Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Debata Václava Klause a Vladimíra Mečiara v Národním muzeu (bývalém Federálním shromáždění) v roce 2017. Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
,

Jan Urban: Mečiar, Klaus a Zeman. I po třiceti letech směšní, zlomyslní a plní lží

KOMENTÁŘ. Polozapomenutí a stále směšnější zloději archívů a plnicích per Vladimír Mečiar a Václav Klaus zavzpomínali s třicetiletým odstupem v brněnské vile Tugendhat na rozdělení Československa. Vždy připraveni lhát o svojí neomylnosti přišli tentokrát dokonce s tvrzením, že kdyby Češi a Slováci už tehdy byli v Evropské unii, začali by po sobě střílet.

Znal jsem oba pány osobně. Vždy představovali mravní suterén české a slovenské politiky, a je – svým způsobem – dobře, že ani ve věku, dovolujícím většině z nás zmoudření a odstup, nepřestávají lhát. A být tak stále směšnější.

Přepisovači historické reality

Neexistoval jediný konkrétní poznatek policie nebo zpravodajských služeb té doby, který by připouštěl možnost vypuknutí násilí. Monitorované výkřiky pár šílenců neříkaly nic o náladách voličů, z nichž většina na obou stranách byla ještě v roce 1992 proti rozdělení společného státu.

To, že snahou obou bývalých představitelů bylo už od léta 1990 naopak rozdělit Československou federaci za jakoukoliv cenu, mohu jako účastník několika diskuzí na Pražském hradě a na ministerstvu financí osobně dosvědčit.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Oba projevovali naprostou neschopnost a nezájem vnímat mezinárodně politické, ekonomické a historické aspekty problému. Oběma šlo jen o jediné – co nejrychleji a za každou cenu rozdělit federaci, izolovat prezidenta, federální vládu a parlament – a stát se vládci nových států.

Mimochodem – stačí se podívat na záznamy o hlasování ve Sněmovně národů z roku 1991. Kdykoliv potřebovali slovenští nacionalisté zablokovat jednání nebo hlasování, sedm či osm hlasů, které jim chyběly, dodala Klausova věrná Občanská demokratická strana. Potřebný počet jejích poslanců odešel ze sálu „dát si kafe“ a při sníženém počtu přítomných Mečiarovci hladce převládli.

A tak vznikl paskvil „demokracie po našem“, ve které všichni tři pánové, když už to nešlo jinak, amnestovali „svoje“ kriminálníky.

Urážet po třiceti letech oba národy tvrzením, že bez hrdinského politického úsilí Mečiara a Klause by mezi nimi nevyhnutelně vypuklo násilí, je jenom další, a doufejme, že jedna z posledních nízkých lží těchto „nešťastných dvojčat“.

Třetí do party přepisovačů reality je Miloš Zeman. Stejně nemravný a podlý, díky neschopnosti a zbabělosti českých politických stran a obou parlamentních komor však stále v úřadě prezidenta. Všichni tři se vynořili z polistopadového mocenského chaosu.

Jejich nekontrolovatelná touha po moci za každou cenu jim umožnila rychleji a efektivněji využít touhu většiny po alespoň formální demokracii. Neexistovala žádná kontrola. Jen komukoliv poslušní a podle potřeby nevýkonní policisté, státní zástupci a soudci, nadšení mladí „novináři“, kteří bez sebemenších zkušeností „podporovali revoluci“, namísto, aby odváděli poctivou novinařinu padni komu padni.

Přičtěte k tomu příliš děravé a nestabilní právní prostředí, a, především, stovky miliard dosud státního majetku k rozkradení. V takovém prostředí se „politika“ stala jediným tvůrcem a hodnotitelem reality.

Politika pouťových komediantů

Česká i slovenská cesta byla jedna a tatáž – propojení „politiky“ s ekonomikou a organizovaným zločinem. Rozdělení federace bylo prostě tou nejjednodušší cestou a dohodou privatizačních mafií na obou stranách o rozdělení trhu. V obou nových politických systémech vyrostla téměř identická politická kultura. Vyznačuje ji vyhýbání se skutečným problémům. Namísto nich se přes média řeší nedůležité drobnosti a provokace. A tak vznikl paskvil „demokracie po našem“, ve které všichni tři pánové, když už to nešlo jinak, amnestovali „svoje“ kriminálníky.

Skutečná demokracie je prý jako žonglování. Umění zdánlivě bez potíží udržovat ve vzduchu třeba osm talířů, ve zlomcích vteřiny vyvažovat vše potřebné a každému z nich dávat jen tolik energie, aby zůstával v koloběhu. Samozřejmě, že někdy jich pár upadne.

Žonglovat s šesti talíři je stále velké umění. Česká a slovenská politika však víc než tři desetiletí po komunismu připomíná pouťového komedianta, který do vzduchu vyhazuje jeden, pro jistotu jen polystyrenový, talíř, ale trvá na tom, aby ho publikum mělo za největšího žongléra všech dob. Vlado, Vašo i Miloš ke škodě svých společností a států na víc nikdy neměli – a mít už nebudou.

Miloš Zeman je posledním, kdo z této nesvaté trojice ještě – svým způsobem – zůstává v aktivní politice. Je však třeba opakovat, že to byla výhradně nezodpovědná zbabělost a politické kšeftaření parlamentních stran, které na klíčovém postu ústavního systému ponechaly zapšklého, nemocného, nenávistného a konstruktivní práce zcela neschopného starce, namísto, aby mu výkon funkce alespoň pozastavily.

Jeho poslední televizní vystoupení a´la „tu žaludeční sondu budu mít nejméně do podzimu, na vozíčku jsem už přes rok, ale chůzi teď trénuji na chodbě s bodyguardem a s holí, vrátila se mi cukrovka, zakázali mi létat a pít alkohol, ale z padesáti indikátorů zdravotního stavu je čtyřicet osm dokonalých“ by mu záviděl i Jára Cimrman, ale nepotvrdil nikdo z lékařů.

Můžeme se nepochybně těšit, že za-všech-okolností-pravdomluvný prezident zveřejní oněch padesát „indikátorů zdravotního stavu“ a uvrhne celý lékařský svět v úžas.

Opravdu ještě osm měsíců?

Namísto sjednocování země ve stále obtížnější hospodářské situaci a v čase zuřící války na blízké Ukrajině vymyslel Zemanův tým ještě podnět k prošetření trestného činu sabotáže, cílící na všechny, kdo po zhroucení všech schopností prezidenta vykonávat nejvyšší ústavní funkci navrhovali aktivaci ústavního postupu k alespoň dočasnému pozastavení výkonu funkce Miloše Zemana.

Podstatně poctivější k občanům by jistě bylo obžalovat Miloše Zemana pro velezradu podle článku 65 Ústavy, ale i dočasné pozastavení funkce by bývalo stačilo.

Nejzkorumpovanější a výkonu funkce naprosto neschopný prezident novodobé české historie má dnes pocit, že trestným činem je vyjádření názoru, že země potřebuje v každém okamžiku prezidenta schopného akce.

Autor tohoto textu se tedy – s úlevou a radostí – musí přihlásit orgánům činným v trestním řízení ke spáchání trestného činu „schvalování trestného činu podle paragrafu 365 trestního zákoníku“, což tímto veřejně činí. Vážně tuhle lidskou a politickou trosku budeme muset v prezidentské funkci snášet ještě osm měsíců?

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

54 komentářů

 1. Petr napsal:

  Jsou to ostudné postavy našich dějin. Ale to, co si národ zaslouží, to má. Prorusky orientovaná banda, která jen kritizuje ostatní, ale sama neudělala nic, co by naši zemi prospělo. Jeden omilostnil zločince, bez nějakých zákonů provedl převod velkého majetku do rukou postkomunistické mafie, další nemá tu slušnost, aby vzhledem ke své nemoci a možnosti úřad vykonávat, čestně odešel a nechává stát řídit podvodníky. Ve výčtu by se mohlo pokračovat.

  • A. S. Pergill napsal:

   Tito lidé nás s vysokou pravděpodobností zachránili před nějakou formou občanské války na způsob bývalé Jugoslávie. I kdyby vše další, co udělali, bylo zcela jednoznačně negativní, tak tuto zásluhu jim nikdo nesmaže.
   Takový konflikt by byl průšvih jak hrom, protože by se vzájemně stříleli čeští a slovenští vojáci v jedněch kasárnách. Já vojnou prošel, takže si dovedu něco podobného představit a jde mi z toho dost mráz po zádech.

   • pablo41 napsal:

    Ano, na tuto možnost mám stejný názor a jsem o jejich zásluze přesvědčený, že k maléru nedošlo. Ovšem potom došlo u Klause k poruše inteligence a k maléru ducha !

  • Milan napsal:

   ty jsi dobrý ………

  • skeptik napsal:

   Stačila by Petře jedna věta z vašeho příspěvku a bylo by řečeno vše: Ale to, co si národ zaslouží, to má.

 2. Jan Štěpán napsal:

  Autor komentáře je pěkně tvrdý, nicméně v řadě svých vyjádření má pravdu. Bohužel po revoluci se vynořilo několik populistů s nevalnou morálkou, a ti stanovili v české politice mnohdy zvrácená pravidla. Nejvíce se to pak projevilo při privatizaci. Bohužel z těchto vyjetých, nesprávných kolejí se politikům ještě nepodařilo dostat. Na Slovensku je to podobné, i když Slováci si tak moc kálet na hlavu nenechají, jako my Češi, Moravané a Slezané.
  No a s tvrzením, že by Češi a Slováci po sobě stříleli, naprosto nesouhlasím. Možná by se našlo pár hlupců, ale v žádném případě by to nedošlo na mezinárodní ozbrojený konflikt.

 3. Dan Forman napsal:

  Vše bylo v režii expozitury KGB “ Prognosťák“ , co jméno „zaměstnance“, to ruský šváb. A tak rozděl, rozkraď a plň zadání Kremlu, prostě vlastizrádci…

  • Staňa napsal:

   Akce „Klín“, Stb přiravená na převrat v r. 1987

 4. jarda pražák napsal:

  Pane Urban,klobouk dolu.Něco tak úžasného jsem hodně dlouho nečetl.Nemohl jste to vyjádřit lépe.Moc děkuji.

 5. Toky napsal:

  Konečně něco, co se blíží pravdě.

 6. Jaroslav Kalous napsal:

  Je smutné, že je tento národ vůbec kdy pustil do sedla!!!
  Jak snadno jsme ovladatelní, jak snadno se necháme napálit!
  A to vidíme i dnes!!! Bohužel!!!
  Od doby koalice ODS a ČSSD, tedy Klause a Zemana nikomu nevěřím, a tudíž nevolím!!!

  • skeptik napsal:

   Nevěřit a nevolit je pro vás Jaroslave Kalousi možná to nejjednodušší, ale zároveň i to nejhorší, co můžete udělat.

 7. Jarda Beránek napsal:

  naprosto přesné …
  P. Urbane děkuju za vaši práci ! politický společenský prostor naší země přetékající hnusem .
  Zoufale potřebuje novináře jako jste Vy.

 8. Jiří veselý napsal:

  Pravda a smutná realita v ČR.Jsou nám opět servírovány
  bláboly a totální lži z Lán.Kdy už se toho zbavíme.

 9. vastar napsal:

  ,,,,jsem rád že Česká společnost má velké množství takových vzácných osobností jako je pan Jan Urban…držím palce

 10. Lubomír Dubovský napsal:

  Starý ruský vtip: Začém búkvy, vsjo jásno

 11. Libor Marek napsal:

  Autor má naprostou pravdu. Namyšlenost, arogance a lživá berlička …. „lid nás zvolil do této funkce“ jim dodnes vnucují představivost, že ONI jediní byli určeni a vyvoleni pro funkci, kterou zastávali. Jakákoliv zpětná sebereflexe a přiznání chyb a omylů je jim NAPROSTO cizí. Kritiku jejich činů a rozhodnutí považují za spiknutí a cílenou práci novinářů a jejich politických oponentů. Občan by měl být hrdý na osobu zastávající funkci prezidenta, jeho zkušenosti a moudra, která k různým situacím zaujímá. Nemusí se všemi jeho kroky a postupy souhlasit (viz prezident Masaryk), ale ocenit i jiný pohled na danou věc či situaci. To se bohužel u těchto tří osob nestalo. Zvláště u prezidenta Zemana je to markantní. Urážky, zesměšňování a lži do očí bijící, včetně sprostot při mluvě a jednání, zdiskreditoval tento zapšklý a nemocný člověk nejvyšší úřad ve státě na politické hnízdo lží, sprostot, urážek všeho – čeho je jeho alkoholem narušený mozek schopen. Je to podobenství s raněným zvířetem, které kope kolem sebe – s cílem co nejvíce všem uškodit, neboť dobře ví, že NIKDO jeho odchodu nebude litovat. Samolibý prezident Klaus celému světu ukázal jak funguje „kapitalismus po česku“. Krádež pera při státní návštěvě, zatímco se u nás kradlo (pardon „privatizovalo) nebo rozdával státní majetek do rukou kamarádíčkům a politicky loajálním „podnikatelům“ – toť podařený přechod k tržní ekonomice a demokracii. Vrcholem všeho bylo právní zaštítění rozkrádačům a tunelářům. Nikdo nabyl potrestán ani jim za své činy nebyl zabaven majetek. Vrcholem arogance bylo prohlášení pana Klause…“jak jsme ten přechod perfektně udělali a zvládli“.
  Zbývá jenom doufat, že se při volbách nenechají lidi ZASE oblbnout „komunisticko-estébáckým poctivým“ podnikatelem panem Babišem. Ten by nenechal zbytek hospodářství zprivatizovat, ale použil by ho ke svému podnikání „legálně“.

 12. Aleš Tondl napsal:

  Bohužel, pod celý tento článek se lze jen bez výhrady podepsat.

 13. Zdeněk Nýdrle napsal:

  Jan Urbana jsem vždy vnímal jako vždycky demokraticky smýšlejícího novináře a glosátora politických a společenských dějů a událostí. Málokdy jsem s jeho názory v publikovaných článcích a úvahách nesouhlasil, nebo se mně nelíbily. Zdá se mi, že v poslední době J. Urban trochu „přitvrdil“. A je to dobře. Zcela výstižně nazývá věci pravými jmény. Souhlasím s tvrzením, že osoby, jejichž jména nechci ani vyslovovat, jsou mravním suterénem politiky. Samozřejmě do stejné kategorie patří i ten, co okupuje Hrad. Jsou to podle všech znaků psychopati, kterým se podařilo rozdělit nejen republiku, ale i společnost, vykopat příkopy, které – pokud vůbec – se budou zasypávat léta.
  Bohužel téměř třicet procent voličů v ČR stále nedokáže pochopit, že do stejné kategorie patří i Andrej Babiš se svými pohůnky. A proto, ač víceméně životní optimista, vývoj naší občanské společnosti příliš růžově nevidím …

 14. Michal napsal:

  Dobrý den. Děkuji Vám. Je to sice otřesné čtení, ale – bohužel – pravdivé…nevím, co převládá víc. Jestli skřípění zubů, nebo slzy marnosti….Michal

 15. Roman Link napsal:

  Pane Urban, s hlubokou úctou, Vám dávám za pravdu, za tento článek. Nikdo by to asi nenapsal lépe (možná?) Takové novináře a lidi, teď tato země potřebuje. Děkuji a s úctou. R.L

 16. Josef Robin napsal:

  Osm mesícú ? To je cas na predcasný porod. Tak se múzeme na neco tesit.

 17. Antonín Jazvinský napsal:

  Vážená pani – Vážený pán
  Zapýtajte si od (Václav Klaus)Mimosúdni rehabilitácii ČSFR zákon č. 87/91Sb,.vydala to ČSFR..Žiadal som tol od všetkých vysokých škôl ČR a následne aj od Hradu. A aj ministra spravodlivosti ČR.Všetky 3 deti sme sa narodili v ČSR 1939,46,47 a nemali sme občianstvo ČR.Sestra 1-narodila sa za Protektorátu Čiech a Moravy. Ďaľší dvaja sme sa narodili Sudetách.
  A aj od podpísaných (dole na spodnej časti toho zákona ) boli hluchí – slepí atď.
  Zapýtal som si to aj od bývalého generálneho prokurátora Pavla Rychetského t.č.
  Ombudsmana ČR v Brne. Mne ten zákon byl odcidzen – zustala mne len strana 11.
  Elektronicky podpis skrz moju občianku bol nemožný…Nikde v zákonoch ČR a aj SR nebolo napísané, že oznámenie páchania tr. činov je povinný elektronický podpis.

  • Antonín Jazvinský napsal:

   Nesúhlasím so zverejnením – mnou uvedených problémov -nechcem sa vyjadrovať k tým dvom pánom…A aj na ich vyjadrovanie.
   V Prahe máte občana s dátumom narodenia Hlohovec 15.06.1946, ktorý prehlásil
   v base, že je občan ČR a nebude sa sťahovať po …..na Slovensko.
   Otázka : Sme si rovný-í v právach a aj povinnostiach. Ja a aj moja rodina sme nekradli.
   Ja som narušil socialistický spoločenský poriadok…atď…Postavil som proti tým – čo posielali občanov do koncentračných táborov. Doložil som 3 kufre foto dokladov k
   osobným rukám s. Šalgoviča Hlboká 2 BA. Boli sme tam s vozidlom.

 18. Jiří Musilek napsal:

  Prezident Miloš Zeman je ostuda naší země, mrzí mě, že vláda a senát ho nedokázali vyloučit z rozhodování o naší zemi, tohoto dědka nemůžu ani vidět,je zlý o podlý.

  • skeptik napsal:

   Že je zlý a podlý víme už dost dlouho. Takové lidi najdete v každé společnosti a v každé zemi. Jenže ne v každé společnosti a ne v každé zemi si je voliči volí za prezidenty. Ti voliči by vám měli vadit především.

 19. Jan C. napsal:

  Špatné. Místo objektivního zamyšlení s třicetiletým odstupem jenom žluč a zloba. Nevím, proč je k oběma hlavním protagonistům přimíchán Miloš Zeman, ten tehdy ještě nepatřil k hlavním postavám dění. Emancipační snahy Slováků po roce 1990 prostě pořád sílily. Bylo třeba, aby se politické reprezentace obou národů domluvily na nové podobě vztahů. Za českou stranu se jednání ujaly úctyhodné osobnosti jako Petr Pithart, Dagmar Burešová a další. Vedli ale jednání jalová, vleklá, nevedoucí nikam. Slovenské reprezentaci byli tak trochu pro legraci. Napětí ve státě stoupalo. Vzpomínám si, jak po jednom takovém setkání vtrhl do vysílání ČT o holi rozzuřený ministr školství Vopěnka s tím, že už se to nedá poslouchat. Václav Havel jakožto „nejvyšší mravní autorita“ působil bezradným dojmem. Prvně otřesen létajícími vajíčky v Bratislavě stále nechápal, co ti Slováci vlastně chtějí. Pak se do dění naplno vložil Klaus a po krátké době dohodl přímo s Mečiarem jasné zásady dělení a vzniku dvou samostatných států. Jeden elitář, druhý proletář, ale měli k sobě respekt a domluvili se. Vztahy se vyčistily a obě strany byly nakonec spokojeny. Ocenili to pak i v zahraničí, zejména v kontrastu s děním v bývalé Jugoslávii. Byla to hvězdná chvíle Václava Klause jako politika a státníka. Otázka na závěr. Je lepší mít politiky čestné a bezúhonné, ale poněkud neschopné, nebo méně dokonalé, kteří ale dokáží důležité věci prosadit a dotáhnout do konce?

  • A. S. Pergill napsal:

   Slováci šli. Až se zhroutí Euro, budou k nám zase chodit drotári a další potulní řemeslníci. Ale byla to jejich volba.

  • wenkovan napsal:

   Ano, přesně. Historie nás poučuje, že nejstabilnější jsou homogenní státy, společnosti. Ačkoliv byla emocionálně většina národa/dů proti rozdělení, bylo otázkou času, kdy to stejně nějaký parchant rozšťourá a poštve lidi proti sobě.

 20. Zdeněk Barták napsal:

  Disidenti, kteří mají největší podíl na našem polistopadovém vývoji. Bývalí komunisté, oddaní myšlence „socialismu s lidskou tváří“, propagátoři vlastní moci a vývoje, který fungoval jen v jejich představách. Směšní s neustálou kritikou všech, jen ne vlastních hrubých chyb. A největší dělitelé občanské společnosti, kteří dodnes nepochopili slovo demokracie.

 21. Frant.Válek napsal:

  Pane Urban velké díky za tento článek.Velmi pravdivé.

 22. Adamek jaroslav napsal:

  Dobrý den, plny souhlas!! Další komentář je zbytečný, zdravim 🐷🤑🍖😋😂

 23. Jan Baltus napsal:

  Naprostý souhlas s autorem. Bohužel, je to jak napsal pan Gál, tito pánové jsou nším černým svědomím. Nemuselo to tak být, mnoho lidí nás před V. Klausem varovalo ještě v roce 1990. A další bohužel, státy žijí tím jak byly založeny. Naše nová historie je založena na podvodech a krádežích, které byly právě jejich hlavními protagonisty omilostněny. Napravit tento stav bude takřka nemožné určitě po další generaci.

 24. Jirka napsal:

  mocichtiví křiváci,kteří degradovali slusnost,poctivost a sluzbu národu,jen mam pocit,že se v nich vzhlédlo víc nenažranců,poslední veletoč s Balákem potvrzuje jak se to dělá,článek bych dal do učebnic a to že je historie odsoudí mi připadá málo,sakra málo,už radši končím……

 25. petrph napsal:

  Opravdu zajímavý postřeh „–izolovat prezidenta, federální vládu a parlament „–

  Jestli nešlo právě o to, právě tyhle federální orgány, byly už před tím samotné zablokovány svou vlastní nefunkční „federální politikou“ ve které už nešlo pokračovat, protože byla absurdní sama o sobě. Jen připomeňme onu známou pomlčkovou válku v médiích, ale byly i mnohem složitější věci, třeba s Maďarskem o Gabčíkovo. že?

  Jestli tehdy existovala nějaká sdružení, připravující občanskou válku, to už se nedozvíme, protože naši tehdejší zpravodajci (co jsme převzali od komunistů)
  stáli za pendrek, a nastojte ani tehdy neexistovaly sociální sítě, kde by je mohli monitorovat (fakt úplný pravěk ).
  Jenomže, jestli lze nalézt, poučení z těch událostí., tak jednání těch našich „elit“. Jak si každý rád připomene, tak naši znalci ústavního práva už začali hbitě připravovali novou „ryze českou ústavu“. Občan Havel už se připravoval, jak bude zvolen novým „a ryze českým prezidentem“. a naši federální poslanci vzali zavděk novým „ryze českým“ Senátem.. Tak komu vlastně ten společný stát chyběl? Ten „Masarykův omyl“, jak i tady na HP někteří znalci píší?

 26. pamětník napsal:

  Tato smutná bilance by měla být povinnou četbou všech, zejména prvovoličů. Starší by takto, panem Urbanem nastavené zrcadlo mělo vybudit k užití vlastních mozků. Každý ze zmíněných aktérů se na negativním vývoji podepsal individuálně – vrcholným číslem „nesmiřitelných soků“ byla tzv. Oposmlouva. Její důsledky sklízíme dosud – kupř. v pražské kauze Hlubuček. Do komunálních voleb jistě vyjde najevo, v jak velké míře se v ní „namočili“ všehoschopní komunální ODS áci.

  • petrph napsal:

   Vite, ona prave ze zminovana opozicni smlouva ukazala vsem oci, v tom ze politicka vubec neni o idealech a pro idealisty. Ten smluveny vztah by se sice dal idealisticky popsat jako vztah konstruktivni opozice, jenomze a prave za to byla dohodnuta a zaplacena nemala neverejna politicka cena, jak i zmineno. Ale s tim nutno pocitat ze prave ve vrcholne politice nedela nikdo nic zadarmo. O to je pak tezsi rozhodovani volicu koho (a za teto podminky) vlastne volit. A o to potrebnejsi prace tech ale skutecne nezavislych mediich, aby dokazaly, nejen pred volbami predat volicum co nejvic podrobnych informaci az do jmen ze vsech politickych stran, padni komu padni. Media, ktera si ty strany a politiky deli na dobre a zle a podle toho o nich referuji, maji pro ctenare mensi hodnotu, kdyz jich pak musi sledovat povicero, jak si ty politiky pomlouvaji navzajem 🙂

 27. Jiří Dostal napsal:

  Poněkud se zapomíná, že od vzniku federace k 1.1.1969 dle zákona z 29.10.1968 posilovala slovenská autonomie ve společném státě, normalizace měla v obou republikách odlišné dopady, a to na úkor českých zemí, nápadné ve zbrojním průmyslu a ve strojírenství, s grófskou politikou Slováků by si Klaus poradil asi na způsob dnešních Čechů s Babišem…

  • Zdenál napsal:

   Pravdou je, že jsme na slováky vždy dopláceli. Z pastevecké země jsme udělali zemi průmyslovou. Rozpad společného státu byl hlavně v jejich režii. Jejich požadavky po rozpadu byly až směšné. Jenom, kdo vzpomíná, kolik miliard chtěli za používání naší současné vlajky. Jediný stát, který po válce nepodepsal kapitulaci.

 28. Sam napsal:

  Zloděj zůstane zlodějem, i když ukrad jen revoluci

 29. Kamil napsal:

  Od roku 1989, po dobu zhruba 30 let, jsme měli 3 významné politiky. Jejich jména jsou – Miloš Zeman, Václav Klaus, Václav Havel ( užil jsem kritérium časové nikoli kritérium významu). Snad se časem vyprofiluje nějaký další významný politik. Pan Jan Urban byl také v politice. Mohl se také stát významným politikem. Měli bychom dnes 4. Nebo je mohl ve volbách porazit. Nestalo se tak. Zato pořád píše. A pořád stejně. A pořád to má stejný význam. Totiž žádný.

 30. Pavel Liška napsal:

  Bravo. Tolik osobní zášti a nenávisti v jednom nepříliš dlouhém textu se jen tak nevidí. Bylo rozdělení správně? Podle mne ano. Proběhlo ukázkově hladce? Podle mne ano. Jsou vztahy mezi Čechy a Slováky bezproblémové a srdečné? Podle mne ano. Za to vše bychom těm dvěma pánům na fotce měli být vděčni, ať si o nich jinak myslíme co chceme. A prosím, kde jsou ty lži??!

 31. Jiri Nedělka napsal:

  Konečně někdo a to pan Urban, tyto směšné postavy pojmenoval správnými jmény . Pan inženýr Klaus využil veškerou energii k tomu, aby vytvořil bezpravni stát s filosofii “vsichni kraďte,”moji milci budou milionkrát více . Způsobený ekonomický a hlavně morální rozvrat vytváří současnou společenskou atmosféru . Pan F. Peroutka napsal skvělou knihu “ Budování státu “, zhodnocení činnosti pana inženýra Klauze by se dalo shrnout do obsáhlé knihy “ Plundrování státu “. Myslím, ze trestný čin vlastizrady by se mohl rozšířit i na něj. Nesmí zmizet představa a potřeba , že se podaří návrat k tradičním hodnotám na kterých vzniknul náš stát v roce 1918.

  • A. S. Pergill napsal:

   Uvědomte si laskavě, že Klaus to říkal v době, kdy pořád ještě platilo socialistické „právo“, které např. podnikání stavělo mimo zákon. A justice byla, vinou V. Havla, plná rudých aktivistů, kteří by nás velice nadšeně vrátili před rok 1989 systematickým kriminalizováním všech podnikajících osob (ostatně, to, že se tohle alespoň částečně dělo, bylo důvodem Klausovy amnestie).

   • skeptik napsal:

    Byl to právě Václav Klaus Pergille, který na jakékoliv právo v devadesátých letech z vysoka kašlal a bylo mu úplně jedno, zda je socialistické nebo kapitalistické, nebo zda peníze jsou čisté nebo špinavé, nebo zda podvodníci pod rouškou „privatizace“ privatizují nebo kradou.

    • A. S. Pergill napsal:

     „Právo“ na začátku devadesátek jsme měli prakticky jen socialistické. V důsledku aktivit V. Havla vlastně k odstřižení naší legislativy od socialismu nikdy nedošlo.
     Klaus prohlásil, že nedokáže rozpoznat „čisté“ a „nečisté“ peníze, což je prostě realita. Opravdu se nedalo pořádně zjistit, zda někdo má peníze proto, že si nakradl, nebo proto, že nedovoleně podnikal (což by se dalo dle nových zákonů tolerovat), nebo z jiných důvodů. Důležité bylo, že za všechny tyto peníze byla financována privatizace, která následně nastartovala velmi výrazný hospodářský vzestup v 90. letech, jehož jedinou obdobou v našich dějinách je hospodářská konjunktura po první světové válce. Jakmile začalo naše připojování k EU, hospodářský růst se výrazně zpomalil. Dnes jdeme ekonomicky dolů, akorát se to dá házet na covid (tč. ještě na Ukrajinu), ale jsem hluboce přesvědčen, že i bez toho bychom šli už dnes hospodářsky dolů, protože socialismus made in EU. A socialismus ekonomickou prosperitu zajistit nemůže.

     • skeptik napsal:

      Buď máte problémy se čtením psaného textu (přechod z azbuky na latinku?), nebo trpíte neschopností chápat psaný text. Panu Klausovi bylo nějaké právo úplně lhostejné, ať už bylo jakékoliv. Propagoval úprk před právníky a „zhasnutí“ před právem. A mám doposud v živé paměti, jak ten „hospodářský růst“ dopadl v roce 1997, kdy se jej V. Klaus rozhodl léčit nejprve jedním balíčkem úsporných opatření na jaře a poté druhým balíčkem úsporných opatření na podzim. Z hospodářské politiky V. Klause v devadesátých letech jsme se pak léčili ještě dlouhá léta a některé následky pociťujeme dodnes.

     • A. S. Pergill napsal:

      Milý skeptiku,
      Pořád jsme, díky Klausovi, provedli velmi rychlou transformaci socialistické ekonomiky na tržní. A provedli jsme ji nejúspěšněji z východního bloku. Včetně těch států (Maďarsko, NDR), kde jacísi živnostníci před rokem 1989 mohli legálně existovat. Zažil jsem to na vlastní kůži.
      Krize na konci devadesátek měla jiné příčiny, mj. zpětné zavádění některých socialistických prvků do ekonomiky „kvůli harmonizaci“ s (tehdy jen) polosocialistickou EU.

    • Pavel Liška napsal:

     Kecy v kleci. Prosím důkazy a fakta. Jinak zmlkněte. Šíříte dezinformace. HP by měl zasáhnout….

     • skeptik napsal:

      Nemíním tu řešit vaši krátkou paměť Pavle Liško. Já ji mám zatím díkybohu dobrou. Vy si tento problém, řešte se svým lékařem.

     • A. S. Pergill napsal:

      Skeptiku, nechoďte se svými konfabulacemi na lidi, co devadesátky zažili. Nemáte šanci je přesvědčit, že místo ekonomického vzestupu a nárůstu politických a občanských svobod ve skutečnosti zažívali bídu a útlak.

 32. Hájek napsal:

  Za třicet let bude každý dizkutér ve stejné pozici jako jsou oni dnes.Proč jim nenechat jejich názory a stavět se do pozice,že my dnes všechno víme.Byla jiná doba a oni jednali dle svého uvážení.Odsuzovat je hrozně jednoduché.Myslím,že jednali na svou dobu dle svých možností s nejlepšími úmysly.

 33. Erik napsal:

  Otazka je, jak to bylo mozne? To, ze se dely udalosti pred rokem 1989 snimiz troufnu si rict drtiva vetsina naroda nesouhlasila, presto se dely se da pochopit. Ale po roce 1989 melo vyjit na povrch to nejlepsi z toho naroda! Do cela statu se dostali zbabelci a zaprodanci, tak to pak dopadlo tak, jak bylo velice presne vyse popsano! Kdyby se zrekapitulovala detailne vsechna spina, ktera se po roce 1989 udala, bylo by to na dost silnou knihu! Majetek se rozkradl jako tombola ve filmu „Hori, ma panenko“ s tim rozdilem, ze se to delo za bileho dne a za pritomnosti vladnich predstavitelu! „Jak k tomu prijdou lidi, co si listek do tomboly poctive koupili a nic si nenakradli? Meli si nakrast! Ten, kdo si nenakrat to musi chapat tak, jako ze nic nevyhral“ Tohle je naprosto genialni a naprosto presne to sedi na po listopadove udalosti. Kdyz se na balkonu pri demonstracich objevil pan Karel Gott vedle Karla Kryla, jak vypovidajici, jak pro narod cesky trefne. Vse muselo probehnout hladce a tak uslechtile heslo „nejsme jako oni“ nemohlo byt lepsi a lidi to zbastili!

 34. Měchura Jiří napsal:

  Jiří Měchura
  pll Takže milí přátelé,poplačme si na hrobě naší promarněné šance a nechejme tyto i ty,zatím nejmenované, dál loupit. Lépe však uděláme,když(dej bûh snad už poučenější) při nastávající volbě prezidenta republiky se zúčastníme veřejné debaty a označíme všechny parchanty,kteří si zaslouží spíše mříže,než prezidetské křeslo.Abychom pak zase pozdě bycha nehonili.

Přidávání komentářů není povoleno