Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Finančník Pavol Krúpa (uprostřed) na Pražském hradě, rok poté, co dostal od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
,

Jan Urban: Na přítele Miloše Zemana se nesahá. I když jde o vydírání a vyhrožování smrtí

KOMENTÁŘ. V srpnu a září 2021 proběhlo před americkým soudem klíčové řízení ve věci žaloby Zdeňka Bakaly proti slovensko-českému podnikateli a příteli prezidenta Miloše Zemana Pavolu Krúpovi. Výsledek nastavil nemilosrdné zrcadlo poměrům v české politice i médiích. Detailní sedmnáctistránkové odůvodnění rozsudku soudce Davida Nortona podrobně popisuje vyděračskou kampaň, kterou proti Bakalovi od roku 2016 Pavol Krúpa „inicioval, spoluprováděl, financoval a řídil“.

Jak popsal soud, tato kampaň probíhala po dobu více než pěti let v Evropě i ve Spojených státech, a od začátku tvrdě poškozovala pověst i obchodní kontakty pana Bakaly organizováním demonstrací, emailových a facebookových protestů, ale i vyhrožováním i rozesíláním lživých dopisů jeho obchodním partnerům.

Krúpa věděl, co se děje

Bakala byl nucen po celou dobu vést řadu soudních sporů o očištění svého jména v několika zemích. Všechny vyhrál a přestál i nejdrsnější atak obsahově zcela nesmyslného trestního oznámení Krúpovy firmy Arca Capital. České státní zastupitelství nic nezkoumalo, ale okamžitě si cestou mezinárodní právní pomoci vyžádalo u švýcarské prokuratury šetření podezření ze zvlášť závažné trestné činnosti.

Švýcarský soud proto panu Bakalovi okamžitě zablokoval bankovní účty. České státní zastupitelství se potom odmlčelo, a když ani po dvou letech nebylo švýcarským kolegům schopné předložit důkazy a vysvětlit důvody svojí žádosti, švýcarská prokuratura i soudy celou věc stornovaly.

Už jenom na základě amerického rozsudku by české státní zastupitelství mohlo – a ze zákona povinně mělo – zahájit vyšetřování v trestní věci proti Pavolu Krúpovi. Důkazů je víc než dost.

Americký soud konstatoval, že Krúpa „v každé chvíli kampaně věděl, co se děje“ a prokázal, že nejdrsnější výhrůžky fyzickou likvidací se objevovaly na facebookovém účtu na doméně, založené a registrované poněkud neopatrně přímo Krúpovou firmou Arca Capital. Na účtu se mimo jiné opakovaně objevovaly výzvy „k zastřelení, pověšení, useknutí hlavy a rozčtvrcení“ Zdeňka Bakaly.

Soudce Norton prohlásil, že přiznaná náhrada více než třiceti dvou milionů dolarů představuje „jen zlomek skutečných ztrát“, které utrpěla Bakalova rodina, on sám i jeho podnikání.

Soud se ale pozastavil i nad procesním postupem Pavola Krúpy, který na svoji obhajobu nejprve najal velkou americkou právní kancelář, aby ji po čase propustil, a soudu vzkázal, že se bude obhajovat sám. Nakonec přestal se soudem úplně komunikovat.

Ctihodný soudce Norton udělal všechno, aby mu vysvětlil jeho procesní povinnosti a každý krok soudu, ale jak napsal v rozsudku, pan Krúpa „přes včasná upozornění k jednání nepřišel, ani nezaslal žádné důkazy“. Na několika místech rozsudku konstatoval, že šlo o pohrdání soudem, což je v americké soudní praxi trestným činem.

Co je možné v (údajném) právním státě

HlídacíPes.org získal při pátrání po zákulisí tohoto případu řadu dokumentů především českých institucí, které by soudci Nortonovi tuto těžko pochopitelnou procesní taktiku mohly vysvětlit. Pan Krúpa proces totiž vzdal ve chvíli, kdy bylo jasné, že prohrál. Jeho nejbližší americký spolupracovník a profesionální organizátor kraválů, demonstrací a nátlakových akcí proti Zdeňku Bakalovi, Adam Swart, pod tíhou důkazů poskytl soudu úplné doznání i s rozsáhlou komunikací a příkazy od pana Krúpy.

Existuje i podepsané přiznání českého prostředníka, přes kterého Krúpa otevřeně trestným způsobem nabízel Bakalovi, že ukončí všechny kampaně, pokud mu zaplatí pět set milionů korun. Krúpa v takové důkazní situaci za žádnou cenu nemohl riskovat, že by byl soudem vyslechnut. Co kdyby se ho někdo pod hrozbou trestu za pohrdání soudem či lživou výpověď pod přísahou zeptal, za co mu český prezident Zeman dal státní vyznamenání?

Před americkým soudem nesměla vyjít najevo fakta o osobní angažovanosti českého prezidenta Miloše Zemana a ministryně spravedlnosti Marie Benešové v tažení proti Zdeňku Bakalovi.

Ctihodný soudce Norton by asi těžko chápal, že je v nějakém údajně právním státě možné, aby prezident osobně vyhrožoval akcionářům soukromé firmy trestním stíháním za čtyři různé trestné činy, pokud bezplatně nepředají část svého majetku státu a nepovedou firmu podle jeho přání.

Ve slušné zemi by podvodníka a vyděrače postavili před soud. V zemi, kde podvodníkem a vyděračem je i prezident, u kterého celá ostuda začala, to asi tak jednoduše nepůjde.

A určitě by nevěřil, že přítomná ministryně spravedlnosti Benešová na místě „sdělila, že podnikla šetření a vypracovala čtyři případy týkající se NWR: údajné způsobení bankrotu OKD, podvodné prohlášení o rezervách uhlí, podvodný převod portfolia bytů vládou na NWR, praní peněz prostřednictvím obce Modrava.“

Jazykem trestního práva se tomu říká vydírání. Odehrálo se 24. září 2013 na Pražském hradě. Prezident ještě na tiskové konferenci bezprostředně po setkání s úsměvem pronesl, že „doufá, že pan Bakala neskončí jako Viktor Kožený“.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


O týden později, 1. října, poslala Marie Benešová dopis nejvyššímu státnímu zástupci s protiprávní žádostí o prošetření, kde všude se šetří jakákoliv kauza spojená s OKD, kterou iniciativní orgán okamžitě pochopil jako trestní oznámení, což sedmého stejného měsíce sdělil Vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové. A mašinérie se rozjela. Paní ministryně dobře věděla, o čem mluví, když si kdysi posteskla, že se „u nás dá objednat trestní stíhání“.

Už jenom na základě amerického rozsudku by české státní zastupitelství mohlo – a ze zákona povinně mělo – zahájit vyšetřování v trestní věci proti Pavolu Krúpovi. Důkazů je víc než dost.

Vydírání, stejně jako organizace a prokázané financování nátlakové kampaně, vyhrožování smrtí, stačilo by si vybrat.

Vyděrače postavit před soud

Jenomže české státní zastupitelství se toho nikdy neodváží a tváří v tvář těmto jasným důkazům bude předstírat slepotu a hluchotu. Krúpa je přece jen přítelem prezidenta Miloše Zemana, který ho právě za „boj s ekonomickým zm*dem“, rozuměj právě za kampaň proti Zdeňku Bakalovi, obdaroval v roce 2018 státním vyznamenáním, medailí Za zásluhy 1.stupně.

Vůbec mu nevadilo, že jen o osm měsíců dříve Česká národní banka oficiálně označila Pavola Krúpu za nedůvěryhodnou osobu a na deset let ho vyloučila z možnosti podílet se na řízení jakékoliv finanční instituce, podléhající kontrole ČNB.

Mezi finančníky neexistuje horší potupa. Nyní k tomu přistoupilo i americké soudní rozhodnutí, které za vydírání a další zločiny uložilo Krúpovi zaplatit více než 32 miliony dolarů náhrady škody Zdeňku Bakalovi. Ve slušné zemi by podvodníka a vyděrače postavili před soud. V zemi, kde podvodníkem a vyděračem je i prezident, u kterého celá ostuda začala, to asi tak jednoduše nepůjde.

O důvod víc, aby se po volbách nová Sněmovna a Senát znovu vrátily k otázce, zda je takový člověk, pohrdající právem i obyčejnou lidskou slušností, vůbec schopen zastávat prezidentskou funkci.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

33 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Je dobře, že Zemana už nelze zvolit prezidentem …. i když i to může Babiš s Okamurou za ty dva roky ještě změnit!

  • Ondrej napsal:

   na tohle nastesti nemaji..to je zmena ustavy, nebudou mit ani 120 ve snemovne, a o senatu uz vubec nemluve, tam ani ve snu…takze tohleto je v klidu vyjma divokych scenaru a neustavniho „puce“ ale to snad nenastane

 2. J. Jusek napsal:

  Dobrý den,
  děkuji panu Urbanovi,jako vždy, z jeho pera tne do živého, ale obávám se , když tam bude duo Zeman + Babiš tak se s tím nehne.
  Volby rozhodnou o odvolání Zemana.

  • Tondach napsal:

   Myslíte, že ANO nedosáhne na osmdesát mandátů? A že ti ostatní (SPD a komouši) taky budou chtít Zemana odvolat?

  • Gustav napsal:

   No tak hlavně že Bakala je takový slušný podnikatel, a nikoho neošidil a rozdával jen sliby které dodržel. Pouze nevím zda je větší lump jeden nebo druhý.

   • Martin napsal:

    Bakalovi nikdo nikdy nic neprokázal! Jen Zemanovo přání otcem myšlenky a naprosto nepřípustný a vcelku primitivní (nebo na primitivy cílený) nátlak na soudy, nic víc.

 3. Vladimír Komárek napsal:

  Zeman. co asi tak čekat od tvora, který dobrovolně vstoupil do komunistické strany (zločinné mafie s několika tisíci mrtvých na jejich margo; o ekonomických a mravních škodách na desítky let nemluvě) a nikdy to neodčinil. Od tvora, který nikdy nepracoval tak, že by vytvářel nějaké hodnoty, neboť celý svůj život byl přisát na státní rozpočet, nezávisle na režimu, který vládl. Od tvora, který ničí vše co dává lidský smysl. Od tvora jehož jediným záslužným činem bude to že odejde ze světa…

 4. Honza napsal:

  Vítejte v České republice.

 5. Antonín Koudelka napsal:

  Náš rádoby prezident je gauner a patří za mříže. Doufám, že jednou na takové parchanty jako je on, spravedlnost dosáhne.

 6. Miluše napsal:

  Při tom,jaké kvalitní osazenstvo máme v ČR na těch nejvyšších postech,se už nejde divit vůbec ničemu.jen doufat,že o volbách to změníme.

 7. petrph napsal:

  Propána jána. co to čtu, „..organizováním demonstrací, emailových a facebookových protestů, ale i vyhrožováním i rozesíláním lživých dopisů, atd..“ Vždyť přece to se děje v posledních letech v USA naprosto běžně, na tom je teď postavený celý veřejný a politický systém. Kdyby tam za tohle měli každého (ale každého) soudit, soudy by jim na to nestačily. Takže, čím si pan Bakala „vykoledovaval“, že právě jeho ukřivdění vzali přednostně? To musel mít ale opravdu drahý právníky:)

 8. Petr Pečinka napsal:

  Prezidentská mafie. Vlastizrádce a kolaborant na Hradě. Zeman se nechává poklepávat po ramenou od Rusů a Číňanů. Přitom nevidí, že jím pohrdají. Protože je nepředstavitelné, aby Putin nebo ten číňan podlézali a donášelí USA. Aby práskali a likvidovali vlastní zemi. Aby likvidovali své BIS služby. Širokohubý, mstivý stařík na Hradě, který pro udržení moci je schopen se spojit se všemi šmejdy. Jak je možné že mu to tak dlouho prochází? Protože ho drží nad vodou Babiš, který blokuje ústavní žalobu. Kryjí si záda navzájem.
  Je třeba jít k volbám.
  A volit tak aby stařík na Hradě nemohl zase rozjet tu svou povolební Hru, na kterou se tak těší.

  • Ondrej napsal:

   souhlas, je to opravdu vlastizradce, v jeho pripade velezradce a je to obrovska ostuda, ze tam jeste muze trunit, resp polehavat…kez by ho nova snemovna mohla zalovat, ale nejspis na to nebude sila…ach jo

 9. Ivo napsal:

  Krúpa půjde do tepláků ať teď či za rok ,za dva.Je to jen otázka času.

 10. brambůrel napsal:

  hodně se snažím, ale ne a ne pocítit nad Bakalou lítost a spravedlivé rozhořčení, jak mu ubližují.

  • Pavel napsal:

   A jak ublížil zaměstnancům OKD současný hradní čučkař co by premiér neblahé paměti tím, že přihrál za pár šupů OKD vekslákovi a konfidentovi koláčkovi, který je následně vytuneloval, tě nezajímá?

 11. jaromír napsal:

  Již delší dobu shledávám že v lánech leží hromada chlévské mrvy. Českou zemi ovšem nezúrodní.

 12. skeptik napsal:

  Z diskuzních příspěvků pod tímto článkem jsem se toho dozvěděl o Miloši Zemanovi mnoho. Kromě nicku petrph se Miloše Zemana nikdo nezastal. A nejspíše právem. Jenže ani jeden z přispěvatelů diskuzních příspěvků o Miloši Zemanovi se ani slovem nezmínil o těch českých voličích, kteří Miloše Zemana po dvakráte na Pražský hrad zvolili a tím kritizovaný stav způsobili, i když nejpozději při druhé prezidentské volbě bylo vědomo, co lze od Miloše Zemana očekávat. Mezi příspěvky padla řada návrhů, co udělat s Milošem Zemanem. Ale co udělat s jeho voliči??? Vždyť Miloš Zeman jednou skončí. Ať už v důsledku ukončení funkčního období, nebo v důsledku jeho odvolání. Jenže jeho voliči pak budou volit i dalšího prezidenta. Z čeho je možné vyvozovat, že příště budou jeho voliči volit lépe? Co když nám příště zvolí například Babiše, Okamuru, Vladimíra Dlouhého nebo Václava Klause mladšího, případně někoho podobného, komu přispěje na volební kampaň Lukoil?

  • Horymír napsal:

   Hentá demokreacia je sviňa! Budětě moseť vyměěěnít voliče!

   • skeptik napsal:

    Když už chcete psát slovensky, měl byste se to nejprve naučit. Major Terazky je proti vám vzdělanec a měl i oproti vám nápady, kterým bylo možné se alespoň zasmát.

 13. Truman napsal:

  Krupa,Bakala …..tak si tipnete který by dostal přes hubu kdyby se objevil v Ostravě/Karviné….

  • Pavel napsal:

   Krůpa dostane v USA flastr a za katrem mu dají přes hubu udělaní černoši. V Karviné nedostane přes hubu nikdo pro nikoho, protože ožralé invalidní důchodce zajímá leda dno lahve a fyzicky mají leda na to, aby se šourali podél zdi. A ti co v kámošem hradního čučkaře vekslákem koláčkem vytunelovaném OKD ještě pracují, tedy poláci, to nezajímá.

  • Karel napsal:

   Můžu?? Můj tip je za A

  • Karel napsal:

   Možná jako pan Kalousek v jednom nejmenovaném baru v jednom nejmenovaném městě

   • Ivo napsal:

    Nevím o tom že by pana Kalouska v nějakém baru , v nějakém městě napadli.Ovšem Babiše při jeho propagační návštěvě u postižených tornádem místní obyvatelé hnali svinským krokem…

 14. palopetro napsal:

  A není vůbec možné a nebo velmi pravděpodobné, že soudce Norton je úplatný parchant, stejně jako miliony eurounijních patolízalů? Vždyť přece Bakala je prachsprostý zloděj a korupčník, který se nalepil ihned po sametce na opilce Havla, aby nehorázně na ekonomické zlodějně v Česku vydělal stamiliardy a ovládal přes desítky jim vlastněných médií veškeré opoziční dění!

  • Ivo napsal:

   Soudce Norton je nezávislý soudce nezávislého soudu v USA ,takže je mu nějaká EU celkem u zadku.Ale gaunera a gauneřinu zřejmě pozná a po zásluze ocení velmi dobře.A na koho se tedy po sametce nalepil náš milý čau lidi ,který podobným způsobem jako pan Bakala vydělal podobné stamiliardy? Že by potkal kouzelného dědečka nebo vylovil zlatou rybku?

 15. Karel napsal:

  Můžu?? Můj tip je za B

 16. ivan napsal:

  Až skončí Zeman, lid si vybere nového prezidenta. A nebude to příslušník pražské kávárny ani americký řiťolez, ani žádný člen zbytečného a drahého senátu, kde sedí jen lidi, kteří by se neuživili v normálním změstnání ale člověk, který je schopný a přeje lidem jen to nejlepší. Dává jim peníze navíc a stará se o jejich dobrý život. A to mu nikdo z opozice nemůže zpomenout. Babiš na hrad a bude dobře v České zemi.

  • Josef II napsal:

   Ivane.já mám zase raději příslušníky pražské kavárny a americké řiťolezce,než soudruhy ze IV.cenové a rusácké řiťolezce.
   Nejvíc mě dovede pobavit, jak ti co od svého založení lezli do rusáckého zadku bez mýdla jsou najednou velcí vlastenci,

  • Martin napsal:

   nedávno jsem mluvil s jedním Slovákem a když došla řeč na politiku byl udiven, že v ČR. je možné aby byl v nejvyšších státních funkcích Slovák. Něco podobného v obráceném gardu jak říkal by na Slovensku (ale myslím si ani nikde jinde) vůbec nebylo možné. tak to jen aby bylo jasné v jaké situaci ČR. je …

 17. skeptik napsal:

  Nejvíc mě dovede pobavit, jak ti co od svého založení lezli do rusáckého zadku bez mýdla jsou najednou velcí vlastenci, Konec citátu. Josefe II, tato taktika není ničím novým. Podle vyprávění mého otce a dědy na přesně stejnou strunu údajného vlastenectví brnkali komunisté i před volbami v roce 1946. Velká část českého národa tehdy tuto taktiku spolkla i s navijákem. Smutné je, že značná část českého národa, i když ne snad tak velká jako v roce 1946, tuto taktiku polyká i dnes.

Přidávání komentářů není povoleno