Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Život ve městě Izjum osvobozeném po ruské okupaci. Foto: Profimedia
,

Jan Urban: Lidské právo na vyhřátý byt, realita opravdové války a pět palců teplé vody

V červnu 1967 mladá generace ve Velké Británii šílela z právě vydané desky Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band, Beatles byli na vrcholu slávy, na Blízkém východě vypukla sedmidenní válka, nosily se květinové šaty a kalhoty do zvonů… Druhá světová válka, vzdálená jen dvacet dva let, se nám zdála být hlubokou historií.

Bylo mi šestnáct a připletl jsem se do mezinárodního studentského prázdninového programu, abych konečně na vlastní kůži zažil ten kapitalismus a imperialismus, kterým nás od dětství ve škole krmili.

Imperialisté i vykořisťovaní dělníci se ukázali jako úplně normální lidé. Dvě ruce, dvě nohy, pivo a Beatles. V Liverpoolu jsme pomáhali s tapetováním malých předválečných dělnických domků na předměstí. Staří manželé nám vařili čaj a mazali ke svačině sendviče. V jejich miniaturní koupelně stála malá stará litinová vana. Pár centimetrů nade dnem měla zašlou černou rysku a značku —- 5“.

Prý ji tam mají od války… Proč?

Jedna vana pro celou rodinu

Když v roce 1940 vláda Jeho Veličenstva Jiřího VI musela zavést přídělový systém a řadu úsporných opatření, patřilo mezi ně i razantní snížení dodávek plynu, uhlí a teplé vody pro domácnosti. Oba manželé na to byli hrdí ještě dvacet dva let po válce:

Doba pokročila k nepohodlí a někteří z nás panikaří. Je třeba s nimi mluvit. Třeba v sobě ještě mají neprobuzenou hrdost, tu opravdovou národní, kterou doteď nepotřebovali

„Nejdřív to vypadalo jako vtip. Prý, že si na koupání máme napouštět do vany nanejvýš pět inchů (12,7 cm) teplé vody. Jenomže pak král nechal ve všech vanách ve Windsoru a v Buckinghamském paláci namalovat tu rysku —- 5“. Nic nenařizoval, nemluvil o tom, ale my jsme všichni okamžitě doma taky malovali rysky – a dodržovali jsme to.“

Zmíněné opatření popisuje i dobový krátký propagační film Richarda Massinghama:

Vzpomněl jsem si na to, když jsem si pouštěl více než tříhodinový záznam té podivné demonstrace z třetího září na Václavském náměstí. A měl jsem před očima ty dva staré liverpoolské manžele, kteří v mnohonásobně horší situaci přídělového systému, bombardování a skutečné války dobrovolně napouštěli do vany jen necelých třináct centimetrů teplé vody – jednou týdně a jednu vanu pro celou rodinu.

A za ty lidi, kteří na Václavském náměstí demonstrovali „Za Českou republiku na 1. místě“, jsem se styděl.

Je nám bezpochyby hůře než před rokem. Na sedm set tisíc domácností dává za bydlení více než čtyřicet procent příjmů. Ceny energií musely být zastropovány, ale i tak už ohrožují rozpočty rodin i podniků. Stále více lidí je závislých na pomoci z potravinových bank.

Jako celek jsme ale nikdy v historii neměli tak vysokou životní úroveň jako nyní, i když je téměř jisté, že se sníží. Nic z toho není důvodem k panice, ale pro dospělou společnost určitě výzva k diskuzi.

Hrdost a dobrovolné sebeomezení

Ve stejné chvíli totiž více než čtyři miliony Čechů vyrazily i letos na dovolenou v zahraničí. Celkové společenské náklady na léčení a řešení důsledků konzumace „hříšných statků“ (alkohol, cigarety, drogy) v české společnosti přesahují šedesát miliard korun ročně.

Za hazard a alkohol utrácíme dalších více než sto miliard korun ročně a v tomto nemilém pohledu patříme k absolutní světové špičce.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Organizátoři zmíněné demonstrace tvrdí, že jim jde na prvním místě o Českou republiku. Měli plná ústa „národa“, ale zacházeli s tím slovem jako s hadrem. „Národ“ a „vlast“ mají smysl, váhu a zvuk, jen když za ně člověk platí – když třeba svým pohodlím, občas svobodou a někdy i životem.

Nemají naopak smysl, když člověk za vlastenectví očekává, že bude odměňován. Pro takové české „vlastence“ se už dávno hmotná spotřeba, doplněná o spotřebu akulturní „zábavy“ přihlouplých televizních seriálů a bezduchých filmových komedií či „sportu“, stala dvojjedinou funkcí národní identity a společnost spojujícího mýtu.

Hrdost a dobrovolné sebeomezení těch britských důchodců z šedesátých let je neoslní. Nikdy je nemohou pochopit. A nikdy na jejich hrdost a vlastenectví nebudou mít.

Spotřeba je pro ně svatá a nedotknutelná. Nemají kromě spotřeby v co věřit. Odmítají samu možnost, že by se načas mohli uskrovnit a třeba i pomoci jiným. Při sebemenším náznaku zhoršení ekonomické situace upadají do paniky, zoufalství a vzteku.

Je třeba spolu mluvit

Zkouším si představit, jak na všech televizních stanicích vystoupí v hlavním vysílacím čase český prezident Miloš Zeman a vyzve vlastence k dobrovolnému omezení spotřeby. A na druhý den jeho mluvčí diskrétně prozradí novinářům, že pan prezident přikázal ve všech vanách na Pražském hradě a na zámku v Lánech namalovat rysku 12,7 cm. Ale jistě – to je jen legrace.

Doba pokročila k nepohodlí a někteří z nás panikaří. Je třeba s nimi mluvit. Třeba v sobě ještě mají neprobuzenou hrdost, tu opravdovou národní, kterou doteď nepotřebovali. A někde na dně i zbytek duše, která by jim v čase nepohody pomohla pomáhat ostatním.

Je třeba spolu mluvit. O to jasnější pak bude faleš těch, kdo se nestydí zneužívat obav občanů a stejně jako svolavatelé oné demonstrace otevřeně goebbelsovkým stylem straší „plánovaným ředěním národa“.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

30 komentářů

 1. Michal napsal:

  Velmi vystizne!

 2. A.S.Pergill napsal:

  Kdo zavinil současnou situaci? Němci, kteří na Putinův rozkaz odstavili jaderné elektrárny kromě tří, které ale hodlají do konce roku odstavit také. Kdo nám zdražuje elektřinu? Němci na burze v Lipsku.
  Kdo nám zakazuje těžit náš břidličný plyn? Banda bruselských nýmandů.

  A všem těmhle lidem leze naše vláda do jistého tělesného otvoru, bez ohledu na to, jak moc nás to poškozuje. A ještě vyrábí dluh, který patrně nezvládnou zaplatit ani naši pravnuci. Takže se nedivme, že popularita vlády stále klesá a demonstruje se proti ní, dokud jsou tu nějaké zbytky demokracie, které to umožňují. A nedivme se, že Okamura předběhl v posledním průzkumu Fialu. Protože je u něj reálný předpoklad, že by alespoň cíleně neškodil.

  • Jiří Choun napsal:

   Nepochopil jsem, proč u Okamury používáte podmiňovací způsob, že by alespoň cíleně neškodil?
   Vždyť tak činí už teď a to cíleně coby Putinova pátá kolona.

   • A.S. Pergill napsal:

    V roli Putinovy páté kolony je, bohužel, současná vláda. Ta podporuje OZE, zvyšující závislost na ruském plynu (a jiný je na jejich zálohování moc drahý). Když se jednalo o sankcích nekupováním ruského plynu, byl to Fiala, kdo si vyškemral výjimkou. Vláda se nechává vést Němci, kteří jsou v podstatě ruské loutky.
    Je mi líto, Okamura nic z toho nedělá.

 3. petrph napsal:

  Že bych připomenul, ten historický příklad je sice správný, ale ze srovnání s dneškem velice, ale velice předčasný.
  V tom roce 1940, jak známo už byla GB s Německém ve skutečné válce, německá letadla bombardovala britská města, umírali lidé, na pobřeží Anglie už se připravovaly jednotky, i domobrany, aby odrazily připravovanou německou invazi, atd. Jasně, byli ve válečném stavu, bojovali, bránili se – a taky šetřili energii pro své válečné potřeby.

  Zatímco, když už chce srovnávat situaci s dneškem, tak přibližně , jako když Hitler obsazoval střední Evropu. Napřed Rakousko, pak nás, pak Polsko – a pochopitelně kvůli těmto státům daleko v  Evropě se ani Anglie nebojovala, nakonec Chamberlain to po Mnichovské dohodě řekl svým občanům zcela jasně „přivezl jsem vám mír“. Takže ani tou vodou v koupelně tehdy šetřit nemuseli.
  A právě proto – schovejme si ta válečná opatření (včetně omezeného přídělu všeho) až na tu naší válku, pokud jí vůbec s Ruskem, kdy povedeme. Protože snad se dá spíše předpoklád že nikdo z dnešních našich, ani západních politiků tu kvalitu a politickou odvahu Churchilla pro přímou válku s Ruskem nemá.,,

  • Jiří Choun napsal:

   Váš postoj: schovejme si ta válečná opatření (včetně omezeného přídělu všeho) až na tu naší válku, pokud jí vůbec s Ruskem, kdy povedeme – mi připomíná žábu v pomalu se ohřívající vodě v kotli. My přece už tu válku vedeme – ekonomickou (vydírání přes plyn, ropu a donedávna i přes potraviny-zablokovaný vývoz obilí), kybernetickou a psychologickou (kontinuální vyhrožování jadernými údery – donedávna nastrčenými propagandisty, tento týden už i samotným Putinem. To Vaše schovávání si to na horší časy jen posiluje nepřítele, se kterým už jsme ve válce a my mu ji svým odmítáním se jen trochu omezit naivně ještě platíme.

   • A.S. Pergill napsal:

    Válku vyhlašuje president v souladu s Ústavou buď na základě souhlasu obou komor Parlamentu, nebo na základě napadení území státu cizími vojsky. Nějaké sabotáže apod. tohle nejsou (to bychom museli být ve válečném stavu i s řadou jiných států).
    Nebo máme z Ústavy trhací kalendář a válku může vyhlašovat každý nýmand z nějaké obskurní nevládky.

   • petrph napsal:

    Bohuzel nikoliv. zase pri znalosti historie pred druhou svetovou, podobne sankce a omezeni zapadni vlady vyhlasovaly vuci Nemecku taky, a byla to naprosto bezzuba a zbytecna opatreni, ktera Nemecku vubec neublizila.(i to si tehdy dokazalo co potrebovalo sehnat pres neutralni staty).
    A pokudnsledujete dobre zpravy, tak dobre vite ze Rusku ta energeticka valka nijak neublizuje, za to nam ano a my v ni pdohrajeme..Dokonce a je nutne to vedet, to z ceho budem ted v zime setrit, jsou prave jeste nakoipene zasoby ruskeho plynu v zasobnicich..A az ty dojdou, budeme kaput..

 4. Roman S. napsal:

  Pro mě je to velký rozdíl. VB 1940 oficiálně ve válce. V roce 1938 zas moc ochotný se omezit taky nebyli…
  Věřím tomu, že kdyby na města v ČR dopadlo pár bomb. Tak i mnoho lidí z Václaváku by se koupalo ve studený vodě a byli by na to hrdí.

 5. wenkovan napsal:

  Naše životní úroveň je výsledkem práce naší, našich rodičů, prarodičů atd., není to žádná milost udělená naší věrchuškou, ať už tato sedí kdekoliv. Pokud pak tento blahobyt, tato naše „rozežranost a zhýčkanost“ jde do kytek následkem ideologických rozhodnutí politiků, je, pane Urbane, chucpe pohoršovat se nad tím, že si plebs dovolit vyjádřit svoji nespokojenost.

  • Jiří Choun napsal:

   Jistě, naše životní úroveň je výsledkem práce naší, našich rodičů, prarodičů atd.
   Znamená to tedy, že nemusíme nic předat dál potomkům a vše sami „prožrat“? Proč nadáváte na současnou vládu a ne na tu minulou, když nesmyslně zavírala vše, co se dalo a pak rozhazovala peníze z letadla? Protestoval jste tehdy?

   • A.S. Pergill napsal:

    Řada lidí tehdy protestovala, jakmile začalo být jasné, že je ta epidemie především humbuk s výdělkem pro různé pochybné firmy. Pak „antivaxeři“, nenávidění asi stejně jako lidé nesouhlasící se současnou politikou vlády, opakovaně protestovali, opakovaně podávali žaloby na zrušení protizákonných opatření atd.
    A připomínám, že Babiš byl v daleko těžší situaci než současná vláda, jíž muselo být už někdy od března jasné, že budou sankce vůči Rusku a jedinou reálnou odpovědí Ruska na ně je přivření či zavření kohoutů. Už od toho března měli začít dělat to, co začali dělat někdy v září.

 6. Martin napsal:

  Milý pane Urbane

  Máte tam několik nesrovnalostí. Za prvé, není jediný důvod, proč by si
  občan ČR měl myslet, že je válce. Srovnáváte nesrovnatelné.
  Pokud mluvíte o Anglii v době druhé světové války, tak ale musíte dodat,
  že tehdejší občan UK žil ve válečné realitě – Londýn byl bombardován, děti byly
  evakuovány na venkov, nálety na průmyslová centra (Manchester, Sheffield, Coventry).
  Pak se taková šetřící strategie mohla uplatnit, ale ne dnes, a u nás.

  V ČR se se nic takového neděje. Čili nízkopříjmový občan nepociťuje bombardování Charkova nebo Izjumu, ale bohužel jistě pocítí zvýšení cen za energie. A to v mnoha případech tak, že to prostě nebude
  schopen zaplatit. A v tom momentě je veškerá hrdost v háji.
  A pokud člověk nemá, pak přichází logicky neustále odsuzovaná natažená ruka..

  Malá poznámka k rysce ve vaně: Ano, král si ji tam udělal. Ale Vy si opravdu myslíte, že někdo z dnešní vládnoucí třídy (a je jedno, jestli Fiala, Babiš, nebo i ten proklínaný Okamura), by si ji tam udělal, a řídil se tím? Snad nemůžete být tak naivní, proboha…Ryba smrdí od hlavy.
  Není kázání vody a pití vína typickou vlastností politiků, kteří tu od
  revoluce vládnou?

  Za další: Vy i vám podobně prostě nedokážete pochopit (a mám podobný případ i v příbuzenstvu), že nejde o omezování pohodlí, ale v mnohých případech i existenci, nebo pád do exekuční pasti.
  K tomu dřív stačil nepravidelný výpadek příjmu nebo porouchaná pračka.
  A že prostě vládní podpora prostě nemusí pomoct. A ani zvyšování kvalifikace.
  Navíc v ČR je smrtící kombinace nízkých platů a vysokých nájmů. Opět bagatelizovaný a neřešený problém po léta. Nebylo by bývalo po revoluci špatné vzít si příklad ze sousedního Rakouska.
  Jenže to by bylo šmahem odsouzené jako socialistické.

  A s tím souvisí další bod: proč by kdokoliv měl věřit vládě, v jejíž čele je strana, která nepokrytě podporuje exekuční svinstvo, které tu je od roku 2001?
  Kdy exekuce slouží jako byznys, a ne jako prostředek k vymáhání dluhu.
  I to žene spoustu lidí (a naprosto zbytečně) do osidel Okamurovy SPD.

  Samozřejmě, že spousta dluhů vznikla nezodpovědností, ale to nedává nikomu právo, dluh navýšit x-krát, a dělat si z toho byznys. Proto mě naprosto šokuje dehonestace demonstrujících z hlediska posmívání se z hlediska exekucí.
  Naprosto šílené, zvlášť, když do exekuce může spadnout prakticky každý. A že je čekají žně.
  P.S. Exekuce jsem neměl, ale vidím a nestačím se divit….

  Fascinuje mě, že vláda, která neustále varuje před extremismem, není schopná ustoupit v tomhle bodě ani o milimetr, natož aby ty exekuce eliminovala na rozumnou úroveň. Ani v téhle těžké době. Proč asi?
  Pak tu exekuční agendu samozřejmě převezme Okamura, a podporovatel současné vládní s koalice se diví, že ta socka poslouchá toho a toho.

  Pokud se nehodlá vláda uskrovňovat sama, nehodlá nic dělat ani s tímhle problémem, proč by si občan měl odpustit hříšek cigaret (jsem nekuřák), alkohol (alkohol jen občas), nebo dovolenou? U moře jsem byl naposled před pěti lety.
  Aby platili přepálené energie, na kterých někde někdo rýžuje?
  Protože to takhle lidé většinou vnímají…

  Aby se společnost scelila, tak by musela čelit opravdovému, hmatatelnému nebezpečí, což se na území ČR neděje.
  A taky by tu musela být aspoň nějaká rozumná autorita.

  Pokud jste dočetl až sem, děkuji. Přeju hezký den.

  • Ivana Tothová napsal:

   exekuce vzniká tím, že si někdo DOBROVOLNĚ půjčí, nikdo mu u hlavy s pistolí nestojí… a nebo něco neplatí , kašle na vše, nevyzvedává si upomínky a obsílky soudu a pak se diví. 30 let zkušenost s klienty tohoto typu u kterých jsem se nestačila divit, jak bezstarostně můžou přistupovat k životu a když klepal exekutor, tak dokážou nadávat, že jim nikdo nepomůže.

   • Martin napsal:

    Ivana, ano lidé jsou nezodpovědní, přesto nikdo nemá právo udělat z pár tisícovek desetitisíce. A mít v téhle době takový systém exekucí, když bude přibývat patrně dlužníků za energie, není pro demokracii přínos….Jenom jsem si to dovolil napsat, když se tu pořád roní krokodýlí slzy a jsou tu obavy o demokracii…

    • Eva napsal:

     Pamatuji si dobu, kdy exekuce DP Praha, vedená Podkonickým přišla na 26 tis. Kč. Nehorázná cena, ale co si myslet o člověku, který nezaplatí pár korun za jízdenku, ani pokutu?
     Mělo by se hlavně mluvit o exekucích, které jsou oprávněné bez nehorázného navýšení. A těch je nejvíce.

   • A.S. Pergill napsal:

    Do jisté míry máte pravdu v tom smyslu, že takto by to mělo být.
    Stávají se ovšem věci typu půjčky na ukradenou (a řádně ohlášenou) občanku, která navíc v době půjčky byla prošlá, čili neplatná, a následné vymáhání dluhu po původním majiteli občanky s argumentací, že „krádež předstíral, protože se už tehdy připravoval na podvod“.
    Může se stát, že „soud nezná vaši adresu a užije fikci doručení“, přestože žijete pořád tam, kam si vás donesli rodiče z porodnice, a nikdy jste jinou adresu neměla. A o exekuci (s příslušnými penále apod.) se dozvíte, až vám obstaví konto a budou „propadnou“ všechny možnosti odvolání a podobných opravných právních kroků (dřív vám to konto neobstaví).
    Prostě, pokud bychom byli právní stát, tak by to bylo, jak uvádíte. Protože jsme stát zločineckých mafií (většina je s nějakým napojením na „pětikoalici“), tak se běžně dějí i takovéto kauzy. A dobrý advokát vám většinou poradí zaplatit, protože proti té zločinecké mafii soudců a exekutorů se nedá nic vyhrát.

  • Pavel napsal:

   Ano, máš tam několik nesrovnalostí milý martine. Došlo k válečnému aktu, který provedl na našem území nepřátelský stát? Došlo. Takže ve válce jsme. Na téma „příklady“ se omez směrem pouze k agentu burešovi a hradnímu čučkaři. Pouze oni, zatímco jiní šili po nocích roušky a rozdávali je potřebným, se vymlouvali na vysoké stropy a odmítali se nechat testovat nebo pořádali žranice na hradě zcela ignorující epidemiologická opatření. Pro info, „exekuční svinstvo“ zde uzákonila jen a pouze ksčssd. A nikdy nic s tím nebyla schopna udělat. Atd. atp. Jediná nesrovnalost (na rozdíl od tebe), kterou má v textu autor článku, je to, že blízkém východě nevypukla sedmidenní válka nýbrž válka šestidenní.

   • Martin napsal:

    Nevím, kde došlo k válečnému aktu. Takže ve válce nejsme. Pokud jde o Babiše a Zemana, tak samozřejmě uznávám negativní roli, ale nějak tu postrádám kritiku ODS.
    Ano, exekuce vznikly za vlády ČSSD, ale exekutorům hojně ODSka pomáhala. A ani ona v dnešní době není schopna ani ochotná s tím cokoliv dělat. Jinak, neznám bureše ani kssčssd. Přiště nebudu na příspěvky s těmihle výrazy vůbec reagovat. Nevím, co s tím mají co dělat roušky. Hezký den

    • Pavel napsal:

     To, že ty nevíš, kde a kdy došlo k rusáckému útoku na české území nebo kdo a co jsou bureš a ksčssd nebo jak souvisí absolutní neschopnost bureše aka vysoký stropy jít příkladem byť měl jít příkladem vysoce motivované populace šijící po nocích roušky opravdu ale opravdu neznamená, že to neví zbytek české populace. Nemusí se ti to líbit, nemusíš s tím souhlasti ale to je tak jediné co s faktem, že jsme ve válce s rusáckem můžeš udělat. Jak konkrétně ODS „exekutorům pomáhala“? Jsi schopen to nějak doložit nebo jen potřebuješ kydat špínu.

   • A.S. Pergill napsal:

    Válku vyhlašuje president na základě usnesení obou komor parlamentu, nebo faktického válečného stavu (jaký je na Ukrajině). Alespoň pokud ještě platí ústava.

    • Pavel napsal:

     Teď jsi to martinovi nandal lžirgile. Argumentovat ústavou mně nenapadlo. Ústava ČR definuje válečný stav jako situaci, kdy je ČR napadena. Takže máš pravdu lžirgile, byli jsme napadeni nepřátelskou mocností a jsme ve válečném stavu.

 7. Karel napsal:

  Za drahotu a bídu může EU a Fiala. Slava Rusku, tam je levného plynu dost pro všechny.

  • A.S. Pergill napsal:

   EU může za závislost na ruském plynu, jímž Německo předstíralo funkčnost OZE. Tato závislost se nyní projevuje drahotou. Navíc, kdyby EU neblbla s „bezuhlíkovostí“ (pohled na okenní teploměr jasně říká, že její „boj za klima“ je totální nonsens), tak jsme měli do EU plynovod z plynových polí u břehů Izraele a Kypru a nebyli jsme tak moc závislí na Rusku jako jsme.
   Fialova vláda je vinna v tom smyslu,. že neprovedla odborníky doporučovaný návrat k uhlí a další podobná opatření, která by naši potřebu plynu snížila (mj. by to znamenalo přestat jakkoli podporovat OZE, pak bychom nemuseli pálit plyn v elektrárnách na vyrovnávání výkyvů z nich a paroplynové elektrárny používat co nejméně, nejlépe vůbec ne, protože ostatní výkyvy v síti se dají vyrovnat kombinací uhlí a vodní energie.
   Fialova vláda mohla rovněž zahájit kroky k exploataci našeho břidličného plynu (v ložiskách, o kterých se ví, je údajně naše nynější roční spotřeba krát deset a nemáme zdaleka celé území státu prozkoumané). Fialova vláda na příkaz Němců nebo samého Putina krátce před agresí Ruska proti Ukrajině zakázala frakování, což znemožňuje nejen těžbu uhlovodíků z břidlic, ale i geotermální energie (máme lokality, kde by se daly postavit cca dva Temelíny v geotermálu). I tyto kroky Fialovy vlády se promítají do drahoty.
   Zastropování cen, kterým se soudruzi ohánějí, je navíc uděláno totálně blbě, zase to spousta odborníků kritizuje

 8. Pavel napsal:

  Stydet by jste se mel spis za vladu,nez za lidi na Vaclavaku,vlada krade kde muze,ale nam budou kazat jak setrit.Uvadite hezky priklad ,jak vladnouci trida v Anglii sla prikladem ,u nas kdyby si vladnouci snizili platy a sli prikladem lidem co to vse plati ,zadny Vaclavak by nebyl.Misto toho budete hadet lidi co uz ty jejich nenazranosti maji dost.Netahejte,do toho Rusko ani Ukrajinu ani valku ,my mame nenazranou vladu at tuhle,nebo ty predchozi.

 9. petrph napsal:

  Tedy, jestli smím, chvíli jsem přemýšlel proč si myslíte že jsme ve válce, a pak jsem si vzpomněl na Vrbětice. Což už je něco tak out, že ani sám Fiala při svých projevech nyní neříká že kvůli tomu jsme ve válce a že kvůli tomu máme něco obětovat. Prostě – kvůli tomu ne, jen kvůli Ukrajině.. Teď co se podíváme to řeší už přes rok a policajti jako trestnej čin, ne více., A jestli to budou řešit podobným tempem jako Babieše, tak za pár let by z toho mohla výjít aspoň sabotáž, ovšem s tím doplňkem že pachatele stejně nelze dostihnout.

  No a za druhé, když se nad tím zamyslíte, tak kdyby tohle bylo spuštění války, tak musíte uznat že Putin je válečnej génius.
  Protože – pokud sleduejte zprávy, tak ty největší ztráty si teď způsobujeme sami. Tady přece nejde o ohřátou vodu na koupání, tady jde o plyn pro fabriky, které – bez něj (ale i s ním, a za dnešní ceny krachují). Zrovna včera jsem četl zprávu o zavření textilky, s historií od roku 1850. I komunisty „přežila“, a po roce 1989 se vrátila majitelům, ale tu naší slavnou vojnu proti Putinovi už ne. Výpovědi, a lidi jsou (asi bojovat proti Putinovi) na sociálku 🙂 A takovejch podniků je teď spousta..

  A že už tedy mluvíme o té covidové krizi, ano taky s dojetím vzpomínám dobu na tu kdy „..lidé šili po nocích roušky a rozdávali je potřebným,“,.. Ale taky si vzpomínám na to, že pár měsíců potom rozhodli naši experti, že ty šité roušky vlastně nestačí, a musely se nosit respirátory, a to prosím (a to víte taky), většinou z Číny dovážené.. No tak se připravte na to, že tihle experti zůstávají ve svých akademických funkcích. a že radí a dávají doporučení i této vládě.

  • A.S. Pergill napsal:

   Hakmile se vykukové vzpamatovali, tak nahradili účinné roušky neúčinnými čínskými respirátory a začali dělat další superlukrativní kšefty. Připravili náš stát o stovky milionů korun, pokud ne ještě o víc, Takže lidé jsou na podobné vykuky už docela alergičtí.

 10. josef Ohnheiser napsal:

  Chapeau panu Jirimu Urbanovi!
  Myslenku pana Romana at si obcane a obcanky v Cesku presto vicekrat!

  * 23.o4.1932

 11. Pavel Liška napsal:

  Pane Urbane, nezlobte se, ale nyní už zklouzáváte k bohapusté demagogii. Hledáte paralely tam kde nejsou, jen abyste mohl plivnout jedovatou slinu na ….. Na koho vlastně ? Na ty , kteří současnou situaci nezavinili a odnášejí ji nejvíce…. Dost smutné a ubohé.

 12. petrph napsal:

  Tedy, že bych si dovolil jednu jinou historickou reminiscenci z GB, dobově bližší.
  Že to prosím byla Margaret Thatcherová, která nechala v osmdesátých letech pozavírat britské doly na uhlí, se zdůvodněním že jsou ekonomicky prodělečné..
  A aby pozvedla nacionální cítění svých britských spoluobčanů, tak si střihla „drobnou “ válku “ o pidi Falklandské ostrůvky na druhém konci světa..
  Plynu, nejen pro vojenské lodě, ale i na cákání se ve vaně bylo určitě dost. No a když se přece ozvali nějací nespokojení občané, tak je dala rozhánět policajtama na koních.
  Takže i to je ta demokracie požadavky na vlastenectví, dle představ politiků, jak to právě potřebují oni,,,

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.