Miloš Zeman a ředitel sekretariátu prezidenta republiky Jaroslav Hlinovský (2015). Foto: Martin Stolař / MAFRA / Profimedia

Jan Urban: Miloš Zeman brzy odejde. Ti, co mu umožňovali škodit zemi, ale zůstanou

Napsal/a Jan Urban 10. ledna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Odcházející prezident Miloš Zeman jednou bude připomínán jako jeden z největších a nejdéle působících škůdců liberální demokracie a podporovatelů korupce v moderních českých dějinách. Důležité je však všimnout si, že to sice mnoho lidí pochopilo už před dlouhou dobou, ale příliš málo jich o tom chtělo otevřeně mluvit.

Když HlídacíPes.org v srpnu 2021 napsal, že „v české politice zřejmě neexistuje nikdo jiný, kdo by za dobu svého působení v nejvyšších funkcích dokázal ustát takovou sérii skandálů a podezření z korupce ve svém nejbližším okolí jako Miloš Zeman“, sklidil komentář vlnu nevole hradních fanoušků.

Nikdo podobný Miloši Zemanovi by ve skutečné demokracii, stojící na vyvážené koexistenci nezávislých mocí a institucí, nemohl existovat. Stačilo by, kdyby si v posledních skoro třiceti letech někdo z českých politických stran nebo orgánů činných v trestním řízení chtěl jednou jedinkrát všimnout Zemanova neměnně kriminálního okolí.

Jistě, pane prezidente

Abychom byli spravedliví, několik policistů se našlo. Při sledování kšeftů gangstera Františka Mrázka, za kterým zůstaly desítky nevyřešených vražd, z odposlechů s hrůzou zjistili, že jeho nejdůležitějším kontaktem a „obchodním partnerem“ je nejbližší poradce tehdejšího premiéra Miloše Zemana Miroslav Šlouf. A v telefonních odposleších přesně zadokumentovali, jak předseda vlády údajně demokratické země podle gangsterových přání likvidoval velení všech protikorupčních útvarů Policie České republiky.

Dá se očekávat, že ani nadcházející prezidentův odchod z úřadu nebude důstojný a že Zeman bude škodit do posledního okamžiku.

Informací i času zastavit takovou nehoráznost měli ostatní politici dost. Všichni však celou tu dobu jen předstírali, že nic nevědí a že je všechno v pořádku. Mnozí pak byli dokonce součástí Zemanových korupčně mocenských kšeftů. A tak raději jen rychle přijali ostudný „Lex Kmenta“, který kriminalizoval ne gangstery a jejich politické slouhy, ale novináře, který by se odvážil zveřejnit policejní odposlechy.

Česká opozičně-smluvní „politika“ o všem věděla, ale celý ten čas zjevovala svoji případnou nechuť výhradně za scénou. Na veřejnosti devótně mluvila o „panu premiérovi“, stejně jako později o „panu prezidentovi“. Stejná opatrnost je dodnes vlastní i většině českých médií.

Informace o Zemanově osobní podpoře korupce a bránění jejímu vyšetřování přitom byly a i dnes jsou veřejně přístupné. Autor tohoto textu už před deseti lety některé z nich shrnul ve dvou pokračováních videoblogu „Milošku, žaluj!“

Vyzval v nich tehdy Miloše Zemana, aby, pokud by se jediná z desítek jím zveřejněných informací nezakládala na pravdě, splnil svoji výhrůžku vyslovenou předtím v osobním rozhovoru a na autora podal žalobu. Asi nepřekvapí, že se toho nikdy neodvážil, horší je, že si něčeho tak závažného nevšimla ani média.

Mlčení a taktizování místo obrany ústavy

Dá se očekávat, že ani nadcházející prezidentův odchod z úřadu nebude důstojný a že Zeman bude škodit do posledního okamžiku, se stejnou nezodpovědností a cílevědomostí, s jakou zničil sociální demokracii a tím i jakoukoliv šanci na seriózní českou levici. Svoje osobní představy vždy kladl nad zájmy státu či názory odborníků. Při jejich prosazování nebyl jen iracionální a radikální, ale stále víc extremistický. A jen u extremistů a populistů nacházel podporu.

Začínal se slepě poslušnými komunisty, aby skončil – stejně jako jeho předchůdce Václav Klaus – u, slušně řečeno, populistů z SPD. Zbytek politické scény, namísto aby otevřeně bránil ústavu demokratické země, zbaběle taktizoval a mlčel.

České politické strany v této chvíli jenom sklízejí plody svojí třicetileté bezprincipiálnosti a zbabělosti.

Pohrdání právem a ústavou k Zemanovi patřily stejně jako jeho antievropanství či poklonkování o Číně a Rusku. Zemanův čerstvý pokus destabilizovat Ústavní soud předstíráním práva prezidenta jmenovat jeho předsedu s tím, že by nastoupil až několik měsíců po skončení prezidentova mandátu, je možná už jen trapný.

Neoponování naschválům při jmenování ministrů vlády Petra Fialy se nyní premiérovi a vládní koalici vrátilo při Zemanově obstrukci při jmenování nového ministra životního prostředí. A to má prezident před sebou údajně ještě sadu připravených milostí a abolicí, včetně hodně kontroverzní milosti pro firmu Metrostav vyloučenou soudem kvůli korupci z účasti na veřejných zakázkách po dobu tří let.

Jedna splašená kráva v klidném stádu?

Připravila mu ji bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová a prosazuje ji odborový funkcionář a dnes už také bývalý prezidentský kandidát Josef Středula s tím, že i když byl Metrostav odsouzen za rozsáhlou korupci, neměli by prý na to doplácet jeho zaměstnanci.

A jsme u podstaty problému. České politické strany v této chvíli jenom sklízejí plody svojí třicetileté bezprincipiálnosti a zbabělosti. Jsou bez výjimky spoluviníky dnešního stavu, včetně všech posledních kapriců pošetilého starce na Pražském hradě. A to platí i pro ty novější politické subjekty, jako jsou TOP 09, ANO, SPD a Piráti.

Všichni začínali s ostrými protikorupčními programy, ale jakmile se zabydleli v parlamentních lavicích a v kuloárovém kšeftaření, zmlkli. To, že dnes konečně začali protestovat a varovat alespoň někteří ústavní právníci, včetně těch, kdo ještě nedávno mlčeli, nebo dokonce radili nedělat nic, nestačí.

Miloš Zeman odejde, ale ti, kdo mu nezodpovědně a nestatečně umožňovali poškozovat zemi, tu zůstanou. Ostatně, už stará zkušenost honáků stád na divokém západě tvrdila, že „neexistuje nic takového jako jedna splašená kráva v klidném stádu“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)