Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Pavel Blažek, ministr spravedlnosti Foto: Profimedia
,

Jan Urban: Ministr Blažek si k sobě vybral podivné figury z časů (a mravů) opoziční smlouvy

KOMENTÁŘ. Osud každé koaliční vlády závisí na umění vyvažování zájmů a vlivů. Koalice pěti subjektů, které vytvořily novou českou vládu, představuje téměř nemožnou úroveň vzájemné tolerance, disciplíny a úcty k dohodnutým kompromisům. Rozhodující je však za všech okolností jednání a chování nejsilnější z nich, v případě České republiky tedy ODS.

Právě na ODS bude záviset, zda dokáže vést novou vládu k úspěchu, či ke zkáze. Nezapomínejme, že image celé koalice byla už v předvolební kampani postavena na příslibu „změny“.

Svérázný – a hodně varovný – příspěvek k tomu ovšem přinesly hned první kroky nového ministra spravedlnosti Pavla Blažka.

Přítelkyně pana ministra

Namísto slibovaného étosu změny si jako svoje nejbližší spolupracovníky přivedl na ministerstvo dva notorické symboly doby a mravů „opoziční smlouvy“. Mají především nadstandardní vazby na prezidenta Miloše Zemana a jeho okolí. A každý z nich má za sebou, řekněme, poněkud pestrou politickou i profesní minulost.

Měli být dokonce tři, Gabriela Kloudová se však nakonec šéfkou Blažkova kabinetu nestala, i když tato informace v prosinci proběhla médii.

I tak připomeňme, že dnešní manželka bývalého ministra vnitra a neúspěšného předsedy ČSSD Jana Hamáčka byla v minulosti poradkyní premiéra Mirka Topolánka (ODS) a byla i přítelkyní exministra a ve své době vlivného pražského politika Karla Březiny (ČSSD), později odsouzeného za protiprávní jednání v dozorčí radě Pražského dopravního podniku.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Odsouzen byl i další její někdejší přítel, Topolánkův důvěrník Marek Dalík (ODS). Blízkým přítelem jí byl i kontroverzní starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS), jemuž dělala místostarostku.

V roce 2013 v touze po vlastní politické kariéře v tandemu s Janou Bobošíkovou prohrála volby s výsledkem blízkým nule. O dva roky později ale byla zpět na výsluní pražské politiky, když se načas provdala za opět vlivného bývalého náměstka pražského primátora Jiřího Vávru (TOP 09). Svatbu měli v Parkhotelu Popovičky, který patří manželce miliardáře Tomáše Maliny, bývalého spolupracovníka zavražděného mafiánského kmotra Františka Mrázka a podnikatele Tomáše Pitra.

I to možná nakonec vedlo k tomu, že sekretariát ministra spravedlnosti namísto Kloudové povede Martina Kováříková.

Na fotbal s Peltou

Druhým kontroverzním jménem je Jaroslav Bureš. Ten patřil k nejvlivnějším a zároveň nejkontroverznějším osobnostem polistopadové justice. Prošel řadou vysokých funkcí na Nejvyšším soudu v Brně i Vrchním soudu v Praze, byl ministrem spravedlnosti ve vládě Miloše Zemana a neúspěšně za ČSSD kandidoval na prezidenta.

Ústavní soud musel zrušit jeho protiprávní jmenování předsedou Nejvyššího soudu prezidentem Václavem Klausem, a v roce 2010 na něj dokonce ombudsman Otakar Motejl podal žalobu pro podezření z protiprávního ovlivňování soudního řízení.

V roce 2020 Bureš rezignoval na soudcovskou funkci, údajně „ze zdravotních důvodů“. Shodou okolností na něj ale předtím prasklo, že jeho dlouholeté kontakty v nejvyšším vedení notoricky podezřelého českého fotbalu nebyly zadarmo. Od Fotbalové asociace ČR, vedené tehdy později trestně stíhaným a odsouzeným Miroslavem Peltou, si nechal zaplatit zájezd na evropský šampionát pro sebe a svého syna za více než sto dvacet tisíc korun. Novému ministrovi spravedlnosti má teď dělat „politického poradce“.

A do třetice Radomír Daňhel. Ten je jedním z nejdéle sloužících ministrových přátel a spolupracovníků. Absolvent Fakulty týlového a technického zabezpečení Vojenské vysoké školy ve Vyškově, a držitel „průkazu radiotelefonisty letecké pohyblivé služby“ se po fungování v armádním školství a na Ministerstvu obrany objevil v druhé polovině devadesátých let v Brně jako podnikatel.

Dlouhá léta zaměstnával Pavla Blažka i jeho manželku ve svojí firmě DEUP. Společně nakupovali nemovitosti a v roce 2001 se pokusili založit i soukromou univerzitu Vysoké učení Brno. V jejích orgánech zasedali hvězdy tehdejší brněnské opoziční smlouvy Michal Hašek, Zdeněk Koudelka (oba ČSSD), ale i Radovan Novotný (ODS – později odsouzený na čtyři roky za korupci) a Markéta Vaňková, od roku 2018 primátorka Brna (stejně jako Blažek a Daňhel vyslýchána v minulém roce policií v rámci podezření na rozsáhlou organizovanou korupci v operaci „Stoka“).

Toto období patřilo asi k ekonomicky „nejúspěšnějším“, protože Blažek i Daňhel mohli před volbami 2002 shodně věnovat ODS dar čtyři sta tisíc korun za každého. V brněnských Zábrdovicích si tehdy také společně pořídili i dům.

Takhle změna nevypadá

V roce 2001 utajovaný, ale placený politický poradce ministra zdravotnictví Bohumila Fišera Koudelka podvodem zařídil Pavlu Blažkovi zcela zbytečné, ale lukrativní několikaměsíční zastupování ministerstva ve vleklém právním sporu se společností Diag Human. Ten měl být tehdy z rozhodnutí vlády co nejrychleji skončen dohodou o smíru, pro stát velmi výhodnou.

Blažek s Koudelkou nicméně prosadili zpracování dalšího „znaleckého posudku“, který zadali, komu jinému, než firmě DEUP. Pan Daňhel ani jeho „znalci“ neměli sebemenší odborné znalosti posuzované problematiky, ale jejich posudek přesně potvrdil sumu, kterou si ministr Fišer, podle vlastních slov ze slavného rozhovoru pro týdeník Euro, předtím „sám spočítal na zahrádce s kalkulačkou“.

Státu tak vznikla přímá škoda přes tři sta milionů korun a spor nebyl ukončen dodnes. Pokud ho stát prohraje, bude se škoda, zapříčiněná Daňhelovým „znaleckým posudkem“, počítat v miliardách…

Zbývá otázka, zda premiér Petr Fiala nechává vědomě na ministerstvu spravedlnosti vyrůst druhé mocenské centrum, které bude ve vládě a koalici prosazovat a chránit zájmy Hradu, nebo – a to by byla ještě horší možnost – se tak děje bez jeho vědomí.

V této chvíli je tak prokazatelná jen jedna věc. Přinejmenším na ministerstvu spravedlnosti můžeme na změnu zapomenout. Stejně tak nevěstí nic dobrého, jak k tomu mlčí vládní koaliční partneři.


Pozn. red.: Text jsme aktualizovali v pasáži o šéfce ministrova kabinetu. Ten namísto Gabriely Kloudové nakonec povede Martina Kováříková.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

38 komentářů

 1. Václav napsal:

  Už jen to,že je Blažek ministrem spravedlnosti je špatně.Že si k sobě vybírá profláklá individua se není čemu divit.Vždycky platilo,že vrána k vráně sedá.Jestli je toto ta slibovaná změna,tak to se máme na co těšit.

  • Jindřich Šiller napsal:

   Blažek vypadá jako trouba, ale bude to asi excelentní grázlík. lituji pana prof. Fialu.

   • Otto Jakubec napsal:

    Tak ono to nakonec dopadne jako posledně. Babišem všichni pohrdali ale zapomněli na jedno ! Neměl kamarádšofty typu já na bráchu, brácha na mně ! Tihle se už jednou proflákli ale lidi jsou asi nemyslící nebo byly volby zfalšované promiňte špatně spočítané, žejmě sčitatelé neuměli počítat !? Staré přísloví praví, že “ Nelze vstoupit dvakrát do jedné řeky.“ Něco na tom bude, nebo lépe řečeno lidé jsoua si nepoučitelní !Nicméně Čest jejich prácovi !

  • Jan Plaček napsal:

   Profláklé individuum si vybírá vždy profláklá individua.
   Akorát je pro mně překvapením a zklamáním , že prof. Fiala výběrem Blažka se rovněž zařadil mezi profláklé individuum.

 2. Honza napsal:

  Tipuji, že tohle nakonec Fiala, vláda ani ODS neustojí.

 3. pavelpavel napsal:

  Fiala je Blažkovo dítě. Blažkovo angažmá zničí další existenci ODS. Pokud si toto Fiala neuvědomí, skončí. Lidi totiž přestávají – znovu – ve změnu v ODS věřit.

 4. Martin v. napsal:

  Svůj k svému,co ti,kteří je volili,myslíte ze je to tak v pořádku?Brněnská mafie dobyla Prahu bez boje.

  • Ivan Landa napsal:

   Doplnění: Brno dobývá Prahu tak jako Arabové Evropu. Jednoduše původní obyvatele vymažou z mapy světa…..

 5. pablo41 napsal:

  Ten Blažek má asi bohatý soukromy archiv. Pane Fialo, prosil bych zakročit. Děkuji.

 6. Tondach napsal:

  Pan premiér Fiala určitě dobře ví, proč si Blažka vybral za ministra …. stejně, jako premiér Babiš určitě dobře věděl, proč si vybral králíkářskou odbornici Malou a nakonec Marii Benešovou, která 20 minut po inaguraci prohlásila veřejně, že Babišovi věří v kauze Čapí hnízdo i střetu zájmů …..

  • Pavel napsal:

   Tato koalice určitě se neobhájí a její konec se dá očekávat,tentokráte dříve než u
   Topolánka nebo Nečase.Nelze tam najít aspoň něco důvěryhodného.Co jméno,to
   podezření na mafiánství.

  • Honza napsal:

   Pokud by šlo p. Fialovi jen o udržení se u moci 4 roky a nikoliv o vítězství v dalších volbách a o vítězství pětikoaličního kandidáta v presidentských volbách, tak je p. Blažek dobrá volba. Ledaže by …. president Zeman podpořil pětikoaličního kandidáta proti A. Babišovi. Uvidíme. Už brzy.

  • Otto Jakubec napsal:

   No ono to s tou kausou Čapí hnízdo bylo a je asi taky pěkně divné, když se nenašlo žádné pochybení a že v tom byla i Policie a nevím kdo všechno ještě ?! Takže tomu nevěřím ani za mák ! Prostě bylo nutné Babiše zdiskreditovat a tak se taky stalo i když se vůbec nic nedokázalo a že, by Babiš měl tolik známých aby mu pomohli vše zamaskaovat, se mi vůbec nezdá ! A to nejsem zrivna fanda lidí typu Babiš !

   • Honza napsal:

    Samozřejmě, že se našlo. Ale náš soudní systém je ovládán Babišovými spřízněnci.

 7. tonda napsal:

  Obyčejnému smrtelníkovi se ani nechce věřit, v jaké republice to vlastně žije 🙁

 8. Admirál napsal:

  Pokud pan Urban tolik po Blažkovi jde, je na Blažkovi zcela jistě něco dobrého, pro co je dobré, že je ministr.

 9. lwo napsal:

  Myslím, že z Dona Pabla ještě bude Fialu bolet hlava… 🙁

 10. jan napsal:

  Bohužel.A to ještě není určitě konec.

  • ivana napsal:

   Pane Urbane,jste borec a vždy jste bylDěkuji ,že jste! Ivana Adamcová

 11. M. Černá napsal:

  Všechno do sebe zapadá.

 12. Ivana napsal:

  ano, i to byl důvod, proč byla ODS pro hodně lidí nevolitelná i přes čestného p. Fialu. Nemohu zapomenout na konec prezidenta Klause a jeho amnestii a tím pádem i na min. spravedlnosti p. Blažka. Je to katastrofa. když člověk čte v jakém stavu je naše justice. Jen byla potřeba odstranit Agrofert, aby se finance dostávaly, kam měly a ne téměř do jednoho místa.

 13. Petr Pečinka napsal:

  Lakmusovým papírkem bude to, zda bude Blažek krýt hradní galérku, Mynáře. Pokud ano, tak je to tu zase.
  A na hradě bouchá Šampaňské.
  Milý Blažku, svět se zrychluje, boží mlýny melou rychleji.
  Se starými manýry 4 roky nevydržíš.

  • Ondrej napsal:

   mate pravdu…Blazek sam o sobe je problem, je to symbol te stare „ODS“. takze aby to proslo, musel by byt jako beranek a v zadnem pripade nekryt Mynare, Nejedleho a spol…to je totiz neprekrocitelna linie..snad si to Fiala uvedomuje, ale jak to nakonec bude tezko rict..

 14. Karel napsal:

  Skvělý rozbor Jana Urbana.
  S lidmi jako je Pavel Blažek a spol. nedokončí „vláda změny“ ani jedno volební období. Volby máme každé 4 roky proto, aby to špatné navždy skončilo a ne aby se nám stále vracelo.

  • Jaruna napsal:

   nikdy vláda nesplní co slibovala před volbami, jedná se o staré struktury které jsou v politice už 30 letí, jediným cílem je aby zbohatli , nejde jim skutečně o občany a změnu v našem státe , touž tady bylo

 15. petrph napsal:

  Ona je to pravda, jenomže Fiala to řešit nebude, dokud nebude muset (kdyby tedy
  náhodou vyplaval mediálně nějaký až moc průšvih).
  Ona výhoda toho centra je právě v tom, že se ani nemusí moc snažit, protože krom nich ty změny ani navrhovat do vlády nemůže. A o co se mohou spolehlivě opřít, je politicky uznávaná nezávislost soudců i státních zástupců Což tedy znamená i nemožnost jejich kontroly.
  Jinými slovy, i kdyby třeba premiéra Fialu napadlo se zeptat jak pokračuje trestní řízení s Babišem, tak ho ministři spravedlnosti ale i vnitra jemně upozorní. že mu do toho nic není…:))))

 16. Jan Dag napsal:

  Kde je Jan Urban, tam je Diag Human.

 17. Petronix napsal:

  Gratuluji pane Urban, myslím, že komunistický kádrovák by vám mohl závidět. Opravdu dobrá práce!!
  Zapomněl jste uvést, že kdyby nebyl pan Blažek, nebyl by ani tolik oslavovaný spasitel
  nový premiér pan Fiala.

 18. v napsal:

  A co jste čekali? Starého psa novým kouskům nenaučíš a v politice to platí dvojnásob. Chtěli jste změnu, tak ji máte. Návrat do starých mafiánských pořádku o 15 let nazpět.
  V čele s ODS, KDU, Top 09 a Stan. Piráty nepočítám, ti v té době ještě nebyli.
  Nový styl politiky, lepší komunikace, poctivost a čestnost jsou tady. Radujte te.
  Don Pablo, kyperské platby Stanu, příchod starých struktur s Fialou v čele Vám to ukážou.

 19. bětka.báthory napsal:

  Bohužel v životě platí, že při vyjednávání s gaunery může uspět jenom gauner, a ne nějaký františkán. Záleží jen na tom, jestli dokáže Fiala udržet Blažka na uzdě a zbavit se ho v případě, že by se vymknul kontrole.

  Žádný politik není 100% mravný idealista ani dokonalost sama, to by pracoval v úplně jiné branži. Jde jen o to, aby se držel v rozumných mezích a aby jeho hlavním cílem bylo znovuzvolení = prospěšnost pro voliče a stát, a ne vydrancovat, nahrabat si a zmizet ve Švýcarsku/Karibiku… Korupční aféry měl před 1939 na triku i Churchill – a jak byl nakonec Británii i světu dobrej!

  • RobertJ napsal:

   Děkuji za vcelku vyjímečný rozumný a realistický příspěvek k diskusi. Je až s podivem, kolik dospělých lidí tady stále ještě jako děti věří na pohádky, na křišťálově čisté, morální politiky, ač sami aktivně o politiku nechtějí zavadit ani omylem. To řemeslo přeci logicky přitahuje gangstery co svět světem stojí. I na komunální úrovni, natož v mocenském centru republiky! Nikomu měkkému, vrcholně etickému, vyššími principy se řídícímu přeci nemůže nikdy stát za to být dobrovolně a) mezi gangstery, b) být v opovržení většinovým občanem, c) nechat sebe i svou rodinu urážet, d) pohybovat se dlouhodobě na hranici zákona… a to za pár desítek tisíc měsíčně. To může lákat pouze člověka, který nesmírně touží po moci, který chce stoupat v hierarchii výš a výš a jeho okolí mu nepřijde zcela odporné. Tak jsme si to zařídili už před stovkami let a tak to máme. Je jedno zda jde ódéesáka, komunistu, piráta nebo topkaře. Druh člověka to bude vždy stejný. Václav Havel byl v tomto ohledu trochu anomálie a taky ho politická komunita poměrně rychle odsunula stranou výkonné politiky. Poslední volby byly o změně, ale o změně od Babišova buranismu, sprostoty a ostudy, kterou předváděl společně s prezidentem kam přišel. O narušení toho tandemu a taky o narušení nebezpečné kontinuity, stejně jako byla narušena ta předchozí nebezpečná kontinuita (poněkud naivně) Babišem. Pan Fiala se stále zdá být relativně nejslušnější reálnou volitelnou možností, která v roce 2021 existovala. Řekl bych skoro až nad úrovní naší populace. A že si do vlády přivede jen Dušíny, to přeci nemohl nikdo očekávat. Bez podpory ODS, myšleno celé ODS, i s lumpy samozřejmě, by nemohl být předsedou, nemohl by vést stranu do voleb, nemohl by vést pětikoalici. Nic z toho by se bez podpory celé ODS nestalo. A že ta podpora nebyla zadarmo? No jasně že nebyla. Pokud by dal dohromady Dušíny z celé české politiky, bylo by jich asi tak pět, měl by prostě krásné jedno nebo dvě procenta, pokud vůbec, a konec. Svět je drsné místo a jeho reprezentace, politika, samozřejmě o to víc. Rvou se tam mezi sebou gangsteři a tzv. slušný člověk by mezi nimi vydržel sotva pár dní. Prosím, pojd’me tedy hodnotit politiku z pohledu možného a ne z pohledu pohádky pro děti, kde jsou sny, jen dobro a zlo, které nakonec prohraje. V politice existuje pouze ušmudlaný kompromis. A zaplat’pánbůh aspoň za to. Lumpárny? Zřejmě ano, ale dokud se drží v rozumné úrovni, je to cena kterou se vyplatí zaplatit. Alternativa je totiž momentálně pouze cosi jako byzantské království s carem v čele a to nechceš. Zlatej Blažek…

 20. Pavel Vihan napsal:

  Tak takhle ne, pane Fialo!

 21. Josef napsal:

  Náš pan prezident se spolu se svými spolupracovníky ,,vykoupil“ právě tím, že p. prof. Fialovi nebude ,,nijak zasahovat“ do výběru ministrů jeho vlády.
  ,,Oba týmy“ budou pomyslně tančit na Titaniku a na ,,obyčejné občany“ budou myslet jen v okamžiku potřeby,, nějakých grošů“ do státní kasy např. pro ,,účelné investování“ do armádních zakázek. Ty jsou ,,pro provize“ ideální, neboť řada jejich parametrů je v utajovaném režimu. On na to došel jistý bechyňský Míra (padáky, pouzdra na pistole, pistole, …) a tak se to ,,rozjelo“ pak i na jistá letadla (a nejen díly k nim), obrněné vozidla (a jejich údajně zapacenou a přesto chybějící doplňkovou ochranu), …. (a ,,na dovolenou v teplákách“ šel jen jistý Marek). A tak nikoho nemůže překvapit, že vláda p. prof. Fialy chce letos učinit nákupy armádní techniky za asi 65 miliard korun. Proč ? Na co ? Proti komu bude tato technika využívána a v čí prospěch ? Toto by všem občanům měla vláda jako celek sdělit a také relevantně doložit skutečnou aktuální potřebu těchto investic !!…

 22. viteekk napsal:

  Nevím čemu se divíte. Myslíte si snad že jsme v nějaké, že jsem tak sprostej, vyspělé zemi?

 23. VEKA napsal:

  Buď je to pravda a pak má být Blažek i se svými poradci v díře a nebo je to nactiutrhání a pak tam má být Urban. Jak je možné, že v tomto státě se všechno, i ty nejjasnější kauzy, nenávratně rozplynou?

 24. Veselý jiří napsal:

  Lidé typu p.Blažka nemají ve vysoké politice co pohledávat. Ať se živý někde jinde ane opět daňový poplatník.

Přidávání komentářů není povoleno