoho měsíců možné. Nejdžíve museli pyrotechnici vyčistit místo výbuchu. Vyšetřovatelé se na místo výbuchu nemohli dostat z bezpečnostních důvodů hodně, ale hodně dlouho. Proto vy ruský kolaborante máte jasno dokonce víc jak ten zmetek na hradě.
   Plácat hovadiny vám jde, ale vyšetřování je proces, který pokud je živý, tak o něm nemůžou tajné služby žanit, jako se to daří vám.
   Nikdo není na tomto světě zbytečný. I ten největší blbec může sloužit alespoň jako špatný příklad. Ve vašem případě se bohužel hloupost vyfackováním nedá vyléčit.

 16. Vlado1 napsal:

  – Odvolejte Urbana. Bránit válce v Evropě a nepoškozovat vlastní zemi je pro novináře povinnost.

  • Tondach napsal:

   To je někde napsáno? A kde? V Ruské ústavě?

  • Tatiana napsal:

   Proč??? To že my o něčím se dozvidame po 6 letech přeci neznamena že máme příliš moc těch novinářů nebo jo???

 17. A. S. Pergill napsal:

  Autoprův problém spočívá v tom,. že president má v našem politickém systému tak minimální pravomoci, že jeho nečinnost nijak neškodí. Škodila by jedině v případě, kdyby vláda chtěla mobilizovat a vyhlásit Rusku válku, pak by to mohl president zdržet.

  • Tondach napsal:

   To je ale nesmysl! Nejen to “ že president má v našem politickém systému tak minimální pravomoci, že jeho nečinnost nijak neškodí. „!
   Měl promluvit k národu hned po Babišovi a Hamáčkovi!

   • A. S. Pergill napsal:

    Napřed se nechal o kauze poučit policejním presidentem, aby nekafral jak mladý vrany.

 18. Tondach napsal:

  Kdyby v neděli Zeman řekl, že kvůli svému psychickému a fyzickému stavu končí, bylo by to jediné, co by se od něj mohlo vzít ….
  Ať řekne cokoliv, týden po tom, co měl okamžitě promluvit k národu, bude to špatně!

  • petrph napsal:

   Víte, chápal bych požadavek aby prezident promluvil k národu pár dní po tom skutečném neštěstí – ať už to způsobilo cokoliv a kdokoliv. No kdyby se prohrabaly archívy médií, tak tehdy se asi taky vyjádřil.
   Zatímco, chtít po něm aby se k tomu vyjádřil o 7 let později, jen proto že o tom tajné služby vydaly s dvou letým zpožděním zprávu – kterou notabene prohlásily za utajenou, už je poněkud podivné.
   Ale vzhledem k tomu že se po tom týdnu nějak Zeman projevit musí, tak bych čekal, že se bude inspirovat prohlášením šéfa BIS Koudelky z minulé neděle. Ten taky vlastně neřekl nic …

  • Tatiana napsal:

   Také si to myslím!!!

  • A. S. Pergill napsal:

   Jenže zatím jsme slyšeli jen chaotické, vzájemně i vnitřně si protiřečící, bláboly.

   • Pavel napsal:

    Teď jste to rusákům nandal. Ty „chaotické bláboly“ si za rámeček nedají.

   • skeptik napsal:

    Vy posloucháte Pergille Moskvu? Potom se nedivím.

    • A. S. Pergill napsal:

     Stačí jen ty vzájemně i vnitřně si protiřečící články, co vyšly zde.

     • skeptik napsal:

      Už v těch webech, na které píšete, máte pořádný zmatek, Pergille. Uniklo vám, že už nejste na Aeronetu, Sputniku nebo Parlamentních listech.

 19. skeptik napsal:

  Chcete od Miloše Zemana okamžitou reakci na odhalení, kdo stál za explozemi ve Vrběticích? To ale přece není možné. Miloš Zeman se musí nejprve poradit s Nejedlým. Nejedlý si musí vyzvednout instrukce buď na ruském velvyslanectví, nebo si pro ně zaletět do Moskvy. Tyto instrukce je třeba projednat se Zemanem. Všechny tyto kroky vyžadují čas a i týden může být málo. Mějte trochu pochopení.

  • Tatiana napsal:

   V tuto chvíli případa v úvahu jen abdikace nic JINEHO!!!

  • A. S. Pergill napsal:

   to skeptik
   Jestliže ani BIS nemá důkazy, které by obstály u soudu, tak to chce akorát zdrženlivost při vyjadřování. Nebo snad chcete, aby Zeman vyfasoval pistoli, odznáček s číslem začínajícím dvěma nulami a nějaká steampunková udělátka, a vyrazil na invalidním vozíku po stopách zlého činu?

   • skeptik napsal:

    Miloš Zeman jistě dostal od BIS důkazů víc než dost. Stejně jako Babiš s Hamáčkem. Že tyto důkazy nebral Miloš Zeman na vědomí je problém Miloše Zemana, ne BIS. I u soudu by s tyto důkazy BIS jistě uspěly, jenže předložením těchto důkazů by BIS potopila své informátory. To nedělá žádná tajná služba na světě. Jak můžete vidět, nedělá to ani GRU. Od Zemana chci pouze to, aby tak drze a sprostě nelhal.

    • A. S. Pergill napsal:

     Důkaz není předložen soudu = důkaz neexistuje. A bez důkazů může kterýkoli politický aktivista lhát, až se z něj bude kouřit. Od toho prostě jsou v právní státě soudy, aby důkazy zhodnotily. Mohou to dělat i v utajeném režimu.

     • skeptik napsal:

      Co se týče vašeho tvrzení, že bez důkazů může kterýkoli politický aktivista lhát, až se z něj bude kouřit, bych rád pouze dodal, že Miloš Zeman již mnohokrát předvedl, že dovede lhát i s důkazy.

Přidávání komentářů není povoleno